Connect with us

رویداد های اخیر

بخش‌هایی از هلمند از وجود طالبان پاکسازی شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اکتبر 28, 2020)

وزارت دفاع ملی امروز (چهارشنبه، ۷ عقرب) از پاکسازی حوزه های چهارم و دهم شهر لشکرگاه از وجود طالبان خبرداده است.

این وزارت گفته است که در این عملیات پاکسازی دست کم ۱۰۰ طالب مسلح کشته و زخمی شده اند و شماری شان هم عقب زده شده اند.

وزارت گفته است که این عملیات روز دوشنبه برای بازپس گیری بخش‌هایی از این شهر که دو هفته قبل به دست طالبان سقوط کرده بود، آغاز شده است.

چند روز قبل حکومت ادعا کرده بود که در جنگ ولایت هلمند شماری از جنگجویان پاکستانی نیز کشته شده اند؛ ادعایی که از سوی طالبان پذیرفته نشده است.

شب گذشته پس از چندین روز درگیری در این ولایت وزارت دفاع ملی از فرستادن نیروهای قطعات خاص به این ولایت خبر داد.

یاسین ضیا، رییس ستاد ارتش که به این ولایت رفته است میگوید که :” عملیات ما که روز گذشته آغاز شد در مناطق بولان، ناوه و نادعلی پیشرفت‌هایی داشته ایم. دراین عملیات نزدیک به صد نفر دشمن کشته و زخمی شده اند و تنها سه سرباز ما به گونه سطحی زخم برداشته اند و دیگر تلفات نداریم.”

آقای ضیا اطمینان داده است که این نیروها امنیت بهتری را برای باشندگان هلمند تامین خواهند کرد.

وزارت دفاع همچنان گفته است که خانواده‌های بیجا شده در حال برگشت به خانه‌های شان هستند.

یکتن از بیجا شدگان گفته است: “دو هفته قبل طالبان به منطقه ما آمدنند” و به گفته وی آنها مجبور شدند که از منطقه فرار کنند و به لشکرگاه بیجا شوند.

وی گفته است که :”روزگذشته پس از آن که نیروهای امنیتی منطقه ما را از حضور طالبان پاکسازی کردند اکنون دوباره به خانه‌های خود برگشته ایم.”

این در حالی است که هفته گذشته غلام بهاوالدین جیلانی، وزیر دولت در امور حوادث طبیعی گفته است که این وزارت ۲۰میلیون افغانی را برای آسیب دیدگان جنگ هلمند اختصاص داده است.

به گفته مقام های محلی، این ولایت تاکنون ۵ تا ۷ هزار بیجاشده نزد نهادهای مربوطه ثبت نام کرده اند.

نیروهای ویژه که به این ولایت فرستاده شده اند می گویند که به دشمن تلفات سنگین وارد کرده اند و نیروها در حال پیشروی هستند.

همچنان در آغاز این هفته (یک شنبه شب) معاون والی نام نهاد طالبان مولوی عفور کسی که گفته می شود رهبری جنگ در برابر نیروهای امنیتی در ولایت هلمند را رهبری می کرد در ولسوالی نهرسراج از سوی نیروهای افغان بازداشت شده است.

این در حالی است که جنگ ولایت هلمند واکنش های داخلی و بین المللی را به همراه داشته است و از طالبان خواسته اند که خشونت‌ها را کاهش دهند.

خشونت ها در کشور در حالی شدت یافته اند که گفتگوهای صلح در دوحه با بن بست روبرو شده است و هر دو طرف گفتگوکننده به تسهیل کننده روند چشم دوخته اند.

روزگذشته (سه شنبه ۶ عقرب) دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما در گزارش تازه‌ای که گفت که در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی بیش از ۲۱هزار غیر نظامی جان باخته اند و بیش از ۳۸هزار تن دیگر زخم برداشته اند.

در این گزارش همچنان آمده است که شروع مذاکرات میان افغان‌ها هم نتوانسته است کاهشی در تلفات غیر نظامیان به میان آورد. هر چند که بر بنیاد گزارش این سازمان تلفات غیر نظامی در ۹ ماه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته میلادی در مجموع ۳۰ درصد کاهش داشته است.

بر بنیاد این گزارش، ۵هزار و ۹۳۹ تن از افراد غیرنظامی کشته و زخمی شده اند که از این میان ۲هزار و ۱۱۷ تن کشته و ۳هزار و ۸۲۲ تن هم زخم برداشته اند.

اخبار ساحوی

شکایت رانندگان از اخاذی توسط پولیس در شاهراه های پکتیکا

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 28, 2020)

رانند‌گان موترهای باربری در ولایت پکتیکا از اخاذی های در شاهراه های این ولایت شاکی اند.

این رانند‌گان می‌گویند که پولیس در مسیر ولسوالی برمل و شرنه به زور از آنان ۱۰۰۰ الی ۳۰۰۰ افغانی می‌گیرد.

تصاویری نیز در رسانه های اجتماعی دست به دست میشود که نشان میدهد، یک پولیس در مسیر شاهراه ولسوالی برمل و شرنه از راننده موتر باربری پول اخذ می‌کند.

راننده گان می‌گویند با آنکه اسناد گمرک را نیز دارند اما پولیس هر بار به زور از آنان ۱۰۰۰ الی ۳۰۰۰ افغانی اخذ می‌کند.

در همین حال اعضای شورای ولایتی پکتیکا نیز این مشکل رانندگان تایید می‌کنندو آنان میگویند که پولیس نه تنها از آنان پول نقد میگیرند بل مواد خوراکی و چوب سوخت را نیز از موترهای آنان پایین می‌کند.

از سوی هم مسوولان در فرماندهی پولیس پکتیکا می‌گویند که این مشکل در حال حاضر حل شده و هشدار می‌دهند که متخلفین با برخورد جدی قانونی روبرو خواهند شد.

این در حالیست که قبل از این نیز شماری از رانندگان موتر های برابری در بزرگ راه های دیگر کشور از اخاذی ها شکایت کرده بودند، اما ظاهرا این مشکل هنوز هم حل نشده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

هیات‌های مذاکره کننده حکومت و طالبان روی کارشیوه گفتگوهای میان افغانان به توافق رسیدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 28, 2020)

هیات های مذاکره کننده حکومت افغانستان و طالبان روی کارشیوه گفتگوهای میان افغانان در دوحه، به توافق رسیده اند.

هیات افغانستان در توییتی گفته است: ” هیات‌های مذاکره‌ کننده دو طرف صرفا در مورد ۲۱ ماده طرزالعمل مجالس مذاکرات، به استثنای مقدمه آن، در اصول به توافق رسیدند.”

هیات افزوده است: “اما چون متن مقدمه این طرزالعمل به وضاحت و بحث بیشتر میان هیئت‌ها نیاز دارد. لذا در جلسه مشترک به تاریخ ۱۷ نومبر در حضور میزبان فیصله گردید که طرزالعمل به جلسه عمومی ارایه و تنها بعد از تصویب هر دو هیات در آن جلسه نهایی پنداشته می‌شود. هیات مذاکرات صلح جمهوری اسلامی افغانستان وضاحت رسمی خود را در مورد عناصر مقدمه به جانب مقابل شریک ساخته است.”

 

در همین حال محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان می‌گوید که این کارشیوه در ۲۱ ماده به تاریخ ۱۵ نوامبر نهایی شده و مورد تایید هر دو طرف قرار گرفته است.

آقای نعیم در تویترش نوشته است که یک نسخه این کارشیوه به کشور میزبان (قطر) نیز سپرده شده است.

این در حالی است که در ۲۳ نوامبر گزارش ها مبنی بر دستیابی به موفقیت در مذاکرات متوقف شده در دوحه ، که رسما از ۱۲ سپتامبر آغاز شد، به نشر رسید.

منابع در اوایل این هفته گفته بودند که معصوم استانیکزی، رییس هیات مذاکره کننده حکومت و سلام رحیمی، مشاور صلح ریاست جمهوری در کابل بودند تا درباره پیشرفت با اشرف غنی، رییس جمهور مشوره کنند.

اما صدیق صدیقی سخنگوی رییس جمهوری روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت که هیچ پیشرفتی در مذاکرات صورت نگرفته است.

صدیقی گفت که خواسته های طالبان با قانون اساسی افغانستان مغایرت دارد اما وی تایید کرد که استانکزی در کابل بوده است.

آقای صدیقی گفت که تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان در مورد قانون اساسی افغانستان و به توصیه مشاور صلح جرگه با طالبان گفتگو خواهد کرد.

آقای صدیقی در حالی پیشرفت در مذاکرات را رد کرده است که برخی منابع به شرط ناشناس ماندن به آریانا نیوز گفته اند که رهبران افغانستان برخی از نکات مورد مناقشه را تایید کرده اند – که منجر به دستیابی به موفقیت در مذاکرات می شود.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

افزایش تولیدات پنبه در ولایت قندهار

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 28, 2020)

تولید پنبه در ولایت قندهار نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

مسوولان در اتاق تجارت و صنایع این ولایت می‌گویند که پنبه این ولایت به گونه معیاری بسته بندی شده و به بازار های جهانی فرستاده می‌شود.

در حال حاضر در ولسوالی های دند، دامان، ژیری و ارغنداب قندهار در حدود ۱۲۰۰ هکتار زمین پنبه کشت شده است.

کشاورزان می‌گویند با آنکه تولید این محصول افزایش یافته است اما حکومت باید در بخش بازاریابی در داخل کشور اقدام کند.

مسوولان در اتاق تجارت و صنایع قندهار می‌گویند که در حال حاضر یک کیلو پنبه به ۵۰ افغانی به فروش می‌رسد.

در همین حال مسوولان در ریاست زراعت و مالداری قندهار می‌گویند که در حال حاضر ۱۷ کارخانه برای تولید و بسته بندی پنبه در این ولایت فعالیت دارد.

این در حالیست که کشاروزان از حاصلات پسته، زعفران، سویابین، سمارق، الویرا و توت زمینی که تازه در قندهار ایجاد شده اند نیز ابراز خوشبینی می‌کنند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending