Connect with us

خبرهای تازه

به منظور جلوگیری از فساد، مصارف مبارزه با کرونا باید به گونه شفاف همگانی شود

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱, ۱۳۹۹)

مصارف و منابع دولت برای مبارزه با ویروس کرونا، در ولایت های مختلف اگر به گونه شفاف مصرف نشود؛ ممکن واگیری این ویروس به فاجعه غیر قابل اداره مبدل شود.

کمیسیون حق دسترسی به اطلاعات هشدار میدهد، که اگر حکومت و نهاد های مربوط گزارش های مصارف کرونا را کتمان کنند؛ موجودیت فساد اداری را نشان میدهد.

همزمان با این خبرنگاران می‌گویند: اطلاعاتی که از سوی حکومت به ویژه کمیته مبارزه با شیوع ویروس کرونا در اختیار رسانه ها قرار میگیرد، بسنده نیست و نبود اطلاعات کافی مردم را دچار تردید می کند.

شش اعشاریه هفت میلیارد افغانی برای مبارزه با شیوع بیشتر ویروس کرونا به مرکز و ولایت ها از بودجه دولت تعدیل شده است.

کمیسیون حق دسترسی به اطلاعات می گوید: باید در این موقع حساس پاسخگویی و حساب دهی از سوی نهاد های مربوط وجود داشته باشد و در ولایت ها نیز کمک ها و مصارف که از سوی نهاد های دولتی صورت می گیرد به گونه کتبی در اختیار مردم قرار داده شود. این نهاد می خواهد که حکومت به شمول والیان و نهاد های کمک کننده در صورت نیاز، به جامعه مدنی ورسانه ها، پاسخ گو باشند.

وزارت صحت می گوید: هر نهاد موظف به حساب دهی شفاف از مصارف کمک های بیرونی و بودجه دولت در امر مبارزه با کرونا است. سخنگوی این وزارت می افزاید که فساد اداری در نهاد های مسوول برای مبارزه با این ویرس خیانت در حق مردم و کشور است.

برخی از خبرنگاران می گویند: اطلاعات دولت به ویژه کمیته مبارزه با ویروس کرونا برای اطمینان مردم کافی نیست زیرا تنها رییس این نهاد در یک ماه کاری چند صفحه گزارش از مصارف کمیته را همگانی ساخته است.

نزدیک به یک ماه از تشکیل کمیته مبارزه با ویرس کرونا می گذرد که در راس این نهاد وحید عمر مشاور رییس جمهور قرار دارد، یکبار که مردم و نهاد های مدنی خواهان گزارش دهی از مصارف این نهاد در امر مبارزه با کرونا شدند، آقای عمر فهرستی از مجموع مصارف را ارایه کرد که شامل پرداخت پول به رسانه ها از رهگذر تبلیغات آگاهی از ویرس کرونا بود و تا کنون وزارت صحت ۱۵ میلیون دالر را برای مبارزه به این بیماری به مصرف رسانده است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است