Connect with us

رویداد های اخیر

بازداشت اعضای ارشد گروه داعش از سوی امنیت ملی

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۲۲, ۱۳۹۹)

ریاست عمومی امنیت ملی از بازداشت رهبر شاخه‌ی جنوب و شرق آسیا گروه داعش در افغانستان خبر داده است.

در یک خبرنامه‌ی که از سوی این نهاد به نشر رسیده آمده است که نیروهای ویژه امنیت ملی، ضیاالحق مشهور به شیخ ابو عمر الخراسانی را در یک عملیات ویژه بازداشت کرده اند.

بر اساس اعلامیه این نهاد، اطلاعات این فرد مهم داعش را چهار مسوول ارشد این گروه که در بند امنیت ملی می‌باشند، در اختیار نیروهای افغان قرار داده است.

در خبرنامه همچنان آمده است که در این عملیات صهیب مسوول روابط عامه و ابوعلی مسوول استخبارات داعش شاخه‌ی جنوب آسیا نیز بازداشت شده اند.

این در حالی است که شش روز پیش نیروهای امنیت ملی عملیاتی را در ولسوالی شکردره و ناحیه یازدهم شهرکابل راه اندازی کردند که یک مخفیگاه مشترک گروه داعش و شبکه حقانی از بین برده شد.

این ریاست می گوید که در این عملیات‌های شب هنگام ۵ تن از اعضای داعش و شبکه حقانی، بشمول ۳ زن، کشته و ۸ تن دیگر با دو کودک، بازداشت شده اند.

اخبار ویژه

انفجار ماین در دایکندی؛ به شمول پنج کودک ۱۴ غیرنظامی جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۳۹۹)

در نتیجه انفجار ماین کنار جاده ای در ولایت دایکندی ۱۴ نفر جان باخته اند.

وزارت امور داخله میگوید که این رویداد حوالی ساعت ۹:۰۰ صبح امروز زمانی رخ داد که یک موتر فلانکوچ در منطقه دشت سلیمان‌آباد ولسوالی کجران ولایت دایکندی با ماین کنار جاده ای برخورد کرد.

به گفته این وزارت، این ماین توسط طالبان جا سازی شده بوده است.

وزارت داخله می‌افزاید که این موتر حامل ۱۷ مسافر بوده که ۱۴ تن آن جان باخته و سه تن دیگر زخم برداشته اند.

مقام ها میگویند که در میان جان باختگان هفت بانو، پنج کودک و دو مرد شامل اند.

در دو ماه پسین خشونت در سراسر کشور به خصوص جاسازی ماین‌ها در کنار جاده های عمومی توسط طالبان که بیشتر از غیرنظامیان قربانی گرفته، افزایش یافته است.

با این حال نیروهای امنیتی نیز جان شای شان را به خطر انداخته و هر هفته صدها ماین را خنثا می‌کنند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

عبدالله: افغانستان و پاکستان برای مبارزه با تهدیدهای مشترک کار کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۳۹۹)

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی، امروز(سه‌شنبه، ۸ میزان) در سخنرانی در انستیتیوت مطالعات استراتژیک اسلام‌آباد گفت که افغانستان و پاکستان با تهدیدهای مشترک از جمله افراط‌گرایی، هراس‌افگنی و ویروس کرونا روبرو اند.

در اعلامیه شورای عالی مصالحه ملی آمده است که آقای عبدالله آغاز مذاکرات بین دولت افغانستان و طالبان را یک فرصت تاریخی و مهم عنوان کرده و گفته است که از این فرصت باید برای پایان بخشیدن به جنگ و تامین صلح پایدار و باعزت در داخل و بیرون افغانستان استفاده شود.

آقای عبدالله تاکید کرده است که افغانستان به هيچ گروه هراس افگنی اجازه نمی‌دهد تهديدی برای ملت‌های ديگر خلق کنند.

وی افزوده است:  “اکنون فرصت آن رسیده تا ملت‌های ما در انتخاب‌های استراتیژیک خود تجدید نظر نمایند؛ چشم‌اندازه‌ تازه‌ای را به معرفی بگیرند؛ مشکلات و منافع مشترک را به بحث بگیرند و این را بدانند که صلح و ثبات در افغانستان یا در هر کشوری در جغرافیای جنوب و مرکز آسیا می‌تواند پیامدهای مثبتی برای همسایگان و همگرایی منطقه‌ای داشته باشد.”

رییس شورای عالی مصالحه ملی تاکید کرده است: “ما مسوولیت داریم تا در راه ایجاد اجماع و سازمان‌دهی تلاش‌های مشترک برای تقویت آشتی ملی و پایان بخشیدن به جنگ در افغانستان از طریق یک راه حل سیاسی عادلانه، فراگیر و با عزت تلاش نماییم. برای انجام این کار، این اصل را نیز نباید فراموش کنیم که افغانستان امروز افغانستان ۱۹۹۶ یا ۲۰۰۱ نیست. افغانستان امروز جوان و متکثراست.”

در همین حال در این نشست شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان با تاکید بر پشتیبانی کشورش از مذاکرات صلح گفت که هیچ راه حل نظامی وجود ندارد، “تنها راه و بهترین راه برای پایان وضعیت کنونی در افغانستان، دست‌یابی به یک توافق سیاسی است.”

آقای قریشی با بیان اینکه اسلام‌آباد به استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی افغانستان احترام و باور دارد، تصریح کرد که تنها افغان‌ها می‌توانند در مورد آینده کشور شان تصمیم بگیرند.

وزیر خارجه پاکستان ابراز کرد که برای گسترش تجارت و ترانزیت در منطقه، اتصال آسیای جنوبی به آسیای مرکزی و توسعه و رشد اقتصادی میان کشورها و ملت‌های منطقه، تامین صلح و ثبات در افغانستان ضروری است.

آقای قریشی با تاکید بر احترام و درک متقابل در روابط میان دو کشور گفت: “سفر رییس شورای عالی مصالحه به اسلام‌آباد یک پیشرفت مهم در روابط میان دو کشور است و باید با انتباه از تجارت گذشته به گشودن فصل تازه در روابط میان اسلام‌آباد و کابل تمرکز کنیم.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

مک‌ماستر: مذاکرات امریکا با طالبان “اشتباه محض” بوده است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۳۹۹)

اچ آر مک‌ماستر مشاور پیشین امنیت ملی امریکا میگوید که مذاکرات اداره ترمپ با طالبان “اشتباه محض” بوده است.

کریستین امانپور، میزبان در «برنامه امانپور» شبکه سی ان ان از آقای مک‌ماستر در مورد مذاکرات کاخ سفید با طالبان پرسید که آیا از نظر امنیتی منطقی است که امریکا تمام نیروهایش را از افغانستان بیرون بکشد. این در حالی است که امریکا روی گزینه خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان تا ماه آپریل سال آینده کار میکند.

آقای مک‌ماستر میگوید: “من فکر می کنم که سیاست دولت ترمپ از زمان آغاز مذاکرات با طالبان کاملا اشتباه بوده است.”

 وی می‌افزاید: ” آنچه من فکر می کنم در این مورد متناقض است و از این بابت تاسف بار است که دولت ترمپ دقیقا اشتباه رویکرد دولت اوباما در افغانستان را تکرار میکند و این همان فرض نادرست است که گویا فرقی میان طالبان و القاعده وجود دارد.”

وی گفت ، گرایش به “خودشیفتگی استراتژیک وجود دارد – جهان آنگونه که خود میخواهیم تعریف میکنیم و سپس منتظر نتیجه تعیین کننده استیم، در این صورت، ما دشمن تراشی میکنیم.”

اما چیزی که آقای مک‌ماستر را نگران چگونگی تقسیم قدرت با طالبان میکند این است؛ آیا اعدام‌های دسته جمعی شنبه‌ها در ورزشگاه فوتبال باز هم صورت میگیرد؟  آیا تمام مکتب های دخترانه مسدود میشود”؟

او گفت. “بنابراین من بسیار نگران هستم که این روند مذاکره امتیازات زیادی به طالبان بدهد.”

 وی افزود : “وادار كردن دولت افغانستان برای آزاد كردن ۵۰۰۰ نفر از شرورترین افراد روی زمین كه می توانند ستون فقرات زیرساخت های تروریستی نو را تشکیل بدهد و همچنین توافق را بر هم بزنند.

او تاکید کرد که تنها با گفتن این که “علیه ایالات متحده توطیه نکنید” کار پیش نمیرود.

وی گفت که افغان‌های شجاعی وجود دارند که روزانه برای حفظ آزادی‌هایی که از زمان پایان رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱ بدست آورده اند می جنگند و این بدان معناست که سیاست ترمپ بر خلاف هر چیزی است که ملت افغانستان برای آن جنگیده اند.

آقای مک‌ماستر گفته است: “روزانه حدود ۳۰ سرباز و پولیس افغان جان خود را از دست می دهند “تا از مردم افغانستان در برابر” این تروریست هایی که به عنوان تاکتیک اصلی خود در جنگ علیه بشریت، قتل عام مردم بی گناه را انجام می دهند ، محافظت کنند.”

وی گفت که سیاست دولت ترمپ در قبال طالبان “یک فاجعه است” و “این چیزی است که امیدوارم بتواند آن را جبران کند.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending