Connect with us

جهان

بحث روی تعیین تاریخ جدید برای آغاز مذاکرات بین الافغانی جریان دارد – خلیلزاد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۲۷, ۱۳۹۹)

خلیلزاد به روز جمعه گفت که مذاکرات بین الافغانی باید به زودترین فرصت آغاز شود و در مورد تعیین نمودن تاریخ جدید برای آن، گفتگوها جریان دار

خلیلزاد به روز جمعه گفت که مذاکرات بین الافغانی باید به زودترین فرصت آغاز شود و در مورد تعیین نمودن تاریخ جدید برای آن، گفتگوها جریان دارد.

نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، به روز جمعه در یک کانفرانس مطبوعاتی ویدیویی، گفت که مذاکرات بین الافغانی تنها راه حل مشکلات افغانستان است و خاطرنشان کرد که برای آغاز این مذاکرات “تاریخ جدیدی در حال بحث است”.

وی گفت: “اگرچه خشونتهای اخیر سؤالاتی در مورد روند صلح ایجاد کرده؛ راه صلح هموار نیست و چالش ها و دشواری ها وجود دارد، اما هیچ راه بدیلی برای بدست آوردن صلح وجود ندارد.”

وی با تاکید بر اینکه به جز یک توافق صلح میان افغانها، هیچ راه حل نظامی برای خاتمه جنگ در افغانستان وجود ندارد، افزود: “من می دانم که آنها [درفهای درگیر] از جنگ خسته شده اند، آنها می خواهند جنگ پایان یابد و توافقنامه آمریکا و طالبان فرصتی را برای دستیابی به آن، به ارمغان آورده است.

وی همچنان علاوه کرد که نیروهایی وجود دارند که صلح در افغانستان را به نفع خود نمی بینند و تلاش دارند تا خشونت ها افزایش یابد، فلهذا روند صلح را تضعیف می کنند؛ بنابراین هر دو طرف نباید غافلگیر شوند و به دام حلقه های متخاصم بیفتند.

باید گفت که در تاریخ ۲۹ فبروری، ایالات متحده با طالبان موافقتنامه از را برای آوردن صلح به افغانستان به امضا رساندند.

به اساس این توافق، قرار بود مذاکرات بین الافغانی (بین دولت افغانستان و طالبان) سر از تاریخ ۱۰ مارچ آغاز شود.

اما متاسفانه، چالش هایی فرافراه این ضرب العجل قرار گرفت؛ آزادی زندانیان و کاهش در خشونت، از جمله چالش هایی اند که سد راه آغاز مذاکرات بین الافغانی قرار گرفته اند.

جهان

ابراهیم رئیسی به حیث رییس جمهور ایران سوگند یاد می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۴۰۰)

ابراهیم رئیسی امروز (پنج‌شنبه، ۱۴ اسد) در حالی به عنوان رییس جمهور ایران سوگند یاد می کند که حاکمان مذهبی ایران در داخل و خارج این کشور با بحران های فزاینده یی روبرو هستند.

یک شبکه تلویزیونی ایران اعلام کرده است که ابراهیم رئیسی ۶۰ ساله پس از کسب تاییدی رسمی از سوی آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای، رهبر مذهبی آن کشور، به روز پنج‌شنبه به عنوان رییس جمهور ایران سوگند یاد می‌کند.

رئیسی که به دلیل اتهام هایی مبنی بر نقض حقوق بشر در زمانی که به عنوان قاضی وظیفه داشت، زیر تحریم های امریکا قرار دارد.

او قول داده است که برای برداشتن تحریم های شدید آمریکا که صادرات نفت ایران را کاهش داده و این کشور را از سیستم بانکی بین المللی خارج کرده، گام هایی را بر خواهد داشت.

رئیسی در حالی به حیث رییس جمهور ایران سوگند یاد خواهد کرد که این کشور در حال مذاکره با شش قدرت بزرگ برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ است. توافقی که سه سال پیش توسط دونالد ترامپ، رییس جمهور وقت آمریکا، متوقف شده بود.

بر اساس این توافق، ایران با محدود کردن برنامه هسته ای خود در برابر لغو تحریم های بین المللی بر این کشور، موافقت کرده بود؛ اما دانلد ترامپ از این توافق خارج شد و تحریم هایی را که اقتصاد ایران را فلج کرده است ، دوباره وضع کرد. تهران از آن زمان محدودیت های اعمال شده بر فعالیت های هسته ای خود بر اساس این توافق را نقض کرده است.

رئیسی مانند رهبر مذهبی ایران طرفدار ادامه مذاکرات هسته ای است؛ اما انتظار می رود که او در مذاکرات متوقف شده، رویکرد سخت تری را اتخاذ کند.

مخالفان ابراهیم رئیسی می ترسند که ریاست جمهوری وی منجر به سرکوب بیشتر در ایران گردد.

به خواندن ادامه دهید

جهان

ادامه آتش سوزی ها در مناطق ساحلی ترکیه

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۱, ۱۴۰۰)

شمار قربانیان آتش سوزی در مناطق ساحلی در جنوب ترکیه به هشت نفر افزایش یافت.

این در حالی است که عملیات مهار آتش از سوی گروه های آتش‌نشانی وارد پنچمین روز شده است.

فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه گفته است که دو نفر روز گذشته بر اثر آتش سوزی در شهر ماناوگات در جنوب این کشور جان خود را از دست دادند. وی افزوده است که ۱۰ نفر دیگر در بیمارستان های این منطقه تحت درمان قرار دارند.

مقامات این کشور گفته اند که بیش از ۱۰۰ آتش سوزی که در پنج روز گذشته در ترکیه رخ داده است مهار شده است. بکر پاکدمیرلی، وزیر جنگلداری این کشور گفته است که با این وجود، آتش سوزی در ماناوگات و مارماریس و شهر داخلی میلاس همچنان ادامه دارد و باعث تخلیه برخی مناطق مسکونی و هوتل ها شده است.

در همین حال تصاویر نشان می دهد که در شهر تفریحی بدروم، گروهی از گردشگران و کارکنان هوتل با قایق به ساحه امن انتقال داده شدند.

از روز چهارشنبه هزاران نفر از خانه های خود تخلیه شده اند. مردم محلی و همچنین تیم های پشتیبانی از روسیه، اوکراین، ایران و آذربایجان برای کمک به مهار آتش، در ساحه مستقر شده اند.

دولت ترکیه تعهد کرده است که خانه های ویران شده را بازسازی کند.

وزیر جنگلداری ترکیه گفته است که دست کم ۱۳ هواپیما، ۴۵ چرخبال، هواپیمای های بدون سرنشین و ۸۲۸ موتر آتش نشانی در تلاش برای مهار آتش شرکت کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

جهان

ایران دست داشتن در حمله بر نفتکش شرکت اسراییلی را رد کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۰, ۱۴۰۰)

نفتالی بنت نخست وزیر اسراییل هشدار می دهد که ایران با حمله به کشتی های نفتی این کشور در آب‌های عمان اشتباه بزرگی مرتکب شده است.

آقای نفتالی ایران را متهم به این کار می کند و می گوید که راه هایی برای پاسخ به این حمله ایران زیر نظر دارد.

دو روز پس از حمله بر یک کشتی نفت کش شرکت اسراییلی در آب های عمان، نخست وزیر این کشور از جامعه بین المللی خواست که به ایران بفهماند که با حمله به کشتی ها اشتباه بزرگی انجام داده است.

همزمان رسانه‌های اسراییل از تلاش دولت این کشور برای کشاندن این ماجرا به نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد خبر داده‌اند.

نفتالی بنت گفته است: “رفتارهای قلدرانه ایران نه تنها برای اسراییل خطرناک است بلکه به منافع جهانی، آزادی کشتی های تجارتی و تجارت بین المللی نیز آسیب می رساند. شواهد اطلاعاتی موجود است و ما انتظار داریم جامعه بین المللی به رژیم ایران روشن کند که آنها یک اشتباه بزرگ مرتکب شده اند.”

اما ایران این ادعاها را رد کرده می گوید که کشورش در حمله به کشتی اسراییلی دست نداشته است.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران میگوید: “اظهارات اسراییل در این زمینه بچگانه و واهی ایران در هیچ حمله برای کشتی نفتی اسراییل دست نداشته است.”

وزیر خارجه و نخست وزیر اسراییل، با وزیران خارجه بریتانیا، امریکا و رومانیا تلفنی گفتگو کرده و خواهان در پیش گرفتن واکنش سرسختانه علیه ایران شده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است