Connect with us

رویداد های اخیر

انتخابات پارلمانی غزنی سال آینده برگزار می‌شود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دسامبر 19, 2020)

انتخابات مجلس نمایندگان در ولایت غزنی، شورای های ولایتی، شورای ولسوالیها و شهرداری های کشور در ماه میزان سال ۱۴۰۰ خورشیدی برگزار می شود.

کمیسیون مستقل انتخابات با ابراز این مطلب می‌گوید که طرح برگزاری این انتخابات‌ها نهایی و به ریاست جمهوری فرستاده شده است.

رییس این کمیسیون می‌گوید که شرکای انتخاباتی به شمول یوناما تعهد کرده اند تا روند تازه انتخابات ها را حمایت می‌کنند.

حوا علم نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات میگوید: “پلان (برنامه) عملیاتی عزنی و شوراهای ولایتی به ریاست جمهوری ارسال شده و انتخابات های مذکور در ماه میزان ۱۴۰۰ تعیین شده و برگزار می گردد و سند این پروژه با معاونیت یوناما نیز به امضا رسیده است.”

در همین حال اعضای کمیسیون انتخابات تاکید می‌ورزند که این انتخابات دور دوم ندارد و نیز هزینه آن کمتر از انتخابات های گذشته خواهد بود.

مولانا محمد عبدالله عضو کمیسیون مستقل انتخابات میگوید: “برای انتخابات غزنی تغییری نیامده و مثل انتخابات گذشته صورت می گیرد و بنابر ضرورت زمانی این انتخابات ها دور دوم ندارد و بودجه انتخابات به مراتب از انتخابات های گذشته کمتر خواهد بود، زیرا امکانات قبلی وجود دارد.”

حبیب رحمان ننگ رییس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات میگوید: “نزده میلیون دالر برای غزنی در نظر گرفته شده و هشتاد میلیون دالر دیگر برای انتخابات شوراهای ولایتی و ولسوالی ها اما این بودجه نهایی نیست قابل تغییر می باشد و ما حمایت شرکای انتخاباتی به شمول حکومت و یوناما را داریم و نشست های ما ادامه دارد.”

کمیسیون مستقل انتخابات تاکید می ورزد که تامین امنیت و هزینه بودجه برای انتخابات های پیشرو از مسوولیت های حکومت است و به زودی نشست این کمیسیون با نهادهای امنیتی برای چگونگی تامین امنیت روز انتخابات صورت می گیرد تا چالش ها در برابر این روند از میان برداشته شود.

رویداد های اخیر

کشته شدن پنج نفر در شکردره کابل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 25, 2021)

پنج نظامی در ولسوالی شکردره کابل از سوی تفنگداران نخست شکنجه و سپس تیرباران شده اند.

این رویداد جمعه شب در محله حاجی پیک این ولسوالی رخ داده است.

گوهرخان بابری ولسوال شکردره می گوید، طالبان با ایجاد بازرسی این نظامیان را شناسایی و به محل ناصری ها انتقال داده اند و سپس آنان را کشته اند.

به گفته آقای بابری این پنج نظامی شامل دو پولیس، دو سرباز ارتش و یک کارمند ملکی را با خود برده و تیرباران کرده اند.

اما سخنگوی طالبان هرچند می گوید، جان باختگان نظامی استند؛ اما مسوولیت این رویداد را نمی پذیرد.

از سوی دیگر شنبه شب تفنگداران دو نظامی ارتش را که یک تن آن دانشجوی دانشگاه نظامی مارشال فهیم بود، را در نزدیکی ولسوالی کلکان کابل در مربوطات پل بابوچ این ولسوالی تیرباران می کردند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

چین و پاکستان خواهان آتش‌بس در افغانستان شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 25, 2021)

وزیران خارجه چین و پاکستان می‌گویند که کشورهای شان برای جلوگیری از وقوع جنگ داخلی و فروپاشی نظام افغانستان به گونه مشترک کار میکنند.

