Connect with us

رویداد های اخیر

به خشونت بی‌معنی در افغانستان باید نقطه پایان گذاشته شود

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۱۹, ۱۳۹۹)

 کانادا و آسترالیا با  پیوستن  با سایر اعضای جامعه جهانی تشدید خشونت را در سراسر افغانستان محکوم می‌کنند.

ما از رنج و کشته شدن افراد ملکی بی گناه ابراز تاسف می‌کنیم.

ما هدف قراردادن عمدی و زشت دادخواهان صلح ونیروهای امنیتی راکه در تلاش حفاظت مردم هستند، محکوم می‌کنیم.

ما عمیقا نگران هستیم که میزان غیرقابل قبول خشونت توسط طالبان علیه نیروهای امنیتی أفغان، امید های طولانی مردم افغانستان برای رسیدن به صلح با تهدید روبرو می سازد.

حملات اخیر بالای عالمان دین، کارمندان مراقبت های صحی، مدافعان حقوق بشر و مسولین قضایی شنیع وانزجار آمیز است. مرتکبین این جنایات  به صورت آشکار قصد داشتند تا جلو بحث های آزاد  رابگیرند، اما صدای جامعه مدنی برای پایان دادن خشونت و آینده روشن و فراگیر برای افغانستان را نمی توان خاموش ساخت. ما اطمینان داریم که افغان ها از بلند کردن صدای خویش جهت دست یابی به هدف مشترک شان یعنی افغانستان مسالمت آمیز که درآن رفاه مردم و سهم گیری متنوع به عنوان ارزش ها مطرح باشند، دست نخواهند برداشت. ما خواهان تحقیقات کامل در مورد این جنایات بوده تا افراد مسئول به میز عدالت کشانیده شوند.

ما به حمایت خویش از مذاکرات همه شمول به رهبری و مالکیت افغان ها به عنوان یگانه راه موثر برای رسیدن به صلح، ادامه میدهیم. خیلی ناامید کننده است که خویشتن داری نشان داده شده از طرف نیروهای دفاعی و امنیتی افغان از سوی طالبان منعکس نشده است. انتظار چنین رفتاری از کسانی که مدعی نمایندگی از مردم هستند، آن هم مردمی که خود قربانی خشونت های آنها میباشند، نمی رود.

ما با هم، از همه طرف های درگیر می خواهیم که بلا فاصله قطعنامه شماره 2532 شورا امنیت سازمان ملل را رعایت کنند. اکنون زمان آتش بس فوری بشردوستانه است تا فرصت دسترسی به جوامع آسیب پذیر ونیازمند افغانستان که با تاثیرات سنگین ویروس کرونا در حال مقابله میباشد، مساعد گردد.  کاهش خشونت فوری و آتش بس بشردوستانه هم چنان باعث اعتماد سازی و ایجاد پیشرفت در مذاکرات میان افغانان خواهد گردید.

طالبان باید به هموطنان افغان وسایر جهان نشان دهند که قصد دارند  مذاکرات مبنی بر حسن نیت را جهت یک آینده مسالمت آمیز برای افغانستان انجام میدهند. ما همه طرف ها را برای ایجاد شرایط مناسب در راستای مزاکرات میان افغانان با ابراز تعهد آشکار به صلح، تشویق می‌کنیم.

همه طرف ها باید همین حالا به این خشونت بی معنی نقطه پایان بگذارند.

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار هیات امارت اسلامی با نمایندگان کشورهای غربی در اسلو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه میگوید که هیات امارت اسلامی به رهبری امیر خان متقی، سرپرست این وزارت در دومین روز نشست اسلو با نمایند‌ه‌گان امریکا، اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر دیدار کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در این باره گفته:” هیأت ا.ا.ا به رهبری مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجه، امروز با نمایندگان ویژهٔ ۸ کشور ( امریکا، بریتانیا، ناروی، آلمان، ایتالیا، قطر، فرانسه و اتحادیهٔ اروپا) در اُسلو ملاقات نمود.”

هردو طرف امیدوارند که این گفتگو‌ها بتواند آنها را برای رسیدن به هدف شان نزدیکتر کند، هدف غربی‌ها تشکیل دولت فراگیر و رعایت حقوق بشر به خصوص حقوق زنان و دختران است.

امارت اسلامی اما به دنبال مشروعیت بین المللی و آزاد سازی میلیاردها دالر مسدود شده افغانستان  است.

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در این باره گفت:” این نشست از اهمیت برخوردار است، در این نشست نماینده‌گان کشورهای بزرگ شرکت کرده، همرای ما هم تیم قوی آمده، ما امید داریم که از این نشست پیام خوب به جهان نشان دهیم. و دنیا همه از اصول، پلان و طرح ما خبر شود.”

امیر خان متقی بعد از اولین دیدارش با غربی‌ها می‌گوید که مذاکرات سازنده بود.

متقی افزود:” اگر معنای فراگیر همین باشد که همه اقوام در حکومت میباشد، خو است، اگر معنای این است که همه سمت‌ها و همه ولایت مردم اش در حکومت باشد، خو است. اگر حکومت پیشین اشرف غنی همه شمول بود، از آن حکومت ما هیچ کس را منفک نکردیم. البته ما این را کافی نمیدانیم، کوشش میکنیم که هنوز هم حکومت همه شمول تر شود، خوب تر  شود.”

این درحالی است که قبل از این هیات امارت اسلامی با سیاست مداران و نمایندگان جامعه مدنی افغانستان و فعالان حقوق بشر دیدار و گفتگو کرده بود.

محبوبه سراج، فعال حقوق زن، در این باره گفت:” آنها در مقابل ما چی میکنند ما منتظر این موضوع استیم، چون آنها تاهنوز چیزی برای ما نگفته اند. ولی حرف‌های مارا شنیده اند و از ما خبر دارند. امید دارم که تفاهم بین همدیگر داشته باشیم، چون به منفعت افغانستان خواهد بود به نفع مردم افغانستان می باشد.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نماینده یوناما در دیدار با سرپرست وزارت داخله: موضوع زنان مفقود شده باید بررسی شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما از رهبری امارت اسلامی خواسته تا موضوع زنان فعال مفقود شده را بررسی و آزادی شان را تضمین کنند.

یوناما افزوده که دیبرا لاینز نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در این باره با سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله دیدار کرده است.

یوناما در تویتی گفته است که:” خانم از رهبری طالبان (امارت اسلامی) خواست تا موضوع زنان فعال مفقود شده را که بر اساس گزارش‌ها هفته گذشته از خانه‌های شان ربوده شده اند بررسی و آزادی شان را تضمین نمایند.”

این درحالی است که بر اساس گزارش‌ها تمنا زریاب پریانی با سه خواهراش و پروانه ابراهیم خیل که در تظاهرات ضد امارت اسلامی اشتراک کرده بود از خانه شان بازداشت شده اند.

وزارت امور داخله نیز در صفحه تویتراش گفته که سرپرست این وزارت با نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان دیدار کرده است.

وزارت داخله گفته که خانم لاینز از تامین امنیت نهادهای سازمان ملل در افغانستان توسط نیروهای امارت اسلامی ابراز قدردانی کرده است.

خانم لاینز گفته که:”جامعه بین‌المللی قناعت کرده که در از بین بردن فقر باید با افغان‌ها کمک صورت گیرد.”

به خواندن ادامه دهید

Trending