Connect with us

رویداد های اخیر

بریتانیا: گفتگوهای صلح بدون مشارکت زنان با شکست مواجه می‌شود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اکتبر 30, 2020)

بریتانیا هشدار می دهد که گفتگو های صلح بدون مشارکت زنان با شکست روبرو خواهد شد.

سفارت بریتانیا در کابل در یک اعلامیه از كشورها و نهادهای سازمان ملل متحد می خواهد تا پیش از بیستمین سالگرد اولین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد مشارکت زنان در صلح و امنیت، در گفتگوهای صلح برای زنان نقش معنی دار فراهم و در مقابل خشونت بر علیه زنان، از آنها محافظت  کند.

جیمز کلیورلی وزیردولت بریتانیا برای شرق میانه در یک سخنرانی مجازی به سازمان ملل گفته است: “ما این را می دانیم که هر زمانی زنان دور میز گفتگوها می نشینند، مذاکرات صلح کمتر به شکست می انجامد. به همین دلیل ۲۰ سال پیش، هرکشوری در سازمان ملل متعهد شد تا مشارکت زنان در بحث صلح را افزایش دهد.”

آقای کلیورلی افزوده است: “با وجود این سطح مشارکت زنان هنوزهم پایین است و هر زمانی که زنان شامل روند می شوند، تهدید ها علیه شان بیشتر می شود.”

به گفته وی: “اکنون رهبران جهان باید به سخنان شان جامه عمل بپوشانند و از رهبری بریتانیا که برای حفاظت از مشارکت بیشتر زنان در خط مقدم رایزنی می‌کند، پیروی کنند.”

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط بخش زنان ملل متحد و شورای روابط خارجی، زمانی که زنان در گفتگو های صلح مشارکت معنادار داشته باشند، امکان شکست توافقات حاصل شده از گفتگو ها به ۶۴ درصد کاهش می یابد و یا توافقات حاصل شده از گفتگو ها برای حد اقل ۱۵ سال ادامه می یابند. با وجود این بین سالهای ۱۹۹۰ و ۲۰۱۷، زنان فقط ۲ درصد میانجیگران، ۸ درصد مذاکره کنندگان و ۵ درصد از شاهدان و امضا کنندگان در تمام روندهای عمده صلح را تشکیل می دادند.

در اعلامیه سفارت بریتانیا آمده است که آقای کلیورلی جهت نشان دادن تعهد دوامدار بریتانیا به مشارکت زنان در روند صلح سازی، مبلغ یک میلیون پوند کمک جدید این کشور را برای شبکه زنان میانجیگر در کشورهای مشترک المنافع اعلام کرد که این شبکه مستقل متشکل از  ۵۰ زن میانجیگراز سراسر جهان است و تحت حمایت موسسه Conciliation Resources قرار دارد.

در اعلامیه آمده است :از طریق این حمایت مالی، برای زنانی که در خط مقدم گفتگوهای صلح قرار دارند، آموزش، مشوره دهی و منابع برای مشارکت بیشتر در روند صلح سازی فراهم می گردد تا زنان در همه سطوح مذاکرات، به شمول ملل متحد رایزنی نمایند.”

این کشور همچنان کمک مالی جدید ۲۵۰۰۰ پوندی را برای تحقیق در مورد تاثیر ویروس بر زنان و دخترانی که در کشورهای جنگ‌زده مانند افغانستان و نیجریه زندگی میکنند، نیز اعلام کرد.

رویداد های اخیر

زخم برداشتن ۱۷ تن در نتیجه انفجار موتر بم در کندهار

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 25, 2020)

مقام های محلی ولایت کندهار گفته اند که در نتیجه انفجار یک موتر بم در این ولایت دست کم ۱۷ تن به شمول شش پولیس زخم برداشتند.

به گفته‌ی مقام ها این رویداد حوالی ساعت ۱۰:۳۰ صبح امروز (چهارشنبه ۵قوس) زمانی رخ داد که یک حمله کننده انتحاری موتر مملو از مواد انفجاری را در نزدیک حوزه امنیتی یازده‌هم منفجر ساخت.

به گفته‌ی ساختمان حوزه نیز قسمت تخریب شده است و خانه های غیرنظامیان در اطراف محل نیز تخریب شده اند.

وزارت داخله نیز با تایید رویداد گفته است که دراین انفجار شش پولیس زخم برداشته است.

تاکنون هیچ گروۀ مسوولیت رویداد را به عهده نه گرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

درکمتر از ۲۴ساعت گذشته در سراسر کشور ۷۰ تن کشته و زخمی شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 25, 2020)

بر بنیاد آمارهای آریانانیوز در ۲۴ساعت گذشته در سراسر کشور در جریان انفجارها بیشتر از ۷۰ تن کشته و زخمی شدند .

آخرین رویداد، که انفجار یک ماین مقناطیسی بود، امروز ( چهارشنبه، ۶ قوس) در شهر کابل رخ داده است که در نتیجه آن دو نظامی  و دو غیر نظامی زخم برداشتند.

روز گذشته در ناحیه پنجم شهر کابل نیز یک موتر رنجر پولیس هدف ماین مقناطیسی قرار گرفت که در نتیجه آن یک پولیس زخم برداشت.

در کنار کابل، بامیان نیز شاهد دو انفجار پی‌هم بود که در نتیجه آن ۱۷تن جان باختند و بیش از ۵۰ تن دیگر زخم برداشتند.

بامیان که از ولایت‌های امن کشور است و بیشترین گردشگران نیز به این ولایت میروند و گاه‌گاهی شاهد چنین حملات هراس‌افگنی است.

انفجارهای روز گذشته در بامیان که باعث جان باختن چندین  تن بشمول زنان و اطفال شدند واکنش‌های شدید را برانگیخته است.

رییس جمهور غنی نیز روز گذشته در یک اعلامیه این حمله به شدید ترین الفاظ محکوم کرد.

تاکنون کدام گروه هراس‌افگن مسوولیت این انفجارها را به عهده نه‌گرفته است، اما طالبان دست داشتن شان را در این رویداد رد کردند.

درهمین حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و خانواده‌های قربانیان در بامیان از حکومت و جامعه جهانی میخواهند تا هر چه عاجل ۱۴ زخمی رویداد روز گذشته را به کابل  انتقال دهند.

این کمیسیون همچنان افزوده است که باید به امنیت شهر بامیان توجه شود و خساره‌های وارده به باشنده‌گان بامیان پرداخت شود.

کمیسیون حقوق بشر می‌گوید که کشتار غیر نظامیان نقض حقوق بین‌الملل و یک جنایت جنگی است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند و پاکستان یکدیگر را به هراس‌افگنی متهم کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 25, 2020)

هند و پاکستان با ارایه اسناد به سازمان ملل متحد یکدیگر خود را به حمایت از هراس‌افگنی متهم ساختند.

این در حالی است که یک روز قبل هند با ارایه اسناد به شورای امنیت سازمان ملل متحده گفته بود که هراس‌افگنان مستقر در پاکستان میخواهند در کشمیر تحت اداره هند حملات تروریستی انجام دهند، اما امروز  پاکستان نیز با رایه اسناد به سرمنشی عمومی سازمان ملل گفته است که هند از هراس‌افگنی در خاک پاکستان حمایت میکند.

منیر اکرام، سفیر پاکستان در سازمان ملل متحد، هند را به حمایت از هراس‌افگنی متهم کرد و از سرمنشی عمومی سازمان ملل و جامعه بین‌المللی خواست تا “در مورد اقدامات هند که هراس‌افگنی را تمویل میکند آگاه باشند.”

او  افزود: ” هند از اقدامات غیر قانونی و تهاجمی باید دست بردارد.”

اما بر بنیاد گزارش رویترز مقام‌های هندی این ادعای پاکستان را  رد کرده اند.

سخنگوی هند در سازمان ملل متحد در این باره گفته است:” پاکستان میتواند از پشت بام گریه کند، مگر این‌ها نمیتوانند این واقعیت را انکار کنند که خود شان مرکز هراس‌افگنی است. دروغ آنها جای را گرفته نمیتوانند.”

گفته میشود که هند و پاکستان ادعای مناطق جمو و کشمیر را میکنند، اما هر دو کشور بر بخش‌های از کشمیر حاکم اند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending