Connect with us

جهان

بیش از ۵۰۰ فرد ملکی در ربع اول سال ۲۰۲۰ در افغانستان کشته شده اند – یونما

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱۱, ۱۳۹۹)

بر اساس گزارش تازه ملل متحد که امروز به نشر رسیده نشان میدهد که در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی بیش از ۵۰۰ فرد ملکی به شمول بیش از ۱۵۰ کودک در نتیجه خشونت های جاری در افغانستان کشته شده اند.

درین راپور، مسوول ۵۵ درصد تلفات غیر نظامیان، مخالفان مسلح، ۳۲ درصد عناصر طرفدار حکومت و بقیه توسط گروه های ناشناس معرفی شده اند.

این گزارش، نیاز فوری انجام اقدامات بیشتر برای محافظت غیر نظامیان از سوی طرفین درگیر را برجسته میکند، بخصوص محافظت در برابر تهدید ناگهانی شیوع ویروس همه گیر کرونا.

مطابق این گزارش، ماموریت کمک سازمان ملل در افغانستان (یوناما) به طور مستند حدود ۱۲۹۳ تلفات غیرنظامی (۵۳۳ کشته و ۷۶۰ زخمی) در افغانستان را در طی سه ماه نخست سال ثبت کرده است. در این گزارش نگرانی ها به ویژه در ماه مارچ، ذکر شده است، ماهی که امید می رفت دولت افغانستان و طالبان مذاکرات صلح را آغاز و تلاش ها برای محافظت از همه افغان ها در برابر ویروس کرونا را در اولویت قرار دهند، اما این ماه شاهد بیشترین تلفات غیرنظامیان بود.

در این گزارش به نقل از دبورا لیونز، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان و رئیس یوناما، آمده است: “من از همه طرف ها می خواهم که از فرصت پیشنهادی دبیرکل برای آتش بس جهانی برای تمرکز تلاش های جمعی در نبرد با دشمن مشترک ویروس کرونا استفاده کنند. “

وی گفت: “برای محافظت بیشتر از زندگی غیرنظامیان در افغانستان و امید به آینده بهتر به ملت، ضروری است تا خشونت با برقراری آتش بس متوقف شود و مذاکرات صلح آغاز شود.” سازمان ملل درین گزارش گفته است: “عناصر ضد دولتی همچنان مسئوول اکثر تلفات غیرنظامیان – ۵۵٪ – در سه ماه اول بودند، که باعث ۷۱۰ تلفات غیرنظامی (۲۸۲ کشته و ۴۲۸ زخمی) شده اند. یوناما ۳۹ درصد تلفات را به طالبان، ۱۳ درصد را به شاخه خراسان داعش و بخش باقیمانده را به گروه های ناشناس اختصاص داد.

تعداد کشته های غیرنظامیان منسوب به ویژه طالبان – در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ نسبت به همین وقت سال ۲۰۱۹، ۲۲ درصد افزایش یافته است.

این افزایش عمدتا بخاطر قتل و ترور های هدفمند و قصاص ها است. ” بر بنیاد این گزارش، نیروهای طرفدار حکومت هم مسوول ۳۲ درصد از تلفات غیرنظامیان بوده اند، طوریکه در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ نیروهای طرفدار دولت باعث تلفات ۴۱۲ غیرنظامی (۱۹۸ کشته و ۲۱۴ زخمی) شده اند.

نیروهای طرفدار حکومت نسبت به نیروهای ضد حکومت، عامل بیشتر تلفات اطفال بوده اند، طوریکه مسوول تلفات دوچند اطفال نسبت به نیروهای ضد دولت میباشند، که بیشتر این تلفات بخاطر حملات هوایی و شلیک های غیر مستقیم در نبرد های زمینی میباشند.

یوناما ۲۱ درصد تلفات کلی غیرنظامیان را به نیروهای امنیتی ملی افغانستان، هشت درصد به نیروهای نظامی بین المللی و بقیه آن را به گروه های مسلح طرفدار دولت و گروه های ناشناس طرفدار دولت اختصاص داده است.

یوناما از طریق این گزارش، مجدداً حمایت خود را از مردم افغانستان اعلان کرده و خواستار اقدامات فوری برای نجات جان مردم شده است.

جهان

امریکا از تایوان در مقابل حمله چین دفاع می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳۰, ۱۴۰۰)

جوبایدن، رییس ‌جمهور ایالات متحده امریکا می‌گوید اگر چین بر تایوان حمله کند، امریکا در کنار تایوان ایستاد خواهد شد.

جوبایدن روز گذشته در یک گفتگو با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان(CNN)  تاکید کرده که امریکا بر تعهدات خود در قبال تایوان پابند است.

وی گفته کا آمریکا به دفاع از متحدان خود در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو و کانادا متعهد است و این تعهد در قبال جاپان، کوریایی جنوبی و تایوان نیز وجود دارد.

او در ادامه تاکید کرد، مردم نباید نگران قدرت نظامی امریکا باشند زیرا “چین ، روسیه و بقیه جهان می‌دانند که ما قوی‌ترین ارتش در طول تاریخ جهان را داریم.”

بایدن میگویند که امریکا نمی‌خواهد تا جنگ سرد جدید را آغاز کند، اما می‌خواهد به چین بفهماند که امریکا عقب نشینی نمی‌کند.

قبل از این امریکا گفته بود که با تایوان کمک میکند تا از خود دفاع کند، اما در میدان نبرد کمک نخواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

جهان

کوریایی شمالی موشک بالستیک آزمایش کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

کوریای جنوبی میگوید که امروز (سه شنبه، ۲۷ میزان) کوریای شمالی یک موشک بالستیک به سمت دریای جاپان شلیک کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از ستردرستیز کوریایی جنوبی گزارش کرده است که ارتش کوریای شمالی موشک نامشخص به سمت دریای جاپان پرتاب کرده است.

جزییات دیگری از این پرتاب نشر نشده است.

کوریای شمالی نیز آزمایش موشک بالستیک را تایید کرده است.

منابع جاپانی نیز اعلام کرده که این موشک پرتاب شده از سوی کوریای شمالی احتمالا موشک بالستیک بوده است.

آزمایش‌های موشک‎‌های پی در پی کوریای شمالی نشانه دیگری از گسترش فناوری تسلیحاتی آن کشور در خلال تحریم‌های شدید بین المللی است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

نخستین وزیر خارجه سیاه پوست امریکا درگذشت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۶, ۱۴۰۰)

کالین پاول، نخستین وزیر خارجه سیاه پوست امریکا، امروز (دوشنبه، ۲۶ میزان)  به سن ۸۴ سالگی درگذشت.

گزارش‌ها میگویند که پاول از اثر عوارض ناشی از ویروس کرونا جان باخته است.

خانواده پاول با نشر اعلامیه خبر مرگ پاول را تایید کرده و گفته که وی واکسین ویروس کرونا را نیز دریافت کرده بود.

آقای پاول به عنوان لوی درستیز قوای مسلح امریکا نیز ایفای وظیفه کرده و در بست‌های مختلف با چهار رییس جمهور از هر دو حزب جمهوریخواه و دیموکرات کار کرده است.

پاول در زمان حمله امریکا بر عراق، وزیر خارجه کشور اش بود.

سخنرانی ۲۰۱۲ پاول در شورای امنیت سازمان ملل متحد یکی از سخنرانی‌های فراموش ناشدنی محسوب می‌شود، او در این سخنرانی مدعی شده بود که عراق سلاح کشتار جمعی دارد، سلاحی که هیچگاه در عراق یافت نشد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است