Connect with us

اخبار ویژه

اولین گروه سیک‌های افغان کشور را ترک می‌کند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۵, ۱۳۹۹)

یازده شهروند سیک افغانستان امروز یکشنبه، ۵ اسد، کابل را به قصد دهلی، هند، ترک می‌کنند.

چهابول سینگ یکی از رهبران سیک‌ها در کابل به اندین اکسپرس گفته است که در میان کسانی که افغانستان را ترک میکنند، نیدان سینگ ساچدیوا کسی که ماه گذشته در ولایت پکتیا اختطاف شده بود و دختر ۱۵ ساله اش که گفته میشود او نیز اخیرا پس از ربوده شدن، از سوی پولیس نجات داده شده است، می‌باشند.

چهابول سینگ گفته است: “ما ویزای شش ماهه برای یازده نفر به شمول نیدان سینگ دریافت کرده ام. نیدان سینگ هنوز هم از شکنجه ای که در دوران اسارت متحمل شده بهبود پیدا نکرده است.”

آقای سینگ افزوده است: “خانواده دو برادر که در ماه مارچ در کابل کشته شدند نیز افغانستان را ترک خواهند کرد. دختر یکی از آنان اخیرا از سوی افراد که قصد ازدواج اجباری با وی را داشتند نجات داده شده است.”

این در حالی است که در ماه مارچ یک گوردوارای آنان در کابل از سوی گروه داعش مورد حمله قرار گرفت که در نتیجه ۲۵ سیک جان باختند.

از آن زمان نگرانی ها در مورد امنیت این گروه اقلیت در افغانستان به ویژه با توجه به مذاکرات پیش بینی شده بین دولت افغانستان و طالبان در مورد توافق صلح احتمالی افزایش یافته است.

این اقدام روز یکشنبه شهروندان سیک در پی فرستادن درخواستی به امیت شاه وزیر امور داخله هند مبنی بر ترک فوری افغانستان صورت گرفته است.

این درخواست در پی شیوع کرونا و توقف پروازهای بین المللی از پیگیری باز مانده بود.

اما در اوایل این ماه، اتحادیه جهانی سیک ها نیز از سیک‌ها و هندوهای افغانستان اعلام حمایت کردند.

در دهه ۱۹۸۰ میلادی بیش از ۸۰ هزار سیک و هندو در افغانستان زندگی میکردند که پس از اشغال افغانستان توسط شوری سابق در سال ۱۹۹۲ اکثر آنان افغانستان را ترک کردند.

شماری نیز پس از سقوط رژیم طالبان دوباره به وطن برگشتند تا شاید اوضاع دوباره به حالت عادی برگردد.

با آنکه افغانستان آنان را به برگشت به کشور ترغیب کرده است، اما در سال های پسین این اقلیت مذهبی از سوی گروه داعش مورد حمله قرار گرفته است. هم اکنون کمتر از ۷۰۰ سیک در کشور زندگی میکنند.

اخبار ویژه

سه متهم در پیوند به لت و کوب دو خانم در کابل به دادستانی کل معرفی شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله یک منسوب نیروهای امنیتی که هفته گذشته دو خانم را در یکی از جاده های کابل مورد لت و کوب قرار داد و دو پولیس را که نظاره‌گر این رویداد بودند، را به دادستانی کل معرفی کرده است.

وزارت امور داخله در اعلامیه ای گفته است که ریاست عمومی کشف و مبارزه با جرایم این وزارت، “پس از بررسی قضیه، یک منسوب نیروهای امنیتی را که در قضیه مقصر اصلی بود و دو منسوب پولیس که در زمینه جلوگیری وقوع این قضیه سهل انگاری و بی‌مسوولیتی نموده بودند را شناسائی و با دوسیه‌های شان، جهت بررسی قضیه به سارنوالی معرفی نموده‌اند.”

هفته گذشته یک منسوب نیروهای امنیتی دو خانم را در حضور پولیس مورد لت کوب قرار داد که تصاویر آن در رسانه های اجتماعی منتشر و با واکنش تند فعالان حقوق بشر و مردم مواجه شد.

در تصاویر دیده میشود که دو سرباز و شماری از مردم در اطرف نظاره‌گر این رویداد اند.

این در حالی است که همزمان با گفتگوهای صلح میان مذاکره کنندگان حکومت و طالبان در دوحه نگرانی ها در مورد حفظ و تقویت حقوق زنان و به طور کلی حقوق بشر در افغانستان افزایش یافته است.

در همین حال مدافعان حقوق بشر و رهبران جهان میخواهند که دستاوردهای ۱۹ سال پسین افغانستان در مذاکرات صلح حفظ شود.

 

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

تیک‌تاک بیش از ۱۰۰ میلیون ویدیو کاربران خود را حذف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۳۹۹)

شرکت تیک‌تاک در شش ماه اول سال جاری بیش از ۱۰۴ میلیون ویدویو کاربران خود را به دلیل نقض قوانین حذف کرده است.

از این میان ۳۷ میلیون دیدیو آن مربود به شهروندان هند بوده و حدود ۱۰ میلیون دیگر مربوط امریکا است.

تیک تاک گفته است که این شمار ویدیوها کمتر از یک درصد ویدیوهای آپلود شده در این برنامه بوده است.

این شرکت در گزارشی گفته است که ۹۶.۴ درصد از این کلیپ ها قبل از اینکه کاربری آنها را گزارش کند، حذف شده است و ۹۰.۳ درصد آنها هم هیچ بازدیدی نداشته است.

 الگوریتم های سرویس ۱۰ میلیون از این کلیپ ها را به طور خودکار حذف کرده است.

این شرکت در ویبسایت اش نوشته است: “در نتیجه شیوع ویروس کرونا، ما بیشتر به فناوری متکی بودیم تا محتوای متخلف را در بازارهایی مانند هند، برازیل و پاکستان شناسایی و حذف کنیم.”

شیوه های کنترول محتوای تیک تاک همیشه موثر نبوده است. در اوایل این ماه، این شرکت تلاش میکرد تا جلو پخش یک ویدیو وحشتناک را بگیرد که در آن نشان میداد مردی با اسلحه خودکشی میکند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

حکومت چهار پروژه تولید برق بادی و خورشیدی را تایید کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۳۹۹)

شورای اقتصادی و کابینه کشور چهار پروژه تولید برق بادی و خورشیدی را تایید کرده است.

لیمه خرم رییس پالیسی عامه و خصوصی وزارت مالیه میگوید که این پروژه ها به ارزش ۱۶۰ میلیون دالر تطبیق میشود.

خانم خرم میگوید: “یک پروژه تولید برق بادی با ظرفیت ۲۵ میگاوات، یک پروژه تولید برق آفتابی با ظرفیت ۴۰ میگاوات در مزارشریف و یک پروژه تولید برق آفتابی دیگر با ظرفیت ۲۵ میگاوات در هرات و یک پروژه آفتابی به ظرفیت ۲۰ میگاوات بالای بند برق نغلو در کابل نصب خواهد شد.”

وی افزوده است که این پروژه ها به صورت مشترک از سوی حکومت و بخش خصوصی تطبیق خواهد شد.

این در حالی است که ماه گذشته یک قرارداری میان حکومت افغانستان و یک شرکت اماراتی برای تولید ۳۰۰۰ میگاوات برق آفتابی به امضا رسید.

افغانستان هم اکنون ۲۰۰۰ میگاوات برق برای روشنایی خانه ها و راه اندازی فابریکه ها نیاز دارد که بیشتر از کشور های همسایه وارد میشود.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending