Connect with us

رویداد های اخیر

انتقاد داکترعبدالله از موضع‌گیری سرسختانه طالبان درگفتگوهای صلح

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۲۴, ۱۳۹۹)

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی روز پنج شنبه (۲۳دلو) در مراسم گشایش کمیسیون احزاب و جریان‌های سیاسی شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که طالبان نسبت به صلح موضع سرسختانه دارد.

وی که دراین مراسم سخن می‌زد، همچنان در مورد بن بست مذاکرات صلح ابراز امیدواری کرد که این بن‌بست موقتی باشد.

او گفت: “در همین موقع حرکت طالبان یک موقف بسیار سرسختانه گرفته‌اند و کمک نمی‌کند به پیشرفت کار و او این است که بندی‌ها رها شوند، خارجی‌ها خارج شوند، از لیست هم خارج شوند و بعد یکی دو شرط دیگر هم دارند تا این که آتش‌بس کنند.”

آقای عبدالله با اشاره به خواست‌های طالبان برای رهایی زندانیان این گروه، بیرون شدن نام‌های رهبران این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل و پیش شرط‌های دیگر طالبان، گفت تا هنگامی که روی آتش‌بس توافق نشود، تمکین به این کارها ممد روند صلح نخواهد بود.

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی تأکید کرد که ایالات متحده امریکا توافق صلح دوحه را زیر بررسی دارد و این‌که طالبان خشونت‌ها را کاهش نداده‌اند گفت: “یک اساس موافقت‌نامه کاهش خشونت‌ها است، آیا شده؟ قطعا که نشده‌است.”

این در حالی است که سه هفته می‌شود که هیئت‌های مذاکره کننده دو طرف در دوحه، هیچ نشستی برگزار نکرده‌اند.

اسدالله سعادتی، معاون دوم شورای عالی مصالحه ملی گفت: “اقشار مخلتف از جمله احزاب سیاسی که نقش بسیار مهم دارند، می‌خواهیم که شامل این پروسه بسازیم.”

سید حامد گیلانی، رهبر حزب محاذ ملی نیز افزود: “خوب خواهد بود که در این کمیسیون‌ها از احزاب نماینده داشته باشند و در تمامی کمیسیون‌های دیگر تقسیم شوند.”

همزمان به بن‌بست مذاکرات صلح دوحه، کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی نیز در ۳۳ روز گذشته نشستی نداشته‌است.

تاکنون تشکیلات شورای عالی مصالحه ملی نیز تکمیل نشده‌است. به‌همین ترتیب رهنمود مذاکرات صلح را که یک ماه پیش این کمیته نهایی کرد با مردم شریک نساخته است.

درهمین حال، محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجه می‌گوید که نماینده‌گان و سفیران بیش از سی کشور جهان از طالبان می‌خواهد که مذاکرات صلح در دوحه را از سر بگیرند.

آقای اتمر که نشست نماینده‌گان بیش از ۳۰ کشور جهان سخن میزد گفته است که جامعه جهانی باید میکانیزم‌های حقوقی جهان را برای وادار کردن طالبان به عملی‌شدن توافق‌نامه امریکا با این گروه بازنگری کند.

آقای اتمر دراین باره می گوید که :” همه همکاران بین‌المللی ما امروز یکبار دیگر تأکید کردند که طالبان باید مجدداً به روند گفت‌وگوهای صلح بروند و گفت‌وگوها را از سر آغاز کنند و اگر خواسته باشند که جامعه جهانی باور داشته باشد به روند صلح باید تعهدات شان را در موافق‌نامه دوحه عملی کنند.”

وزیر امور خارجه گفت که حکومت تازه امریکا توافق‌نامه امریکا با طالبان را بازنگری می‌کند و ایالات متحده و افغانستان روی برنامه مشترکی دربارۀ روند صلح کشور کار می‌کنند.

آقای اتمر افزود که خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان وابسته به اوضاع کشور و عملی شدن تعهدات طالبان در توافق‌نامه امریکا و طالبان است.

رویداد های اخیر

داکتران: آلودگی هوای شهر کابل مرگبار است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۰)

آلودگی هوای شهر کابل نگرانی‌های جدی شهروندان و داکتران کشور را بر انگیخته است.

داکتران هشدار میدهند که اگر کاری برای جلوگیری از آلوده شدن هوای پایتخت صورت نگیرد، زند‌گی بسیاری‌ها با تهدید روبرو خواهد شد.

محمد هاشم وهاج، داکتر، در این باره گفت:” آلود‌گی هوا یک مشکل مهم، جدی و  خطرناک در کابل است.”

همزمان با این شهروندان کشور از مالکان بلند منزل‌ها میخواهند که با استفاده از سیستم‌های معیاری در جلوگیری از آلودگی هوا کمک کنند.

محمد رسول، باشنده کابل، در این باره گفت:” کسانیکه ذغال سنگ می‌سوزانند، چیزهای را می سوزانند که باعث میشه که دود تولید شود باید جلو اش گرفته شود.”

سحراب، باشنده دیگری کابل، میگوید:” از گاز استفاده کنند از برق استفاده کنند که ارزان تر باشه تا زور مردم برسه میتوانند که از ذغال سنگ استفاده نکنند و از پلاستیک استفاده نکنند.”

اما شاروالی کابل می‌گوید که برای جلوگیری از آلود‌گی هوا شماری زیادی از بلند منزل‌ها و حمام‌های که سیستم تصفیه نداشته مهر و لاک کرده است.

نعمت الله بارکزی، رییس نشرات و آگاهی عامه شاروالی کابل، در این باره گفت: “ما فعلا دو مرکزگرمی داریم در شهر کابل که با گاز فعالیت میکنند که ما از او استقبال میکنیم و امیدوار استیم این مرکز گرمی‌های که تعداد شان بالاتر از یازده صد دانه است این‌ها هم بتوانند از گاز استفاده بکنند.”

از جمله موارد عمده‌ای که در آلوده شدن هوای کابل به خصوص در زمستان نقش دارد استفاده از مواد سوختی چون ذغال سنگ تصفیه ناشده و چوپ میباشد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

قطر در باره مسوولیت میدان هوایی کابل با ترکیه در حال گفتگو است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۰)

وزیر خارجه قطر میگوید که کشور اش با ترکیه در حال رایزنی، برای گرفتن مسولیت عملیاتی میدان هوایی کابل است.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر که روز گذشته در نشست گفتگوهای مدیترانه‌ای صحبت میکرد گفت که تمامی موضوعات در پیوند به میدان هوایی کابل را از نزدیک با ترکیه و حکومت افغانستان زیر بررسی دارد.

او در این باره گفت:” ما از نزدیک روی موضوع میدان هوایی با هم کار کرده‌ایم، چه در مورد ارزیابی الزامات برای بازگرداندن میدان عملیاتی یا در مورد توافقنامه مدیریتی با دولت طالبان برای بهره برداری از این میدان در آینده. ما با همکاری بین قطر و ترکیه در این جبهه‌ها بسیار نزدیک کار کرده‌ایم و البته رایزنی‌های ما ادامه دارد.”

این مقام قطری می‌گوید که جامعه جهانی هنوز ستراتیژی روشنی در قبال افغانستان ندارد و نیاز است که تمامی کشورهای ذِینفع در قضیه افغانستان باید با دولت جدید این کشور تعامل داشته باشند.

آل ثانی در این باره گفت:” آنچه که ما در تلاش استیم انجام دهیم این است که با همه ذینفع‌ها و همه کشورهای همسایه افغانستان و اعضای دایمی شورای امنیت که به نوعی با افغانستان در ارتباط استند با طالبان تعامل داشته باشیم.”

از سوی هم اداره هوانوردی ملکی افغانستان می‌گوید که تمامی شرایط واگذاری قرار داد مدیریت میدان بین المللی هوایی کابل را به شرکت‌ها پیشکش کرده و قرار داد آن بربنیاد منافع ملی انجام خواهد شد.

امام الدین احمدی، سخنگوی اداره هوانوردی ملکی، در این باره گفت:” تا هنوز قرارداد میدان هوایی بین المللی کابل با هیچ شرکتی صورت نگرفته است، ما بر بنیاد منافع ملی شرایط خود را به شرکت‌های مختلف پیشکش کردیم و هر شرکتی که منافع ملی ما را خوب تامین کند همرای اش قرارداد می‌کنیم.”

بخش‌های تخنیکی به ویژه دستگاه رادار میدان بین المللی هوایی کابل حدود چهار ماه پیش پس از سقوط دولت پیشین به دلیل هجوم شهروندان برای خروج از کشور شدیدا آسیب پذیر شده است.

هرچند پروازهای داخلی و خارجی به برخی کشورها هم اکنون ادامه دارد اما مسولان می‌گویند هنوز هم چالش‌های زیادی باقی مانده و روند پروازها عادی نشده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

روند توزیع پاسپورت در ۱۴ ولایت دیگر فردا آغاز می‌شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی افغانستان از آغاز روند توزیع گذرنامه در ۱۴ ولایت دیگر خبر میدهد.

مسوولان ریاست پاسپورت کشور میگوید که دفاتر گذرنامه در ولایت های فراه، نمیروز، بادغیس، پکتیکا، سمنگان، لغمان، اروزگان، کنر، تخار، زابل، جوزجان، بامیان، پنجشیر و بغلان فردا (دوشنبه، ۱۵ قوس) فعال میشوند.

عالم گل حقانی رییس عمومی ریاست پاسپورت از خدمات یکسان به شهروندان کشور اطمینان داده و از مردم خواسته است که برای به دست آوردن گذرنامه به هیچ کمیشن کاری پول ندهند.

آقای حقانی افزوده که هنوزهم مشکلات توزیع پاسپورت در مرکز به علت چالش‌های فنی حل نشده است، اما تاکید کرده است که در آینده نزدیک به این مشکلات رسیدگی صورت خواهد گرفت و روند توزیع در مرکز نیز از سر گرفته خواهد شد.

وی گفته است: “ما ماشین آلات نو خریده ایم. قبلا ما گفتیم که بعضی‌های شان رسیده اند و بعضی‌های شان در حال رسیدن استند. هر وقتی که ماشین آلات ما تکمیل شد، ما انشاالله کارهای مان را بسیار زود در مرکز هم آغاز می‌کنیم.”

با این وجود به استثنای کابل، دیگر در اکثر ولایت های کشور دفاتر توزیع پاسپورت فعال شده اند، مسوولان از مردم میخواهند که باید برای بدست آوردن پاسپورت در ولایت های مربوط شان اقدام کنند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است