Connect with us

تجارت

برشنا: در ۲۰ سال گذشته برای تامین برق افغانستان کار اساسی صورت نگرفته است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۳۹۹)

مسوولان د افغانستان برشنا شرکت امروز ( یکشنبه، ۹ قوس) میگویند که به دلیل تکمیل نشدن پروژه انتقال ۵۰۰ میگاوات برق از ازبیکستان، مشکلات بی برقی در کشور افزایش یافته است.

به گفته آنان این شرکت با کسر ۳۰۰ میگاوات برق روبرو است که و به همین منظور برق های کشور به ویژه کابل با پرچوی ها روبرو می شوند.

با این حال این شرکت تاکید می‌ورزد که مشکلات پارک های صنعتی نیز حل شده و روزانه ۱۲ ساعت برق برای پارک های صنعتی تهیه شده است.

سلیم سلیمی،معاون عملیاتی شرکت برشنا، در این باره گفت:” تقاضای ما در وقت پیک به ۷۶۰ میگاوات میرسد. در عرضه ما بهبود آمده است اما ما سال گذشته ۴۵۰ میگاوات بود امسال ما توانستیم به ۴۸۰ میگاوت برسانیم.”

مسوولان همچنان اعتراف میکنند که در ۲۰ سال گذشته کار اساسی برای تنظیم برق در کشور انجام نشده است.

در همین حال، مسوولان در اتاق معادن و صنایع میگویند که هنوز هم برای کارخانه‌ها تولیدی برق دوامدار و با ولتاژ بلند وجود ندارد.

سخی احمد پیمان، معاون اتاق معادن و صنایع، در این باره گفت: “در پارک‌های صنعتی نیاز به ۲۰۰ میگاوات برق است که آنها ۱۰ فیدر را به پارک‌ها داده که متاسفانه تمام لین‌های ما اضافه بار است و صنعت کار در هیچ جایی دنیا نمیتواند بدون برق دوام دار و با ولتاژ بلند کار بکند.”

عبدالنصیر رشتیا، رییس اتحادیه کارخانه‌های ذوب آهن، میگوید:” تاهنوز برق منظم در پارک‌های صنعتی وجود ندارد و ۱۲ ساعت که آنها اعلام کرده اند اگر ۱۲ ساعت میبود باز چرا سر و صدای صنعت کار می بر آمد.”

این در حالی است که باشندگان شهر کابل از نبود و پرچوی‌های برق در فصل سرما شکایت می‌کنند.

اما مسوولان برق میگویند که شرکت برشنا با کسر ۳۰۰ میگا وات برق روبرو شده و به همین منظور برق های کشور به ویژه کابل با پرچوی ها روبرو می شوند.

تجارت

بسته ماند گذرگاه مرزی چمن به دلیل هراس از هجوم افغان‌ها به پاکستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۵, ۱۴۰۰)

به نقل از گزارش خبرگزاری رویترز، صدها نفر در دو طرف گذرگاه چمن که تقریباً از دو هفته بدین سو بسته شده است، گیر ماده اند.

روز گذشته شماری از مردم در اعتراض به بسته بودن این گذرگاه انتقاد کردند و خواستار بازگشایی آن شدند.

سمع‌الله، یک تن از افغانان که برای کار به شهر کراچی رفته بود و اکنون در آنسوی گذرگاه گیر مانده است گفت:” این گذرگاه نزدیک به دو هفته می‌شود که بسته مانده است. ما در ۱۳ روز گذشته اینجا نشسته ایم تا باز شود. ما ساعت ۸ صبح به اینجا می آییم ، اما تا ساعت ۱۰:۰۰ شب دوباره برمی‌گردیم، زیرا آنها (مقامات) می‌گویند شاید ماه طول بکشد تا این گذرگاه دوباره باز شود. هرقدر پولی که به دست آورده بودیم، همه آن را در اینجا خرج کرده ایم.”

مقامات پاکستانی گفته اند ظاهراً این گذرگاه به دلیل ترس از هجوم افغان هایی که می‌خواهند سرزمین خود را پس از به قدرت رسیدن امارت اسلامی افغانستان در ماه آگست، ترک کنند بسته شده است.

گذرگاه مرزی چمن، پس از بندر تورخم دومین نقطه مرزی تجاری بزرگ با افغانستان در در ولایت قندهار افغانستان است که روزانه از سوی هزاران کارگر و همچنین تجار از هر دو کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش رویترز، روز جمعه هزاران تاجر در جاده‌های چمن خواستار باز شدن این گذرگاه شدند.

درحالی که هزاران افغان در تلاش برای ورود به پاکستان در نزدیکی گذرگاه تجمع کرده اند، پاکستان قبلاً اعلام کرده است که در موقعیتی نیست که پناهجویان بیشتری را بپذیرد.

مقامات پاکستانی می‌گویند در صورت تخفیف مقررات مرزی حدود یک میلیون افغان دیگر وارد این کشور خواهند شد.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

شرکت هوانوردی پاکستان پروازهای اش را به افغانستان متوقف کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۲, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که شرکت هوانوردی پاکستان (پی‌آی‌ای) پروازهای اش را به افغانستان متوقف کرد.

یک سخن‌گوی خطوط هوایی بین‌المللی پاکستان به رویترز گفته که به دلیل دخالت مقام‌های امارت اسلامی افغانستان پروازها را به افغانستان سر از امروز متوقف میکنیم.

او در این باره گفته:” ما سر از امروز بدلیل دخالت شدید مقام‌ها پروازهای خود را متوقف میکنیم.”

این در حالی است که اداره هوانوردی ملکی کشور به شرکت‌های هوانوردی پاکستان و کام‌ایر هشدار داده است که قیمت تکت‌های پروازها از کابل به اسلام‌آباد را مطابق به معیارهای قبلی(پیش از به قدرت رسیدن امارت اسلامی) تنظیم کنند.

در اعلامیه اداره هوانوردی ملکی که امروز (پنج‌شنبه ۲۲ میزان) نشر شد، آمده است که در صورت تخلف پروازهای این دو شرکت هوانوردی در این مسیر متوقف خواهد شد.

اعلامیه افزوده است که شهروندان در صورت دیدن تخلف به طور مستند به این اداره شکایت کنند.

گفته می‌شود که قیمت تکت‌ها پس از به قدرت رسیدن امارت اسلامی تا به بیش از ۲هزار دالر افزایش یافته بود.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

اداره هوانوردی به پی‌آی‌ای و کام‌ایر هشدار داد تا قیمت تکت‌های شان را کاهش دهند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۲, ۱۴۰۰)

اداره هوانوردی ملکی کشور به شرکت‌های هوانوردی پاکستان و کام‌ایر هشدار داده است که قیمت تکت‌های پروازها از کابل به اسلام‌آباد را مطابق به معیارهای قبلی(پیش از به قدرت رسیدن امارت اسلامی) تنظیم کنند.

در اعلامیه اداره هوانوردی ملکی که امروز (پنج‌شنبه ۲۲ میزان) نشر شد، آمده است که در صورت تخلف پروازهای این دو شرکت هوانوردی در این مسیر متوقف خواهد شد.

اعلامیه افزوده است که شهروندان در صورت دیدن تخلف به طور مستند به این اداره شکایت کنند.

گفته می‌شود که قیمت تکت‌ها پس از به قدرت رسیدن امارت اسلامی تا به بیش از ۲هزار دالر افزایش یافته بود.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است