Connect with us

جهان

برقراری آتش بس میان حماس و اسراییل

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۰)

حماس و اسراییل آتش امروز جمعه روی برقراری یک آتش بس توافق کردند. این آتش بس که در ساعات نخست امروز جمعه آغاز شد، به ۱۱ روز درگیری میان دو طرف پایان داد.

در جنگ یازده روزه میان اسراییل و گروه حماس حداقل ۲۳۰ فلسطینی در غزه و ۱۲ اسرییلی در نتیجه شلیک موشک های حماس بر اسراییل کشته شدند.

دقایقی پس از آغاز آتش بس، فلسطینیان به جاده های  غزه ریختند به شادی و پایکوبی پرداختند و شمار دیگری نیز با به صدا درآوردن هارن موترها و شلیک تیر هوایی ازآن چه که پیروزی دربرابر اسراییل می گویند آن را  جشن گرفتند.

این آتش بس به میانجیگری مصر میان اسراییل و گروه های فلسطینی ازجمله حماس وجهاد اسلامی بر قرار شد.

خلیل الحیا، عضو بلند پایه جنبش حماس، گفت: «نتانیاهو ، دشمن صهیونیستی و ارتشش گفتند كه آنان تونلهای بالای مقاومت ما را نابود می كنند و من امروز به او می گویم كه جنگجویان  ما با افتخار در تونل ها قدم می زنند.»

جو بایدن رییس جمهور امریکا با استقبال از این آتش بس استقبال گفت که  فکر می‌‌کند  یک فرصت واقعی برای پیشرفت درحل اختلاف ها میان فلسطینیان واسراییل به دست آمده است.

او افزود: «می دانید که ما ساعت به ساعت بحث های فشرده و سطح بالایی را انجام داده ایم ، به معنای واقعی کلمه ، مصر، تشکیلات خودگردان فلسطین و دیگر کشورهای خاورمیانه با هدف جلوگیری از این نوع درگیری طولانی مدت که در سال های گذشته با شکستن خصومت ها روبه رو بوده اند، داشتیم. من از رییس جمهور السیسی  صمیمانه سپاسگزاری می کنم.»

اسراییل درجریان یازده روز بیش از یک هزار و ۲۰۰ حمله برغزه انجام داد اما  پیکارجویان فلسطینی نیز درواکنش به آن بیش از چهار هزار موشک براسراییل شلیک کردند.

جهان

کوریایی شمالی موشک بالستیک آزمایش کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

کوریای جنوبی میگوید که امروز (سه شنبه، ۲۷ میزان) کوریای شمالی یک موشک بالستیک به سمت دریای جاپان شلیک کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از ستردرستیز کوریایی جنوبی گزارش کرده است که ارتش کوریای شمالی موشک نامشخص به سمت دریای جاپان پرتاب کرده است.

جزییات دیگری از این پرتاب نشر نشده است.

کوریای شمالی نیز آزمایش موشک بالستیک را تایید کرده است.

منابع جاپانی نیز اعلام کرده که این موشک پرتاب شده از سوی کوریای شمالی احتمالا موشک بالستیک بوده است.

آزمایش‌های موشک‎‌های پی در پی کوریای شمالی نشانه دیگری از گسترش فناوری تسلیحاتی آن کشور در خلال تحریم‌های شدید بین المللی است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

نخستین وزیر خارجه سیاه پوست امریکا درگذشت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۶, ۱۴۰۰)

کالین پاول، نخستین وزیر خارجه سیاه پوست امریکا، امروز (دوشنبه، ۲۶ میزان)  به سن ۸۴ سالگی درگذشت.

گزارش‌ها میگویند که پاول از اثر عوارض ناشی از ویروس کرونا جان باخته است.

خانواده پاول با نشر اعلامیه خبر مرگ پاول را تایید کرده و گفته که وی واکسین ویروس کرونا را نیز دریافت کرده بود.

آقای پاول به عنوان لوی درستیز قوای مسلح امریکا نیز ایفای وظیفه کرده و در بست‌های مختلف با چهار رییس جمهور از هر دو حزب جمهوریخواه و دیموکرات کار کرده است.

پاول در زمان حمله امریکا بر عراق، وزیر خارجه کشور اش بود.

سخنرانی ۲۰۱۲ پاول در شورای امنیت سازمان ملل متحد یکی از سخنرانی‌های فراموش ناشدنی محسوب می‌شود، او در این سخنرانی مدعی شده بود که عراق سلاح کشتار جمعی دارد، سلاحی که هیچگاه در عراق یافت نشد.

به خواندن ادامه دهید

جهان

جان باختن ۲۲ تن در پی سیلاب‌ها و لغزش زمین در هند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۶, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که در پی باران‌های شدید همراه با سیلاب و راشن زمین در جنوب هند ۲۲ تن جان باخته اند.

در گزارش آمده است که این رویداد در ایالت کرالا در جنوب این کشور رخ داده و ارتش و نیروی دریایی هند برای نجات مردم وارد عمل شده اند.

مقام‌ها و شاهدان عینی گفته که حدود ۱۳نفر از قربانیان در پی رانش زمین در روستای کوتیکال این ایالت جان خود را از دست داده اند.

کمیته مدیریت بحران ایالت کرالا در بیانیه‌ای اعلام کرده که انتظار می رود بارش‌های خفیف در سراسر ایالت ادامه یابد، اگر چه هشدارهای هواشناسی در بسیاری از مناطق لغو شده است.

این در حالی است که در سال ۲۰۱۸ میلادی از اثر ریزش باران‌ در این ایالت هند حداقل ۴۰۰ نفر جان باخته و حدود ۲۰۰،۰۰۰ نفر آواره شدند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است