Connect with us

اخبار ساحوی

قصه های درد ناک از کابوس داعش در ننگرهار جنگ زده

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۳۹۵)

vlcsnap-2017-02-24-16h55m07s236یک پیر مرد در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار پس از انکه داعشیان پسر ش را در مقابل چشمان اش سر بریدند توانایی حرف زدن و شنیدن را از دست داده است، شماری اعضای خانواده این پیر مرد میگویند دیگر تحمل ظلم داعش در این ولایت را نداشته و دولت باید مردم را بر ضد گروه داعش بسیج کند.

از سوی هم شماری از بازمانده گان ۱۱ باشنده ولسوالی اچین ننگرهار که سال گذشته از سوی داعش با ماین منفجر شدند میگویند در وضعیت بد اقتصادی بسر می برند و  حکومت آنان را فراموش کرده است .

داستان نبی خورد سال جگر سوز و درد اور است داعشیان پدر جوانش را با ۱۰ باشنده دیگر ولسوالی اچین سال پار با ماین منفجر ساختند  و کلبه ویرانه اش را به اتش کشیدند ، خواهر اش در بستر بیماریست  اما گلایه اش به فراموشی سپرده شدن زنده گی دشوار و پر از درد اش از سوی حکومت است

محمد نبی باشنده ولسوالی اچین ننگرهار میگوید ” دکان ما را اتش زدند پدرم را با خود بردند خواهرم بیمار است ولسوال ات خبر دارد از من والی ات خبر دارد.”

باشنده ولسوالی اچین ننگرهار گفت ” برادر زاده ام را حلال کردند اینقدر ظلم که داعش کرده نه شوروی کرده نه هم کشور های دیگر.”

قصه  سربریدن پسر جوان اش چنان درد ناک و سنگین است که او را هنگام بازگو کردن چندین بار زمین گیر میسازد  جنگجویان داعش دو پسر جوان این پیر زن را سال گذشته با خود بردند و یکی را سربریده و دیگری را پس از روز ها لت و کوب و مجازات سنگین در بدل 7 صد هزار کلدار پاکستانی رها کردند.

گوشه دیگر از کابوس؛ برادر گل الرحمان ۳۰ ساله فردی که رمضان سال گذشته به اتهام همکاری با دولت در ولسوالی اچین از سوی داعشیان با ماین منفجر شد و همه دار و ندار اش را این گروه به شدت تندرو از او  گرفتند او حالا باید برای زنده ماندن ۱۰فرزند خود و ۶ فرزند برادری که نه جسد اش را دیده و نه هم ارامگاه دارد بیل و کلند بزند او میگوید در وضعیت دشوار بسر می برد و کودکان اش با گرسنگی طاقت فرسا دست و پنجه نرم میکند.

رحیم گل باشنده ولسوالی اچین ننگرهار میگوید ” آرزویم همین بود اگر یک استخوان برادرم را هم دفن میکردم حالا زیاد مایوس نمی بودم از داعش چنان متنفرم اگر کسی در همان راه داعش هم برود میخواهم او را از بین ببرم.”

پس از سوریه و عراق حالا افغانستان هدف کلیدی داعش شده گروهی که دو سال پیش فعالیت هایش را از ولایت شرقی ننگرهار در همسایه گی پاکستان اغاز کرد این گروه در ننگرهار در کنار سربریدن غیر نظامیان زنان و دخترانی زیادی را نیز با خود برده و با انان با زور نکاح کرده است باشنده گان ولسوالی اچین میگویند برای اینکه در خانه ها بمانند مجبور اند برای داعشیان جزیه بدهند و در صورت بی توجهی حکومت این گروه به درد سر بزرگ برای افغانستان مبدل خواهد شد.

گزارشگر: فواد ناصری

 

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ساحوی

دست کم ۹ طالب مسلح در قندهار و غزنی کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۵, ۱۳۹۹)

در نتیجه درگیری ها میان نیروهای افغان و طالبان مسلح در ولایت های قندهار و غزنی دست کم ۹ طالب مسلح کشته شدند.

جمال ناصر بارکزی سخنگوی پولیس قندهار میگوید که شب گذشته طالبان مسلح بالای نیروهای امنیتی در ولسوالی معروف این ولایت حمله کردند.

به گفته بازکزی در نتیجه این رویداد که در ساحه نادرخان ولسوالی معروف رخ داده، دست کم پنج جنگجوی طالبان کشته و هشت تن دیگر زخم برداشته اند.

به گفته این مقام امنیتی حمله طالبان به عقب زده شده و به نیروهای امنیتی افغان آسیبی نرسیده است.

در همین حال طالبان مسلح شب گذشته در ولسوالی ده‌یک ولایت غزنی نیز بالای نیروهای امنیتی حمله کردند.

نیروهای ارتش میگویند که در نتیجه یک ضد حمله نیروهای افغان، دست کم ۴ مهاجم طالبان کشته و ۳ تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این رویداد ها چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

یازده طالب مسلح در پکتیا کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۴, ۱۳۹۹)

مسوولان امنیتی ولایت پکتیا از کشته شدن یازده طالب مسلح در این ولایت خبر می‌دهند.

در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح شب گذشته در ولسوالی میرزکه ولایت پکتیا دست کم پنج جنگجوی این گروه کشته و چهار تن دیگر زخم برداشته اند.

به گفته مسوولان امنیتی این رویداد زمانی رخ داده است که طالبان مسلح بالای پاسگاه های امنیتی در ساحه کلکین ولسالی میرزکه حملات گروهی انجام دادند.

مسوولان می‌افزایند که در این رویداد یک نگهبان فرمانده پولیس پکتیا نیز جان باخته است.

در همین حال نیروهای ارتش میگویند که شش طالب مسلح در نتیجه انفجار ماین دست ساز خود شان در ولسوالی های احمد خیل و خوشامند این ولایت کشته شده اند.

قول اردوی ۲۰۳ تندر در خبرنامه ای گفته است که چهار طالب مسلح در ولسوالی احمد که میخواست ماین کنار جاده ای جا به جا کنند کشته شدند و دو تن دیگر نیز حین جا سازی ماین در ولسوالی خوشامند قربانی انفجار ماین خود شدند و یک نفر شان نیز زخم برداشته است.

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این رویدادها چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

سی طالب مسلح در هلمند، میدان وردک و بلخ کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۳۹۹)

در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح در ولایت های هلمند، میدان وردک و بلخ دست کم ۳۰ جنگجوی طالبان کشته شدند.

وزارت دفاع کشور گفته است که طالبان مسلح شب گذشته بالای پاسگاه های نیروهای امنیتی در ولسوالی های گرشک و نادعلی حمله کردند.

این وزارت میگوید که در ضد حمله نیروهای ارتش در ساحه سربند و یخچال ولسوالی گرشک ۱۳ طالب مسلح و در ساحه نهر بغرا ولسوالی نادعلی پنج جنگجوی این گروه کشته شدند.

در اعلامیه وزارت دفاع آمده است که پنج جسد طالبان مسلح نیز در میدان نبرد باقی مانده است.

وزارت دفاع در یک اعلامیه جداگانه میگوید که شب گذشته طالبان مسلح بالای نیروهای امنیتی در ساحه محمدقلی ولسوالی جغتو ولایت میدان وردک حمله کردند که با مقاومت سخت نیروهای امنیتی روبرو و به شکست خورد.

در نتیحه این در گیری میان دو طرف ۹ طالب مسلح کشته و یک عراده موتر نوع سراچه و یک موترسایکل طالبان نیز تخریب گردیده است.

در همین حال وزارت دفاع میگوید که صبح روز پنج شنبه گروه طالبان در ولسوالی شولگره ولایت بلخ بالای یک کاروان نیروهای دفاعی و امنیتی حمله کردند که در نتیجه، “۳ تن از گروه طالبان کشته شدند و ۴ تن دیگرشان زخمی شدند.”

وزارت دفاع در مورد تلفات نیروهای افغان چیزی نگفته است.

طالبان مسلح نیز در مورد حملات ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که سازمان ملل متحد با نشر اعلامیه ای از دو طرف خواسته است تا خشونت و حملات علیه یکدیگر را کاهش دهند.

به خواندن ادامه دهید

Trending