Connect with us

تجارت

به زودی پروازهای دهلیز هوایی افغانستان به خارج سرگرفته می‌شود

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۱۵, ۱۴۰۰)

اتاق تجارت و سرمایه گذاری می‌گوید که قرار است هفته آینده پروازهای دهلیز هوایی افغانستان به خارج از کشور از سر گرفته شود.

به گفته این اتاق در نخستین پرواز دهلیز هوایی محصولات جغلوزه سیاه افغانستان به خارج صادر خواهد شد. اتاق تجارت همچنان برخورد پاکستان را با بازرگانان افغان انتقاد می‌کند و خواستار ایجاد سهولت‌ها در بنادر تورخم و سپین بولدک است.

معاون اتاق تجارت گروگان گیری پول خزانه افغانستان را از سوی امریکا نیز بر وضعیت اقتصادی کشور نگران کننده می‌داند.

حدود دوماه پیش با روی کار آمدن امارت اسلامی در افغانستان همه فعالیت‌های اقتصادی و تجارتی در کشور متوقف شد، حالا با بهبود وضعیت امنیتی و سیاسی، معاون اتاق تجارت و سرمایه گذاری در گفتگو با آریانانیوز می‌گوید هفته آینده پروازهای دهلیز هوایی از سر گرفته می‌شود و در نخستین پرواز جلغوزه افغانستان به خارج صادر خواهد شد.

محمد یونس مهمند، معاون اتاق تجارت و سرمایه گذاری می‌گوید که:” پروازها انشاالله آماده است شاید تا چهار یا پنج روز دیگر یعنی هفته آینده انشاالله نخستین پرواز کارگو به خارج صورت می گیرد.”

معاون اتاق تجارت برخورد پاکستان را با بازرگانان افغان خوب نمی داند و خواستار روابط نیک این کشور با تاجران افغان است.

آقای مهمند گفت:” برخوردها خوب نیست ما در تمام بخش‌های اقتصادی همرای تمام دوستان و همسایگان بخاطر بهبود وضعیت اقتصادی خواستار احترام متقابل هستیم.”

آقای مهمند متوقف بودن پول خزانه افغانستان در امریکا را نگران کننده می‌داند و می‌گوید ادامه این وضعیت بحران اقتصادی را در کشور بیشتر می‌سازد.

آقای مهمند دراین باره افزود:” ما خواستار رهایی پول‌های افغانستان شدیم همین سیستم بانکی ما هم که مشکل مواجه است از خاطر بند بودن همین پول‌ها است و تمام پروژه‌های بزرگ متوقف است.”

از سوی دیگر اتاق تجارت بر عادی شدن فعالیت بانکداری نیز تاکید می‌کند و روند تجارت و سرمایه گذاری را وابسته به فعالیت بانکداری میداند.

تجارت

گزارش: کار پروژه تاپی در افغانستان متوقف شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۶, ۱۴۰۰)

خبرگزاری تاس روسیه به نقل از مقام‌های پاکستانی گزارش کرده است که کار انتقال گاز ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و هند (تاپی) در افغانستان متوقف شد.

عمر ایوب خان، وزیر حکومت فدرال پاکستان در امور اقتصادی گفته که عملی سازی پروژه تاپی به‌ دلیل وضعیت افغانستان متوقف شده است.

ایوب خان به خبرگزاری تاس گفته که کار این پروژه پس از تثبیت وضعیت در افغانستان از سر گرفته خواهد شد.

او گفته” بر بنیاد معلومات که ما داریم، حالا هیچ کس در افغانستان بر این پروژه و پروژه‌ها دیگر کار نمیکند. مردم تخلیه شده اند و نماینده‌گان بانک جهانی در افغانستان حضور ندارند.”

ایوب خان افزوده کار پروژه‌ای انتقال برق (کاسا ۱۰۰۰) نیز به‌دلیل وضعیت افغانستان متوقف شده است.

این در حالی است که در این اواخر یک هیات ترکمنستان به کابل آمده بود و با مقام‌های امارت اسلامی افغانستان در  باره پروژه تاپی و دیگر موضوعات مرتبط گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

کاهش بی پیشینه ارزش پول افغانی در برابر اسعار خارجی

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۴۰۰)

شماری از آگاهان  اقتصادی از کمبود شدید نقدینگی و وضعیت نامناسبت اقتصادی در افغانستان ابراز نگرانی میکنند.

این درحالی است که در این واخر ارزش پول افغانی  در برابر اسعار خارجی افت شدید داشته است.

قبل از این برنامه انکشافی سازمان ملل متحد در یک گزارش از فروپاشی نظام بانکی افغانستان نیز هشدار داده بود.

قبل از سقوط حکومت اشرف غنی یک دالر امریکایی معادل ۷۰ افغانی در بازارهای کشور تبادله میشد، اما اکنون یک دالر به بیش از ۹۰ افغانی تبادله میشود، که نگرانی‌های جدی شهروندان را برانگیخته است.

زیرک، سخنگوی صرافان افغان، در این باره گفت:” بدبختانه در دو هفته گذشته پول افغانی ارزش اش را از دست داده است، هفته گذشته یک دالر ۹۵،۵ افغانی تبادله میشد. بعد از این بانک مرکزی اعلام کرد که ۱۰ میلیون دالر را لیلام میکند، اما آنها تنها ۲،۵ میلیون دالر را لیلام کردند، اما بازهم نرخ دالر پایین نشد، بلکه روز به روز بلند میرود.”

زیرک افزوده که منجمند شدن دارایی‌های افغانستان در امریکا، محدودیت بانک‌ها برای اخذ دالر و تقاضا در بازار باعث افزایش بهای دالر شده است.

در گزارش سازمان ملل آمده بود که قرض بدون سود در افغانستان از ۳۰ درصد به ۵۷ درصد افزایش یافته است.

این سازمان افزوده بود که با درنظر داشت محدویت‌ها تقریبا ۴۰ درصد از ذخایر سپرده‌ها شده افغانستان مصرف خواهد شد.

کمبود پول نقد در افغانستان باعث افزایش بهای مواد سوخت و مواد خوراکه نیز شده است.

 شهروندان کشور میگویند که قیمت مواد خوراکی و تیل نسبت به سال گذشته صد در صد افزایش یافته است.

باشنده‌گان کشور از امریکا میخواهند که دارایی‌های منجمد شده افغانستان را آزاد سازند.

مصطفی بهرام، یک شهروند کابل در این باره گفت:” امریکا پول افغانستان را منجمد کرده و باعث تضعیف اقتصاد افغانستان شده است. سطح فقر به  اوج رسیده است و مردم تلف خواهند شد. ما از امریکا میخواهیم که پول افغانستان را آزاد بسازد در غیر آن مردم با مرگ روبرو استند.”

به خواندن ادامه دهید

تجارت

پاکستان اجازه عبور به کمک‌های بشردوستانه هند به افغانستان را می‌دهد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۲, ۱۴۰۰)

عمران خان، صدراعظم پاکستان روز گذشته ( دوشنبه، ۱ قوس) گفته که اسلام آباد به ترانزیت ۵۰ هزار تن گندم و دیگر کمک‌های زمستانی هند به افغانستان اجازه خواهد داد.

عمران خان پس از بازدید از اولین جلسه کمیته هماهنگی بین‌الوزارتی افغانستان که در آن جنرال قمر جاوید باجوا، رییس ستاد ارتش، شاه محمود قریشی، وزیر خارجه و معید یوسف،  مشاور شورای امنیت ملی پاکستان  اشتراک کرده بود این اظهارات را کرده است.

صدراعظم پاکستان افزوده که اسلام آباد در بخش بازگشت افغان‌های گیرمانده که برای تداوی به هند رفته بودند نیز سهولت‌های ایجاد خواهد آورد.

این درحالی است که پاکستان نیز ۵۰ هزار تن گندم و دیگر کمک‌های زمستانی به افغانستان می‌فرستد.

تاکنون مشخص نیست این کمک‌های با وسایط هندی وارد افغانستان خواهد شد و یا در سرحد آن کشور تخلیه و توسط وسایط پاکستانی به افغانستان انتقال داده خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است