Connect with us

جهان

ایران تصاویر مراکز هسته ای اش را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نمی‌دهد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۰)

رسانه‌های ایرانی به نقل از رییس پارلمان این کشور گزارش کرده است که تهران تصاویری از مراکز هسته ای اش را با آژانس بین‌المللی شریک نخواهد کرد.

محمد باقر قالیباف، رییس پارلمان ایران گفته که توافقنامه نظارت از مراکز اتمی ایران «برجام» با این سازمان از بین رفته است.

او در این باره گفت:” این توافقنامه منقضی شده است. معلومات که ثبت شده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شریک نخواهد شد و معلومات و تصاویر همچنان در اختیار ایران باقی خواهد ماند.”

بر اساس گزارش رویترز این تنش‌ها  گفتگو بر سر عملی کردن توافقنامه اتمی با ایران «برجام» را پیچیده تر خواهد کرد.

این در حالی است که سه سال پیش دونالد ترمپ، رییس جمهوری پیشین امریکا از توافقنامه اتمی با ایران خارج شد و تحریم‌ها بر این کشور را از سرگرفت.

در گزارش آمده است که ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه فبروری توافقنامه ای را امضا کرد که به این آژانس اجازه نظارت سه ماهه از فعالیت‌های اتمی ایران را داد.

این درحالی است که روز گذشته و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران خواست تا درباره تمدید این توافقنامه موضع خود را روشن کند.

ایران گفته شورای عالی امنیت این کشور در این باره تصمیم خواهد گرفت.

از سوی هم انتونی بلینکن، وزیر خارجه ایران گفته است که اگر ایران درمورد تمدید این توافقنامه اقدام نکند نگرانی‌های شدید را برخواهند انگیخت.

کشورهای ذیدخل دیگر نیز گفته که این توافقنامه تاکنون به بحث‌های زیادی نیاز دارد.

جهان

کانبرا با افزایش استقرار نیروی هوایی امریکا در آسترالیا موافقت کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۶, ۱۴۰۰)

آسترالیا میگوید که روی استقرار نیرو و هواپیماهای نظامی امریکایی در این کشور با واشنگتن به توافقی دست یافته است.

پیتر داتون، وزیر دفاع آسترالیا روز پنجشنبه گفت که دو طرف “به طور قابل ملاحظه ای همکاری خود را در زمینه استقرار نیرو، افزایش قابلیت همکاری و افزایش فعالیت های هم‌پیمانان در اقیانوس آرام و هند، افزایش خواهند داد.”

این در حالی است که بریتانیا، ایالات متحده امریکا و آسترالیا از امضای عهدنامه‌ ای برای به اشتراک گذاشتن فناوری‌های پیشرفته دفاعی خبر داده اند.

هدف این عهده نامه مقابله و پیشگیری از قدرت رو به رشد چین در منطقه اقیانوس هند و آرام گفته شده است.

وزیر خارجه ایالات متحده در دیدارش با همتای آسترالیایی اش در واشنگتن از فشارهای اقتصادی چین ابراز نگرانی کرده و پشتیابی همه جانبه واشنگتن را در برابر فشارهای اقتصادی چین بر آسترالیا اعلام کرده است.

انتونی بلینکین، وزیر خارجه امریکا، در این باره گفت:” این مشارکت با استرالیا و انگلستان نشانه است که ما متعهد به کار با شرکا و متحدان ما از جمله اتحادیه اروپا ، برای اطمینان اقیانوس آرام آزاد و باز استیم. ما از کشورهای اروپایی که نقش مهمی در هند و اقیانوس آرام دارند استقبال می کنیم و در انتظار همکاری نزدیک با ناتو و اتحادیه اروپا استیم.”

پیش از این آسترالیا در سال ۲۰۱۶ با فرانسه به ارزش ۵۰ میلیارد دالر قرار داده بسته بود که بر بنیاد آن فرانسه برای آسترالیا زیر دریایی‌های نظامی آماده میکرد اما حالا امریکا می‌خواهد با به اشتراک گذاشتن پیشرفته ترین فناوری زیر دریایی خود اعتماد استرالیا را بیشتر به دست بیاورد.

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا، در این باره گفت:” روزگذشته ، وزیر داتون و من بیانیه ای را امضا کردیم که تلاش‌های ما را برای توسعه قابلیت‌های دفاعی پیشرفته افزایش می‌دهد. و امروز ، ما استقرار نیروهای ما را  که باعث افزایش دسترسی و حضور ما در آسترالیا می‌شود پیشنهاد کردم توافق کردیم که هر اقدامی فوری که باعث بهبود همکاری هر دو کشور می‌شود از آن استقبال کنیم.”

آسترالیا هم با آنکه به دنبال بلند بردن ظرفیت‌های نظامی اش از هر راه ممکن است با آن هم نشان می‌‎دهد که آن کشور همچنان تمایلی برای مذاکرات با چین دارد.

ماریس پاینی، وزیر خارجه آسترالیا، در این باره گفت:”امروز ، ما همچنین در مورد رقابت‌های راهبردی  بحث کردیم. ما رقابت چین را در سطوح مختلفی مورد بحث قرار دادیم که نیازمند پاسخگویی و افزایش توانایی است. این بدان معنا نیست که زمینه‌های سازنده‌ای برای تعامل با چین وجود ندارد. آسترالیا همچنان به دنبال گفتگو با چین بدون پیش شرط است.”

از سوی دیگر چین هشدار داده است که این کشورها با این اقدام شان تیشه به رشیه خود خواهند زد.

ژاوو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین، در این باره گفت:”کشورهای مرتبط باید ذهنیت منسوخ جنگ سرد و برداشت ژئوپلیتیک تنگ نظری را کنار بگذارند ، به اراده مردم کشورهای منطقه احترام بگذارند و برای کمک به صلح، ثبات و توسعه منطقه بیشتر تلاش کنند. در غیر این صورت ، آنها فقط به پای خود شلیک می کنند.”

پیمان امریکا، آسترالیا و بریتانیا بنام آکوس یاد می‌شود و شامل همکاری در زمینه هوش مصنوعی، فناوری کوانتومی و سایبری خواهد بود.

به خواندن ادامه دهید

جهان

اوکراین و امریکا تمرین نظامی مشترک برگزار می‌کنند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۶, ۱۴۰۰)

ستاد کل ارتش اوکراین روزگذشته (پنجشنبه ۲۶سنبله) اعلام کرد که کی‌یف و واشنگتن رزمایش مشترک خود را از هفته آینده در غرب اوکراین آغاز می‌کنند.

این درحالی است که پیش ازاین رزمایش بزرگ اخیر بلاروس و روسیه برخی از کشورهای همسایه را نگران کرده است.

رزمایش مشترک روسیه و بلاروس که با عنوان «زاپاد-۲۰۲۱» در نزدیک به مرزهای اتحادیه اروپا انجام شد اوکراین و برخی از کشورهای ناتو را نگران کرد.

با این حال اوکراین اعلام کرد که رزمایش هفته آینده شامل حضور ۶ هزار سرباز از ۱۵ کشور خواهد بود و تا اول اکتوبر ادامه پیدا می‌کند. این کشورها شامل اوکراین، ایالات متحده و دیگر اعضای ناتو خواهند بود.

در بیانیه ارتش اوکراین آمده است که:”هدف اصلی آماده‌سازی برای اقدامات مشترک به‌عنوان بخشی از یک نیروی چند ملیتی در طول عملیات ائتلاف است.”

اوکراین تمرینات نظامی با شرکای غربی را گامی مهم در مسیر ورود به ناتو می‌داند و معتقد است که عضویت در این نهاد می‌تواند مقاومت این کشور در برابر تجاوزات روسیه را تقویت کند.

روابط کی‌یف و مسکو در سال ۲۰۱۴ پس از الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه تیره‌‌تر شد.

از سوی دیگر روابط اوکراین با بلاروس نیز زمانی تیره شد که کی‌یف انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ بلاروس را عادلانه و آزادانه ندانست و خشونت علیه معترضان را محکوم کرد.

به خواندن ادامه دهید

جهان

رهبر گروه داعش در افریقا توسط نیروهای فرانسوی کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۵, ۱۴۰۰)

امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه، روز گذشته (چهارشنبه، ۲۴ سنبله) گفته که نیروهای فرانسوی عدنان ابو ولید الصحراوی، رهبر گروه داعش را در صحرای بزرگ افریقا کشته اند.

مکرون در صفحه تویتر خود گفته است که: ” این موفقیت بزرگ دیگر در برابر گروه‌های هراس‌افگن در ساحل است.”

مکرون در باره موقعیت عملیات نیروهای فرانسوی جزییات نداده است.

دفتر رییس جمهور فرانسه گفته که صحراوی رهبر تاریخی گروه داعش در منطقه ساحل افریقای غربی بود که در سال ۲۰۱۷ نیروهای امریکایی را هدف قرار داده بود.

فرانسه افزوده که صحراوی در سال ۲۰۲۰ دستور قتل شش کارمند خیریه فرانسوی و راننده نایجیریایی آنان را داده بود.

به اساس گزارش رویترز فرانسه در ماه جولای گفته بود که عملیات علیه گروه داعش را در افریقا راه اندازی میکند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است