Connect with us

رویداد های اخیر

باشندگان دشت برچی خواهان برگشت «ام اس اف» در ساحه شدند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 12, 2021)

یک سال از حمله خونین بالای بیمارستان صد بستر دشت برچی که در آن مادران، کودکان و کارمندان این بیمارستان قربانی شدند می‌گذرد.

اما برای مردم دشت برچی حمله حمله هیچ گاه فراموش شدنی نیست. در این حمله دست کم ۲۴ تن به شمول مادران جان باختند.

در پی این حمله داکتران بدون مرز «ام اس اف» که بخش زایشگاه بیمارستان صد بستر دشت برچی را مدیریت می‌کردند، تصمیم ترک این بیمارستان را گرفتند؛ تصمیمی که برای باشندگاه دشت برچی «تکان دهنده و ناامید کننده» بود.

ام اس اف در اعلامیه ای گفته است که کارمندان این نهاد در افغانستان و سراسر جهان خود را در غم خانواده ها و قربانیان این رویداد شریک می دانند و “با جامعه هزاره ابراز همدردی میکنند از کسانی که هنوز با عواقب جسمی و روحی آن روز تلخ روبرو هستند حمایت میکنند.”

این نهاد گفته است: “ما امیدواریم هیچ خانواده دیگری در لحظات تجلیل و خوشی در گشودن زندگی جدید در این جهان، این نوع فاجعه مهیب را تجربه نکنند.”

از سوی هم داکتر ایزابل دفورنی، مدیر عملیات ام اس اف روز گذشته گفت: “چند هفته بعد (از حمله) ما مجبور شدیم انتخاب دشواری را برای بیرون شدن از دشت برچی انجام دهیم. ما می دانستیم بعد از ترک آنجا نیازهای زیادی را پشت سر می گذاریم.”

وی افزود: “برای بسیاری از زنان محل، بخش زایمان مان نیاز جدی بود. از سال ۲۰۰۹ بدینسو در ۱۶۰۰۰ کودک در آنجا متولد شده اند. اما ما نتوانستیم فعالیت خود را بعد از اتفاقی که رخ داد ادامه دهیم.”

احمد تمیم ، یکی از ساکنان منطقه، با تشکر از خدمات ام اس اف در طول سالها در این بیمارستان، گفته است: “مردم هرگز خدمات سخاوتمندانه ام اس اف در دشت برچی و نیز بسته شدن غم انگیز این بیمارستان را فراموش نمی کنند. بسته شدن این بیمارستان همه را شوکه، درمانده و ناامید کرد.”

وی افزود: “همه مردم آرزو داشتند كه شما پس از حمله به همکاری خود در ساحه فقیرنشین و حاشیه نشین ادامه می دادید. اما متاسفانه رفتن شما غم دیگری برای مردم بود.”

برای سید جاوید هاشمی، یکی از کارمندان این نهاد که در هنگام حمله در یک اتاق امن پناه برده بود، تا چندین سال کابوس خواهد بود.

آقای هاشمی دیگاه خود را زیر اعلامیه ام اس اف چنین نگاشته است: ” “بدترین خاطره ای که تا کنون داشتم! و سخت ترین چهار ساعتی که در اتاق امن، زیر تیراندازی، بمب گذاری و اجساد مرده (مادران ، نوزادان ، پرستاران، همکاران مان) سپری کردیم. آنچه بعد از بیرون آمدن از اتاق امن دیدیم، مانند کابوسی بود که فراموش شدن آن چندین سال به طول می انجامد.”   

ام البنین نیز خیلی ساده خطاب به این نهاد گفته است: ” کاش شما می‌ماندید. حداقل شما همکاری تان را از ما مردم نگیرید.”

یکی دیگر از ساکنان دشت برچی از این نهاد خواسته است که فعالیت خود در ساحه هزاره نشین از سر بگیرد.

مصطفا اصغری گفته است: “فعالیت تان را دوباره آغاز کنید.”

اصیلا محمدی گفته است: ” امیدوار استیم ام اس اف فعالیت اش را دوباره به کابل آغاز نمایند و بیشتر مادران و نوزادان از مرگ و میر نجات پیدا کنند.”

از سوی هم سکینه امیری یکی از خبرنگاران افغان خطاب به «ام اس اف» گفته است که بیمارستان دشت برچی پس از حمله مرگبار سال گذشته در اوج نیاز ارایه خدمات پزشکی قرار دارد.

خانم امیری در یادداشتی گفته است: “اکنون خدمات صحی‌ شفاخانه صد بستر برچی در تمام بخش‌ها تقریبا به مشوره دهی خلاصه می‌شود که تنها به مریضان سر و پایی چند داروی مسکن می‌دهد.”

وی افزوده است که این بیمارستان تنها ولادت های عادی را انجام می‌دهند.

خانم امیری گفته است: “داکتران ‌ام‌اس‌اف لطفن برای کمک به مردمی که نانی برای خوردن شان ندارند، شفاخانه را دوباره فعال سازید. بخش نسایی امید هزاران مادر نیازمند غرب کابل بود و هست.”

بیمارستان صد بستر دشت برچی در ساحه ای قرار دارد که اوایل این هفته یک مکتب دخترانه نیز آماج سه انفجار قرار گرفت که در نتیجه دست کم ۸۷ تن به شمول دانش آموزان جان باختند و نزدیک به دو صد نفر دیگر زخم برداشتند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است. حکومت طالبان را به دست داشتن در این حمله متهم میکند اما طالبان در اعلامیه ای با محکوم کردن این حمله دست داشتن اش را رد کرده است.

رویداد های اخیر

سقوط چهار ولسوالی دیگر به دست طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 13, 2021)

منابع به آریانانیوز تایید میکنند که در درازای یک شبانه روز گذشته چهار ولسوالی در ولایت‌های کندز، فراه، غور و زابل به دست طالبان افتاده است.

اعضای شورای ولایتی کندز، غور و زابل تایید می کنند که ولسوالی‌های علی آباد در کندز ولسوالی ارغنداب در زابل و ساغر در غور به دست طالبان افتاده است و نیرو های امنیتی از این ولسوالی‌ها بیرون شدند.

در فراه نیز  منابع مردمی تایید می کنند که ولسوالی لاش جوین به دست طالبان افتاده و جنگ در ولسوالی پشت رود به شدت ادامه دارد.

اما حکومت سقوط این ولسوالی را نمی پذیرد و آن را عقب نشینی تکتیکی می نامد.

عطا جان حق بیان، رییس شورای ولایتی زابل، در این باره گفت:” مقر با مقام ولسوالی سقوط کرد، آنها به کندک اردوی ملی منتقل شد و کندک اردوی ملی نیز عقب نیشینی تاکتیکی کرد و ولسوالی را تخلیه کرد و بدست طالبان افتاد.”

منابع مردمی می گویند ولسوالی‌های ساغر در غور و لاش و جوین در فراه، در  یک شبانه روز گذشته،  نیز به دست طالبان افتاده است.

در ولسوالی پشت رود فراه هم جنگ به شدت ادامه دارد.

منابع دولتی در زمینه چیزی نمی گویند.

دادالله قانع، عضو شورای ولایتی فراه، در این باره گفت:” بالای ولسوای جوین و پشت رود حملات داشتند. متسفانه ولسوالی جوین سقوط شد.”

 حمیدالله متحد، عضو شورای ولایتی غور در این باره گفت:” غور در حالت یک فاجعه قرار دارند. سه تا از ولسوالی ها همزمان سقوط کرده است.”

مقام‌ها در قول اردوی ۲۰۵ اتل در غرب کشور می گویند، که در مشوره با مردم و تصمیم مقام‌های نظامی مکان برخی ولسوالی‌ها را تغیر داده اند  و خبری از سقوط نیست

اعضای شورای ولایتی کندز هم تایید می کنند که مرکز ولسوالی علی آباد و چند پاسگاه بامداد یکشنبه به دست طالبان افتاده است،  اما مقام های محلی آن را تایید نمی کنند.

انعام الدین، سخنگوی پولیس کندز، در این باره گفت:” در ولسوالی خان آباد و علی آباد بالای نیروهای امنیتی دشمن حملات گسترده شان را راه اندازی کرده اند. “

در زون شرق و جنوب شرق ۹ ولسوالی گواه شدید ترین حملات در ۲۴ ساعت گذشته بوده که ۴۲ نیرو خیزش مردمی  در گردیز به طالبان تسلیم شده اند و از اثر پرتاب یک هوان در ننگرهار ۵ عضو یک خانواده کشته و یا  زخمی شده اند.

 در شمال نیز نبردها در ولسوالی شولگره بلخ شدت گرفته است.

فرهاد عظیمی، والی بلخ، در این باره گفت:” هشت ولسوالی ما زیر تهدید بلند قرار دارد. ولسوالی شولگره هم در معرض تهدید قرار دارد. “

اما  در این میان به طالبان نیز تلفات سنگین وارد شده است، به اساس آمار وزارت دفاع ملی در یک شبانه روز گذشته ۱۸۱  طالب در چند ولایت کشته شده اند.

روح الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع ملی، در این باره گفت:”  اطمینان ما به مردم عزیز این که دشمن در ساحات که  تهدید بلند را ایجاد کرده شکست کمر شکن خورده است.  “

ریاست جمهوری هم از توانایی بلند نیروهای امنیتی در برابر طالبان سخن می زند.

محمد امیری، معاون سخنگوی ریاست جمهوری، در این باره گفت:” نیروهای امنیتی و دفاعی کشور توانایی کالم برای تامین امنیت و دفاع از تمامیت ارضی افغانستان را دارد. “

حکومت تاکید می کند که طالبان با انجام حملات بر غیر نظامیان تمرکز کرده اند و نظامیان افغان توانایی آن را دارند تا این گروه را شکست دهند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

خلیلی کشتار هزاره‌ها را «نسل‌کشی» خواند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 13, 2021)

محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی و معاون پیشین رییس جمهوری می گوید که حکومت و جامعه جهانی نباید، در برابر حملات غرب کابل خاموشی و بی تفاوتی اختیار کنند.

آقای خلیلی در یک نشست خبری تاکید می کند که حملات غرب کابل «نسل کشی» است و اگر این وضعیت ادامه یابد، مردم هزاره خود برای تامین امنیت شان دست به کار می شوند.

این در حالی است که در روزهای پسین حملات در غرب کابل که عمدتا هزاره نشین است، افزایش یافته که واکنش های گوناگونی را در پی داشته است.

آقای خلیلی می گوید که دشمنان صلح نه تنها برای سبوتاژ روند صلح دست به کار شده اند بلکه برای تفرقه قومی و مذهبی، در برابر یک قوم حملات شان را آغاز کرده اند.

وی تاکید می کند که حکومت و جامعه جهانی باید حملات به باشندگان غرب کابل را به عنوان «نسل کشی» بشناسند و در برابر آن بی تفاوت نباشند.

آقای خلیلی میگوید که در ۲۰ سال پسین تمام اقوام افغانستان قربانی خشونت ها شده اند، اما هزاره ها همواره به دلیل هزاره بودن “در جاده‌ها، مساجد، مکاتب، مراکز آموزشی، سالون های عروسی و کلپ های ورزشی” آماج قرار گرفته اند.

وی تاکید کرده است که این حملات مصداقی جز «نسل کشی» نیست.

آقای خلیلی تاکید می کند که وضعیت کشور حساس است و مردم هزاره کاری نمی کنند که به زیان حکومت تمام شود.

اما وی هشدار میدهد که اگر وضعیت اینگونه ادامه یابد، هزاره ها خود برای تامین امنیت شان دست به کار می شوند.

آقای خلیلی گفته است: “نه در برابر صلح تحمیلی که جایگاه این مردم در نظر گرفته نشود تن می‎دهند، بسیار واضح میگویم، و نه در برابر این باند جنایتکار که هر روز قوم را به نام قومش مورد هجوم قرار می‌دهد، کوتاه می‌آیند.”  

آقای خلیلی همچنان از روند صلح نیز انتقاد کرده می افزاید که اگر در این روند به تمام اقوام توجه نشود، توافق بین حکومت و طالبان نا ممکن است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

کشته شدن ۱۲ نفر در انفجار لوله گاز در چین

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 13, 2021)

انفجار لوله گاز در یک ساحه مسکونی در مرکز چین دست کم ۱۲ کشته بر جای گذاشته اشت.

رسانه های چینی گزارش کرده است که این انفجار صبح امروز در شهر «شیان» در ولایت هوبی این کشور رخ داده که دست کم ۱۳۸ تن دیگر نیز زخم برداشته اند.

بر اساس گزارش ها در پی این انفجار یک ساختمان فروشگاه فروریخت و حال ۳۷ زخمی این رویداد نیز وخیم است.

بیمارستان محلی شیان از شهروندان این کشور خواستار اهدای خون به زخمی های این رویداد شده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است