Connect with us

تجارت

بانک جهانی: کووید-۱۹ معیشت مردم افغانستان را با خطر مواجه کرده است

Ariana News

منتشر شده

 در

Photo credit: World Bank
(Last Updated On: سرطان ۲۶, ۱۳۹۹)

بانک جهانی در گزارشی میگوید که رشد اقتصادی افغانستان درسال ۲۰۲۰ میلادی بنابرشیوع ویروس کووید-۱۹ بین ۵.۵ الی ۷.۴ درصد کاهش می یابد و این وضعیت منجر به افزایش دامنه‌ی فقر و تنگدستی و کاهش شدید میزان عواید دولت خواهد شد.

این گزارش که زیر عنوان «ایستادگی در برابر طوفان» روز گذشته به نشر رسید، اثرات شیوع ویروس کوید-۱۹ بر انکشاف اقتصادی افغانستان با توجه به پیچیدگی اوضاع امنیتی، ابهام در تداوم میزان کمک های مالی جامعه جهانی و پیامد های احتمالی توافق سیاسی با گروه طالبان را به بررسی گرفته است.

این گزارش هشدار میدهد که بنابر کاهش سطح درآمد و افزایش قیمت مواد غذایی و سایر نیازمندی های اولیه خانواده ها، ممکن میزان افغان های که تحت خط فقر زندگی می کنند از ۵۵ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۷۲ درصد در سال ۲۰۲۰ میلادی افزایش یابد.

هینری کرالی، رییس دفتر بانک جهانی در افغانستان میگوید:”بحران ناشی از شیوع ویروس کووید-۱۹ تاثیرات فوق العاده منفی را روی شرایط زندگی مردم افغانستان برجا گذاشته است. از سوی دیگر کاهش میزان عواید حکومت سبب شده است تا ادارات ذیربط نتوانند منابع مالی را به منظور حفظ سلامتی مردم، راه اندازی برنامه های امرار معیشت برای نفوس فقیر جامعه و در نهایت تسریع رشد اقتصادی کشور روی دست گیرند.”

یافته های این گزارش هم چنان نشان میدهد که میزان فعالیت های اقتصادی در شش ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی به دلیل قرنطین شهر ها و اتخاذ تدابیر وقایوی به منظور جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کووید-۱۹ به شدت کاهش یافته است و این امر اثرات فوق العاده منفی را روی فعالیت سکتور صنایع و خدمات بر جا گذاشته است.

این نهاد میگوید که علیرغم افزایش قابل ملاحظه‌ی در میزان کشت و تولید محصولات زراعتی پس از رفع خشکسالی سال ۲۰۱۸، کاهش تولیدات صنعتی و کاهش تقاضا برای خدمات از یک سو و از جانب دیگر کاهش عواید بنابر کسر تجارت و تقلیل وضع مالیات، فشار بالای نظام مالی افغانستان را به شدت افزایش داده است.

بانک جهانی میگوید که به منظور رفع اثرات بحران بوجود آمد این گزارش بانک جهانی بر اولویت بندی محتاطانه در انجام مصارف دولت به هدف حمایت از آسیب پذیرترین بخش ها و محدود ساختن خسارات اقتصادی در دراز مدت تاکید می کند.

این گزارش همچنان بر لزوم حمایت پایدار مالی از سوی جامعه جهانی برای افغانستان تاکید نموده است تا از طریق فراهم سازی کمک های بین المللی کاهش بوجود آمده در عواید داخلی این کشور جبران شود و وجوه مالی کافی به هدف تامین مصارف مورد نیاز برای بهبود اوضاع اجتماعی و اقتصادی قابل دسترس باشد.

هینری کرالی در این زمینه تصریح میکند: “به هدف حمایت از خانواده های آسیب دیده در اوضاع بحرانی فعلی نیاز است تا اقدمات سریع و کوتاه مدت عملی گردند. از جانب دیگر ایجاد تسهیلات در تنظیم قوانین و مقررات تجارتی و حمایت از تداوم و پایداری خدمات عامه میتواند در درازمدت در بهبود اوضاع نقش کلیدی ایفا نماید. حمایت دوام دار جامعه جهانی و شرکای انکشافی سبب تأمین و گسترش فعالیت های ادارات حکومت افغانستان گردیده و در نتیجه میتواند سبب احیای اعتماد سکتور خصوصی گردد. بانک جهانی در راستای تطبیق برنامه های کوتاه مدت و بستر سازی برای بهبود اوضاع اجتماعی و اقتصادی در دراز مدت با دولت افغانستان همکاری نزدیک خواهد داشت.”

اخبار ویژه

اتمر به مشکلات افغان‌ها در تاجیکستان رسیدگی می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۳۹۹)

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه کشور با شماری از نمایندگان مهاجران، محصلان و تاجران در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان دیدار کرد.

وزارت امور خارجه در اعلامیه ای گفته است در این نشست که شام جمعه ۲۸ سنبله برگزار شده بود، نماینده‌گان افغان‌ها روی موضوعات گوناگون با سرپرست وزارت خارجه گفتگو کردند و مشکلات‌شان را با سرپرست وزارت خارجه مطرح کردند.

در اعلامیه آمدهاست: “رسمی‌شدن لیسه سامانیان در چارچوب وزارت معارف، رسیدگی به مشکلات رفت‌وآمد دانشجویان در دوران کرونا، و رفع موانع سرحدی برای انتقال آسان کالاهای تاجران عمده‌ترین مسایل مورد بحث این نشست بودند.”

در همین حال سرپرست وزارت خارجه به سفیر افغانستان در شهر دوشنبه هدایت داد تا در مورد رفع مشکلات شان در تفاهم با مرکز رسیدگی جدی صورت گیرد.

آقای اتمر وعده سپرد تا مسایل یاد شده را خودش از کابل پیگیری کند.

بر اساس اعلامیه: “آقای اتمر دستآوردهای سفرش به کشور دوست تاجیکستان صحبت‌های همه‌جانبه داشت و نقش افغان‌های مقیم تاجیکستان را در تقویت هرچه بیشتر روابط دوجانبه میان دو کشور دوست و هم‌تاریخ و هم‌فرهنگ ارزنده خواند.”

آقای اتمر آموزش و تحصیل را مهم‌ترین عامل صلح و ثبات و آبادی در کشور دانست و از محصلان افغان خواست تا پس از تحصیل علم و دانش، به‌ کشور برگشته و در پیشرفت و ترقی کشور سهم فعال بگیرند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

پاکستان در امتداد مرزش با افغانستان ۱۲ بازار می‌سازد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۳۹۹)

پاکستان در امتداد مرزهایش با افغانستان و ایران ۱۸ بازار می‌سازد.

حکومت پاکستان گفته است که هدف از ایجاد این مارکت ها رشد تجارت بین سه کشور و نیز جلوگیری از قاچاق کالاها است.

این تصمیم روز گذشته در یک نشست به رهبر عمران خان نخست پاکستان گرفته شده است.

دفتر آقای خان در اعلامیه ای گفته است: “در این نشست گفته شد که ۱۲ مارکت در امتداد مرز با افغانستان و شش مارکت دیگر نیز در نزدک مرز با ایران ساخته خواهد شد.”

بر اساس اعلامیه : “نخست وزیر (عمران خان) تاسیس دو بازارچه مرزی در ایالت بلوچستان و یک بازارچه مرزی در خیبر پختونخوا را به عنوان یک طرح آزمایشی تصویب کرد که تا ماه فبروری تکمیل و فعال می شود.”

دفتر عمران خان افزوده است که اقدام های بیشتر برای جلوگیری از قاچاق کالاها نیز روی دست گرفته خواهد شد.

نخست وزیر پاکستان در مورد ایجاد بازارهای مرزی گفته است که این بازارها در جایی ایجاد شود که جمعیت در مناطق مرزی، به ویژه جوانان، پس از حصارکشی در مرزها از فرصت های تجاری بهتر برخوردار شوند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

توافق کابل و تهران برای تهیه یک استراتژی جدید همکاری های دوجانبه

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۶, ۱۳۹۹)

اداره گمرک ایران  میگوید که افغانستان و ایران توافق کرده اند که برای همکاری های دوجانبه استراتژیک، یک سند جامع اقتصادی تهیه کنند.

مهدی میراشرفی رییس اداره گمرک ایران میگوید: “تسهیل تجارت، تبادل اطلاعات گمرکی، حل مشکلات مرزی و توسعه ترانزیت در دستور کار ایران و افغانستان است.”

آقای میراشرفی پس از کنفرانس ویدیویی با مقامات افغان به خبرنگاران گفت: “دو طرف تصمیم گرفتند که برای همکاری استراتژیک، یک سند جامع اقتصادی استراتژیک تهیه کنند.”

تهران تایمز گزارش کرده است که آقای میراشرافی در مورد دهلیزهای ترانزیتی تازه تاسیس سه جانبه ایران-افغانستان-ازبکستان و چهارجانبه قرغیزستان-تاجیکستان-افغانستان-ایران گفت: “این روند عزم جدی گمرک ایران برای تسهیل ترانزیت از طریق افغانستان و کشورهای آسیای میانه را از طریق خلیج فارس و خلیج عمان به آبهای بین المللی را نشان میدهد.”

وی گفت که با مقام های افغان در مورد بندر چابهار نیز صحبت کرده است.

آقای میراشرفی افزوده است: “بندر چابهار یک بندر مهم و حیاتی برای افغانستان در زمینه ترانزیت کالا از طریق ایران است و بر همین اساس طرف افغان خواستار کاهش هزینه ویزا و هزینه ترانزیت و تجدید نظر در مجازات های تخلفات گمرکی در مسیر ترانزیت از طریق ایران شده است.”

 بندر آبی چابهار یک پیشرفت حیاتی در تلاش های افغانستان برای افزایش ارتباط با منطقه برای اهداف تجاری بوده است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending