Connect with us

رویداد های اخیر

برنامه‌ریزی امریکا برای جلوگیری از خطر سقوط کابل و شهرهای مهم افغانستان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۲۰, ۱۴۰۰)

مقام‌های پنتاگون به روزنامه نیویارک تایمز گفته اند که یکی از گزینه‌ها این است که اگر کابل یا سایر شهرهای مهم افغانستان در خطر سقوط قرار بگیرند، امریکا در حمایت از نیروهای افغان حملات هوایی انجام بدهد.

درهمین حال حکومت افغانستان می‌پذیرد که طالبان به فکر تصرف بخشی‌های راهبردی کشور هستند.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقام‌های ارشد وزارت دفاع امریکا گزارش می‌دهد که پنتاگون سرگرم بررسی گرفتن مجوز برای انجام حملات هوایی در حمایت از نیروهای افغان در صورتی است که کابل یا سایر شهرهای مهم افغانستان در خطر سقوط ویا محاصره طالبان قرار بگیرند.

جوبایدن که دستور خروج از افغانستان را داده، در سخنرانی با گارد ملی امریکا بر حفظ توانایی امریکا برای مهار تهدیدهای هراس‌افگنی درمنطقه سخن میزند.

جوبایدن، رییس جمهور امریکا گفته است که”نیروهای ما شانه به شانه در سراسر جهان ایستاده اند، از جمله در کوه‌های افغانستان طی ۲۰ سال گذشته شجاعانه خدمت کرده اند. هم پیمانان ناتو ما وقتی اهمیت داشت پشتوانه ما بودند و اکنون ما باید روی توانایی‌های سایبری خود سرمایه‌گذاری کنیم تا ما را در برابر هر تهدیدی که در دهه گذشته با آن روبرو بوده ایم و همچنین چالش‌های جدیدی که قرار است با آنها روبرو شویم ، حفظ کنیم.”

به نوشته نیویورک تایمز بحث‌ها برای ادامه حمایت هوایی از ارتش افغانستان نشانگر شدت نگرانی در واشنگتن درباره توانایی ارتش افغانستان برای دفع حملات طالبان و حفظ کنترل کابل و سایر مراکز جمعیتی است.

میچ مک کانل، رهبر جمهوریخواهان در سنای امریکا می‌گوید: ” نیازی نیست که ما منتظر بمانیم تا این ترس‌ها ثابت شود، طالبان هیچ گاهی وقت را برای تصرف بخش‌های زیاد کشور هدر نداده اند. اهداف عملیاتی بلند پروازانه تر به گفته یکی از فرماندهان طالبان هنگام رسیدن به کابل ما به عنوان فاتحان می‌آییم، آنها هر روز نزدیکتر می‌شوند در حالی که ما عقب نشینی می‌کنیم”.

شورای امنیت ملی کشور می‌گوید که طالبان در تلاش اند تا نقاطی را به نام تصرف تخریب کنند و فشار بیشتر را بر غیر نظامیان وارد کرده اند.

ازسوی دیگر درجریان همین هفته سربازان ایتالیایی مستقر درهرات، نیز پرچم شانرا از پایین آوردند و این پایگاه را ترگ گفتند.

لورنزو گوئرینی، وزیردفاع ایتالیا می‌گوید که:” اگر ما مداخله نمی‌کردیم چه بلایی بر سر این کشور می‌آمد. به لطف ما، جامعه افغانستان پیشرفت کرده است. ما پس از دستیابی به نتایج مهم برای امنیت بین‌المللی و آزادی مردم افغانستان در حال رفتن هستیم. در حقوق زنان، در زندگی دموکراتیک پیشرفت‌هایی حاصل شده است، اکنون مسئله کمک به دفاع از آنها خواهد بود.”

انزو وسیارلی، فرمانده نیروهای ایتالیایی درافغانستان می‌گوید: “ما نمی‌خواهیم که افغانستان به مکانی امن برای هراس‌افگن‌ها مبدل شود. ما می‌خواهیم با تداوم آموزش نیروهای امنیتی افغانستان به تقویت این کشور ادامه دهیم”.

این درحالی است که امریکا تمامی پایگاه‌های نظامی درافغانستان را تا یازدهم سپتامبر تخلیه میکند، اما این کشور گفته که برای مهار هرگونه تهدید احتمالی در برابر این کشور از خاک افغانستان، از یکی پایگاه‌ها درمنطقه کار خواهد گرفت.

یکی از گزینه‌های که امریکا روی آن فکر میکند، پاکستان است.

رویداد های اخیر

پلچرخی؛ بزرگترین زندان افغانستان اکنون بدون زندانی است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۵, ۱۴۰۰)

زندان پلچرخی، بزرگ‌ترین زندان افغانستان که هزاران زندانی امارت اسلامی و جنگجوی داعش را در کنار مجرمان رویدادهای جنایی در بند داشت، امروز خالی و بدون هیچ زندانی است.

در داخل زندان پلچرخی سندهای وجود دارد که حضور هزاران زندانی امارت اسلامی، داعش و مجرمان جرم‌های جنایی را نشان میدهند.

صفی‌الله، محافظ پیشین زندان پلچرخی، در این باره می‌گوید:” فعلا کسی نیست، می‌توانید دیده، عموما تخریب کرده اند بسیاری جاها را و برامده اند.”

به گفته‌ی گزارش‌گر آریانانیوز که از این زندان دیدن نموده است می‌گوید که نشانه‌های از آرزوی زندانیان امارت اسلامی از برگشت نظامی امارتی در این زندان دیده می‌شود.

در کنار این شماری از زندانیان گروه داعش نیز نشانه‌های پرچم خلافت اسلامی را پشت سر گذشته اند.

صفی الله، در این باره گفت:” اینجا مدرسه ای بود که قاری‌ها طالبان{امارت اسلامی} شاگردان را آموزش می‌دادند برای حفظ قران کریم، ما این مدرسه را برای شان تنظیم کرده بودیم.”

آنچه که امروز از بزرگ‌ترین بازداشتگاه افغانستان مانده، همان وسایل بازمانده زندانیانی است .

محمد سلیم، زندانی پیشین امارت اسلامی در زندان پلچرخی می‌گوید:” اینجا برای ما جزا دادند، دست‌های ما را بسته می‌کردند و جزا می‌دانند و می‌زد.”

درهمین حال، مقام‌های امارت اسلامی گفته که برای برگرداندن زندانیان اقدام می‌کند؛ اما آنچه اکنون روشن است هزاران زندانی داعش و کسانی که دست به جرم‌های سنگین زده بودند، حالا آزاد و در بیرون از این زندان گشت و گذار میکنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار فرستاده سازمان ملل با حقانی: کمک‌های عاجل بشردوستانه بحث شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۵, ۱۴۰۰)

دیبرا لاینز، فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان با سراج الدین حقانی، سرپرست جدید وزارت داخله افغانستان در باره کمک‌های فوری بشردوستانه به افغانستان دیدار و گفتگو کرده است.

سهیل شاهین، یک عضو امارت اسلامی در صفحه تویتر خود گفته که “حقانی تاکید کرده که پرسونل سازمان ملل میتوانند بدون مانعی به فعالیت‌های شان ادامه بدهند و به افغان‌ها کمک‌های حیاتی برسانند.”

این درحالی است که خشک سالی و فقر اقتصاد افغانستان را خدشه دار کرده بود، اما با سقوط حکومت غنی و منجمد شدن دارایی‌های افغانستان وضعیت کشور بدتر شده است.

انتونیو گوترش، سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد گفته که افغان‌ها شاهد خطرناک‌ترین لحظات شان استند.

هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان گفته که دیبرا لاینز تاکید کرده که همه پرسنل سازمان ملل متحد و پرسونل بشردوستانه در افغانستان باید بدون موانع برای ارایه کردن کمک‌های حیاتی کار کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ملابرادر اختلافات درونی میان امارت اسلامی را رد کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۵, ۱۴۰۰)

ملا عبدالغنی برادر٬ معاون نخست وزیر پس از چند روز غیابت امروز (پنجشنبه، ۲۵ سنبله) در یک پیام ویدیویی خبرها درباره اختلافات درونی امارت اسلامی را رد کرده است.

این مقام حکومت می‌گوید که امارت اسلامی در میان خود شفقت و ترحم دار.

ملا برادر گفته:” الحمدالله صحت و سلامت استم، از سوی دیگر که رسانه‌ها از اختلافات داخلی خبر می‌دهند هیچ حقیقت ندارد. ما در میان خود شفقت و ترحم داریم، حتی در میان یک خانواده هم این گونه شفقت و ترحم وجود نخواهد داشت.”

این مقام امارت اسلامی در باره عدم حضورش در دیدار با وزیر خارجه قطر می‌گوید که از این دیدار از پیش اطلاعی نداشت.

ملا برادر افزوده:” از سفر وزیر خارجه قطر پیشاپیش اطلاع نداشتم در غیر آن سفر خود را برای دیدار با شیخ عبدالرحمن آل ثانی لغو می‌کردم.”

درهمین حال انس حقانی، عضو ارشد امارت اسلامی، نیز خبرها درباره اختلاف‌ها میان رهبری امارت اسلامی را تبلیغات مخالفان شان میداند.

حقانی در این باره گفته:” کوشش می‌کنند که اذهان مردم را خراب کنند، هیچ تشویش نکنید، ما بر سر قدرت جنگ نمی‌کنیم.”

این درحالی است که مجله تایم، ملا عبدالغنی برادر، یکی از بنیانگذاران امارت اسلامی و معاون فعلی نخست وزیر دولت تازه را به عنوان یکی از چهره‌های تاثیر گذار سال ۲۰۲۱ اعلام کرده است.

امارت اسلامی از ملا برادر به عنوان یکی از مغزهای متفکر شان یاد می‌کنند که در دو سال گذشته مذاکرات صلح با امریکا را رهبری کرد.

 گفته می‌شود او از جمله چهره‌های معتدل در میان امارت اسلامی است و خواهان ایجاد دولت همه‌‌شمول در افغانستان می‌باشد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است