Connect with us

رویداد های اخیر

بریتانیا: اگر هراس‌افگنانی در افغانستان رشد کند دوباره اقدام نظامی خواهیم کرد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱, ۱۴۰۰)

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید که دولت بریتانیا و متحدانش در صورت رشد دوباره هراس‌افگنی در افغانستان احتمال اقدام نظامی در این کشور را برای خود باز نگهداشته است.

جیمز هیپی، وزیر دفاع بریتانیا، گفته است که در صورت رشد هراس‌افگنی در افغانستان و تهدیدی برای بریتانیا و متحدانش گزینه‌ اقدام نظامی را برای خود باز نگهداشته ایم.

وی همچنین گزینه‌های خود برای پشتیبانی هوایی از نیروهای افغان نیز باز نگهداشته است.

گزارش‌ها می‌افزایند که بریتانیا ماموریت نظامی‌اش در افغانستان را بررسی می‌کند.

این در حالی است که در حال حاضر ۷۵۰ سرباز بریتانوی در افغانستان در چوکات ماموریت قاطع مستقر استند، اما قرار است تا ۱۱ ماه سپتمبر افغانستان را ترک کنند.

وزیر دفاع بریتانیا در باره خروج سربازان امریکایی گفته است که: ” مانند هر سرباز دیگر وقتی من تصمیم ناتو را شنیدم، از خود سوال کردم که آیا این همه ارزش این را داشت؟”

جیمز هیپی، وزیر دفاع بریتانیا، افزوده که طالبان در نتیجه‌ی یک راه حل سیاسی یک بخش حکومت افغان خواهد شد.

در همین حال توبیاس الوود، رییس کمیته دفاعی بریتانیا، هشدار داده که افغانستان با خطر وقوع جنگ داخلی رو برو خواهد شد.

او در این باره گفته است که:” این یک ستراتیژی مشخص نیست که ما پیش بینی کرده ایم. ملت و ارتش ما شایسته پاسخ استند. از این لحاظ من درخواست ارزیابی را میدهم تا بتوانیم از اشتباهات خود بیاموزیم.”

اما وزیر دفاع بریتانیا گفته است که وی امیدوار است تا از اشتباهات گذشته عبرت بگیرد.

از سوی دیگر، وزیر دفاع پیشین بریتانیا به مجلس نماینده‌گان آن کشور گفته بود که:” اگر ما به گونه کامل خارج شویم، یک بخش خطرناک جهان دیگر هم خطرناک خواهد شد، طوریکه طالبان کنترول عمده کشور را در دست خواهد گرفت و یکبار دیگر به افراط گرایان پناه خواهد داد.”

او افزود:” ارتش دلیر ما با افتخار خدمت کرده است، اما خدمات آنها توسط مدیریت ضعیف قضاوت شده است، اگر امروز سیاسیون ما درک نکنند… مبارزه ما با افراط گرایی و اقتدارگرایی از بین خواهد رفت.”

وزیر دفاع بریتانیا در این باره گفته است که:” ما به نقطه رسیدیم که ماموریت نظامی ما به اوج خود رسیده است و چیزی که باقی مانده کار سیاسیون است.”

اما، جان هیلی، وزیر دفاع دولت سایه از حزب کارگر، گفته که افغانستان به نیروهای مسلح بریتانیا شکست خورده به نظر میرسد.

جان هیلی هنگام سخنرانی در مجلس نماینده‌گان بریتانیا گفته است که: ” بدون شک که پیشرفت‌ها در بخش حکومتداری، اقتصاد، حقوق زنان، تعلیم دختران و ختم هراس‌افگنی در افغانستان شده است، اما افغانستان برای قوای بریتانیا نسبت به موفقیت شکست خورده به نظر میرسد.”

او افزوده است که: ” حالا با خروج سربازان ناتو از افغانستان، این بسیار مشکل خواهد بود تا افغانستان بدون جنگ ببینید. کنترول گسترده تر طالبان و خطر برای کسانیکه با غرب کار کرده است و همچنان برای زنان که در بخش‌ها سیاسی، قضایی، علمی و تجارتی کار میکنند.”

اما وزیر دفاع بریتانیا این اظهارات را رد کرده است.

این در حالی است که قرار است همه نیروهای خارجی تا ۱۱ ماه سپتامبر سال روان افغانستان را ترک کنند.

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: درگیری بین نیروهای افغان و ایرانی یک سوء تفاهم بود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

مقام‌های امارت اسلامی افغانستان می‌گویند، درگیری‌ بین نیروهای مرزی ایران و نیروهای امارت اسلامی افغانستان در ولایت نیمروز پایان یافته است و به دلیل “سوء تفاهم مرزی” رخ داده بود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که روزگذشته (چهارشنبه ۱۰قوس) در منطقه‌ی مرزی ولسوالی کنگ ولایت نیمروز بین نیروهای امنیتی افغان و ایرانی درگیری رخ داد که اکنون از سوی دو طرف کنترل شده است.

وی افزوده است که بخاطر جلوگیری و تحقیق این سوء تفاهم، مسئولین امارت اسلامی هدایت لازم داده اند.

همچنان مسوولین امارت اسلامی گفته اند که دراین درگیری به دو طرف کدام تلفات وارد نشده است.

در همین حال، وزارت خارجه افغانستان روز پنجشنبه اعلام کرد که مناقشه در امتداد مرز ولسوالی کنگ “با تلاش مقام‌های سرحدی به پایان رسید و تلاش خواهد شد تا از تکرار چنین حوادثی جلوگیری شود.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار امیرخان متقی با ۱۶ نامزد سفیر و نمایندگان خارجی برای افغانستان در دوحه

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

سخنگوی وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان از دیدار سرپرست این وزارت با نمایندگان و نامزد سفیران ۱۶ کشور خارجی در دوحه خبر داده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجه در تویتر خود نوشته است که:” هیأت امارت اسلامی به رهبری مولوی امیرخان متقی با ۱۶ نامزد سفیر و نمایندگان برای افغانستان در دوحه ملاقات نمود و روی موضوعات امنیتی، بشری، اقتصادی، سیاسی و صحی بحث نمود.”

او افزوده است، که همه‌ طرف‌ها پیشرفت در وضعیت امنیتی را ستودند و گفتند که ‌کمک‌های بشردوستانه و صحی با افغانستان باید فراهم شود و به‌مشکلات باید از طریق همکاری دسترسی یابد.

در ادامه او نوشته است، که هیات امارت اسلامی از امنیت با آنها اطمینان داد، وعده سپرد تا در رسانیدن کمک‌ها همکاری کند و از تمامی کشورها خواست تا سفارت‌های خویش را در کابل گشایش دهند تا واقعیت‌ها را از نزدیک مشاهده کنند و فصل جدیدی از روابط مثبت آغاز شود.

آقای بلخی در ادامه او افزوده است، که درین نشست، سفرای کشورهای ذیل اشتراک نموده بودند: آلمان،کانادا، فنلند، زیلاند جدید، ایتالیا،کوریای جنوبی، کمیشنری اتحادیهٔ اروپا، هسپانیا، ایالات متحده، ناروی، سویدن، هالند، آسترالیا، بریتانیا و جاپان شرکت داشتند.

درهمین حال، آقای بلخی گفته است که امیرخان متقی با آقای رضوان‌ حسن، سفیر اندونیزیا در دوحه ملاقات نمود و روی همکاری‌های دوجانبه و موضوعات سیاسی بحث نمود.

به گفته‌ی بلخی سفیر اندونیزیا اراده خود را در رابطه به وضعیت سیاسی و بشری افغانستان همکاری ابراز کرد و افزود که دو کشور باید برخوردار از روابط نزدیک باشد.

همچنان، وی به بازگشایی سفارت اندونیزیا در کابل در آیندهٔ نزدیک ابراز امیدواری کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

بانک جهانی از انتقال ۲۸۰ میلیون دالر به افغانستان پشتیبانی کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش کرده است که بانک جهانی برای مقابله با بحران انسانی در افغانستان، انتقال ۲۸۰ میلیون دالر از پول‌های منجمد شده را به افغانستان تأیید کرده است.

قرار است این پول از صندوق بازسازی افغانستان به برنامه جهانی غذا و صندوق پشیتبانی از کودکان سازمان ملل انتقال یابد.

این منابع گفته‌اند که ۳۱ تمویل‌کننده صندوق بازسازی افغانستان، باید این انتقال این پول را تأیید کنند و از این تصمیم بانک جهانی پشتیبانی نمایند. ایالات متحده بزرگ‌ترین تمویل کننده این صندوق می‌باشد.

سخنگوی بانک جهانی گفته است که هیئت مدیره بانک جهانی در مورد انتقال این پول گفتگو کرده است و انتظار می‌رود که تمویل کننده‌گان صندوق بازسازی افغانستان که قرار است پول از آن انتقال یابد، در روز جمعه با هم دیدار کنند.

در صندوق بازسازی افغانستان حدود یک اعشاریه پنج میلیارد دالر موجود است. بانک جهانی روز سه‌شنبه طی یک دیدار غیررسمی ابراز کردند که می‌خواهند حدود ۵۰۰ میلیون دالر از این صندوق به افغانستان انتقال دهند. اما اکنون بانک جهانی گفته است که هیئت مدیره از انتقال ۲۸۰ میلیون دالر پشتیبانی می‌کند.

تا کنون کاخ سفید و وزارت خزانه‌داری امریکا در این باره چیزی نگفته اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است