Connect with us

رویداد های اخیر

ایست‌های بازرسی طالبان در بزرگ‌راه ‌های کشور

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۲۰, ۱۳۹۹)

طالبان در بخش‌هایی از بزرگ‌راه‌های کشور حضور دارند و پیوسته ایست‌های بازرسی ایجاد می‌کنند .

برخی راننده‌ها و مسافران می‌گویند، در هر چند صد متری بزرگ‌راه کابل-غزنی و کندهار طالبان ایست بازرسی دارند و با توقف موترها، سراغ نظامیان را می‌گیرند.

از سوی دیگر، برخی شهروندان می‌گویند، بارها گواه بوده‌ اند که طالبان در بزرگ‌راه کابل-شمال، در ایست‌های بازرسی به پرس و پال از مسافران پراخته اند.

عبدالوکیل، یک راننده در بزرگ‌راه کابل-غزنی میگوید: “هر روز تهدید است، سواری (مسافر) که بالا میکنم پرسان میکنم که نظامی باشد برایش می‌گویم که نرو، چراکه طالبان پایینش (پیاده اش) می‌کنند.”

بزرگ‌راه کابل به سوی غرب کشور، بخش‌های زیاد ناامن دارد؛ به ویژه جاده میدان وردگ به سوی غزنی و جاده غزنی تا زابل و کندهار؛ به گفته شهروندان، در هر چندصد متر این بزرگ‌راه ایست طالبان وجود دارد و از مردم بازرسی می‌کنند.

جاوید، باشنده کندهار میگوید: “در راه میریم از میدان شهر که تیر شویم دیگر تمام راه چک پاینت (ایست‌بازرسی) است، در هر صد متر.”

در همین حال، گفته میشود که تحرک‌های طالبان در بزرگ‌راه کابل – شمال هم افزایش یافته است؛ تحرک از ولسوالی‌های کابل گرفته تا ایست بازرسی در مسیر بخش‌هایی از بغلان به سوی بلخ و کندز.

محمد عثمان شیرزی، پزشک در بغلان میگوید: “من با چشم خود دیدم که افراد را پایین می‌کنند، موفق شدم تا فرار کنم.”

محمد رووف رستم، فعال مدنی بغلان میگوید: “بغلان به هلمند ثانی مبدل شده، هیچ شاهراهی امن نیست و تصمیمی برای مصوونیت مردم وجود ندارد.”

اما سوال اساسی اینجاست که چرا طالبان تمرکز و تحرک‌های شان در بزرگ‌راه‌ها را افزایش داده‌اند؟

ظاهر عظیمی، آگاه امور نظامی میگوید: “حضور نظامی در شاهراه‌ها برای طالبان مهم است، از یک‌ سو حضور خود را به مردم نشان می‌دهند و در سوی دیگر، درآمد از این طریق بدست می‌آورند.”

وزارت داخله هم می‌پذیرد که طالبان در بخش‌های بزرگ‌راه‌ها تحرک دارند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله میگوید: “تامین امنیت شاهراه برای رهبری وزارت داخله اولویت است، گاهی گروه طالبان به شکل پراکنده در این بخش‌ها تحرک دارند و با انفجار پل و پلچک‌ها برای مردم مزاحمت می‌کنند.”

بر بنیاد توافق‌هایی که در روند صلح روی کاهش خشونت‌ها وجود داشت، یک بخش متمرکز بر امنیت بزرگ‌راه‌ها بود، اما دیری‌ست که بزرگ‌راه هم‌چون ناامن‌ترین بخش‌های از کشور باقی مانده‌ است.

اخبار ساحوی

آغاز کار استخراج یک معدن زغال سنگ در ولایت غور

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

اداره محلی غور کار استخراج یک معدن زغال سنگ در این ولایت را شروع کرده است.

مسوولان اداره معادن و پطرولیم غور می‌گویند این معدن به یک شرکت داخلی به قرارداد داده شده است و قرار است روزانه تا ۵۰ تُن استخراج داشته باشد.

شرکت استخراج کننده بابت هر تُن ذغال سنگ ۲هزار ۴۰۰ افغانی به دولت می پردازد و در حال حاضر ده‌ها نفر مشغول کار شده اند.

واحدشهریار، مسوول شرکت استخراج ذغال سنگ غور می‌گوید که:”کار استخراج معدن زغال سنگ ولسوالی الایار ولایت غور موفقانه شروع شده است که این یک گام به سوی خودکفایی، پیشرفت و ترقی می باشد.”

عبدالحکیم حکمت، آمر اداره معادن و پطرولیم غور می‌گوید که:”درخواست تمام ادارات و مردم غور هم همین است که کار روی معادن ولایت غور شروع شود و استخراج گردد تا اینکه برای مردم ما کار و مصروفیت پیدا شود.”

غور از محروم ترین ولایت‌های کشور طی دو دهه اخیر بوده است، با وجود ده‌ها معدن مختلف در این ولایت، اما هیچ کاری برای استخراج معیاری معادن آن صورت نگرفته است.

مولوی رحمت‌الله امانی، نماینده مقام ولایت غور می‌گوید که:”در حدود هشتاد نوع معدن مختلف النوع در ولایت غور داریم که بیشتر این معادن در ولسوالی‌های تولک، شهرک، الایار و دولت یار قرار دارند.”

احمدالله لبیب، قوماندان امنیه غور می‌گوید که:”ما با تمام توان از امنیت راه‌ها، شرکت‌ها و معادن که در ولایت غور می‌باشند برای اینها اطمینان میدهیم.”

با شروع کار استخراج این معدن، صدها تن از باشندگان این ولایت به گونه مستقیم و غیرمستقیم صاحب کار شدند، غوری‌ها انتظار دارند که با استفاده از معادن این ولایت در قسمت سرک سازی‌ها، برنامه‌های انکشافی و توسعه‌یی درغور توجه شود.

عبدالخالق، باشنده غور دراین باره گفت:”خیلی خوشحال هستیم که کار این معدن شروع شد و ما مصروف کار شدیم، اما نیاز است که مشکلات ما مردم هم در نظر گرفته شود.”

محمدقربان، باشنده غور دراین باره گفت:” کار به داخل خانه ما مهیا شده و ما از این استفاده می‌کنیم، سرک‌های ما ساخته می‌شود و صاحب یک کار هم هستیم، در گذشته بچه‌های ما به معدن سنگ ذغال به ایران و پاکستان می‌رفتند.”

برعلاوه معدن زغال سنگ، در این ولایت مرکزی کشور معادن سُرب، طلا، سنگ مرمر، گچ و سیماب نیز وجود دارد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ند پرایس: با خروج امریکا از افغانستان رهبران مستبد مثل پوتین جسورتر شده‌اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان سبب جسورتر شدن رهبران مستبد در سراسر جهان همچون ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه شده است.

ندپرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا با ابراز این مطلب می‌گوید؛ پایان دادن جنگ در افغانستان به ایالات متحده این امکان را میدهد که برای رویا رویی با روسیه موضع استراتژیک بهتری داشته باشد.

از سوی هم امارت اسلامی می‌گوید؛ به منافع ملی افغانستان متعهد است و امارت اسلامی به عنوان یک حکومت مستقل و به اراده مردم ساخته شده است.

ندپرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا در جریان یک نشست خبری در مورد گفتگوهای جاری با روسیه که به نظر می‌رسید هرلحظه آماده حمله بر اوکراین است، می‌گوید؛ درک این که خروج از افغانستان چه ارتباطی با روسیه دارد برایم مشکل است.

آقای پرایس همچنان می‌افزاید؛ پایان دادن جنگ در افغانستان به ایالات متحده این امکان را میدهد که برای رویارویی با روسیه موضع استراتژیک بهتری داشته باشد.

ندپرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا دراین باره گفت:”درکش برای من سخت است که چگونه پایان دادن به یک تعهد نظامی ۲۰ ساله، مسئله ساز است. جایی که در آن ایالات متحده هر سال میلیاردها میلیارد دالر خرج می‌کرد، اگر هنوز به همان منوال بود، چگونه می‌توانستیم از لحاظ استراتژیک موقعیت بهتری داشته باشیم در برابر آنچه اکنون از فدراسیون روسیه می‌بینیم”

عقب نشینی امریکا و پشت کردن این کشور به افغانستان، با وجود این‌که هنوز در تلاش خروج هزاران متحد افغان خود از این کشور هستند بحث برانگیز است.

ندپرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا دراین باره گفت:” اولا ایالات متحده به افغانستان پشت نکرده است. هر کسی از آن برداشتی غیر از این واقعیت داشته باشد که ایالات متحده خود را برای مقابله با تهدیدها و فرصت‌هایی که اکنون با آن روبه‌رو هستیم آماده می‌کند، در عین حالی که به مشارکت و حمایت از مردم افغانستان ادامه می‌دهیم، دچار اشتباه در تحلیل شده است.”

از سوی هم امارت اسلامی می‌گوید؛ به منافع ملی افغانستان متعهد است و نظام جدید این کشور منافع مردمش را نظر می دارد.

بلال کریمی، سخنگوی امارت اسلامی دراین باره گفت:”امارت اسلامی منحیث یک حکومت مستقل و به اراده مردم ساخته شده است و به تمام مسایل که مربوط به افغانستان می‌شود رسیدگی مینماید یک مسله مشخص دیگر این است که امارت اسلامی به منافع ملی کشور متعهد می‌باشد.”

پس از خروج امریکا از افغانستان امارت اسلامی گفته بود باید جنگ در افغانستان سال‌ها پیش پایان پیدا می‌کرد و نیروهای خارجی افغانستان را ترک می‌گفتند اکنون هم کشورهای بیرونی باید در امور داخلی افغانستان مداخله نداشته باشند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هیئت امارت اسلامی با نماینده‌گان هفت موسسه خیریه ناروی دیدار و گفتگو کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

در حاشیه نشست اسلو، هیئت امارت اسلامی به رهبری امیرخان متقی، سرپرست وزیر خارجه با مسوولین هفت موسسه خیریه ناروی در مورد وضعیت بشری افغانستان نشست برگزار کرده‌اند.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه خارجه در رشته توییتی نگاشته که این نشست امروز (چهارشنبه۶ دلو) برگزار شده است.

این موسسات در دیدار با امیر خان متقی، به همکاری در زمینه صحت، آموزش، زراعت و مالداری، ماین‌پاکی و دیگر کمک‌های بشری تعهد کرده‌اند.

به گفته آقای بلخی دراین نشست آقای متقی امنیت موجود در افغانستان را فرصتی خوب دانست و در قسمت رسانیدن و توزیع کمک‌ها از همکاری کامل اطمینان داد.

اجلاس اسلو روز یک شنبه برگزار شد و روز سه‌شنبه، ۵ دلو پایان یافت. در روز نخست نماینده‌گان جامعه مدنی با امارت اسلامی دیدار کردند. در روز دوم نماینده‌گان کشورهای غربی با هیأت امارت اسلامی دیدار داشتند.

همچنان در روز سوم نشست‌های دوجانبه بین هیأت امارت اسلامی و نماینده‌گان کشورهای غربی و سازمان‌های بین‌المللی برگزار شده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending