Connect with us

رویداد های اخیر

برنامه‌ریزی امریکا برای جلوگیری از خطر سقوط کابل و شهرهای مهم افغانستان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 10, 2021)

مقام‌های پنتاگون به روزنامه نیویارک تایمز گفته اند که یکی از گزینه‌ها این است که اگر کابل یا سایر شهرهای مهم افغانستان در خطر سقوط قرار بگیرند، امریکا در حمایت از نیروهای افغان حملات هوایی انجام بدهد.

درهمین حال حکومت افغانستان می‌پذیرد که طالبان به فکر تصرف بخشی‌های راهبردی کشور هستند.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقام‌های ارشد وزارت دفاع امریکا گزارش می‌دهد که پنتاگون سرگرم بررسی گرفتن مجوز برای انجام حملات هوایی در حمایت از نیروهای افغان در صورتی است که کابل یا سایر شهرهای مهم افغانستان در خطر سقوط ویا محاصره طالبان قرار بگیرند.

جوبایدن که دستور خروج از افغانستان را داده، در سخنرانی با گارد ملی امریکا بر حفظ توانایی امریکا برای مهار تهدیدهای هراس‌افگنی درمنطقه سخن میزند.

جوبایدن، رییس جمهور امریکا گفته است که”نیروهای ما شانه به شانه در سراسر جهان ایستاده اند، از جمله در کوه‌های افغانستان طی ۲۰ سال گذشته شجاعانه خدمت کرده اند. هم پیمانان ناتو ما وقتی اهمیت داشت پشتوانه ما بودند و اکنون ما باید روی توانایی‌های سایبری خود سرمایه‌گذاری کنیم تا ما را در برابر هر تهدیدی که در دهه گذشته با آن روبرو بوده ایم و همچنین چالش‌های جدیدی که قرار است با آنها روبرو شویم ، حفظ کنیم.”

به نوشته نیویورک تایمز بحث‌ها برای ادامه حمایت هوایی از ارتش افغانستان نشانگر شدت نگرانی در واشنگتن درباره توانایی ارتش افغانستان برای دفع حملات طالبان و حفظ کنترل کابل و سایر مراکز جمعیتی است.

میچ مک کانل، رهبر جمهوریخواهان در سنای امریکا می‌گوید: ” نیازی نیست که ما منتظر بمانیم تا این ترس‌ها ثابت شود، طالبان هیچ گاهی وقت را برای تصرف بخش‌های زیاد کشور هدر نداده اند. اهداف عملیاتی بلند پروازانه تر به گفته یکی از فرماندهان طالبان هنگام رسیدن به کابل ما به عنوان فاتحان می‌آییم، آنها هر روز نزدیکتر می‌شوند در حالی که ما عقب نشینی می‌کنیم”.

شورای امنیت ملی کشور می‌گوید که طالبان در تلاش اند تا نقاطی را به نام تصرف تخریب کنند و فشار بیشتر را بر غیر نظامیان وارد کرده اند.

ازسوی دیگر درجریان همین هفته سربازان ایتالیایی مستقر درهرات، نیز پرچم شانرا از پایین آوردند و این پایگاه را ترگ گفتند.

لورنزو گوئرینی، وزیردفاع ایتالیا می‌گوید که:” اگر ما مداخله نمی‌کردیم چه بلایی بر سر این کشور می‌آمد. به لطف ما، جامعه افغانستان پیشرفت کرده است. ما پس از دستیابی به نتایج مهم برای امنیت بین‌المللی و آزادی مردم افغانستان در حال رفتن هستیم. در حقوق زنان، در زندگی دموکراتیک پیشرفت‌هایی حاصل شده است، اکنون مسئله کمک به دفاع از آنها خواهد بود.”

انزو وسیارلی، فرمانده نیروهای ایتالیایی درافغانستان می‌گوید: “ما نمی‌خواهیم که افغانستان به مکانی امن برای هراس‌افگن‌ها مبدل شود. ما می‌خواهیم با تداوم آموزش نیروهای امنیتی افغانستان به تقویت این کشور ادامه دهیم”.

این درحالی است که امریکا تمامی پایگاه‌های نظامی درافغانستان را تا یازدهم سپتامبر تخلیه میکند، اما این کشور گفته که برای مهار هرگونه تهدید احتمالی در برابر این کشور از خاک افغانستان، از یکی پایگاه‌ها درمنطقه کار خواهد گرفت.

یکی از گزینه‌های که امریکا روی آن فکر میکند، پاکستان است.

جهان

آنتونیو گوترش دوباره به عنوان دبیرکل سازمان ملل متحد انتخاب شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 18, 2021)

آنتونیو گوترش امروز(جمعه ، ۲۸ جوزا) با گرفتن ۱۹۳ رای مجمع عمومی سازمان ملل متحد دوباره به عنوان دبیر کل این سازمان انتخاب شد.

گوترش پس انتخاب شدن دوباره اش به مجمع عمومی ساز مان ملل گفت: “من همه تلاش خود را به خرج خواهم داد تا از شکوفایی اعتماد در میان ملت های بزرگ و کوچک اطمینان حاصل کنم، پل هایی بسازم و بی وقفه در ایجاد اعتماد کار کنم.”

شورای پانزده عضوی امنیت این سازمان در اوایل ماه جاری مجمع عمومی را برای تعیین مجدد گوترش توصیه کرد. دوره دوم آقای گوترش از اول ماه جنوری سال ۲۰۲۲ آغاز به به تاریخ ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۶ میلادی پاین خواهد یافت.

گوترش در جنوری سال ۲۰۱۷ میلادی به جای بان کی مون به عنوان دبیر کل سازمان ملل انتخاب شد. تمرکز دوره اول گوترش بیشتر روی آرام کردن دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا بود که همواره ارزش سازمان ملل و چند جانبه گرایی را زیر سوال می‌برد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

افغانستان و قزاقستان توافقنامه همکاری‌های نظامی امضا کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 18, 2021)

شورای امنیت ملی میگوید که حمدالله محب، مشاور این شورا در جریان سفرش به قزاقستان توافقتنامه همکاری‌های نظامی میان دو کشور را با نورلان یرمک بایف، وزیر دفاع این کشور امضا کرده است.

این شورا افزوده که امضای این توافقنامه زمینه‌ی حمایت متقابل نظامی در حوزه‌های مختلف میان دو کشور را فراهم خواهد کرد.

به گفته‌ی شورای امنیت در این توافقنامه “امکان تمرینات مشترک، همکاری‌های طبی، نوسازی تجهییزات، پشتیبانی لوژستیکی و فنی، آموزش جنگ و همکاری اطلاعاتی نظامی میان دو کشور شامل است.”

رحمت الله اندر، سخنگوی شورای امنیت گفته است که همکاری‌های پزشکی نیز در این توافقنامه گنجانیده است.

او افزوده است:” تمرینات مشترک نظامی، نشست‌های دو طرفه در مورد سیاست‌های دوجانبه، همکاری پزشکی و نوسازی تجهییزات، حمایت تخنیکی و لوژیستیکی، آموزش جنگی وهمکاری اطلاعاتی نظامی در آن شامل است.”

این در حالی است که روز گذشته حمدالله محب در راس یک هیات بلند پایه دولتی به قزاقستان سفر کرد و با مقام‌های آن کشور در مورد مسایل دو کشور دیدار و گفتگو کرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

عقب نشینی نیروهای افغان از سه ولسوالی

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Social Media
(Last Updated On: ژوئن 18, 2021)

جنگجویان طالب در یک شبانه روز گذشته ولسوالی های دهنه غوری بغلان، اوبه هرات و شیرین ‌تگاب فاریاب را تصرف کرده اند.

منابع محلی می گویند که ولسوالی اوبه هرات از چهار روز به این سو در محاصره طالبان بود و تنها یک پایگاه ارتش از این ولسوالی دفاع می‌کرد که سرانجام بامداد امروز نظامیان از این ولسوالی عقب‌نشینی کردند.

به گفته منابع، مرکزهای ولسوالی های دهنه غوری و شیرین تگاب نیز در پی عقب نشینی نظامیان زیر اداره طالبان درآمد.

در این میان، وزارت دفاع ملی می گوید که ولسوالی گرشک هلمند از وجود جنگجویان طالب پاکسازی شده و زیر اداره کامل نیروهای دولتی درآمده است.

سوی دیگر، شورای ولایتی بغلان می گوید، ولسوالی دهنه غوری پنج شنبه شب زیر اداره طالبان درآمد و نظامیان از این ولسوالی عقب‌نیشینی کردند.

پیش از اینکه طالبان دهنه غوری را تصرف کردند، امان الله سنجنى، پسر آغاجان سعيدى عضو پيشين مجلس نمايندگان و رييس اركان يكى از كندک هاى نيروهاى ويژه ارتش در جنگ با طالبان در دهنه غوری جان باخت.

در همین حال شورای ولایتی فاریاب و منابع امنیتی می گویند که ولسوالی شیرین تگاب فاریاب پس از نبردهای سنگین، زیر تصرف طالبان درآمده است.

بر بنیاد آمار های گرداوری شده از سوی آریانانیوز در یک هفته گذشته در ولایت های فاریاب، کندز، تخار، هرات، بغلان و سرپل ۱۹۵ نظامی در درگیری ها جان باخته و ۱۰۵ نظامی دیگر زخمی شدند.

ارتش می‌گوید، در شبانه روز گذشته و در بیش از ۲۰ ولایت کشور به اثر عملیات هوایی و زمینی ۲۵۶ جنگجوی طالبان کشته شده و ۱۵۰ جنگجوی دیگر زخمی شده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است