Connect with us

رویداد های اخیر

برگزاری نخستین دور مشورت های سیاسی میان افغانستان و پولند پس از سه دهه

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۲۱, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه کشور گفته است که افغانستان و پولند پس از حدود سی سال نخستین دور مشورت های سیاسی خود را برگزار کردند.

این وزارت در اعلامیه ای گفته است که میرویس ناب معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان و روز گذشته با مرچین پشدچ همتای پولندی اش در ورسا پایتخت پولند دیدار کرده است.

در اعلامیه آمده است که محور اساسی گفتگوها در این نشست را تقویت بیشتر روابط دو جانبه، روند صلح، فصل جدید همکاری میان افغانستان و پولند پسا خروج نیروها از افغانستان، همکاری در بخش های تحصیلی، زراعتی، بانکداری، اقتصادی، همکاری منطقوی و بین المللی و همکاری در سازمان های ملل متحد تشکیل می داد.

آقای ناب در این نشست، از حضور بیست سال اخیر پولند در افغانستان، سپاسگزاری کرده و گفته است که مردم افغانستان هیچ گاهی از یاد نمی برند که “در این ماموریت مشترک کشور پولند ۴۴ سربازش را از دست داد و ۹۰۰ تن دیگر نیز زخم برداشتند.”

معین وزرات امورخارجه برای تقویت و گسترش همکاری بیشتر میان افغانستان و پولند تاکید کرده و آرزو کرده است که فصل جدید مشارکت، افق تازه ی از همکاری ها را با شرکای افغانستان بوِیژه  با پولند بگشاید.

از سوی هم معاون وزیر خارجه پولند نیز از برگزاری نشست مشورت های سیاسی ابراز خرسندی كرده و به روابط تاریخی تقریبا یک قرن بین دو كشور اشاره کرده است.

آقای مرچین پشدچ تاکید کرده است که از سال ۲۰۰۲ پولند با حضور نظامی نیروهای خود از افغانستان حمایت کرده و نزدیک به ۳۰ میلیون یورو به توسعه افغانستان و جامعه آن کمک کرده است.

وی همچنان از آمادگی کشورش برای ادامه حمایت از صلح، ثبات و شکوفایی افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان خبر داده است.

مرچین پشدچ افزوده است که پولند امیدوار است که صلح پایدار و دستاوردهای افغانستان در طول ۲۰ سال گذشته، از جمله در زمینه حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان و اقلیت های مذهبی، حفظ شوند.

در این نشست آقای طاهر قادری سفیر افغانستان در پولند، آقای حمید صدیق، مشاور ارشد وزارت امور خارجه، آقای ویتولد سبوکوف، رییس عمومی بخش آسیا-پسفیک و آقای ادم بروکوسکی، سفیر غیر مقیم پولند در افغانستان نیز حضور داشتند.

روابط دیپلماتیک میان افغانستان و پولند در زمان شاه غازی امان الله خان در سال ۱۹۲۷ اساس گذاشته شد، و دو کشور نزدیک به یک قرن می شود که روابط دو جانبه نزدیک دارند.

رویداد های اخیر

استقبال خانواده های نیازمند از بسته های کمکی بنیاد بیات در هرات

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۴, ۱۴۰۰)

بنیاد بیات به ده‌ها خانواده در ولایت هرات مواد غذایی توزیع کرد.

در پی افزایش بحران اقتصادی در افغانستان، بنیاد بیات روند توزیع کمک به خانواده های نیازمند را آغاز کرده است.

این بنیاد هفته گذشته ده ها خانواده را در ولایت قندهار کمک کرد. حالا این بنیاد به خانواده های آسیب پذیر و بی‌جا شدگان داخلی در ولایت هرات کمک توزیع می‌کند.

حاجی اسماعیل معاون بنیاد بیات میگوید: “بنیاد بیات در حصه کمک های خیریه خود همیشه، در ولایات توزیع داشته، قبلا ما این کمک ها را به مستحقین اش توزیع کردیم به ولایت قندهار. امروز خوشبخانه در ولایت هرات آمده ایم و یک تعداد از فامیل های که مستحق استند و بی‌جا شده اند این کمک ها را که شامل آرد، روغن و برنج می‌باشد برای شان توزیع میکنیم.”

آقای حاجی اسماعیل می‌افزاید: “این کمک های ما انشالله در زون های دیگر، در ولایات دیگر ادامه دارد.”

خانواده های که برای دریافت کمک آمده اند از نهادهای کمک کننده می خواهند که همچنان به روند کمک های شان ادامه دهند. این خانواده ها می گویند همواره از کمک های غذایی بنیاد بیات مستفید شده اند.

فاضله یکی از باشندگان هرات میگوید: “ما خیلی از این کمک خوشحال شدیم. ما همه صغیردار، همه بیوه زن، همه کارها خوابیده.”

گل احمد باشنده هرات میگوید: “باور کنید که چهار، پنج شب میشود که دیگ ما بار نشده (چیزی نپخته ایم) همین سر گذر (جایی در هرات) میرویم و می آییم، هیچی به هیچی.. حالا فعلا ما خیلی خوشحالیم این کمک که به ما شده خیلی خوشحالیم.”

روند کمک رسانی بنیاد بیات از ماه های پیش شروع شده است، قرار است همچنان به خیلی از ولایت های کشور این کمک ها برای خانواده های نیازمند توزیع گردد.

همه ساله بنیاد بیات هزاران خانواده را در ولایت های مختلف کشور کمک می کند. خانواده های نیازمند معمولا از سوی تیم کاری بنیاد بیات در هر ولایت شناسایی می شوند و در مرحله بعدی مواد خوراکه به آنها توزیع می گردد.

 

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وعده امریکا برای پرداخت غرامت به بازماندگان حمله هوایی کابل

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۴, ۱۴۰۰)

وزارت دفاع امریکا اعلام کرده است که در پی پرداخت غرامت به بازماندگان ده غیرنظامی که در اواخر ماه آگست در پی حمله طیاره بی سرنشین در کابل جان باختند، است.

پنتاگون روز گذشته گفت که در کنار پرداخت غرامت، در مورد اسکان مجدد اعضای این خانواده به امریکا نیز همکاری خواهد کرد.

پنتاگون افزوده است که هدف از اجرای این حمله هوایی، سرکوب مهاجم انتحاری گروه داعش بوده که قصد داشت میدان هوایی کابل را آماج قرار دهد.

این ناکامی اطلاعاتی امریکا برنامه های آینده امریکا مبنی بر نظارت افغانستان بدون حضور نظامی، را زیر سوال برده است.

این جان باختن غیرنظامیان در این رویداد نیز به عنوان بزرگ ترین بحران سیاسی برای جوبایدن رییس جمهور امریکا تلقی میشود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ناسا کاوشگری را برای مطالعه سیاره مشتری به فضا پرتاب شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۴, ۱۴۰۰)
فضاپیمای «لوسی» متعلق به ناسا امروز(شنبه، ۲۴ میزان) ماموریت خود برای مطالعه سیارک های که به مدار سیاره مشتری می‌چرخند را آغاز کرد.

این فضاپیما امروز از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در ایالت فلوریدای امریکا با راکت اطلس ۵ پرتاب شد.

ناسا گفته است که این ماموریت ۱۲ ساله به هدف دستیابی به درک بهتری از نحوه شکل‌گیری منظومه شمسی آغاز شده است.

تمرکز مطالعه این ماموریت روی سیارک های تروا است که دو توده بزرگ از سنگ های فضایی هستند و به دور خورشید می گردند. یکی جلوتر از مشتری و دیگری پشت آن در حال حرکت است.

دانشمندان بر این باورند که سنگها باقی مانده از شکل گیری منظومه شمسی ما هستند.

این کاوشگر «لوسی» نام دارد و ناسا امیدوار است به ما در درک بیشتر درباره شکل‌گیری منظومه شمسی کمک کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است