Connect with us

رویداد های اخیر

بلینکن از آخرین تماس اش با غنی پرده برداشت

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۱۰, ۱۴۰۰)

انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، از آخرین صحبت تلیفونی اش با اشرف غنی، رییس جمهور پیشین قبل از فروپاشی نظام گذشته پرده برداشت.

انتونی بلینکن در تازه ترین مصاحبه اش می گوید، یک روز قبل از ورود امارت اسلامی به کابل،  اشرف غنی پذیرفته بود که قدرت را به شکل مسالمت آمیز  انتقال میدهد.

اشرف افزوده بود که در صورت سرکشی امارت اسلامی از توافق نامه صلح دوحه حاضر است تا آخرین نفس بجنگند اما فردای  روز اشرف غنی بدون عملی کردن وعده‌ها از افغانستان فرار کرد.

بلینکن در این باره گفته:”ما یک روز قبل از سقوط با رییس جمهور غنی صحبت تیلفونی داشتم، و فشار آوردم تا مطمین شوم که او آماده تطبیق پلان است که ما میخواستیم عملی شود که بر اساس آن باید قدرت به شکل مسالمت آمیز به حکومت جدید که در راس آن طالبان بود انتقال گردد که پس از آن منجر به ایجاد حکومت همه شمول که در آن تمام اقشار جامعه و افغان‌ها حضور داشته باشند تشکیل گردد، و او در تیلفون برایم گفت که آماده انجام این کار است و اگر طالبان مطابق آن پیش نرود  حاضر است تا آخرین نفس بجنگند اما به فردای آن از افغانستان فرار کرد.”

وزیر خارجه امریکا می گوید که آنان برای هدف که کشتن بن لادن بود به افغانستان آمده بودند و آن را حاصل کردند و نمیخواستند بیشتر در افغانستان بمانند.

بلینکن افزود:” ما همرا با یک تیم ۷۰۰ نفری خود در وزارت خارجه ۲۴ ساعت در هفته کار می نمایم تا زمینه خروج اتباع امریکایی و همکاران افغان ما را مساعد سازیم، و ما به تلاش‎های ما بخاطر خروج مصون آنان ادامه میدهیم و این پروسه همه روزه دوام دارد و تا زمانیکه این تعهد خویش را عملی نمایم به تلاش‌های خود ادامه میدهیم.”

گریز از مسوولیت بحران اقتصادی و مالی در افغانستان که پس از سقوط حکومت قبلی به رهبری اشرف غنی به وجود آمده است نه امریکا و نه هم سران حکومت قبلی بل مردم عام را در گروه چالش‌های روزگار قرار داده است.

اکنون برای مردم افغانستان این مهم نیست که مسوول بحران کنونی امریکا است و یا هم اشرف غنی اما آنچه که برای شهروندان افغان به یک رویا مبدل شده است تامین لقمه نان جهت زنده ماندن در افغانستان است.

کمپین چشم به راه کمک – برای ارسال کمک‌های نقدی با این ویبسایت مراجعه نمایید: http://www.helpafg.org

آریانانیوز و تلویزیون آریانا از ابتکار «بنیاد بیات» برای جمع آوری کمک برای تامین مواد غذایی به خانواده‌های نیازمند در افغانستان حمایت همه جانبه میکند.

ما به عنوان همکار رسمی رسانه ای از شما تقاضای کمک میکنیم تا بتوانیم در این شرایط دشوار برای خانواده‌های افغان مواد غذایی تهیه کنیم.

رویداد های اخیر

گوترش: امارت اسلامی برای به رسمیت شناخته شدن باید حقوق بشر را احترام کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۰)

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل  گفته است که اگر امارت اسلامی میخواهد از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شود باید به حقوق بشر احترام قایل شود.

آقای گوترش روز گذشته به مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که امارت اسلامی باید احترام کامل به حقوق زنان، دختران داشته و نگرش مثبت نسبت به حقوق بشر داشته باشد تا از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شود و نیز “کمک های جهانی را برای مردم اش به دست بیاورد.”

دبیر کل سازمان ملل برای سال جاری میلادی پنج هشدار را به جهان گوشزد کرد که شامل بیماری همه گیر کووید-۱۹ و افزایش نابرابری جهانی، امور مالی جهانی، بحران اقلیمی، بی‌قانونی در فضای سایبری، و تهدید صلح و امنیت جهانی هستند و “این هشدارها نیازمند بسیج تمام کشورها است.”

آقای گوترش میگوید: “حالا زمان تنها فهرست کردن چالش ها نه، بلکه زمان اقدام است. تمام این چالش ها در محور شکست حکومت داری جهانی است.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

بسته شدن راه‌های مواصلاتی در پی برف باری سنگین در کشور

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۰)

مقام‌های وزارت فواید عامه می‌گویند که به دلیل بارش شدید برف راه‌های برخی مناطق دور دست کشور بسته شده است.

مسوولان می افزایند که وزارت فواید عامه تلاش می‌کنند تا با کاهش بارش برف، راه‌های مسدود شده را بازگشایی کنند.

به گفته‌ای مسوولان وزارت فواید عامه، شاهراه سالنگ به دلیل برف و طوفان به روی ترافیک اکنون مسدود است.

مقام‌ها می افزایند که شاهراه غور – هرات،  دایکندی – بامیان، سرک هرات – تورغندی و راه‌های برخی ولسوالی‌های بلخ، برخی از سرک‌ها در ولایات وردک، پروان، پنجشیر، سرپل، بدخشان، نورستان، بغلان و پکتیا به دلیل ریزش سنگین برف بسته است.

مولوی حمید الله مصباح، سخنگوی وزارت فواید عامه، در این باره گفت:” در آن ولایات که برف زیاد شده است در آنجا در کنار کارمندان فواید عامه با دیگر شرکت‌ها نیز قرارداد انجام دادیم. راه کابل و سروبی نیز بسته شده بود.”

اتحادیه شرکت‌های ترانسپورتی می‌گویند که وزارت فواید عامه باید هرچه زدوتر راه‌های مسدود شده را باز کند در غیر شمار زیاد وسایط نقلیه در مسیر‌ها و هوای سرد متفوف می مانند.

اعضای بخش خصوصی همچنان می‌گویند که باز کردن مسیرهای مواصلاتی باید به طور منظم نظارت شود تا اطمینان حاصل شود که این مسیرها به طور منظم به مارکیت دست رسی داشته باشند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هیاتی به رهبری سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی میگوید که قرار است فردا (شنب، ۲ دلو) یک هیات به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر کند.

عبدالقهار بلخی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تویت این سفر را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه ناروی گزارش کرده که قرار است اوسلو نشستی را تا دو روز دیگر در مورد افغانستان با حضور نمایندگان امارت اسلامی میزبانی کند.

ناروی افزوده که در این نشست افزون بر هیات امارت اسلامی، نماینده‌گانی از اقشار مختلف جامعه به شمول جامعه مدنی افغانستان حضور خواهند داشت.

در اعلامیه وزارت خارجه ناروی آمده که نماینده‌گان امارت اسلامی  با مقام‌های ناروی و نماینده‌گان جامعه جهانی به ویژه متحدین این کشور دیدار خواهند کرد.

ناروی افزوده که نماینده‌گان امارت اسلامی با فعالان حقوق زن، روزنامه‌نگاران و افرادیکه برای حفظ حقوق بشر و بخش‌های مختلف در افغانستان کار می‌کنند، نیز دیدار خواهند کرد.

ناروی گفته که این نشست‌ها به معنای “مشروعیت یا به رسمیت شناختن طالبان” نیست، بلکه این کشور به دنبال گفتگو با امارت اسلامی به هدف بهبود وضعیت حقوق بشر و مشارکت زنان در جامعه و تقویت تلاش‌های بشردوستانه در حمایت از مردم افغانستان است.

آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه ناروی گفته “ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که وضعیت سیاسی به یک فاجعه شدید انسانی منجر شود.”

این در حالی است که اخیرا یک هیاتی از ناروی به کابل سفر کرده و با مقام‌های امارت در مورد وضعیت حقوق بشری و بحران بشری موجود در این کشور دیدار و گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

Trending