Connect with us

خبرهای تازه

اوباما پس از ۸ سال، قدرت را به ترمپ واگذار می کند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۳۹۵)

2

بارک اوباما پس از ۸ سال، امروز قدرت را به دونالد ترامپ رییس جمهور منتخب امریکا واگذار میکند، شماری از اگاهان افغان اداره اوباما در پیکار با هراس افگنی در افغانستان را ناکام خوانده و برنامه خروج نظامیان امریکایی از افغانستان را اشتباه تاریخی وی میدانند، این اگاهان معتقد اند که این برنامه ناکام اقای اوباما سبب تقویت دوباره گروه های هراس افگن و تشدید ناامنی ها در افغانستان شده است.

در همین حال وزارت دفاع ملی میگوید نظامیان افغان به اهداف شان در پیکار با تروریزم در دوره ۸ ساله بارک اوباما نرسیده اند.

بارک اوباما در سال ۲۰۰۹میلادی میراث دار طولانی ترین جنگ امریکا در افغانستان شد. جنگ را که جورج بوش رییس جمهور پیشین این کشور اغاز کرده بود ، اما این نبرد در زمان حکومتداری هشت ساله بارک اوباما بیشتر شعله ور شد و شکل دیگری پیدا کرد. اقای اوباما در سال دوم ریاست اش برای خاموش ساختن شعله های جنگ افغانستان دستور فرستادن ۳۰ هزار نظامی امریکایی را به افغانستان داد اقای اوباما این اقدام را دشوار ترین تصمیم در ۸ سال کاری اش میداند رییس جمهوری که در روز های پایانی کاری اش اما میگوید امریکا نمی تواند طالبان را از بین ببرد و جنگ در افغانستان را پایان دهد.

بارک اوباما رئیس جمهور امریکا میگوید ” کابل و واشنگتن در سال سوم حکومتداری بارک اوبا پیمان راهبردی امضا کردند اقای اوباما همچنان در سال ۲۰۱۲ بحث انتقال مسوولیت های امنیتی به نظامیان افغان را در دیدار با حامد کرزی رییس جمهور پیشین اعلام کرد و در سال ۲۰۱۴ میلادی به ماموریت رزمی سربازان بین المللی در افغانستان پایا داد و با این کار ماموریت اموزشی و مشوره دهی به نظامیان افغان کلید خورد. هر چند پس از پایان ماموریت رزمی ناتو ، امریکا جنگ سربازان اش در میدان های نبرد افغانستان را پایان یافته میدانست اما نبرد طالبان دوباره جان گرفت و افغانستان پس از ان گواه شدید ترین نبرد ها بود. اما دلیل ناکامی اوباما در پایان دادن به جنگ افغانستان چه بوده است.

مهدی مناددی اگاه روابط بین الملل گفت ” اما کشتن شدن اسامه بن لادن رهبر شبکه القاعده در سال ۲۰۱۱ و کشته شدن ملا اختر محمد منصور در سال ۲۰۱۶در خاک پاکستان از کارنامه های درشت بارک اوباما در ۸ سال کاری اش خوانده می شود. نظامیان افغان که امروزه در گرم ترین میدان های جنگ بدون حضور نظامیان بین المللی میجنگند میگویند به اهداف کلیدی شان در پیکار با هراس افگنی در دوران ریاست اوباما نرسیدند.

معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی گفت ” بارک اوباما در زمان ریاست جمهوری اش اوج حضور نظامیان اش در افغانستان را رقم زد. اما در ماه های پایانی کار اش شمار سربازان اش را از ۱۵۰هزار تن به کمتر از ۱۰ هزار سرباز رساند اما جنگ افغانستان که در دوران حکومت هشت ساله اوباما بیش از ۸۵۰ میلیارد دالر در ان هزینه شده و جان نزدیک به ۲۴۰۰ سرباز آمریکایی را نیز گرفته هنوز هم پایان ان نامعلوم است.

اما پس از بارک اوباما حالا دونالد ترامپ رییس جمهور منتخب امریکا میراث دار طولانی ترین جنگ امریکا در افغانستان شده و لانه های هراس افگنان در پاکستان را تهدید جدی میداند اگاهان افغان معتقد که حمایت قوی اقای ترمپ از برنامه های جنگ و صلح دولت افغانستان میتواند به پایان جنگ افغانستان کمک کند.

گزارشگر: فواد ناصری

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending