Connect with us

جهان

بحث روی تعیین تاریخ جدید برای آغاز مذاکرات بین الافغانی جریان دارد – خلیلزاد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۲۷, ۱۳۹۹)

خلیلزاد به روز جمعه گفت که مذاکرات بین الافغانی باید به زودترین فرصت آغاز شود و در مورد تعیین نمودن تاریخ جدید برای آن، گفتگوها جریان دار

خلیلزاد به روز جمعه گفت که مذاکرات بین الافغانی باید به زودترین فرصت آغاز شود و در مورد تعیین نمودن تاریخ جدید برای آن، گفتگوها جریان دارد.

نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، به روز جمعه در یک کانفرانس مطبوعاتی ویدیویی، گفت که مذاکرات بین الافغانی تنها راه حل مشکلات افغانستان است و خاطرنشان کرد که برای آغاز این مذاکرات “تاریخ جدیدی در حال بحث است”.

وی گفت: “اگرچه خشونتهای اخیر سؤالاتی در مورد روند صلح ایجاد کرده؛ راه صلح هموار نیست و چالش ها و دشواری ها وجود دارد، اما هیچ راه بدیلی برای بدست آوردن صلح وجود ندارد.”

وی با تاکید بر اینکه به جز یک توافق صلح میان افغانها، هیچ راه حل نظامی برای خاتمه جنگ در افغانستان وجود ندارد، افزود: “من می دانم که آنها [درفهای درگیر] از جنگ خسته شده اند، آنها می خواهند جنگ پایان یابد و توافقنامه آمریکا و طالبان فرصتی را برای دستیابی به آن، به ارمغان آورده است.

وی همچنان علاوه کرد که نیروهایی وجود دارند که صلح در افغانستان را به نفع خود نمی بینند و تلاش دارند تا خشونت ها افزایش یابد، فلهذا روند صلح را تضعیف می کنند؛ بنابراین هر دو طرف نباید غافلگیر شوند و به دام حلقه های متخاصم بیفتند.

باید گفت که در تاریخ ۲۹ فبروری، ایالات متحده با طالبان موافقتنامه از را برای آوردن صلح به افغانستان به امضا رساندند.

به اساس این توافق، قرار بود مذاکرات بین الافغانی (بین دولت افغانستان و طالبان) سر از تاریخ ۱۰ مارچ آغاز شود.

اما متاسفانه، چالش هایی فرافراه این ضرب العجل قرار گرفت؛ آزادی زندانیان و کاهش در خشونت، از جمله چالش هایی اند که سد راه آغاز مذاکرات بین الافغانی قرار گرفته اند.

جهان

فوران آتشفشان در اندونیزیا جان ۱۳ تن را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که در پی فوران آتشفشان سمرو در جزیره جاوا اندونیزیا ۱۳ تن جان باخته و ده‌ها تن دیگر دچار سوختگی شدند.

مرکز ملی مقابله با حوادث طبیعی اندونیزیا گفته که در این رویداد ۹۸ تن دیگر دچار سوختگی شده که وضعیت برخی شان وخیم است.

 گزارش افزوده که روز گذشته (شنبه، ۱۳ قوس) هنگام فوران آتشفشان توده‌های عظیمی از دود و خاکستر به هوا برخاست و قریه‌های اطراف را در تاریکی فرو برد.

نیروهای کمک کننده اندونیزیا عملیات تخلیه را آغاز کرده و بسیاری از ساکنان را به محل امن رسانده است.

رییس مرکز ملی مقابله با حوادث طبیعی اندونیزیا می‌گوید، کمک کننده‌گان تلاش دارند در منطقه لوماجانگ سرپناه‌های موقت بسازند.

جوکو ویدودو، رییس جمهور اندونیزیا، دستور داده تا به قربانیان این رویداد رسیده‌گی صورت گیرد.

آتشفشان سمرو که از دیسمبر سال ۲۰۲۰ به شدت فعال شده یکی از حدود ۱۳۰ آتشفشان فعال اندونیزیا حساب می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

جهان

پاکستان قرضه ۳ میلیارد دالری از عربستان دریافت کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۰)

مشاور مالی نخست وزیر پاکستان اعلام کرد که اسلام آباد به عنوان بخشی از یک بسته حمایت اقتصادی قرضه ۳ میلیارد دالری از ریاض دریافت کرده است.

به نقل از خبرگزاری رویترز شوکت ترین، مشاور مالی عمران خان نخست وزیر پاکستان در صفحه رسمی توئیتر خود از دریافت این قرضه از عربستان خبر داد.

قرضه دریافتی از ریاض طبق مفاد بسته حمایتی که ماه گذشته به امضا رسید، به مدت یک سال و با نرخ سود ۴ درصد می‌باشد.

پاکستان به علت کاهش ارزش پول ملی، تورم بالا و مشکلات مالی دیگر با چالش‌های اقتصادی فزاینده‌ای روبرو است.

بانک مرکزی پاکستان برای مقابله با فشارهای ناشی از تورم، نرخ سود معیار را به ۸.۷۵ درصد افزایش داد. این درحالیست که تورم از ۹.۲ درصد در اکتوبر به ۱۱.۵ درصد در ماه نوامبر رسید.

روپیه پاکستان از آغاز سال جاری میلادی بیش از ۱۱ درصد از ارزش آن کاسته شده و روز جمعه ارزش آن در برابر یک دالر به ۱۷۶ رسید.

اعطای قرضه از جانب عربستان به پاکستان یک هفته پس از توافق صندوق بین المللی پول با پاکستان درباره اقدامات مورد نیاز برای احیای یک برنامه مالی ۶ میلیارد دالری که به حالت تعلیق در آمده بود، صورت گرفت.

این درحالی است که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در فبروری ۲۰۱۹ در جریان سفر خود به اسلام آباد توافقنامه‌های اقتصادی به ارزش ۲۰ میلیارد دالر امضاء کرد که در آنجا با استقبال خوبی روبرو شد. اما ریاض در سال ۲۰۲۰ به اسلام آباد فشار آورد تا قرضه ۳ میلیارد دالری قبلی را بازپرداخت کند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

سمرقند به عنوان پایتخت سیاحت در سال ۲۰۲۳ انتخاب شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۰)

وزارت سیاحت و ورزش ازبکستان گفته که در ۲۴ مین مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد شهر تاریخی سمرقند به عنوان پایتخت سیاحت در سال ۲۰۲۳ انتخاب شد.

هیات ازبکستانی  به رهبری عزیز عبدالخاکیموف وزیر سیاحت و ورزش و معاون صدراعظم ازبکستان در این مجمع عمومی که در شهر مادرید، پایتخت هسپانیه، برگزار شد اشتراک کرده بود.

این وزارت در یک اعلامیه گفته که برای اولین بار سمرقند میزبان بیست و پنجمین مجمع عمومی سازمان جهانی سیاحت خواهد بود.

اعلامیه افزوده که فرصت میزبانی از یک اداره سازمان ملل متحد برای اولین بار نتیجه سیاست‌ها و تلاش‌های ازبکستان برای پیشرفت سیاحت در آن کشور است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است