Connect with us

تجارت

برای نخستین‌بار سردخانه معیاری در کابل ساخته شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: نوامبر 14, 2019)

برای نخستین‌بار، یک سردخانه معیاری از سوی سکتور خصوصی، در شهر کابل ساخته شده است.

مسئولان ساخت این سردخانه، می‌گویند که این سردخانه گنجایش نگهداری ۵هزار تن محصولات کشاورزی در یک زمان را دارد.

هزینه اعمار این سردخانه ۵ میلیون دالر امریکایی گفته شده و کار قسمت‌های زیاد این سردخانه تکمیل شده است.

این سردخانه در سطح کشور، بزرگ‎ترین و معیاری‌ترین سردخانه است که در حال حاضر ۲هزار تن سیب در آن نگهداری می‌شود.

مسئولان، این سردخانه می‌گویند که این سردخانه می‌تواند هزاران تن میوه تازه و سبزیجات را برای مدت زمانی ۶ ماه نگهداری کند.

در همین حال، مسئولان دراتحادیه صادر کننده‌گان میوه تازه، می‌گویند که اعمار چنین سردخانه‌ها می‌تواند بحران پیش‌روی حاصلات میوه تازه در کشور را حل کند و باید شمار این سردخانه‌ها افزایش یابند.

با این حال، مسئولان در وزارت تجارت نیز از این اقدام استقبال کرده و تاکید می‌کنند که سکتور خصوصی را برای سرمایه‌گذاری بیشتر در این بخش تشویق خواهند کرد.

با این همه، سرمایه‌گذارانی که این سردخانه را بناء کرده‌اند می‌گویند که در نظر دارند تا مشابه آن را در بیش از ۲۰ ولایت کشور اعمار کنند تا مشکلات کشاورزان تا حدی رفع شود.

تجارت

وزارت معادن ۶۸ معدن را به داوطلبی می‌سپارد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دسامبر 3, 2020)

وزارت معادن و پترولیم میگوید که در ۲۳ ولایت کشور ۱۰۸ معدن را تثبیت کرده است که از این میان داوطلبی ۶۸ معدن از سوی شورای عالی اقتصاد تصویب و به زودی به داوطلبی سپرده خواهد شد.

محمد هارون چخانسوری، وزیر معادن و پترولیم، میگوید که ۸۰۰ میلیون افغانی در این معادن سرمایه گذاری شده است.

به گفته وزیر معادن و پترولیم از این معادن سالانه ۱۵۰ تا ۱۷۰ میلیون افغانی عاید بدست خواهد آمد و حدود ۳،۰۰۰ نفر در آن مشغول کار خواهند شد.

چخانسوری در این باره گفت: ” بالای معادن که عواید آن بیشتر است تمرکز زیاد صورت میگیرد. روند استخراج معادن در سه بخش جریان دارد. در قدم نخست روی معادن کوچک، بعدا معادن متوسط و در نهایت روی معادن بزرگ سرمایه گذاری میشود.”

آقای چخانسوری همچنان میگوید که کار عملی پروژه تاپی نیز تا یک ماه دیگر آغاز خواهد شد اما در این باره جزیات نداد.

در همین حال، سرمایه گذاران میگویند که فساد گسترده و حضور گروه‌های مخالف حکومت چالش بزرگ در برابر استخراج معادن است.

حکومت و نهادهای بین المللی نیز استخراج غیر قانونی معادن را منبع کلان مالی برای مخالفان مسلح عنوان کرده است.

عبدالنصیر رشتیا، عضو اتحادیه کارخانه های ذوب آهن، در این باره گفت:”سکتور خصوصی حاضر است تا در بخش استخراج معادن سرمایه گذاری کند. اما حکومت باید به نیازمندی‌ها ما توجه کند. ما هم به معادن نیاز داریم و ظرفیت استخراج آنرا نیز داریم.”

با آنکه حکومت بارها از قانونمند شدن روند استخراج معادن سخن گفته اما سرمایه گذاران فساد در اجرای قراردادها و حاکمیت زورمندان بالای این معادن را چالش بزرگ در برابر سرمایه گذاری عنوان کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

کار عملی پروژه تاپی سال آینده در هرات آغاز خواهد شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دسامبر 3, 2020)

محمد هارون چخانسوری وزیر معادن و پترولیم میگوید که کار عملی پروژه تاپی سال آینده آغاز میگردد.

آقای چخانسوری که امروز در یک کنفرانس خبری صحبت میکرد گفت: “ما توانستیم در پنج ماه گذشته تحرک لازم را در پروژه تاپی ایجاد نماییم. میکانیزم هماهنگی بسیار موثر را میان نهاد های دولتی کشور که در پروژه تاپی دخیل هستند و همچنان با نهاد های بین المللی و نهاد های که شرکای تاپی هستند، ایجاد نمودیم.”

وی تاکید کرد: “خوشبختانه تمام مشکلات اداری، تخنیکی و حقوقی پروژه تاپی حل شده و سال آینده کار عملی این پروژه در ولایت هرات آغاز می شود.”

وزیر معادن افزوده است که این وزارت روی ساخت ۹۴.۵ کیلومتر لوله گاز از شبرغار تا مزار شریف نیز کار میکند که کار عملی آن در سه ماه آینده آغاز خواهد شد.

 وی گفته است: “گاز که از شبرغان به مزار شریف از طریق این لوله انتقال میابد برای تولید ۵۰ میگاوات برق استفاده خواهد شد.

آقای چخانسوری گفته است که به زودی ۶۷ پروژه که از سوی شورای عالی اقتصادی تایید شده به داوطلبی گذاشته میشود که پس از تکمیل این روند قرارداد ها به شرکت هایی داده میشود که تمام معیارها را داشته باشد.

وزیر معادن و پترولیم گفته است: “با تطبیق نمودن این ۶۷ پروژه، در عواید ملی کشور از ۱۵۰ الی ۱۷۰ میلیون افغانی اضافه خواهد شد، در ضمن، روی این پروژه ها در مدت ۵ سال ۸۰۰ میلیون افغانی سرمایه گذاری صورت خواهد گرفت و برای ۳۰۰۰ نفر زمینه اشتغال مستقیم مساعد خواهد شد.”

به خواندن ادامه دهید

تجارت

وزارت مالیه: بانک انکشاف آسیایی ۱۰۰ میلیون دالر به افغانستان کمک کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دسامبر 3, 2020)

وزارت مالیه  روز گذشته ( چهارشنبه،۱۲قوس) گفته است که بانک انکشاف آسیایی ۱۰۰ میلیون دالر آمریکایی را به افغانستان به منظور مبارزه با ویروس کرونا و تاثیرات منفی آن تصویب کرده است.

به گفته این وزارت، این پول در بخش‌های مبارزه با ویروس کرونا و تاثیرات منفی آن، بهبود مصئونیت اجتماعی، تقویت سیستم صحی افغانستان، کاریابی، حکومتداری خوب، مبارزه با فساد اداری، تعقیب الکترونیکی طی مراحل وجوه، و در مورد تقویت اقتصاد بزرگ کشور مصرف خواهد شد.

بانک انکشاف آسیایی نیز در یک اعلامیه گفته است که این کمک سیستم صحی، حکومت داری و مبارزه با فساد اداری را تقویت خواهد کرد.

ماساتسو آساکاوا ، رییس بانک انکشاف آسیایی در این باره است که ” بانک انکشاف آسیایی بار دیگر  تعهد خود را تکرار میکند که افغانستان را در امر مبارزه با ویروس کرونا و تاثیرات آن بر زنده‌گی و اقتصاد افغان‌ها ، حمایت میکند.”

 او افزوده است که ” که این کمک‌ها به سیستم صحی کمک خواهد کرد، باعث گسترش حمایت از مردم غریب و آسیب پدیز… و همچنان باعث تقویت اقتصاد کلان و ازدیاد وظایف خواهد شد.”

بر بنیاد این اعلامیه بانک انکشاف آسیایی میزان فقر در افغانستان در سال ۲۰۱۷ به  ۵۵ درصد میرسید درحالیکه امسال به ۷۲ درصد افزایش یافته است.

این بانک افزوده است که این کمک‌ها باعث تقویت حکومتداری خوب و مبارزه با فساد  اداری خواهد شد

این در حالی است که  چند روز قبل بانک جهانی روند پرداخت ۲۰۰میلیون دالر بسته کمکی به افغانستان را متوقف کرد.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است