Connect with us

رویداد های اخیر

بلینکن: امریکا برای هر سناریو در افغانستان آماده است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 3, 2021)

انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا در یک گفتگو با رسانه سی بی اس امریکا گفته که پس از خروج سربازان امریکایی از افغانستان کمک‌های آن کشور به افغانستان ادامه خواهد کرد.

بلینکن گفت که امریکا برای هر سناریو در افغانستان آماده است.

انتونی بلینکین، وزیر خارجه امریکا، در پاسخ به پرسی که اگر امریکا به پشتبانی اش از دولت افغانستان ناکام شود و طالبان از راه زور به قدرت برسند واشنگتن چی خواهد کرد، گفت:” ما باید اماده هر سناریوی باشیم. ۲۰ سال در افغانستان بودیم. تنها بخاطر اینکه نیروهای ما به خانه می آیند معنی این را ندارد که ما ترک می کنیم. سفارت ما باقی خواهد ماند و کمک‌های ما در بخش اقتصادی و بشری همچنان ادامه خواهد یافت تنها ما نه بلکه شرکای ما هم این کار را خواهند کرد.”

اما سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، خروج نیروهای بین المللی از افغانستان را بدون درد نمی داند اما امیدورا است که این چالش به فرصت در برابر هراس افگنی مبدل شود

دانش در این باره گفت:” در این دوره خروج نیروها چالش‌ها را ایجاد میکند اما فرصت را برای  بسیج مبارزه با ترویزم  فراهم میکند .”

عبدالل عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی،  در گفتگو با صدای امریکا می گوید که با خروج نیرو های خارجی طالبان دیگری بهانه برای دوام جنگ ندارد.

عبدالله افزود:”این احتمال همیشه وجود دارد اگر طالبان انتخاب کنند که خشونت را افزایش دهند به این امید که از وضیعت سو استفاده کنند، امید وار استم که این اشتباه را نکنند. “

هرچند پیش از این گروه طالبان در مورد تاخیر زمانبدی خروج نیروهای خارجی از افغانستان هشدار داده بودند که در صورت تاخیر بالای این نیروها حمله خواهند کرد، اما حالا که روند خروج با تاخیر افتاده طالبان میگوید که رهبران آنها در حال تصمیم گیری روی این مسله اند.

کلیپ: سهیل شاهین، یک عضو هیات مذاکراتی طالبان در این باره گفت:” حالا تصمیم از سوی رهبران ما به تعلیق در آمده است منتظریم که چه تصمیمی رهبری ما می گیرند هر تصمیمی که آنها بگیرند ما عملی می کنیم ما در انتظار تصمیم انها استیم. “

قبل از این وزارت دفاع امریکا گفته بود که اگر طالبان در جریان روند خروج بر نیروهای خارجی حمله کنند پاسخ نیرومندی دریافت خواهد کرد

اخبار ساحوی

چهار کارمند واکسین پولیو درحمله‌های جداگانه در ننگرهار جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 15, 2021)

مقام‌های محلی ننگرهار تایید میکنند که بامداد امروز (سه شنبه، ۲۵ جوزا) در چهار حمله جداگانه چهار کارمند واکسین پولیو در این ولایت کشته شدند و چهار تن دیگر زخم برداشتند.

به گفته‌ی مقام‌ها حمله نخست بامداد امروز در منطقه چمتله ولسوالی خوگیانی رخ داد که در نتیجه آن یک واکسیناتور جان باخته و یک تن دیگر زخم برداشته است.

مقام‌ها افزودند که حمله دوم در ناحیه سوم شهر جلال آباد رخ داده که در نتیجه آن یک واکسیناتور جان باخته و یک تن دیگر زخم برداشته است.

مقام‌های محلی اظهار داشت که در حمله سوم که در بازار کهنه ولسوالی خوگیانی رخ داد یک کارمند رضاکار واکسین پولیو کشته شده و یک تن دیگر زخم برداشته است.

مسوولان میگویند که حمله چهارم در منطقه باولی ولسوالی سرخ رود این ولایت رخ داده که در نتیجه آن یک کارمند رضاکار واکسین پولیو کشته شده و یک تن دیگر زخم برداشته است.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار، میگوید که کارمندان واکسین پولیو در چندین نقاط مورد حمله قرار گرفته، اما در باره تلفات آن چیزی نمیگوید.

