Connect with us

رویداد های اخیر

انتخابات پارلمانی غزنی سال آینده برگزار می‌شود

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۲۹, ۱۳۹۹)

انتخابات مجلس نمایندگان در ولایت غزنی، شورای های ولایتی، شورای ولسوالیها و شهرداری های کشور در ماه میزان سال ۱۴۰۰ خورشیدی برگزار می شود.

کمیسیون مستقل انتخابات با ابراز این مطلب می‌گوید که طرح برگزاری این انتخابات‌ها نهایی و به ریاست جمهوری فرستاده شده است.

رییس این کمیسیون می‌گوید که شرکای انتخاباتی به شمول یوناما تعهد کرده اند تا روند تازه انتخابات ها را حمایت می‌کنند.

حوا علم نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات میگوید: “پلان (برنامه) عملیاتی عزنی و شوراهای ولایتی به ریاست جمهوری ارسال شده و انتخابات های مذکور در ماه میزان ۱۴۰۰ تعیین شده و برگزار می گردد و سند این پروژه با معاونیت یوناما نیز به امضا رسیده است.”

در همین حال اعضای کمیسیون انتخابات تاکید می‌ورزند که این انتخابات دور دوم ندارد و نیز هزینه آن کمتر از انتخابات های گذشته خواهد بود.

مولانا محمد عبدالله عضو کمیسیون مستقل انتخابات میگوید: “برای انتخابات غزنی تغییری نیامده و مثل انتخابات گذشته صورت می گیرد و بنابر ضرورت زمانی این انتخابات ها دور دوم ندارد و بودجه انتخابات به مراتب از انتخابات های گذشته کمتر خواهد بود، زیرا امکانات قبلی وجود دارد.”

حبیب رحمان ننگ رییس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات میگوید: “نزده میلیون دالر برای غزنی در نظر گرفته شده و هشتاد میلیون دالر دیگر برای انتخابات شوراهای ولایتی و ولسوالی ها اما این بودجه نهایی نیست قابل تغییر می باشد و ما حمایت شرکای انتخاباتی به شمول حکومت و یوناما را داریم و نشست های ما ادامه دارد.”

کمیسیون مستقل انتخابات تاکید می ورزد که تامین امنیت و هزینه بودجه برای انتخابات های پیشرو از مسوولیت های حکومت است و به زودی نشست این کمیسیون با نهادهای امنیتی برای چگونگی تامین امنیت روز انتخابات صورت می گیرد تا چالش ها در برابر این روند از میان برداشته شود.

رویداد های اخیر

زلزله شدید در ولایت بادغیس جان ۲۶ تن را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۸, ۱۴۰۰)

مقام‌های محلی ولایت بادغیس می‌گویند که آمار تلفات ناشی از زلزله روز دوشنبه (۲۷جدی) در این ولایت در حال افزایش است.

مرکز این زلزله ولسوالی قادس گفته شده است که در نتیجه ۷۰۰ خانه مسکونی تخریب شدند و ۲۶ تن هم جان باختند.

دراین زلزله به قریه‌های بادروک، خاک پلک، و بند سفید ، سلطان‌ها، قالی چرخ، درزره غوندی و گلچین ولسولی قادس بیشترین تلفات و خسارات وارد شده است.

مولوی بازمحمد سروری، رئیس اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی امارت اسلامی در ولایت بادغیس می‌گوید که درمیان جان باخته‌گان، ۵ زن و ۴ طفل نیز شامل می‌باشند.

به گفته مقام‌ها تیم‌های کمک رسان صبح امروز به محل رویداد رسیده اند، و به گفته آنان میزان خسارات در قادس زیاد است و نیاز بیشتر به کمک‌های فوری وجود دارد.

گفته می‌شود این زلزله حتی ولایت‌های هرات و غور را هم تکان داده است که منار جام در غور نیز آسیب دیده است.

بر اساس اعلام مرکز زلزله نگاری مدیترانه‌ای اروپا، این زلزله در عمق ۳۰ کیلومتری بوده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

مقام‌ها: نیروهای پاکستانی ۲۱ راکت به ولایت کنر شلیک کردند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۸, ۱۴۰۰)

حمدالله همدرد، سخنگوی لوای اول سرحدی امارت اسلامی در زون شرق به آریانانیوز گفته است که دو روز قبل (یکشنبه۲۶جدی) درگیری بین نیروهای مرزی پاکستان و امارت اسلامی در نزدیکی خط دیورند در ولسوالی سرکانو ولایت کنر رخ داد که به کسی آسیب نرسیده است.

به گفته همدرد این درگیری تا ساعت ۹ شب ادامه داشت و نیروهای امارت اسلامی در پاسخ به آنسوی خط راکت شلیک کرده اند، اما از تلفات آن اطلاعات در دست نیست.

همدرد افزود:”شب گذشته (یکشنبه شب) در ولسوالی سرکانو ولایت کنر میان نیروهای پاکستانی و امارت اسلامی درگیری رخ داد که در پاسخ، نیروهای امارت اسلامی به سوی پاکستان راکت شلیک کردند و احتمالاً در آنجا تلفاتی وارد شده باشد، اما به نیروهای ما و مردم آسیبی نرسیده است.”

راکت پراگنی‌های پاکستان به کنر پس از آن صورت می‌گیرد که اخیرأ نیروهای امارت اسلامی مانع حصارکشی نیروهای پاکستانی را در امتداد خط دیورند در ولسوالی لعلپور ولایت ننگرهار شدند.

پیش از این، مقام‌های امارت اسلامی در شرق گفته بودند که ۳۲ پوسته جدید امنیتی را در امتداد خط دیورند در چهار ولسوالی ولایت کنر ایجاد می‌کنند تا به حملات پاکستان پاسخ دهند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نرخ زاد و ولد چین در سال ۲۰۲۱ به پایین ترین سطح رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۷, ۱۴۰۰)

داده‌های اداره ملی آمار چین در روز دوشنبه (۲۷جدی) نشان داد که نرخ زاد و ولد در این کشور به پایین‌ترین سطح یعنی ۷.۵۲ در ازای هر ۱۰۰۰ نفر در سال ۲۰۲۱ رسید و روندی نزولی را تسریع بخشید که باعث شد بیجنگ سال گذشته اجازه دهد زوج‌ها تا سه فرزند داشته باشند.

چین در سال ۲۰۱۶ سیاست چند فرزندی خود را کنار گذاشت و آن را با محدودیت دو فرزند جایگزین کرد تا از خطرات اقتصادی ناشی از پیری سریع جمعیت جلوگیری کند، اما هزینه‌های بالای زندگی شهری زوج‌ها را از داشتن فرزندان بیشتر منصرف کرده است.

بر این اساس، نرخ زاد و ولد کمترین میزان از سال ۱۹۴۹ بوده است — زمانی که اداره آمار شروع به جمع‌آوری داده‌ها کرد.

نرخ رشد طبیعی جمعیت چین، بدون مهاجرت، برای سال ۲۰۲۱ تنها ۰.۰۳۴ درصد بوده که پایین‌ترین میزان از سال ۱۹۶۰ است.

ژی وی ژانگ، اقتصاددان ارشد در مرکز Pinpoint Asset Management می‌گوید:”چالش جمعیتی به خوبی شناخته شده است، اما سرعت پیری جمعیت به وضوح سریعتر از حد انتظار است.”

این داده‌ها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۱، ۱۰.۶۲ میلیون تولد در مقایسه با ۱۲ میلیون تولد در سال ۲۰۲۰ وجود داشته است.

نرخ تولد در سال ۲۰۲۰ در چین، ۸.۵۲ تولد در ازای هر ۱۰۰۰ نفر بوده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending