Connect with us

رویداد های اخیر

بلینکن: امریکا برای هر سناریو در افغانستان آماده است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱۳, ۱۴۰۰)

انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا در یک گفتگو با رسانه سی بی اس امریکا گفته که پس از خروج سربازان امریکایی از افغانستان کمک‌های آن کشور به افغانستان ادامه خواهد کرد.

بلینکن گفت که امریکا برای هر سناریو در افغانستان آماده است.

انتونی بلینکین، وزیر خارجه امریکا، در پاسخ به پرسی که اگر امریکا به پشتبانی اش از دولت افغانستان ناکام شود و طالبان از راه زور به قدرت برسند واشنگتن چی خواهد کرد، گفت:” ما باید اماده هر سناریوی باشیم. ۲۰ سال در افغانستان بودیم. تنها بخاطر اینکه نیروهای ما به خانه می آیند معنی این را ندارد که ما ترک می کنیم. سفارت ما باقی خواهد ماند و کمک‌های ما در بخش اقتصادی و بشری همچنان ادامه خواهد یافت تنها ما نه بلکه شرکای ما هم این کار را خواهند کرد.”

اما سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، خروج نیروهای بین المللی از افغانستان را بدون درد نمی داند اما امیدورا است که این چالش به فرصت در برابر هراس افگنی مبدل شود

دانش در این باره گفت:” در این دوره خروج نیروها چالش‌ها را ایجاد میکند اما فرصت را برای  بسیج مبارزه با ترویزم  فراهم میکند .”

عبدالل عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی،  در گفتگو با صدای امریکا می گوید که با خروج نیرو های خارجی طالبان دیگری بهانه برای دوام جنگ ندارد.

عبدالله افزود:”این احتمال همیشه وجود دارد اگر طالبان انتخاب کنند که خشونت را افزایش دهند به این امید که از وضیعت سو استفاده کنند، امید وار استم که این اشتباه را نکنند. “

هرچند پیش از این گروه طالبان در مورد تاخیر زمانبدی خروج نیروهای خارجی از افغانستان هشدار داده بودند که در صورت تاخیر بالای این نیروها حمله خواهند کرد، اما حالا که روند خروج با تاخیر افتاده طالبان میگوید که رهبران آنها در حال تصمیم گیری روی این مسله اند.

کلیپ: سهیل شاهین، یک عضو هیات مذاکراتی طالبان در این باره گفت:” حالا تصمیم از سوی رهبران ما به تعلیق در آمده است منتظریم که چه تصمیمی رهبری ما می گیرند هر تصمیمی که آنها بگیرند ما عملی می کنیم ما در انتظار تصمیم انها استیم. “

قبل از این وزارت دفاع امریکا گفته بود که اگر طالبان در جریان روند خروج بر نیروهای خارجی حمله کنند پاسخ نیرومندی دریافت خواهد کرد

رویداد های اخیر

شرکت هزاران تن در امتحان ورودی مکاتب افغان-ترک

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۴۰۰)

با وجودی که روند تعلیمی و تحصیلی در کشور تا هنوز به حالت عادی برنگشته است، اما مکاتب افغان-ترک امروز امتحان کانکور ورودی شاگردان به این مکاتب را با اشتراک ۳۶۰۰ داوطلب برگزار کرده است.

مسوولان مکاتب افغان ترک می گویند که در پی تحولات اخیر در افغانستان بیش از ۲۰ درصد از شاگردان این مکاتب کاهش یافته است.

صالح ساغر رییس عمومی مکاتب افغان ترک در افغانستان میگوید: “مکاتب افغان ترک که در بسیاری از ولایت های افغانستان فعالیت دارند به ویژه مکاتب افغان ترک در هرات، بلخ، جوزجان برای دختر خانم های که بالاتر از صنف ششم هستند به درس شان تا اکنون ادامه داده اند اما برای مکاتب افغان ترک در کابل منتظر دستور حکومت امارت اسلامی هستیم.”

از سوی هم تاهنوز امارت اسلامی اجازه آغاز دورس را برای شاگردان دختر مکاتب افغان ترک که  بالاتر از صنف ششم هستند را نداده است.

چنگیز آیدمیر مشاور وزارت معارف ترکیه میگوید:  “ما تلاش می کنیم هرآنچه که در اختیار داریم برای شاگردان که تازه با مکاتب افغان ترک می پیودند را مهیا کنیم. ما تلاش داریم خانواده که توان پرداخت پول را به مکاتب افغان ترک ندارند نیز کمک کنیم. شاگردان که نمرات عالی دریافت می کنند از اول نمره تا دهم را به گونه رایگان جذب کنیم”

در هیمن حال برخی از خانواده که پسرهای شان در امتحان ورودی مکاتب افغان ترک شرکت کرده اند، از امارت اسلامی می خوهند که برای دخترها نیز اجازه دهند تا به دروس شان ادامه دهند.

مکاتب افغان ترک بیش از شش هزار شاگرد در افغانستان دارد. این نهاد در سال ۱۳۷۸ در کابل و دیگر ولایت های کشور فعالیت خود را آغاز کرد و تاکنون شاگردان این لیسه با شرکت در مسابقات منطقه و جهان ده‌ها مدال طلا، نقره و برونز را بدست آورده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نگرانی‌ها از افزایش کودکان  مبتلا به سوء تغذیه در کشور

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۴۰۰)

مقام‌های صحی میگویند که شفاخانه‌های کابل میزبان کودکانی است که بیشتر شان از سوء تغذیه رنج میبرند.

به گفته‌ای مقام‌ها اکنون حدود ۲۰ کودک که اکثریت شان زیر سن پنج سال استند در شفاخانه اطفال کابل که خدمات طبی رایگان ارایه میکند، تحت تداوی قرار دارند.

لطیف باهر، مدیر شفاخانه اطفال کابل، در این باره گفت:” اکثر بیماران مبتلا به سوء تغذیه اینجا از قریه‌ها می آیند. با شروع بارش، برف و سرد شدن هوا، رفتن به مراکز صحی یا آمدن به اینجا برای تداوی  برای آنها دشوار خواهد بود.”

برخی از کودکانی مریض به دلیل ضعیف بودن بیش از حد، نفس گرفته نمی‌توانند و نیاز به  اکسیجن دارند و برخی دیگر به دلیل کمبود شدید پروتین دچار پندیده‌گی شده اند.

لطیف باهر در این باره گفت:” افغان‌ها در وضعیت بدی زندگی می‌کنند. بزرگسالان خانواده نمی‌توانند غذای کافی دریافت کنند و نمی‌توانند مواد غذایی کافی مانند پروتین یا کاربوهیدرات را برای فرزندان خود فراهم کنند.”

به گفته‌ای صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) حدود ۱۴ میلیون نفر در افغانستان با ناامنی شدید غذایی روبرو استند.

از سوی دیگر پیش بینی شده که تا پایان سال روان ۳،۲ میلیون کودک زیر سن پنج سال از سوء تغذیه شدید رنج ببرند.

حداقل یک میلیون از این کودکان در معرض خطر مرگ به دلیل سوء تغذیه شدید قرار دارند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دولت ایتالیا به شربت گل “دختر چشم سبز افغان” پناهندگی داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۴۰۰)

دولت ایتالیا اعلام کرد به شربت گل، یک زن افغان که در سال ۱۹۸۵ به دلیل چاپ عکسش در روی جلد مجله “نشنال جئوگرافیک” به شهرت جهانی رسید، پناهندگی داده و او هم اکنون وارد رم شده است.

دفتر صدر اعظم ایتالیا روز پنجشنبه (چهارم قوس) با نشر بیانیه‌ای گفت که حکومت این کشور پس از آن اقدام به پناه دادن به شربت گله کرد که این بانوی افغانستان خواستار کمک برای ترک کشورش شد.

دولت ایتالیا می‌گوید شربت گل هم اکنون به رم رسیده است و به او برای زندگی در ایتالیا کمک خواهد شد.

چاپ عکس شربت گل در سن ۱۲ سالگی با چشمان سبز رنگ روی جلد مجله نشنال جئوگرافیک به یک نماد ماندگار بدل شد و او را به شهرت جهانی رساند.

عکسی که استیو مک کوری در سال‌۱۹۸۵ از شربت گل در یک اردوگاه پناهجویان افغان در شهر پیشاور گرفت به مشهور‌ترین جلد در تاریخ انتشار این مجله بدل شد.

استیو مک کوری هفده سال بعد و پس از مدت‌ها جستجو، سرانجام در سال ۲۰۰۲ دوباره شربت را پیدا کرد. او با یک نانوا ازدواج کرده بود، سه فرزند داشت و در یک روستای دور افتاده افغانستان زندگی می‌کرد.

مقام‌های پاکستانی در سال ۲۰۱۴ شربت گل را به خرید کارت هویت جعلی پاکستانی متهم کردند و از این کشور اخراج کردند.

شربت گل در سال ۲۰۱۶ به کابل رفت و مورد استقبال محمد اشرف غنی رئیس جمهور پیشین افغانستان قرار گرفت و برای وی یک باب اپارتمان رهایشی داد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است