Connect with us

اخبار ساحوی

به خشونت کشیده شدن تظاهرات در غور؛ ۶ نفر کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۲۰, ۱۳۹۹)

در پی به خشونت کشیده شدن تظاهرات در ولایت غور، دست کم شش نفر به شمول احمدخان نوید خبرنگار رادیو محلی غور و دو سرباز پولیس کشته  و  ۱۹ تن دیگر به شمول ده پولیس زخمی شده اند. 

فعالان جامعه مدنی در ولایت غور گفته اند که برخی از افراد بعد از توزیع کمک یک موسسه قطری در فیروزکوه که کمک دریافت ننمودند، دست به تظاهرات زدند.

معترضین در شهر فیروز کوه مرکز ولایت غور میگویند به دلیل توزیع نا عادلانه مواد غذایی از سوی ‏مسوولان محلی این ولایت اقدام به مظاهره کردند. این افراد میگویند زمانیکه برای دادخواهی مقابل ‏ساختمان ولایت رسیدند، با برخورد نادرست پولیس روبرو شدند و سپس بر آنها شلیک شده است. ‏

در این رویداد شش تن از جمله دو سرباز پولیس و چهار فرد ملکی به شمول یک خبرنگار رادیو محلی ‏سرحد جان باختند و نوزده تن دیگر از جمله ده سرباز پولیس و نه فرد ملکی زخمی شدند. فرمانده ‏پولیس در غور میگوید در میان مظاهره کنندگان افراد مسلح حضور داشتند و در ابتدا آنها تیر اندازی ‏کردند. ‏

 به گفته وی تظاهرات زمانی صورت گرفت که برای ۱۵۰۰ تن افراد بی بضاعت از سوی یک موسسه قطری در غور کمک صورت گرفت و تعدادی از افراد مدعی هستند که برایشان توزیع نشده است.

از سوی هم معلومات نشان می دهد که این مظاهره باشنده گان غور با پرتاب سنگ و چوب به سوی دفتر والی وفرمانده پولیس غور آغاز شده بود.

پولیس غور گفته است که آنها جهت متفرق کردن مردم از فیرهای هوایی استفاده کردند، اما شاهدان عینی می گویند که، فیرها هدفمند بوده که در نتیجه آن ۴ تن کشته حدود ۲۰ تن دیگر زخم برداشته اند.

فعالین مدنی در غور تاکید می کنند که این مساله باید به صورت جدی پیگیری شود و عاملین اصلی این ‏قضیه باید مجازات شوند. ‏

در همین حال سازمان عفو بین الملل نیر خواستار بررسی همه جانبه این رویداد شده است.

 

اخبار ساحوی

مردی در ننگرهار به اتهام اختطاف برادرزاده اش بازداشت شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۳, ۱۴۰۰)

نیروهای امنیت ملی در ننگرهار فردی را بازداشت کرده اند که برادرزاده پنج ساله خود را اختطاف کرده بود.

نیروهای افغان یک کودک پنج ساله به نام ثنا را از چنگ این آدم ربا پس از چهار روز نجات دادند.

ثنا چهار روز پیش در ناحیه چهارم شهر جلال آباد، ربوده شد. اختطافچی این کودک را در ساحه بت خاک کابل نگهداری می‌کرد.

ضیاالحق امرخیل، والی ننگرهار میگوید که فرد بازداشت شده به نام نور عبدلرحیم، ۳۰ هزار دالر در بدل رهایی برادرزاده خود، مطالبه کرد بود.

عبدالجلیل پدر ثنا میگوید که اختطافچی هشدار داده بود که در صورت عدم پرداخت این مقدار پول، دخترش را از بین خواهد برد.

آقای امرخیل افزوده است که این فرد متهم که کاکای ثنا است که به اتهامات علیه خودش اعتراف کرده است.

این در حالیست که در این اواخر، قتل های هدفمند، باج گیری و آدم ربایی در شهر جلال آباد افزایش یافته است. بربنیاد اطلاعات رسمی هم اکنون دو پزشک و دو ثروتمند این ولایت ناپدید استند. خانواده های آنان می گویند که از آدرس های ناشناس از آن ها درخواست پول می شود اما توان پرداخت را ندارند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

زندگی در ولسوالی نجراب به حالت عادی برگشت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۳, ۱۴۰۰)

در درگیری های دو هفته‌ی پسین در ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا بیش از پنجاه خانه مسکونی از بین رفته است.

باشندگان این ولسوالی می گویند، در جریان درگیری‌ها و دست به دست شدن ولسوالی میان نظامیان و طالبان، برخی دکان ها در بازار این ولسوالی غارت شده و میلیون ها افغانی به باشندگان نجراب زیان مالی رسیده است.

نیروهای افغان و خیزش های مردمی پس از ۱۳ روز نبرد سنگین ولسوالی نجراب را از نزد طالبان پس گرفتند.

اما آسیب بیشتر به خانه ها و دکان های غیرنظامیان در مناطق مختلف این ولسوالی رسیده است.

محمد یکی از باشندگان نجراب میگوید: “طالب از هیچ چیزی دریغ نکرده است خانه های مردم را به آتش کشیدند. خسارات زیاد به مردم رساندند.”

احمدی یک باشنده دیگر میگوید: “ظلم را که طالب در نجراب کرده حتا یک حیوان نمی کند.”

عبدالقدوس مجددی ولسوال نجراب میگوید: “مردم نجراب طالب پذیر نیست و دیگر اجازه نمیدهند که طالبان این ولسوالی را تصرف کنند.”

اکنون جنگ از مرکز این ولسوالی فروکش کرده و نیروهای امنیتی در حومه های ولسوالی مصروف عملیات تصفیوی استند. در این مدت، روند حکومت داری متوقف بود، مکتب ها، بیمارستان ها و بازار بسته بود.

فرامرز نجرابی فرمانده پولیس نجراب میگوید: “دره کلان و دره فرخشا سقوط نکرد اگر این دو دره سقوط می کرد خط جنگ وارد ساحه پنجشیر می شدند.”

آقای نجرابی می گوید، طالبان پس از تصرف ساختمان ولسوالی، برخی هاموی ها و رنجرهای نیروهای دولتی را با خود بردند و بیش از شصت درصد تاسیسات حکومتی را در این ولسوالی تخریب کردند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

۲۰ تن در دو رویداد ترافیکی در لغمان جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۹, ۱۴۰۰)

مقام‌های محلی لغمان تایید میکنند که در پی دو رویداد جداگانه ترافیکی در ولسوالی قرغه‌یی این ولایت  ۲۰ تن جان باخته و ۱۸ تن دیگر زخم برداشتند.

اسدالله دولت‌زی، سخنگوی والی لغمان میگوید که شب گذشته از اثر برخورد یک واسطه کاستر با یک سراچه در ولسوالی قرغه‌یی این ولایت ۸ تن جان باخته و ۱۰ تن دیگر زخم برداشته اند.

دولتزی افزوده که بامداد امروز از اثر یک رویداد ترافیکی دیگر  در این ولسوالی ۱۲ تن جان باخته و ۸ تن دیگر زخم برداشته اند.

به گفته‌ای دولتزی این رویدادهای ترافیکی از بهر بی احتیاطی رانندگان رخ داده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است