Connect with us

جهان

ایران: بدون پیش‌شرط آماده تبادل زندانی با آمریکا هستیم

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 10, 2020)

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، اعلام کرده که این کشور آماده تبادله همه زندانیان ایرانی و آمریکایی است.

آقای ربیعی در گفتگویی با رسانه «خبرانلاین» گفته است که طرف آمریکایی تا هنوز در این مورد ابراز نظری نکرده است.

علی ربیعی گفته است: ” ما اعلام کردیم که  بدون هیچ پیش شرطی آمادگی تبادل برای همه زندانیان و گفتگو برای این آزادی وجود دارد اما آمریکا است که تاکنون از پاسخ خودداری کرده و امیدواریم که در شرایط شیوع بیماری کووید ۱۹ که جان شهروندان ایرانی را در زندان های آمریکا تهدید می کند، دولت آمریکا سرانجام مراقبت از جان انسان ها را به سیاست ترجیح دهد و به این مسیر برگردد.”

سخنگوی دولت ایران آمریکا را مسوول جان و سلامت همه شهروندان ایرانی که در بند آمریکا است، می‌داند.  

آقای ربیعی گفته است: ” اطلاعاتی داریم که شهروندان ایرانی در زندان‌های آمریکا در شرایط مطلوبی نیستند و به خوبی مراقبت نمی شوند. این برای ما نگران کننده است.”

با این حال به نظر میرسد که دو طرف روی تبادله زندانیان شان رایزنی دارد.

این مقام ایرانی علاوه کرد: “به نظر ما می‌آید آمریکا نسبت به گذشته آمادگی بیشتری برای خاتمه دادن به این وضعیت دارد. به همین دلیل اکنون قضاوت نهایی را نمی‌کنیم و موکول می‌کنیم به مشاهده پیشرفت محسوسی که در جریان امور باشد.”

رسانه ها گزارش داده اند که احتمالا آمریکا سیروس عسگری پژوهشگر معرفی ایرانی که به اتهام سرقت اسرار تجاری بازداشت در این کشور بازداشت شده بود، را آزاد کند.

در عوض آزادی سیروس عسگری، احتمالا مایکل وایت، سرباز سابق نیروی دریایی آمریکا، خواهد توانست ایران را ترک کند.

مایکل وایت که دو سال پیش بازداشت شد و به اتهام «توهین» به رهبر جمهوری اسلامی و «انتشار عمومی یک عکس خصوصی» به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

او از میانه ماه مارچ به دلایل انسانی و به شرط ماندن در ایران آزاد شده و در سفارتخانه سوییس در تهران به سر میبرد.

اخبار ویژه

رونمایی از بزرگترین موشک قاره پیمای جهان در کوریای شمالی

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 11, 2020)

کوریایی شمالی از بزرگترین موشک بالستیک قاره پیمایش رونمایی کرد.

رویترز گزارش داده است که رژه نظامی روز گذشته این کشور برای اولین بار پس از دو سال سلاح های دوربرد کوریای شمالی را به نمایش گذاشت.

تحلیل گران گفته اند که این موشک اگر مورد استفاده قرار بگیرد یکی از بزرگترین موشک‌های بالستیک قاره پیما در جهان خواهد بود.

ملیسا هانهم معاون رییس شبکه اتمی آزاد  گفته: “این موشک هیولا است.”

رویترز گزارش داده است موشک  Hwasong-1طولانی ترین موشک آزمایش شده توسط کوریای شمالی است که گفته میشود یک موشک بالستیک جدید برای زیردریایی (SLBM) می‌باشد.

این رژه نظامی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس حزب کارگر حاکم برگزار شده بود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

آذربایجان و ارمنستان با پادرمیانی مسکو بر سر قره‌باغ آتش‌بس کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 10, 2020)

ارمنستان و آذربایجان در منطقه مورد منازعه نگورنو قره‌باغ آتش‌بس اعلام کرده اند که از چاشت امروز(شنبه، ۱۹ میزان) به وقت محلی اجرا شده است.

آتش‌بس پس از دو هفته درگیری شدید میان دو کشور پس از آن اعلام شد که روسیه بین این دو متحد اتحاد جماهیر شوری پیشین پادرمیانی کرد.

وزارت های خارجه هر دو کشور اعلام آتش‌بس را تایید کردند و با نشر اعلامیه هایی گفته اند که هدف آن تبادله زندانیان و جمع آوری اجساد سربازان شان از میدان های جنگ می‌باشد.

هر دو طرف گفته اند که جزییات در مورد این آتش‌بس بعدا ارایه خواهد شد.

آتش‌بس پس از مذاکرات طولانی ده ساعته در مسکو با رهبری سرگیی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام شده است.

این اولین باری بود که ترکیه، متحد آذربایجان، با حمایت سیاسی قوی از آذربایجان در درگیری ها با ارمنستان نقش برجسته داشت. طی چند سال گذشته، ترکیه اسلحه های پیشرفته ای از جمله هواپیماهای بدون سرنشین و موشک در اختیار آذربایجان قرار داده که در آخرین نبردهای ارتش آذربایجان با نیروهای جدایی طلب نگورنو-قره‌باغ مورد استفاده قرار گرفت.

مقامات ارمنستان می گویند ترکیه در درگیری نقش داشته و اجیران سوری را برای جنگ در در کنار سربازان آذربایجان می فرستد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تركيه اعزام جنگجو به منطقه را انكار كرده است اما يک ناظر جنگ سوریه و سه فعال مخالف مستقر در سوريه تاييد كرده اند كه تركيه صدها جنگجوی مخالف حکومت سوریه را برای جنگ در قره-باغ اعزام كرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

افزایش ناآرامی سیاسی در قرغزستان؛ مخالفان ساختمان‌های دولتی را تصرف کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 7, 2020)

پس از حمله جناح های رقیب حکومت قرغزستان بر ساختمان‌های دولتی، حالا این کشور با ناآرامی سیاسی بیشتر روبرو شده است.

در پی تظاهرات و ناآرامی های شب گذشته، کبات بیک برونوف نخست‌وزیر این کشور استعفا داده  است.

سورونبای جینبکوف رییس جمهوری این کشور صبح امروز خواستار گفتگو بین همه طرف‌ها شد.

در ۱۵ سال گذشته دو رییس جمهور در قرقیزستان از تخت برکنار شده اند. روسیه متحد دیرینه این کشور نیز با گسترش اعتراضات در سراسر قرغزستان ابراز نگرانی کرده است.

روز گذشته پارلمان این کشور با تشکیل یک جلسه اضطراری «سادیر ژاپاروف» که معترضان از زندان آزاد کردند، را به عنوان نخست وزیر جدید قرقیزستان معرفی کرد. رویترز گزارش کرده است اجتماع خشمگین بالای هوتلی که مراسم معرفی ژاپاروف به عنوان نخست وزیر برگزار شده بود حمله کردند که وی مجبور شد از دروازه عقب این هوتل فرار کند.

در همین حال شورای خود خوانده هماهنگی مردمی که توسط چندین حزب مخالف تشکیل شده بود صبح روز چهارشنبه اعلام کرد که کابینه موقت آقای ژاپاروف را به رسمیت نمی شناسد و تمام قدرت های دولتی را به دست می گیرد و پارلمان را نیز منحل می کند.

در مجموع ۱۶ حزب در انتخابات روز یکشنبه شرکت کردند و ۱۱ حزب نتایج انتخابات را نپذیرفتند. به گفته آنان قدرت به دو حزب داده شده است. در پی افزایش اعتراض ها و ناآرامی ها کمیسیون انتخابات آرا را لغو کرد.

ژاپاروف سه شنبه شب گفت که وی در طی دو سه ماه آینده پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان طرح اصلاح قانون اساسی را پیشنهاد می کند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending