Connect with us

خبرهای تازه

بانک جهانی ۹۹میلیون دالر در بخش تولید انرژی برق به افغانستان کمک میکند

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۲۱, ۱۳۹۸)

 

بانک جهانی، پرداخت نزدیک به ۱۰۰میلیون دالر را برای دوپروژه تولید انرژی در افغانستان، منظور کرده است.

مسئولان در بانک جهانی گفته اند که هدف از این کمک، تولید انرژی از منابع داخلی و تشویق سرمایه‌گذاری در بخش انرژی در افغانستان می‌باشد.

به اساس گزارش بانک جهانی، ۹۸.۸میلیون دالر کمک این بانک در بخش تولید انرژی، در پروژه تولید انرژی گاز شبرغان و مزار شریف سرمایه‌گذاری خواهد شد.

در گزارش این بانک آمده است که افغانستان به انرژی بیشتر ضرورت دارد و این بسته جدید کمکی در بخش انرژی، در بخش انکشاف این کشور گام بزرگ می باشد.

در همین حال، حکومت افغانستان، این کمک بانک جهانی را مهم دانسته و از آن استقبال کرده است.

همچنان، مسئولان در اتاق تجارت و سرمایه گذاری، نیز از این کمک بانک جهانی قدردانی کرده و تاکید دارند که این کمک، سکتور خصوصی را در بخش سرمایه گذاری در پروژه های انرژی تشویق می کند.

افغانستان در حال حاضر بیشتر برق مصرفی خود را از کشورهای همسایه مانند اوزبیکستان و تاجیکستان خریداری می کند.

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتربم در غزنی تلفات سنگین بجا گذاشته

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۳۹۹)

حوالی صبح امروز یک حمله موتربم بالای یک پایگاه ریاست امنیت ملی در ولایت غزنی صورت گرفته است.

به اساس معلومات ابتدایی، در این حمله ده ها تن کشته و زخمی شده اند.

باز محمد همت، رئیس شفاخانه ملکی غزنی، به رسانه ها گفته است که ۷ کشته و ۲۵ زخمی، که همه آنها نظامیان اند، به این شفاخانه آورده شده اند.

رئیس شورای ولایتی غزنی نیز از تلفات خبر میدهد؛ او می گوید که ۶ نفر درین حمله کشته و ۴۰ تن دیگر زخم برداشته اند.

اما به اساس معلومات وزارت داخله، حمله متذکره بالای مرکز فرهنگی ثقافت اسلامی صورت گرفته که در نتیجه آن ۹ تن کشته و ۴۰ تن دیگر مجروح گردیده اند.

از سوی هم گزارشات ابتدایی حاکیست که هدف اصلی این انفجار یک پایگاه ریاست امنیت ملی که در نزدیکی چهار راه ترافیک و مرکز ثقافت اسلامی موقعیت دارد، بوده است.

طالبان مسئولیت حمله متذکره را پذیرفته و ادعا کرده اند که این انفجار تلفات سنگین را وارد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending