Connect with us

خبرهای تازه

انتقادها از موضع‌گیری‌های متفاوت حکومت درباره سفر طالبان به پاکستان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۱۵, ۱۳۹۸)

اعلام موضع‌گیری‌های متفاوت در پیوند به سفر هیئت طالبان به اسلام‌آباد، از سوی ارگ و وزارت امور خارجه، با انتقادهایی رو به رو شده است.

ادریس زمان، معین سیاسی وزارت امور خارجه، در یک موضع‌گیری تازه می‌گوید که دور زدن حکومت افغانستان در مذاکرات با طالبان به سرافگنده‌گی افراد و نهادها خواهد انجامید و تلاش‌های امریکا هم بدون حضور حکومت افغانستان در این مذاکرات بی‌نتیجه خواهد ماند.

آقای زمان می‌افزاید: “تمام راه‌های منتهی به صلح از کابل می‌گذرد، دور زدن دولت افغانستان توسط افراد توسط نهادها به جز سرافگندگی به آن افراد و به آن نهادها چیزی دیگر را در قبال ندارد.”

در همین حال، صیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، هم گفته است که گفته‌های صبغت الله احمدی، سخنگوی وزارت امور خارجه، دیدگاه شخصی آقای احمدی است نه موضع رسمی حکومت افغانستان، چندی پیش سخنگوی وزارت خارجه عکس موضع ارگ، از سفر طالبان به اسلام‌اباد استقبال کرده بود.

آقای صدیقی، می‌گوید: “آقای قریشی، آغوش باز می‌کند از این‌ها استقبال می‌کند، از این‌ها میزبانی می‌کند، به باور ما به حیث یک حکومت مشروع افغانستان این خلاف مسایل امور بین‌الملل است.” 

از سویی هم، شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان تائید می‌کنند که بین ارگ و وزارت امور خارجه اختلاف‌های جدی وجود دارد و حتا از همین‌رو به نشست‌های جهانی، رئیس‌جمهور غنی، به‌جای سرپرست وزارت امور خارجه، مقام‌های دیگر دولتی را می‌فرستد.

عبدالولی نیازی، نماینده مردم بدخشان در مجلس، اظهار میدارد: “کشوری که هنوز در سیاست‌های خارجی اش تفاهم بین خود کشور وجود نداشته باشد، حکومت افغانستان نتوانسته در عرصه ملی و بین المللی یک سیاست واحد را اختیار بکند، این هم به صلح افغانستان ضرر میرساند و هم به سیاسیت خارجی افغانستان ضرر می‌رساند.”

پیش‌تر نیز اختلاف‌هایی میان ارگ و وزارت امور خارجه آفتابی شده بود؛ ارگ فرمان بررسی کارکردهای این وزارت را داده بود اما پس از صدور نامه ای از سوی رئیس اجرائیه، وزارت امور خارجه، فرمان رئیس جمهور را بی‌اعتبار اعلام کرد.

گزارشگر: باعث حیات

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending