Connect with us

رویداد های اخیر

بریتانیا: اگر طالبان شریک خوب صلح به جهان نباشد با انزوا روبرو خواهند شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲۳, ۱۴۰۰)

وزیردفاع بریتانیا در گفتگو با روزنامه دیلی تلگراف می‌گوید اگر طالبان شریک خوب برای صلح نباشد با خطر انزوای جهانی روبرو خواهد شد.

وزیر دفاع بریتانیا می‌افزاید که خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان بخشی از یک انتقال برنامه‌ریزی شده است و طالبان اکنون متوجه شده‌اند که به رسمیت شناختن آنها توسط جامعه جهانی چه اهمیتی دارد.

بين والاس، وزیر دفاع بریتانیا گفت:”شما برای صلح باید یک شریک باشید درغیر این صورت خطر انزوا را دارید. انزوا آنها را به جایی که آخرین بار بودند هدایت کرد.”

به گفته‌ی وزیر دفاع بریتانیا آینده طالبان وابسته به این است که این گروه تا چی اندازه به صلح پابند اند.

انگستان که در ۲۰ سال گذشته ماموریت نظامی در افغانستان داشت، حالا به فکر کار با دولت آینده افغانستان است، دولتی که این کشور به آن شرط می‌گذارد.

وزیر دفاع بریتانیا افزود:” دولت روز هر چه باشد، به شرط رعایت برخی از هنجارهای بین المللی، دولت انگلیس با آن کار خواهد کرد. اما انگلیس هرگونه رابطه را اگر رفتاری مغایرت با حقوق بشر داشته باشند بررسی خواهد کرد”.

درهمین حال، سفیر فرانسه درکابل با انتقاد از عملکرد اخیر طالبان، که در آن زیرساخت‌ها تخریب و حقوق بشری نقض شده، می‌گوید که طالبان باید دست از این کار بکشند.

وی همچنان از شهروندان آن کشور می‌خواهد تا افغانستان را ترک کنند.

دیوید مارتینون، سفیر فرانسه در کابل در این باره گفت:” ما خواستار پایان دادن به حمله نظامی طالبان، ترورهای هدفمند در سراسر کشور و متوقف ساختن تخریب زیرساخت‌های حیاتی و تهدیدها به پیشرفت سیاسی و اجتماعی استیم که این برنامه‌ها در طی ۲۰ سال گدشته با حمایت ما صورت گرفته اند.”

از سوی دیگر، نظامیان پیشین امریکایی تسلط بی پیشینه طالبان بر اوضاع را تعجب آور میدانند.

جک کین، تحلیل گر ارشد نظامی امریکا، در باره گفت:” تعجب آور است که طالبان اکنون دارای جنب و جوش است و من فکر می‌کنم ما می‌توانیم به طور بالقوه شاهد وضعیت بسیار زشتی باشیم که در چند ماه آینده در افغانستان اتفاق می‌افتد.”

این در حالی است که قبل از این شماری از کشورهای دیگر جهان نیز گفته بودند که اگر طالبان می‌خواهند در جهان به رسمیت شناخته شوند، باید خشونت‌ها را کاهش و از راه سیاسی تلاش کنند.

رویداد های اخیر

پوتین در نشست گروه ۲۰ به گونه مجازی شرکت میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

کرملین یا کاخ ریاست جمهوری روسیه امروز (سه شنبه، ۲۷ میزان) در یک اعلامیه گفته که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور آن کشور در نشست گروه‌ ۲۰  به گونه مجازی شرکت خواهد کرد.

کرملین گفته که پوتین در این باره با صدراعظم ایتالیا صحبت تلیفونی کرده است.

در اعلامیه کرملین آمده که در این صحبت در باره وضعیت افغانستان و روابط دوجانبه روسیه و ایتالیا نیز گفتگو شده است.

این درحالی است که قبل از این ایالات متحده امریکا گفته بود که در نشست مسکو در باره افغانستان شرکت نخواهد کرد.

نید پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در این باره گفت:” ما در نشست مسکو شرکت نمی‌کنیم. ترویکای توسعه یافته یک فارمت  موثر و حیاتی است. ما تلاش میکنیم در آیند در این فارمت شرکت کنیم، اما حالا در حالتی نیستیم که در این نشست شرکت کنیم.”

قبل از این ضمیرکابلوف، نماینده فوق العاده رییس جمهور روسیه در امور افغانستان گفته بود که کشور اش با حضور هیات امارت اسلامی و نمایندگان پاکستان و چین در باره افغانستان نشست برگزار میکند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نشست شورای وزیران در باره مسایل مهم برگزار شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی افغانستان روز گذشته (دوشنبه، ۲۶ میزان) نشست شورای وزیران را به رهبری ملا محمد حسن آخند، صدراعظم کشور برگزار کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی امارت اسلامی در یک اعلامیه گفته است که در این نشست ملا عبدالسلام حنفی، معاون ملا حسن، گزارش فعالیت‌های اقتصادی‌اش را به مجلس ارایه کرد.

در کنار حنفی، مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان نیز در باره سفرهای خارجی‌اش معلومات داد.

مجاهد افزوده که در این نشست یک هیات تشکیل شد که در باره بازسازی دوکان‌های جاده نادر پشتون و استخراج معادن بررسی کند و یک پلان را برای تاییدی به صدراعظم بفرستد.

در این نشست همچنان به وزارت تحصیلات عالی دستور داده شد که در باره معیاری ساختن تحصیلات عالی اقدامات نمایند و همچنان پوهنتون‌های شخصی را مکف نمایند تا جواز رسمی گرفته و به فعالیت خود ادامه بدهند.

کابینه همچنان به کمیسیون‌های مربوطه دستور داده تا فعالیت موسسات را بررسی نمایند و فعالیت های این موسسات باید مطابق به منافع کشور باشد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند مواد غذایی و دارو به افغانستان کمک می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

درحالی که هشدارها از فاجعه انسانی در زمستان آینده در افغانستان افزایش یافته است، هند گفته است که پلان دارد مواد غذایی و دارو به افغانستان کمک کند.

درحال حاضر هند ارسال ۵۰هزار متریک تن گندم و کمک‌های صحی را به افغانستان ارزیابی می‌کند.

گزارش‌ها افزوده که هند برای انتقال این کمک‌ها از طریق پاکستان به افغانستان به تاییدی این کشور نیاز دارد.

این درحالی است که قبل از این نریندرا مودی، صدراعظم هند، خواهان کمک‌های فوری و بدون مانع به مردم افغانستان شده بود.

مودی که در نشست گروه ۲۰ سخنرانی می‌کرد گفت که افغان‌ها با هند احساس دوستی دارند و مردم هند درد افغان‌ها را درک می‌کنند که با گرسنگی و سوء تغذی شدن مواجه اند.

درهمین حال، برنامه جهانی غذای سازمان ملل قبل از این گفته بود که با هند در تماس است تا برای افغانستان گندم مساعدت کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است