Connect with us

رویداد های اخیر

باشندگان دشت برچی خواهان برگشت «ام اس اف» در ساحه شدند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۲۲, ۱۴۰۰)

یک سال از حمله خونین بالای بیمارستان صد بستر دشت برچی که در آن مادران، کودکان و کارمندان این بیمارستان قربانی شدند می‌گذرد.

اما برای مردم دشت برچی حمله حمله هیچ گاه فراموش شدنی نیست. در این حمله دست کم ۲۴ تن به شمول مادران جان باختند.

در پی این حمله داکتران بدون مرز «ام اس اف» که بخش زایشگاه بیمارستان صد بستر دشت برچی را مدیریت می‌کردند، تصمیم ترک این بیمارستان را گرفتند؛ تصمیمی که برای باشندگاه دشت برچی «تکان دهنده و ناامید کننده» بود.

ام اس اف در اعلامیه ای گفته است که کارمندان این نهاد در افغانستان و سراسر جهان خود را در غم خانواده ها و قربانیان این رویداد شریک می دانند و “با جامعه هزاره ابراز همدردی میکنند از کسانی که هنوز با عواقب جسمی و روحی آن روز تلخ روبرو هستند حمایت میکنند.”

این نهاد گفته است: “ما امیدواریم هیچ خانواده دیگری در لحظات تجلیل و خوشی در گشودن زندگی جدید در این جهان، این نوع فاجعه مهیب را تجربه نکنند.”

از سوی هم داکتر ایزابل دفورنی، مدیر عملیات ام اس اف روز گذشته گفت: “چند هفته بعد (از حمله) ما مجبور شدیم انتخاب دشواری را برای بیرون شدن از دشت برچی انجام دهیم. ما می دانستیم بعد از ترک آنجا نیازهای زیادی را پشت سر می گذاریم.”

وی افزود: “برای بسیاری از زنان محل، بخش زایمان مان نیاز جدی بود. از سال ۲۰۰۹ بدینسو در ۱۶۰۰۰ کودک در آنجا متولد شده اند. اما ما نتوانستیم فعالیت خود را بعد از اتفاقی که رخ داد ادامه دهیم.”

احمد تمیم ، یکی از ساکنان منطقه، با تشکر از خدمات ام اس اف در طول سالها در این بیمارستان، گفته است: “مردم هرگز خدمات سخاوتمندانه ام اس اف در دشت برچی و نیز بسته شدن غم انگیز این بیمارستان را فراموش نمی کنند. بسته شدن این بیمارستان همه را شوکه، درمانده و ناامید کرد.”

وی افزود: “همه مردم آرزو داشتند كه شما پس از حمله به همکاری خود در ساحه فقیرنشین و حاشیه نشین ادامه می دادید. اما متاسفانه رفتن شما غم دیگری برای مردم بود.”

برای سید جاوید هاشمی، یکی از کارمندان این نهاد که در هنگام حمله در یک اتاق امن پناه برده بود، تا چندین سال کابوس خواهد بود.

آقای هاشمی دیگاه خود را زیر اعلامیه ام اس اف چنین نگاشته است: ” “بدترین خاطره ای که تا کنون داشتم! و سخت ترین چهار ساعتی که در اتاق امن، زیر تیراندازی، بمب گذاری و اجساد مرده (مادران ، نوزادان ، پرستاران، همکاران مان) سپری کردیم. آنچه بعد از بیرون آمدن از اتاق امن دیدیم، مانند کابوسی بود که فراموش شدن آن چندین سال به طول می انجامد.”   

ام البنین نیز خیلی ساده خطاب به این نهاد گفته است: ” کاش شما می‌ماندید. حداقل شما همکاری تان را از ما مردم نگیرید.”

یکی دیگر از ساکنان دشت برچی از این نهاد خواسته است که فعالیت خود در ساحه هزاره نشین از سر بگیرد.

مصطفا اصغری گفته است: “فعالیت تان را دوباره آغاز کنید.”

اصیلا محمدی گفته است: ” امیدوار استیم ام اس اف فعالیت اش را دوباره به کابل آغاز نمایند و بیشتر مادران و نوزادان از مرگ و میر نجات پیدا کنند.”

از سوی هم سکینه امیری یکی از خبرنگاران افغان خطاب به «ام اس اف» گفته است که بیمارستان دشت برچی پس از حمله مرگبار سال گذشته در اوج نیاز ارایه خدمات پزشکی قرار دارد.

خانم امیری در یادداشتی گفته است: “اکنون خدمات صحی‌ شفاخانه صد بستر برچی در تمام بخش‌ها تقریبا به مشوره دهی خلاصه می‌شود که تنها به مریضان سر و پایی چند داروی مسکن می‌دهد.”

وی افزوده است که این بیمارستان تنها ولادت های عادی را انجام می‌دهند.

خانم امیری گفته است: “داکتران ‌ام‌اس‌اف لطفن برای کمک به مردمی که نانی برای خوردن شان ندارند، شفاخانه را دوباره فعال سازید. بخش نسایی امید هزاران مادر نیازمند غرب کابل بود و هست.”

بیمارستان صد بستر دشت برچی در ساحه ای قرار دارد که اوایل این هفته یک مکتب دخترانه نیز آماج سه انفجار قرار گرفت که در نتیجه دست کم ۸۷ تن به شمول دانش آموزان جان باختند و نزدیک به دو صد نفر دیگر زخم برداشتند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است. حکومت طالبان را به دست داشتن در این حمله متهم میکند اما طالبان در اعلامیه ای با محکوم کردن این حمله دست داشتن اش را رد کرده است.

رویداد های اخیر

استقبال خانواده های نیازمند از بسته های کمکی بنیاد بیات در هرات

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۴, ۱۴۰۰)

بنیاد بیات به ده‌ها خانواده در ولایت هرات مواد غذایی توزیع کرد.

در پی افزایش بحران اقتصادی در افغانستان، بنیاد بیات روند توزیع کمک به خانواده های نیازمند را آغاز کرده است.

این بنیاد هفته گذشته ده ها خانواده را در ولایت قندهار کمک کرد. حالا این بنیاد به خانواده های آسیب پذیر و بی‌جا شدگان داخلی در ولایت هرات کمک توزیع می‌کند.

حاجی اسماعیل معاون بنیاد بیات میگوید: “بنیاد بیات در حصه کمک های خیریه خود همیشه، در ولایات توزیع داشته، قبلا ما این کمک ها را به مستحقین اش توزیع کردیم به ولایت قندهار. امروز خوشبخانه در ولایت هرات آمده ایم و یک تعداد از فامیل های که مستحق استند و بی‌جا شده اند این کمک ها را که شامل آرد، روغن و برنج می‌باشد برای شان توزیع میکنیم.”

آقای حاجی اسماعیل می‌افزاید: “این کمک های ما انشالله در زون های دیگر، در ولایات دیگر ادامه دارد.”

خانواده های که برای دریافت کمک آمده اند از نهادهای کمک کننده می خواهند که همچنان به روند کمک های شان ادامه دهند. این خانواده ها می گویند همواره از کمک های غذایی بنیاد بیات مستفید شده اند.

فاضله یکی از باشندگان هرات میگوید: “ما خیلی از این کمک خوشحال شدیم. ما همه صغیردار، همه بیوه زن، همه کارها خوابیده.”

گل احمد باشنده هرات میگوید: “باور کنید که چهار، پنج شب میشود که دیگ ما بار نشده (چیزی نپخته ایم) همین سر گذر (جایی در هرات) میرویم و می آییم، هیچی به هیچی.. حالا فعلا ما خیلی خوشحالیم این کمک که به ما شده خیلی خوشحالیم.”

روند کمک رسانی بنیاد بیات از ماه های پیش شروع شده است، قرار است همچنان به خیلی از ولایت های کشور این کمک ها برای خانواده های نیازمند توزیع گردد.

همه ساله بنیاد بیات هزاران خانواده را در ولایت های مختلف کشور کمک می کند. خانواده های نیازمند معمولا از سوی تیم کاری بنیاد بیات در هر ولایت شناسایی می شوند و در مرحله بعدی مواد خوراکه به آنها توزیع می گردد.

 

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وعده امریکا برای پرداخت غرامت به بازماندگان حمله هوایی کابل

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۴, ۱۴۰۰)

وزارت دفاع امریکا اعلام کرده است که در پی پرداخت غرامت به بازماندگان ده غیرنظامی که در اواخر ماه آگست در پی حمله طیاره بی سرنشین در کابل جان باختند، است.

پنتاگون روز گذشته گفت که در کنار پرداخت غرامت، در مورد اسکان مجدد اعضای این خانواده به امریکا نیز همکاری خواهد کرد.

پنتاگون افزوده است که هدف از اجرای این حمله هوایی، سرکوب مهاجم انتحاری گروه داعش بوده که قصد داشت میدان هوایی کابل را آماج قرار دهد.

این ناکامی اطلاعاتی امریکا برنامه های آینده امریکا مبنی بر نظارت افغانستان بدون حضور نظامی، را زیر سوال برده است.

این جان باختن غیرنظامیان در این رویداد نیز به عنوان بزرگ ترین بحران سیاسی برای جوبایدن رییس جمهور امریکا تلقی میشود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ناسا کاوشگری را برای مطالعه سیاره مشتری به فضا پرتاب شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۴, ۱۴۰۰)
فضاپیمای «لوسی» متعلق به ناسا امروز(شنبه، ۲۴ میزان) ماموریت خود برای مطالعه سیارک های که به مدار سیاره مشتری می‌چرخند را آغاز کرد.

این فضاپیما امروز از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در ایالت فلوریدای امریکا با راکت اطلس ۵ پرتاب شد.

ناسا گفته است که این ماموریت ۱۲ ساله به هدف دستیابی به درک بهتری از نحوه شکل‌گیری منظومه شمسی آغاز شده است.

تمرکز مطالعه این ماموریت روی سیارک های تروا است که دو توده بزرگ از سنگ های فضایی هستند و به دور خورشید می گردند. یکی جلوتر از مشتری و دیگری پشت آن در حال حرکت است.

دانشمندان بر این باورند که سنگها باقی مانده از شکل گیری منظومه شمسی ما هستند.

این کاوشگر «لوسی» نام دارد و ناسا امیدوار است به ما در درک بیشتر درباره شکل‌گیری منظومه شمسی کمک کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است