Connect with us

اخبار ساحوی

بدخشان یکی از میدانهای پرجنگ افغانستان برای افراطیون خارجی است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۲۷, ۱۳۹۹)

جنگجویان خارجی همچون حزب اسلامی تاجکستان، شماری از چچینی ها و ایغور چین، در تبانی با طالبان، بر ضد نیروهای افغان در ولایت بدخشان می جنگند.

والی بدخشان می‌گوید: شمار این نیروها به ۴۰۰ نفر می رسد که شاخه از تروریزم جهانی در افغانستان است و این افراد با خانواده هایشان در این ولایت بود باش دارند. با آنکه این ولایت گذرگاه ترافیک مواد مخدر شمال و شمال شرق است، منابع زیرزمینی و معادن آن نیز خطر دیگر برای بدخشی ها به شمار می رود.

محمد ذکریا سودا، والی بدخشان، می‌گوید: جنگجویان خارجی که اغلب آنها اعضای حزب اسلامی تاجکستان، مسلمانان افراطی ازبکستان و ایغور های چینی اند، در تبانی با طالبان این ولایت ماشین جنگ بدخشان را گرم نگهداشته اند. به گفته او بدخشان “یک پایگاه خیلی قوی و مستحکم سه ولایت افغانستان: ننگرهار هلمند و بدخشان است.”

ارتش افغانستان نیز حضور جنگجویان خارجی که به هدایت طالبان می جنگند را در کشور تایید می کند. حکومت می گوید که یک از تعهدات طالبان در توافق صلح با امریکا این است که جلو تحرکات جنگی گروهای دیگر، همچون القاعده را بگیرند. به قول نهاد های امنیتی نه تنها این گروه با هراس افگنان خارجی، را بطه شان را نبریده اند بل با این گروه ها همکار نیز استند – موردی که طالبان بار ها آن را رد کرده است.

اسدالله ندیم، آگاه نظامی، گفته است: ” طالبان بر خلاف تعهدات‌شان در جنگ های نیابتی با جنگ جویان خارجی به طور کافی فوق العاده استفاده می کنند. چون در برخی موارد این گروه نمی تواند مستقیم در جنگ وارد شوند.”

نمایندگان بدخشان در مجلس، حکومت را در این امر مقصر میدانند، می گویند: با آنکه نهاد های امنیتی از حضور جنگجویان خارجی آن هم در ساحه حاکمیت طالبان آگاه اند، ولی اقدام جدی نکرده اند. در حال حاضر این جنگجویان در ولسوالی های یمگان، وردوج و راغ بدخشان حضور دارند.

منابع محلی می‌گویند: تازه این خارجی ها به منابع زیر زمینی در ولسوالی راغ، دست یافته اند که این می تواند برایشان یک منبع عایداتی باشد.

اخبار ساحوی

بنیاد بیات به خانواده‌های نیازمند در بلخ مواد غذایی کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۰)

مسوولان بنیاد بیات میگویند که قبل از رسیدن فصل سرما به صدها خانواده نیازمند در شهر مزارشریف، مرکز ولایت بلخ، مواد خوراکی توزیع کرده اند.

مسوولان این بنیاد خیریه می افزایند که این مواد شامل آرد، روغن، و برنج است که به سلسله کمک‌‌های زمستانی این نهاد در مزار توزیع شد.

حاجی محمد اسماعیل، معاون بنیاد بیات، در این باره گفت:”به ادامه کمک‌های بنیاد بیات برای مستحقین و اشخاص که بیجاشده‌گان میباشد کمک‌های خود را شروع کرده. قبلا ما در زون کندهار و هرات توزیع داشتیم و امروز هم در مزارشریف توزیع دارم.”

مسوولان بنیاد بیات تاکید می‌ورزند که این کمک‌ها به مستحقین توزیع شده اند.

یافث ثاقب، مسول بنیاد بیات در بلخ، در این باره گفت:” به اساس سروی که از طرف تیم خیریه بنیاد بیاد در داخل شهر مزارشریف صورت گرفته بود امروز  مواد غذایی که آماده شده برای مستحقین واقعی توزیع میشود.”

شماری از باشنده‌گان بلخ می‌گویند کمک‌های بنیاد بیات در شرایط صورت گرفته که واقعا مردم با انواع مشکلات مالی و اقتصادی مواجه بودند  .

عبدالغفار، باشنده بلخ، در این باره گفت:”نان خوردنی ندارند و دیگر تشکری میکنیم از بنیاد بیات که هر وقت همین کمک خود را ادامه داده به این مسلمانان. “

محمد باقر، باشنده دیگری بلخ، در این مورد افزود:” در این زمان بسیار خطرناک که مردم در گرسنگی به سر میبرند، آمده دست ما را گرفته کمال تشکر و سپاس میکنیم و امیداوار استم که این کمک‌ها ادامه داشته باشند.”

شکیلا، باشنده بلخ، در این باره گفت:” کار نیست، سیاسرها مشکل دارند، بیرون برآمده نمی‌توانند. تشکری میکنیم از اینها که دست ما را گرفتند و کمک کردند، امیدوار استم که کمک‌های شان بیشتر شوند.”

مسولان بنیاد بیات می‌گویند که سلسله این کمک‌ها را به دیگر ولایات کشور نیز گسترش خواهند داد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

یک داکتر در هرات از چنگ اختطافگران آزاد شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۸, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که کارمندان بخش استخبارات در ولایت هرات یک داکتر را از چنگ اختطافگران آزاذ ساختند.

عبدالقیوم روحانی، والی هرات می‌گوید این داکتر یک هفته پیش در شهر هرات اختطاف شده بود که آدم ربایان او را به ولسوالی گذره این ولایت برده بودند.

به گفته والی در پیوند به این قضیه ۴تن بازداشت شدند که تحقیقات از نزد شان جریان دارد‌.

داکتر شراف‌الدین یک هفته پیش از شهر هرات ربوده شده بود.

والی هرات تاکید می‌کند که نیروهای امارت اسلامی به منظور ریشه‌کن کردن پدیده اختطاف تلاش می‌کنند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

داعش مسوولیت حمله بر مسجد اهل تشیع در کندهار را بر عهده گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۴, ۱۴۰۰)

گروه داعش در یک اعلامیه مسوولیت حمله مرگبار روز گذشته (جمعه،۲۳ میزان) بر یک مسجد اهل تشیع در شهر کندهار را بر عهده گرفته است.

اعلامیه افزوده که دو جنگجوی داعشی نخست بر محافظ این مسجد حمله کرده و بعدا داخل مسجد شده و میان نمازگزاران مواد منفجره شان را انفجار داده اند.

این انفجار در مسجد امام بارگاه در ناحیه اول شهر کندهار مربوط به شیعیان، حین ادای نماز جمعه رخ داده است.

یکی از شاهدان می‌گوید، او صدای سه انفجار را از ورودی اصلی مسجد، جایی که نمازگزاران در حال وضو بوده‌ اند، شنیده است.

از محل انفجار دست کم ۳۴ کشته و ۶۹ زخمی به شفاخانه میرویس انتقال داده شده است که همه قربانیان غیرنظامیان بوده اند.

به گزارش رسانه‌ها سخنگوی وزارت داخله گفته برای تحقیقات بیشتر این رویداد یک نیروی ویژه به محل اعزام شده است.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در پیامی نوشته است که امارت اسلامی این انفجار را نکوهش می‌کند و آن را جنایت بزرگ می‌داند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است