تاکنون مسوولیت این رویداد را کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

 این در حالی است که قبل از این نیز سه کارمند زن واکسین پولیو در ولایت ننگرهار توسط افراد مسلح ناشناس کشته شده بودند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

توافق سران ناتو روی ادامه پشتیبانی مالی از میدان‌هوایی کابل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 15, 2021)

سران ناتو امروز (دوشنبه۲۴جورا) روی ادامه پشتیبانی مالی از میدان‌هوایی کابل، پس از پایان مأموریت نظامی این سازمان در افغانستان، توافق کردند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو که شام امروز در پایان نشست سران ناتو، در یک نشست خبری در بروکسل سخن می‌زد، تاکید کرد که با پایان ماموریت نظامی این سازمان در افغانستان، پشتیبانی از افغانستان ادامه خواهد داشد.

آقای استولتنبرگ گفته است:” ادامه ما ماموریت پشتیبانی قاطع مان را پایان می‌دهم، اما پشتیبانی ما از افغانستان ادامه می‌یابد.”

وی افزوده است که همکاری ناتو با افغانستان متمرکز بر چهار بخش خواهد بود: حمایت مالی از نیروهای افغان، آموزش بیرون مرزی برای نیروهای افغان، حضور دوام‌دار غیرنظامی و حفظ زیربناهای مهم مانند میدان هوایی تا حضور دوام‌‎دار جامعه جهانی تامین شود.

اخیرا واگذاری تامین امنیت میدان‌هوایی کابل از سوی ترکیه پس از خروج نیروهای خارجی بحث برانگیز شده‌است.

قرار است اردوغان در حاشیه نشست امروز ناتو با جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا، درباره این موضوع، بیشتر بحث کند.

اردوغان قبل از پرواز به بروکسل در میدان هوایی به خبرنگاران در این باره گفت: “امریکا به‌زودی افغانستان را ترک می‌کند. از لحظه‌یی که آنجا را ترک کردند، تنها کشور قابل اعتمادی که بتواند روند و وضعیت را در آنجا حفظ کند، به‌گونه آشکار آن ترکیه است.”

هفته گذشته، فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا (سینتکام) گزارش داده بود که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بیشتر از ۵۰ درصد تکمیل شده‌است.

این درحالی است که گروه طالبان مخالفت شان را در برابر این تصمیم ترکیه ابراز کردند و دریک اعلامیه هشدار دادند حضور هیچ نیروی خارجی قابل پذیرش نیست و باید تمامی نیروهای خارجی مطابق توافقنامه از افغانستان بیرون شوند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

صالح: ساحات سقوط داده شده به گورستان دسته‌جمعی طالبان تبدیل خواهد شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 14, 2021)

امرالله صالح معاون نخست رییس جمهوری هشدار داده است، راهی که طالبان برای سقوط ولسوالی ها پیموده اند، به «گورستان دسته جمهی» این گروه مبدل خواهد شد.

آقای صالح امروز در صفحه فیس بوک اش نوشت که در “بسا مناطق که اسمش را سقوط گذاشته اند طالب با ایجاد خط باریک پیشروی کرده است.”

وی گفته است: “آنهایی که جنگ با طالب را بلد اند میدانند که این خط باریک به گورستان دسته جمعی این گروه وحشت و جهل تبدیل خواهد گردید.”

این در حالی است که جنگجویان طالبان در یک ماه گذشته دست کم ۳۰ ولسوالی را تصرف کرده اند. در تازه ترین مورد، ولسوالی سید آباد ولایت سرپل، اوبه ولایت هرات و ولسوالی خان آباد ولایت قندز در ۲۴ ساعت گذشته به دست طالبان سقوط کرده است.

از سوی هم امرالله صالح تاکید کرده است که در روش و رفتار طالبان با مردم هیچ نوع تغییر نیامده “بلکه جاهل تر و وحشی تر شده اند.”

وی تاکید کرده است که مردم نباید فریب تبلیغات طالبان را خورند.

آقای صالح گفته است: “ایستاده گی در برابر طالب دفاع از ارزش ها و کرامت انسانی است. طالب هیچ پیامی به انسان این کشور غیر از درخواست اطاعت ندارد و تمکین به زندگی برده گونه ندارد.”

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این اظهارات آقای صالح چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است