Connect with us

اخبار ساحوی

بیش از نیم میلیون از کل جمعیت افغانستان، بیجاشده گان اند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۱۳, ۱۳۹۱)

جنگ ها در افغانستان بیش از نیم میلیون از جمعیت افغانستان را بیجا کرده است. نهاد هماهنگ کننده امور بشر دوستانه در افغانستان میگوید: که این بیجاشده گان حتا به ابتدایی ترین سهولت های زندگی هم دسترسی ندارند.

نهاد هماهنگ کننده امور بشر دوستانه در افغانستان با اعلام این آمار همچنان گفت:” بیشترین این مردم به دلیل جنگ های داخلی در کشور از جایگاه های اصلی شان بیجا شده اند که زنان آسیب پذیرترین افراد در میان آنان اند.

نمایندگی شورای مهاجرت ناروی در افغانستان (ان.آر.سی) با همکاری نهادهای سازمان ملل متحد، بررسی  را از مدت دو ماه بدینسو در مورد این بیجاشده گان آغاز کرده  و در تلاش اند که این بیجا شده گان را دوباره به محلات شان برگردانند.

ایدو اولیوی مسوول دفتر هماهنگ کننده امور بشر دوستانه در افغانستان گفت: “بر بنیاد یافته های ما، در حال حاضر بیش از نیم میلیون از کل جمعیت افغانستان را بیجا شده گان تشکیل میدهد، که بر اثر منازعات و جنگ های داخلی بی جاشده اند. ما در این بررسی، روی چالش های عمده زندگی این بیجا شده گان، ایجاد زمینه های شغلی و دوباره انتقال دادن شان به جایگاه اصلی کار می کنیم. این بررسی نشان می دهد که آسیب پذیرترین قشر در بین این بی جاشده گان زنان اند”.

بربنیاد بررسی ها انجام شده از سوی نمایندگی شورای مهاجرت ناروی در افغانستان پراسانت نایک رییس این نهاد گفت:”ما بررسی ها خود را در مورد بیجاشده گان افغانستان از دو ماه بدینسو درهماهنگی با دفترهای سازمان ملل متحد آغاز کردیم، که در آن وضعیت زندگی مهاجران، چالش های عمده شان و دوباره بجا ساختن شان مورد بررسی قرار گرفته است”.

درهمین حال وزارت عودت و امور مهاجرین کشور می گوید:” قرار است تا دو ماه دیگر طرح انکشاف و پالیسی بیجاشده گان داخلی به منظور تایید به شورای وزیران فرستاده شود.

به گفته عبدالصمد جامی معین مالی و اداری وزارت امور مهاجرین و عودت کننده گان”شمار بی جاشده گان تنها در کابل به 68 هزار تن میرسد که وضعیت زندگی شان درحالت بدی سپری میشود.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ساحوی

نیروهای افغان حمله طالبان در غزنی را به عقب زدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت دفاع کشور از عقب زدن حملات طالبان در ولایت غزنی خبر می‌دهد.

این وزارت در اعلامیه ای گفته است که روز گذشته طالبان  در ساحات «شالیز» و «عاشقوال» مربوط مرکز ولایت غزنی بالای نیروهای ملی دفاعی و امنیتی حمله کردند.

این حملات از سوی نیروهای افغان با شکست رو به رو گردید که در نتیجه ۸ طالب کشته و ۳ تن دیگر شان زخمی شده اند.

وزارت دفاع در مورد تلفات نیروهای افغان چیزی نگفته است. گروه طالبان نیز در پیوند به این رویداد تا هنوز ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که ظاهرا در روزهای پسین طالبان مسلح بر خلاف توافق دوحه با امریکا برای صلح افغانستان، حملات شان را در شماری از ولایت های کشور افزایش داده اند.

دو روز پیش طالبان مسلح حبیب الله، فرمانده پولیس ولسوالی ده‌یک این ولایت را با ماین کنار جاده ای کشتند. در ولایت قندهار نیز یک موتر مملو از مواد انفجاری را در فرماندهی پولیس ولسوالی شاه ولیکوت این انفجار دادند که در نتیجه سه سرباز کشته و ۱۵ تن دیگر زخم برداشت.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

دوازده طالب مسلح در پکتیا کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۹, ۱۳۹۹)

به شمول یک فرمانده دست کم ۱۲ جنگجوی طالبان در نتیجه درگیری با نیروهای افغان در ولایت پکتیا کشته شدند.

ایمل مومند، سخنگوی قول اردوی ۲۰۳ تندر به آریانانیوز میگوید که طالبان حوالی ساعت ۵ بامداد امروز بالای پاسگاه های نیروهای افغان در روستای شاه محمد ولسوالی زازی آریوب این ولایت حمله کردند.

به گفته مومند در این رویداد به شمول یک فرمانده طالبان به نام اباسین، ۱۰ جنگجوی این گروه کشته و هفت تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

آقای مومند می‌افزاید که در این رویداد به نیروهای افغان آسیبی نرسیده است.

در یک رویداد دیگر، شب گذشته طالبان مسلح بالای نیروهای ارتش که در حال گزمه در ولسوالی سمکنی این ولایت بودند، حمله کردند.

آقای مومند میگوید که در این رویداد دو طالب مسلح به شمول یک شهروند پاکستانی کشته و دو تن دیگر شان زخمی شده اند.

سخنگوی طالبان گفته است که جنگجویان این گروه نیز تلفاتی به نیروهای افغان در ولسوالی زازی آریوب وارد کرده اند. او اما جزییات بیشتر در این مورد نداده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

انفجار موتربمب در قندهار؛ دو سرباز کشته و ۱۵ زخمی

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۸, ۱۳۹۹)

در نتیجه انفجار موتر بمب در ولایت قندهار دست کم دو سرباز پولیس جان باخته و ۱۵تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

یک منبع امنیتی که نخواست نامی از وی گرفته شود، به آریانانیوز گفته است که یک مازدا مملو از مواد انفجاری فرماهندهی پولیس ولسوالی شاه ولیکوت قندهار را هدف قرار داد.

به گفته این منبع، این رویداد حوالی ساعت ۴ بامداد امروز رخ داده است. در همین حال باشندگان محل میگویند که ممکن آمار تلفات افزایش پیدا کند.

گروه طالبان مسوولیت این حمله را به عهده گرفته و گفته است در این رویداد به شمول فرمانده پولیس این ولسوالی ۲۰ سرباز افغان جان باخته اند.

از سویی هم طالبان مسلح حبیب الله فرمانده پولیس ولسوالی ده‌یک ولایت غزنی را نیز آماج ماین کنار جاده ای قرار دادند که در نتیجه دو سرباز نیز با وی کشته شدند.

همزمان با شدت حمله‌های تهاجمی طالبان، برخی مقام‌های محلی می‌گویند، نیروهای دولتی از حالت دفاعی بیرون شده‌اند و عملیات‌های تهاجمی را ازسر گرفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending