Connect with us

رویداد های اخیر

برگزاری نشست صلح برای تقویت اجماع منطقه‎ای در کابل

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۱۶, ۱۳۹۹)

حکومت افغانستان نشستی را در پیوند به تقویت اجماع منطقهای برای روند صلح افغانستان در کابل برگزار کرد.

در این نشست نمایندگان ۱۹ کشور و سازمان های بین المللی به شمول ملل متحد و سازمان همکاری‌های اسلامی به روز دوشنبه در کابل برگزار شد.

این نشست ویدیویی را که محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه رهبری می‌کرد، عصر امروز با سخنرانی محمد اشرف غنی رییس جمهوری، آغاز شد.

مسوولان در وزارت خارجه می‌گویند که این نشست به هدف تقویت اجماع منطقه‌ای برگزار شد و در آن، در باره کاهش خشونت‌ها، آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، رسیدن به آتش‌بس و رهایی زندانیان طالبان صحبت شده است.

این در حالی است که دبیر کل سازمان همکاری های اسلامی از تمام طرف های جنگ در افغانستان خواست تا خویشتنداری کرده و تلاش های خود برای دستیابی به صلح را بیشتر کنند.

گمانه زنی ها برای آغاز گفتگوهای بین الافغانی در حالی است که جنگ میان دو طرف شدت گرفته است و میزان خشونت ها افزایش رفته است.

طالبان رهایی زندانیان شان را برای آغاز مذاکرات صلح میان افغانان که در آن روی آتش بس توافق خواهد شد، شرط گذاشته اند. دولت هم رها سازی کل اسیران دولتی از نزد طالبان را در برابر رهایی زندانیان این گروه پیش شرط کرده است.

حکومت افغانستان اما میگوید که رهایی چهره های مشخص زندانیان طالب که این گروه بر رهایی آنها پافشاری دارد امکان پذیر نیست.

بر بنیاد آخرین آمار حکومت در ۲۴ ساعت گذشته طالبان در ۶ ولایت ۳۶ حمله تهاجمی بر نیروهای افغان داشته اند. در کنار شدت گیری حملات دیده شود که اجماع منطقه یی و پا در میانی نهادهای  بین المللی همچون سازمان ملل متحد و سازمان همکاری های اسلامی موفق خواهد شد دو طرف را به میز مذاکره بکشاند یا خیر.

 

اخبار ساحوی

انفجار در فراه؛ چهار سرباز پولیس جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۲, ۱۳۹۹)

در نتیجه انفجار در مرکز ولایت فراه دست کم چهار سرباز پولیس جان باختند و ۲۲ تن دیگر زخم برداشته اند.

وزارت امور داخله میگوید که این رویداد حوالی ساعت ۶:۳۰ شام امروز در مربوطات ناحیه چهارم مرکز شهر فراه رخ داده است.

در اعلامیه این وزارت آمده است که یک واسطه نوع «زرنج» مملو از مواد انفجاری یک رنجر پولیس را مورد هدف قرار داده است.

محب الله محب سخنگوی پولیس  فراه به آریانانیوز گفته است که در میان قربانیان این رویداد افراد ملکی نیز شامل اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هشدار طالبان از احتمال حمله داعش بر زندانیان رها شده این گروه

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۲, ۱۳۹۹)

طالبان هشدار داده اند که یک خطر جدی متوجه روند رهایی زندانیان باقی این گروه است.

سخنگوی این گروه در اعلامیه ای گفته است که این گروه “به اساس معلومات دقیق و مستند استخباراتی هشدار می دهد که خطر جدی امنیتی در برابر پروسه رهایی زندانیان باقی مانده از زندان پلچرخی اداره کابل متوجه است.”

در اعلامیه آمده است که یک گروه داعشی، در قصد دارد بالا موترهای حامل زندانیان رها شده طالبان حمله کنند.

این گروه همچنان نگرانی کرده است که برخی نهادهای امنیتی حکومت نیز، در حمله بر جان زندانیان طالب که قرار است از زندان رها شوند، همکاری می کنند.

طالبان در اعلامیه ادعا کرده است که داعش به همکاری اطلاعات حکومت، “بعضی نظامیان و قومندانان پوسته های امنیتی زندان، اراده حمله بر آن وسایط نقلیه ای را دارد که زندانیان باقی مانده را از زندان پلچرخی انتقال می دهند.”

این گروه گفته است که این افراد می خواهند تا با این عمل روند صلح را مختل ساخته و از طالبان انتقام بگیرند.

طالبان از تمام طرف ها خواسته است تا روند رهایی و انتقال زندانیان این گروه را به گونه‌ی مصوون تکمیل کنند.

با این حال منابع در ریاست امنیت ملی این گفته های طالبان را بی اساس خوانده و می گویند که امنیت ملی افغانستان بر اساس دستور رییس جمهوری و توافقات صورت گرفته نه تنها آسیبی به زندانیان طالب نمی رساند، بلکه خود را موظف به تامین امنیت آنان نیز می‌داند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نگرانی‌ها از احتمال سری برگزار شدن گفتگوهای میان افغان‌ها

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۲, ۱۳۹۹)

رسانه های افغان از بهر ویزه صادر نشدن برای خبرنگاران که قرار بود برای پوشش گفتگوهای میان افغان ها به دوحه بروند، ابراز نگرانی کرده اند.

شماری نیز با انتقاد از این اقدام خواسته اند که گفتگوهای میان افغان‌ها نباید پشت درهای بسته برگزار شود. آنان میگویند که مردم افغانستان باید در جریان جزییات مذاکرات قرار بگیرند.

مقام های افغان تا هنوز در این مورد ابراز نظر نکرده اند.

در همین حال شماری از اعضای کمیسیون حق دسترسی به اطلاعات میگوید که این مساله یک نگرانی جدی است.

به گفته آنانان: “حضور خبرنگاران شرط اساسی در مذاکرات باشد تا تصمیم‌گیری ها در باره سرنوشت مردم آفتابی باشد.”

از سوی هم منابع می‌گویند که کل آمادگی ها برای آغاز مذاکرات گرفته شده و قرار است پنج شنبه، هیات حکومت به رهبری محمد معصوم ستانکزی به دوحه سفر کند و به روز یک شنبه هفته آینده نخستین دور مذاکرات برگزار خواهد شد.

در همین حال محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور روز گذشته با هیات مذاکره کننده حکومت در ارگ ریاست جمهوری دیدار و در مورد مذاکرات صلح پیشرو گفتگو کرد.

ارگ ریاست جمهوری در اعلامیه ای گفته است که محمد معصوم ستانکزی رییس هیات مذاکره کننده حکومت و شماری دیگری از اعضای این هیات، در مورد آغاز مذاکرات صلح با گروه طالبان و پروسه صلح صحبت کردند.

در اعلامیه آمده است: “ستانکزی در خصوص فعالیت های هیات متذکره، آمادگی ها و بحث های که با همدیگر داشتند، معلومات داده، گفت که با توجه به خواست های لویه جرگه مشورتی صلح، منحیث یک تیم واحد زیر چتر جمهوری اسلامی افغانستان در مذاکرات، خواست های مردم را در نظر می گیرند.”

در همین حال رییس جمهوری کشور گفت که لویه جرگه مشورتی صلح، برای دولت افغانستان خط مشی صلح را تعیین کرد و “ما به تحقق آن متعهد هستیم.”

آقای غنی افزود: “رییس جمهور تصریح کرد که ما به صلح متعهد هستیم و هدف این است که جنگ به گونه اساسی به پایان برسد.”

وی علاوه کرد که هیات مذاکره کننده دولت با گروه طالبان در مورد صلح پایدار و باعزت که خواست مردم افغانستان است، مذاکره می کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending