Connect with us

اخبار ویژه

اکثریت نیروهای بریتانیایی افغانستان را ترک کرده اند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۴۰۰)

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا تایید کرده است که بیشترین سربازان آن کشور افغانستان را ترک کرده اند.

جانسون که در یک نشست پارلمان آن کشور سخنرانی میکرد گفت که سربازان بریتانیایی ماموریت نظامی خود در افغانستان پایان میدهند و به خانه بر میگردند.

وی تاکید کرد که زمانبندی خروج نیروها را مشخص نمی سازد.

جانسون در این باره گفت:”ما در افغانستان ماموریت نظامی خود را پایان میدهیم و دیگر هیچ نیازی دیده نمی‌شود که دو باره برگردیم و نه چنین تصمیمی وجود دارد”

وی افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان را نگران کننده خوانده و تاکید می‌کند که تمام طرف‌ها باید کار کنند تا قضیه افغانستان به گونه ای مسالمت آمیز حل شود.

وی تاکید می کند که با پاکستان در حال گفت‌وگو است تا بر طالبان فشار بیاورد که به گفت‌و گو برگردند.

جانسون افزود:”ما باید یک راه حل مسالمت آمیز را به نتیجه برسانیم، زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغاسنتان، باید فشار لازم را به طالبان وارد کند، در بخش نظامی هیچ بردی برای طالبان ممکن و متصور نیست، ما همچنان با پاکستان نیز در حال گفت‌وگو هستیم تا با طالبان صحبت کند.”

آقای جانسون تاکید می‌کند که بریتانیا به افغانستان پشت نخواهد کرد و ماموریت کمک، مشوره دهی، آموزش قوای امنیتی و دفاعی افغان را ادامه خواهد داد.

وی در این باره گفت:” بعضی فکر می‌کنند که با خروج نیروهای ما از افغانستان تعهد ما به پایان می‌رسد، ما به افغانستان پشت نخواهیم کرد، در مورد اوضاع حال و آینده افغانستان بی تفاوت نخواهیم ماند.”

او روز گذشته در نشست کمیته روابط مجلس عوام بریتانیا، نیز گفته بود که نسبت به اوضاع کنونی افغانستان نگران است، زیرا اوضاع پر از خطر و طالبان در حال پیشروی اند.

اخبار ویژه

راه اندازی عملیات نظامی در قزاقستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۰)

تلویزیون دولتی قزاقستان روز گذشته (جمعه، ۱۷ جدی) گزارش کرده است که عملیات نظامی در شهر الماتا آغاز میشود.

این تلویزیون از باشنده‌گان الماتا خواسته تا از بیرون شدن جلوگیری کنند.

اعلامیه افزوده:” باشنده‌گان محترم الماتا! عملیات ضد تروریستی برای نابودی گروه‌های راه زن در الماتا در حال انجام است. هدف اصلی متوقف کردن تروریست‌ها و حفظ امنیت شهر است. اگر در محل زندگی شما فعالیت ضد تروریستی انجام می‌شود، توصیه می‌شود از کنار پنجره‌ها نزدیک نشوید یا در خیابان بیرون نروید. در مکانی امن پنهان شوید، کودکان یا بزرگ سالان را بدون نظارت رها نکنید.”

این درحالی است که از چند روز به این سو تظاهرات گسترده در پایتخت قزاقستان از بهر افزایش بهای مواد سوختی به خشونت کشانیده شده است.

بر اساس گزارش‌ها نیروهای امنیتی روز گذشته پس از روزها خشونت، خیابان‌های شهر الماتا را تحت تصرف خود در آورده است.

محمد قاسم جوماروت توکایوف، رییس جمهور قزاقستان گفته که به نیروهای امنیتی دستور داده تا برای سرکوب قیام سراسری تیراندازی کنند.

این درحالی است که بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز روسیه صبح پنجشنبه( ۱۶ جدی) اولین نیروهای حافظ صلح خود را به قزاقستان اعزام کرد تا تظاهرات علیه حکومت آن کشور را کنترول کند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

جاپان ۱۰۰ میلیون دالر به افغانستان کمک میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۳۰, ۱۴۰۰)

دولت جاپان گفته که برای جلوگیری از بحران انسانی در افغانستان ۱۰۹ میلیون دالر به افغانستان و کشورهای همسایه کمک میکند.

وزارت خارجه جاپان امروز (سه شنبه، ۳۰ قوس) در یک اعلامیه گفته که برای رسیده‌گی به نیازهای انسانی افغان‌ها در افغانستان، ایران، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان مستقیما به این کشورها کمک میکند.

اعلامیه افزوده:” دولت جاپان برای رسیده‌گی مستقیم به نیازهای بشردوستانه در زمینه‌هایی مانند مراقبت‌های صحی، غذا، تغذیه، حفاظت، آب و صحت، و همچنان بهبود معیشت به افغانستان و کشورهای همسایه‌اش کمک خواهد کرد.”

این وزارت افزوده که این کمک‌ها توسط ۱۶ نهاد بین المللی برای بهبود وضعیت بشری افغان‌ها مصرف خواهند شد.

در اعلامیه آمده”دولت جاپان به حمایت و ایستادن در کنار مردم افغانستان ادامه خواهد داد و نقش فعالی برای تحقق ثبات در منطقه ایفا خواهد کرد.”

بر اساس معلومات وزارت خارجه جاپان ۱۰۰ میلیون دالر به افغانستان و متباقی به کشورهای همسایه اختصاس داده شده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

افزایش رویدادهای مثبت ویروس کرونا در فرانسه

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۲۷, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که فشار بر شفاخانه‌های فرانسه در چند هفته گذشته به گونه چشم گیر افزایش یافته زیرا فرانسه با موج پنجم ویروس کرونا روبرو است.

گزارش افزوده که بیشترین مبتلایان کسانی استند که واکسین کرونا را دریافت نکرده اند.

یک داکتر در شفاخانه امیل مولر فرانسه به رویترز گفته که از میان ۲۰ بیمار مبتلا به کرونا در این شفاخانه تنها سه تن آن واکسین کرونا دریافت کرده اند.

وی افزود:” شفاخانه مولر در حال حاضر با ظرفیت کامل آماده است زیرا مریضان در ۲۰ روز گذشته مراجعه کرده اند. هفتاد درصد از بیماران موارد مثبت کرونا را دارند.”

وزارت صحت عامه فرانسه  روز پنجشنبه گذشته گفته که در ۲۴  ساعت گذشته ۶۰۸۶۶ رویداد مثبت ویروس کرونا در سراسر آن کشور ثبت شده است.

یک نرس در فرانسه به رویترز گفته “امواج می‌آیند و به ما ضربه می‌زنند و هر چه بیشتر ادامه می‌یابد، خسته می‌شویم.”

این درحالی است که حکومت فرانسه هشدار داده که تا آغاز سال روان میلادی شیوع ویروس کرونا در آن کشور گسترده‌تر خواهند شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending