Connect with us

رویداد های اخیر

بلینکن به کمیته مجلس نمایندگان: امریکا سفارت کابل را به دوحه انتقال داده است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۲۳, ۱۴۰۰)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا دوشنبه شب (۲۲ سنبله) گفت که واشنگتن عملیات دیپلماتیک خود را از کابل به دوحه منتقل کرده است و همچنان بر تلاش‌های ضد هراس‌افگنی در منطقه متمرکز است.

بلینکن خطاب به کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان گفت: “ما عملیات دیپلماتیک خود را از کابل به دوحه منتقل کردیم، جایی که تیم جدید ما در امور افغانستان سخت کار می‌کند. بسیاری از شرکای اصلی ما در آنجا به ما ملحق شده اند. “

وی همچنین اظهار داشت که امارت اسلامی افغانستان تعهد کرده است که از استفاده گروه‌های هراس افگن از جمله القاعده و داعش از افغانستان به عنوان پایگاه عملیات خارجی که ایالات متحده یا متحدانش را تهدید کند، جلوگیری کند.

وی افزود:”ما آنها را در این مورد مسوول می دانیم. این بدان معنا نیست که ما به آنها تکیه می کنیم. ما در نظارت بر تهدیدها هوشیار خواهیم بود، ما توانایی‌های قوی ضدهراس افگنی را در منطقه حفظ می‌کنیم تا در صورت لزوم این تهدیدها را خنثی کنیم – و این کار را در نقاط مختلف جهان انجام می‌دهیم جای که نیروهای نظامی نداریم. “

وی همچنین گفت که امریکا به دیپلماسی فشرده خود با متحدان و شرکای خود ادامه می‌دهد.

وی افزود:” ما بیانیه‌ای را که بیش از نیمی از کشورهای جهان-بیش از صد کشور به آن ملحق شده اند و همچنین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که انتظارات جامعه بین‌المللی از دولت تحت رهبری طالبان (امارت اسلامی) را مشخص می‌کند ، آغاز کردیم.

وی همچنان گفته است که:” ما انتظار داریم که طالبان (امارت اسلامی) آزادی سفر را تضمین کنند. اجرای تعهدات خود در زمینه مبارزه با هراس افگنی، حمایت از حقوق اولیه مردم افغانستان از جمله زنان، دختران و اقلیت‌ها، نامگذاری یک دولت دائمی نماینده گسترده، برای اقدامات تلافی جویانه.”

وی گفت: “مشروعیت و حمایت طالبان (امارت اسلامی) از جامعه بین‌المللی به رفتار آنها بستگی دارد.”

بلینکن گفت که وی رهبری نشست وزیران ۲۲ کشور، ناتو، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد را بر عهده داشته است تا تلاش‌های خود را در مورد افغانستان ادامه دهد.

این درحالی است که درست چند ساعت پس از ایالات متحده اعلام کرد نزدیک به ۶۴ میلیون دلار کمک بشردوستانه جدید به مردم افغانستان برای تامین نیازهای حیاتی بهداشت و تغذیه ارایه می‌کند.

بلینکن همچنین گزارش کاملی از روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و روند تخلیه ارایه داد و گفت که تخلیه اضطراری ناشی از فروپاشی نیروهای امنیتی و دولت افغانستان بوده است.

وی دراین باره گفت:”در طول سال، ما دائما در حال ارزیابی قدرت ماندن آنها و در نظر گرفتن سناریوهای متعدد بودیم. حتی بدبینانه ترین ارزیابی‌ها نیز پیش بینی نمی‌کرد که نیروهای دولتی در کابل در حالی که نیروهای امریکایی باقی مانده اند سقوط کنند.”

به نقل از جنرال مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش ، بلینکن گفت: ” نه او (میلی) و نه هیچ کس دیگری، هیچ چیزی ندیده بود که نشان‌دهنده سقوط ارتش و دولت افغانستان ظرف ۱۱ روز باشد.”

رویداد های اخیر

ملا یعقوب: امارت اسلامی با چالش‌های جدی روبرو است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۵, ۱۴۰۰)

ملا محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع، می‌گوید که حاکمیت امارت اسلامی، با چالش‌های جدی مواجه است و برای حل این چالش‌ها همه باید دست بدست هم بدهند.

ملا یعقوب مجاهد که برای نخستین بار در در سومین نشست جهانی اورتوپیدی افغان- ساین در شفاخانه سردار محمد داوودخان در برابر رسانه ظاهر شد تاکید کرد که اکنون باید به مردمی که چهل سال جنگ را متقبل شده، زمینه فراهم شود.

ملایعقوب در این باره گفت:” این مشکل جدی که روان است از سال‌های زیاد ادامه دارد، مشکلات است، گدودی است، هرچیز خراب شده است.”

او از بازرگانان افغانستان می‌خواهد که در بخش صحت سرمایه گذاری کنند.

ملایعقوب افزود:” تجار باید روی سکتور صحت سرمایه گزاری کنند تا افغان‌ها دیگر مجبور نشوند که برای تداوی به کشورهای دیگر بروند.”

در این نشست مسوولان وزارت صحت از جهان هم می‌خواهند که به کمک‌های بشردوستانه با افغانستان ادامه دهد.

قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه، در این باره گفت:”در بخش طبابت ما اصلاحات عمیق خواهد آمد، در بخش کار علمی ما، در بخش تخصص و در بخش فوق تخصص باید کاری زیاد شود. حالا این وقت رسیده است.”

با این حال، شماری از داکتران نیز از امارت اسلامی می‌خواهند که به نیازمندی‌های کارمندان بخش صحت در کشور توجه جدی کند.

داکتر طاهر احرار، قومندان ستردرستیز وزارت دفاع، در این باره گفت:”از وزیر صحت عامه میخواهیم که جهانیان به شما پول میدهد در بخش صحی یا در بخش معاشات، داکتران نظامی ما را در بخش خود حساب کنید. “

خواست‌ها برای سرمایه گذاری در سکتور صحت درحالی بیش‌تر شده که نهادهای صحی  پیوسته هشدار می‌دهند که نظام صحی افغانستان در پی تحول پسین با تهدید جدی فروپاشی رو برو است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نشست وزیران خارجه کشورهای منطقه درباره افغانستان برگزار شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۵, ۱۴۰۰)

وزیران خارجه ایران، پاکستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان، چین و روسیه در نشستی در تهران اوضاع افغانستان را به بحث گرفتند.

تهدیدهای امنیتی، کمک های بشری و تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان محور اصلی بحث این نشست بوده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه‌ ایران، در این باره گفت:” نیاز است تا یک دولت فراگیر با حضور و مشارکت موثر و پایدار تمامی اقوام در افغانستان تشکیل شود. مردم افغانستان نیازمند کمک‌های فوری بشردوستانه شامل، غذا، دوا و واکسن برای مقابله با کووید ۱۹ استند.”

وزیر خارجه روسیه که به گونه مجازی در این نشست شرکت کرده بود از کشورهای همسایه افغانستان میخواهد که به امریکا و ناتو پایگاه نظامی ندهند.

سرگی لارووف، وزیر خارجه روسیه، در این مورد گفت:” ما از کشورهای همسایه افغانستان می‌خواهیم که اجازه حضور نظامی نیروهای امریکا و ناتو را که قصد دارند پس از خروج از افغانستان به آنجا بروند، را ندهند.”

وزیران خارجه‌ ی چین و پاکستان می ‌گویند که امارت اسلامی خواهان تعامل با جامعه‌ای جهانی اند و برای جلوگیری از فاجعه‌ای انسانی باید به افغانستان کمک شود.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، که به گونه مجازی در این نشست شرکت کرده بود گفت:”چین در مورد افغانستان رای‌زنی‌های مختلفی انجام داده و در کابل نیز این رای‌زنی‌ها را انجام داده است. بیجینگ همکاری‌های خود برای بهبود وضعیت اقتصادی مردم افغانستان را با کشورهای دیگر ادامه می‌دهد.”

شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، گفت:”طالبان خواهان تعامل با جامعه‌ای جهانی است و برای جلوگیری از فاجعه‌ ی انسانی باید به افغانستان کمک شود.”

آنتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد درپیامی به این نشست می‌گوید که  افغانستان با یک بحران شدید اقتصادی مواجه است که نیاز به اقدام فوری دارد.

آنتونیو گوترش گفته:”ما باید راه‌هایی را برای جلوگیری از فروپاشی کامل اقتصاد افغانستان پیدا کنیم. ما باید با هم کار کنیم تا وضعیت افغانستان از این حالت بیرون شود و باید یک برابری اقتصادی در افغانستان به وجود بیاوریم.”

این نشست بی حضور نماینده گان حکومت افغانستان برگزار شده است، اما امارت اسلامی چنین نشست‌های را برای افغانستان مهم میداند.

خیرالله خیر خواه، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، در این باره گفت:” نشست ایران نشست همسایه‌گان افغانستان است از ما در این نشست دعوت نشده است تنها همسایه‌گان افغانستان در آن حضور می‌داشته باشند.”

نشست تهران یک هفته پس از نشست مسکو برگزار می‌شود.

وزیر خارجه‌ ی چین اعلام کرده  که قرار است بیجینگ، در یک فرصت مناسب، از سومین نشست وزیران خارجه‌ا‌ی کشورهای همسایه‌ا‌ی افغانستان میزبانی کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزیر دفاع بریتانیا: ناتو در افغانستان شکست سیاسی متحمل شد نه نظامی

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۵, ۱۴۰۰)

وزیر دفاع بریتانیا گفته که عملکرد ناتو در افغانستان با شکست سیاسی روبرو شد و متحدین غربی در میدان نبرد از امارت اسلامی شکست نظامی متحمل نشده اند.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا که در یک نشست کمیته دفاعی مجلس عوام آن کشورصحبت می‌کرد گفته که نیروهای ناتو میتوانست در افغانستان باقی بمانند، اما توافق نامه دوحه باعث برگشت پیروزمندانه امارت اسلامی شد.

او گفته:” به احتمال زیاد تهدیدهای القاعده از افغانستان وجود دارد. ۲۰ سال ما در امن بودیم، ما میتوانیم آن را حساب کنیم.”

وزیر دفاع بریتانیا میگوید که “من فکر نمی‌کنم که ما شکست خوریم. بل بهتر است بگویم که عزم ما ناتوان بود.”

او افزود:” ناتو آنجا بود تا یک کار زار سیاسی را راه اندازی کند و من فکر می‌کنم در این کار شکست خورد. ارتش آنجا بودند تا محیط امنیتی را برای تلاش و ارایه آنها ایجاد کنند.”

والاس می‌گوید:” وقتی که خروج آغاز شد از این لحاظ بود که کار و زار سیاسی کار نکرد، وقتی ما دانستیم این کار و زار کار نکرد. این عزم غربیان بود که باعث ناکامی شد.”

وی افزوده که القاعده به افغانستان برخواهد گشت و تهدیدها را افزایش خواهد داد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است