Connect with us

خبرهای تازه

انتخابات هیئت اداری مجلس نماینده‌گان فردا برگزار خواهد شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۲۵, ۱۳۹۸)

آماده‌گی‌ها برای انتخابات هیئت اداری مجلس نماینده‌گان، گرفته شده است.

شماری از نامزدان احتمالی ریاست مجلس نماینده‌گان می‌گویند که احتمال دارد روز (پنج‌شنبه۲۶، ثور) انتخابات هیئت اداری مجلس برگزار شود.

با این حال، شماری از اعضای این مجلس می‌افزایند که حاجی روح الله خان زاده، میرویس یاسینی، میررحمان رحمانی، واقف حکیمی، صدیق احمد عثمانی، عارف نورزی و کمال ناصر اصولی از نامزدان احتمالی سمت ریاست مجلس نماینده‌گان هستند.

واقف حکیمی، نامزد احتمالی ریاست مجلس نماینده‌گان می‌گوید: “در نخست انتخابات هئیت اداری میررحمان رحمانی، صدیق احمد عثمانی و میرویس یاسینی به رقابت خواهند پرداخت و به دور دوم کاندید ریاست مجلس هستم و باید شایسته سالاری دراین روند در نظر گرفته شود.”

همچنان، سید علی اخلاقی، نماینده مردم غزنی در مجلس اظهار میدارد: “انتخابات هیئت اداری بر گزار می‌شود و در نخست رییس کسی تعیین می‌شود که پنجاه جمع یک، کل آرای مجلس را به دست بیاورد و شماری هستند که خود شان را کاندید این سمت کرده اند.”

درهمین حال، محمد علم ایزدیار، معاون مجلس سنا، از اعضای مجلس نماینده‌گان می‌خواهد، هرچه زودتر انتخابات هیئت اداری شان را تکمیل نمایند تا روند قانون گذاری بیشتر از این متوقف نشود.

آقای ایزدیار ابراز میدارد: “هر دوخانه شورای ملی برای توشیع قوانین لازم و ملزوم یک دیگر هستند و ما از مجلس نماینده گان میخواهیم تا هر چه زودتر انتخابات هئیت اداری شان را با در نظرداشت اصول و قوانین تکمیل نمایند تا روند قانون گزاری ها متوقف نشوند.”

ناوقت روز(سه شنبه، ۲۴ ثور) کمیسیون مستقل انتخابات نتایج نهایی نامزدان انتخابات مجلس نماینده‌گان کابل را اعلام کرد، و به روز (چهارشنبه، ۲۵ ثور) نامزدان برنده حوزه انتخاباتی کابل و نمایندگان مردم پکتیا در مجلس در حضورداشت رییس جمهور غنی، در ارگ ریاست جمهوری مراسم تحلیف را به جا آوردند.

قرار است این مجلس در نخستین نشست اش که نماینده‌گان همه ولایت‌ها به استثناء ولایت غزنی در آن حضور دارند انتخابات هیئت اداری را برگزار کند و پس از گزیش رئیس این مجلس، معاونین و رئیس‌ دارالانشا، این مجلس مشخص خواهند شد.

گزارشگر: رفیع صدیقی

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است