این وزیران چین و افغانستان از توافق روی یک راهبردی خبر می‌دهند که بربنیاد آن، چین و پاکستان در پنج محور برای افغانستان به گونه مشترک کار می‌کنند که مهم‌ترین آن جلوگیری از فروپاشی و ووقوع جنگ داخلی در افغانستان است.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در این باره گفت:” صلح در افغانستان به معنای صلح در منطقه است و همه کشورها باید فعالانه در این زمینه مشارکت داشته باشند. هر دو کشور روی پنج اولویت در افغانستان کار می کنند تا از جنگ داخلی و فروپاشی جلوگیری شود.”

وزیر خارجه چین از سیاست امریکا در قبال اافغانستان به شدت انتقاد می‌کند.

وانگ یی، وزیر خارجه پاکستان در این باره گفت: “امریکا با خروج عجولانه نیروهای امریکایی به هدف خود برای مهار هراس افگنی در افغانستان نرسیده است، و نه صلح را در منطقه به میان آورده است. در عوض  این یک خالیگاه امنیتی جدید ایجاد کرده است. که غیرمسوولانه است.”

اسلام آباد و بیجینگ خود را آسیب پذیر از اوضاع افغانستان می‌دانند، از همین ‌رو است که می‌خواهند روی جنگ و صلح افغانستان هم‌گام کار کنند.

وانگ یی افزود:” به عنوان کشورهای همسایه افغانستان، چین و پاکستان مستقیماا تحت تاثیر اوضاع افغانستان قرار دارند. پس از برقراری ارتباط عمیق، دو طرف تصمیم گرفتند تا در پنج بخش فعالیت های مشترکی را انجام دهند.”

این در حالی است که مقام‌های افغان پاکستان را به حمایت طالبان متهم میکنند و میگویند که چشم‌انداز صادقانه برای دستیابی افغانستان به توافق سیاسی ندارد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

عبدالله: طالبان نمی‌توانند مفکوره های خود را بر مردم تحمیل کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 25, 2021)

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی می گوید که طالبان نمی توانند با مفکوره طالبانی خود را بر تمام نفوس افغانستان تحمیل کنند.

آقای عبدالله در گفتگویی با شبکه الجزیره تاکید می‌ورزد، در ساحاتی که زیر اداره طالبان است، مردم از حقوق و آزادی های شان محروم اند و این گروه در تلاش تحمیل مفکوره طالبانی شان از راه جنگ است.

آقای عبدالله میگوید: “طالبان نمی‌توانند تمامی نفوس افغانستان را طالب بسازند، طالبانیزه شدن افغانستان قابل قبول نیست. بلی البته که آنها حالا فکر می کنند که در میدان جنگ دست بالایی دارند. اما وقتی واقعیت ها را در بخش های دیگر زندگی بیبنیم شما نمی توانید مفکوره واحد خود را بالای دیگران از راه نظامی تحمیل کنید.”

عبدالله یک بار دیگر تاکید می کند که  با خروج نیرو های خارجی از افغانستان برای رسیدن به یک توافق سیاسی فرصتی پیش آمده و هر دو طرف باید ازین فرصت استفاده کنند.

به گفته وی: ” در ساحات که زیر اداره طالبان است متاسفانه مردم از آن آزادی ها و حقوق شان که باید مستفید شوند، بر خوردار نیستند، و دستاورد هایی را که ما داشته ایم به عقب برگردانده شده، این هم یک واقعیت است.”

رییس شورای عالی مصالحه ملی همچنان می گوید که با توجه به شرایط جاری در افغانستان، دیگر گزینه ای جز ادامه مذاکرات نیست.

آقای عبدالله می‌افزاید: “توافق صلح آمیز یک گزینه خیلی ها خوبتر از ادامه جنگ است ما به این تلاش های خود ادامه می دهیم. وقتی ما می بینیم که سطح خشونت ها بسیار بالاست و جنگ به شدت جریان دارد هر چند که در گفتگو ها پیشرفت قابل ملاحظه وجود ندارد نباید بگوییم گفتگو ها توقف پیدا کند.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است