Connect with us

رویداد های اخیر

بسته ماندن نهادهای کشور مردم را با مشکلات مواجه کرده است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۱, ۱۴۰۰)

شماری از باشندگان کابل می‌گویند که ادامه بسته بودن وزارتخانه‌ها و اداره‌های دیگر کشور مردم را با دشواری‌های زیادی مواجه کرده است.

پایتخت نشینان می‌گویند که طالبان باید هرچه زودتر در باره بسته بودن وزارت‌ها تصمیم بگیرند، زیرا بسیاری از کارهای اداری مردم متوقف شده است.

محمد رضا نواندیش، باشنده کابل، در این باره گفت:” من چند روز می‌شود که برای گرفتن یک سند خود به وزارت تحصیلات عالی مراجعه می‌کنم ، اما کسی نیست که کار را ما انجام دهند و سندهای ما را به ما تسلیم دهند.”

شیرعلی، باشنده دیگری کابل، در این باره گفت:” وزارت‌ها بسته است و مردم با مشکل مواجه استند و خواست ما این است تا وزارت‌ها باز شود، مردم مشکلات شان را حل کنند و حال وضعیت هم خوب است.”

حسین صادیقی، یک باشنده کابل، در این مورد گفت:” وزارت‌ها باید باز شود و مردم با مشکلات مواجه اند و حالی که امنیت آمده ارائه خدمات بسته شده است و این مشکل باید حل شود.”

درهمین حال طالبان می‌گویند که هیچ مانعی در برابر کار کارمندان وزارت‌ها و اداره‌های افغانستان وجود ندارد و باید به کار‌های شان برگردند.

مولوی بلال نظری، یک عضو طالبان، در این باره گفت:” امارت اسلامی اعلام کرده که همه به کار شان بیایند و هیچ مانعی وجود ندارد که کارمندان حاضر به کار نمی‌شوند و تلاش امارت این است تا هر چه زودتر وزارت‌ها به کار شان آغاز کند و از کارمندان می‌خواهیم که بی هیچ هراسی به کار شان برگردند.”

از سوی هم آگاهان تاکید می‌ورزند که نیاز است تا طالبان سهولت‌ها را در بخش حکومت داری برای کارمندان و مردم فراهم بسازد.

حکمت‌الله عدالت‌یار، آگاه روابط جهانی، در این مورد گفت:” طالبان باید هرچه زودتر روی حکومت‌داری تصمیم بگیرند تا مردم سرنوشت شان را بدانند و اداره‌های افغانستان باید فعال شود و مردم بتوانند به زنده‌گی روزمره شان به شکل عادی ادامه دهند و طالبان در یک شرایطی قرار دارند که باید به مردم ثابت بسازند که چه برنامه‌ها برای مردم دارند.”

با آنکه طالبان اعلام کرده اند که همه کارمندان دولتی به کارهای شان حاضر شوند، اما تاکنون شهرداری کابل، وزارت صحت عامه و ترافیک شهری کارهای شان را آغاز کرده اند.

درهمین حال، ذبیح الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان در صفحه تویترش نگاشته‌است که حاجی محمد ادریس به حیث رییس عمومی “د افغانستان بانک” تعیین شده‌است. آقای مجاهد گفته‌است که هدف از این گزینش رسیده‌گی و تنظیم امور در ادارات دولتی و مسایل بانکی است.

رویداد های اخیر

روسیه امارت اسلامی افغانستان را از لیست سیاه خارج میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳۰, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز گذشته (پنجشنبه، ۲۹ میزان) گفته که به زودی امارت اسلامی افغانستان را از لیست سیاه آن کشور خارج میکند.

روسیه در سال ۲۰۰۳ امارت اسلامی افغانستان به عنوان “یک گروه تروریستی شناخت”، اما در سال‌های اخیر مقام‌های امارت اسلامی را چندین بار به مسکو دعوت کرد.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در این باره گفت:” ما از طالبان (امارت اسلامی) توقع میکنیم، مردمی که بدون شک اوضاع افغانستان را تحت کنترول دارند. ما انتطار داریم که وضعیت به زودی به گونه مثبت تغییر کند. ما به طور مشترک تصمیم خواهیم گرفت که آنها(امارت اسلامی) را از لیست تروریستان خارج کنیم. ما در آینده نزدیک در این باره تصمیم خواهیم گرفت. موضع روسیه این است که به این جهت حرکت میکند.”

رییس جمهور روسیه افزوده که دارایی‌های منجمد افغانستان باید آزاد شود، زیر ثبات افغانستان به نفع همه کشورهای همسایه است.

پوتین همچنان خواهان حمایت اقتصادی از افغانستان شده است.

این درحالی است که قبل از این روسیه بر بسیج سازی کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تاکید کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

افغانستان در میان ۱۱ کشوری آسیب پذیر ناشی از تغییرات اقلیمی

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳۰, ۱۴۰۰)

به نقل از خبرگزاری رویترز، نهادهای اطلاعاتی امریکا در گزارشی هشدار دادند ۱۱ کشور جهان از جمله افغانستان و پاکستان در معرض تاثیرات منفی تغییرات اقلیمی جهانی قرار دارند.

این تغییرات که شامل، سیل، طوفان، خشکسالی و کمبود غذا می‌شود ثبات و امنیت جمعیت عظیمی از این کشورها را تهدید می‌کند.

کشورهای دیگری که در گزارش نهادهای اطلاعاتی امریکا از آنها بعنوان کشورهای در خطر تغییرات اقلیمی یاد شده، هند، کوریایی شمالی، میانمار، عراق، گواتمالا، هاییتی، هوندوراس، نیکاراگوای و کلمبیا هستند.

اداره مدیریت ملی اطلاعات امریکا موسوم به ODNI در گزارشی هشدار داده تغییرات اقلیمی باعث بی‌ثباتی در این کشورها و نیز گسترش تنش‌های منطقه‌ای و در نهایت به خطر افتادن امنیت ملی امریکا تا سال ۲۰۴۰ خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

پوتین: دارایی‌های منجمد شده افغانستان باید آزاد شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳۰, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه گفته که دارایی‌های منجمد افغانستان باید آزاد شود، زیر ثبات افغانستان به نفع همه کشورهای همسایه است.

پوتین افزوده که از افغانستان باید حمایت اقتصادی صورت گیرد.

قبل از این ایالات متحده امریکا گفته بود که ذخایر بانک مرکزی افغانستان در امریکا را آزاد نخواهد کرد.

در همین حال، شماری از نهادهای بشردوستانه گفته که سرمایه‌های افغانستان باید آزاد شود، زیرا سقوط اقتصادی افغانستان به نفع هیچ کسی نیست.

این درحالی است که کشورهای اشتراک کننده در نشست مسکو برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی و فاجعه انسانی در افغانستان خواهان برگزاری یک نشست جهانی به رهبری سازمان ملل متحد شده است.

در اعلامیه مشترک نشست مسکو آمده است که اگر کشورهای جهان بر اساس واقعیت‌ها با حکومت جدید افغانستان تعامل نکند و آنرا به رسمیت نشناسد ممکن است گروه‌های دیگری در افغانستان تقویت شود.    

وزیر خارجه روسیه در این نشست گفته که راه حل دراز مدت در تشکیل یک دولت فراگیر است که از منافع همه گروه‌های قومی و سیاسی نمایندگی کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است