Connect with us

جهان

انتخابات ریاست جمهوری ایران فردا برگزار می‌شود

منتشر شده

 در

Photo credit Reuters
(Last Updated On: جوزا ۲۷, ۱۴۰۰)

انتخابات ریاست جمهوری ایران بامداد فردا برگزار می شود.

بامداد پنج شنبه دوره سکوت انتخاباتی در سراسر ایران آغاز شد و نامزدان کارزارهای انتخاباتی شان را متوقف ساختند.

در انتخابات ایران، پنج نامزد با هم رقابت می کنند. دو نامزد از میان هفت نامزد از شرکت در رقابت انتخاباتی انصراف دادند.

ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه، سعید جلیلی، دیپلومات پیشین، عبدالناصر همتی، رییس سابق بانک مرکزی ایران، محسن رضایی فرمانده ارشد پیشین سپاه پاسداران و میرحسین قاضی زاده-هاشمی نماینده پیشین مجلس ایران نامزدان انتخابات ریاست جمهوری اند.

در همین حال رهبر مذهبی ایران بر اهمیت مشارکت در رای‌گیری تاکید کرد و خواهان انتخاب یک رییس‌جمهور قوی با رای بالا شد. او هشدار داد که در صورت کاهش حضور مردم فشارهای اقتصادی مانند تحریم بر کشور بیشتر خواهد شد.

اما آنچه نگرانی جدی در انتخابات ریاست جمهوری پنداشته می شود، احتمال مشارکت کمرنگ مردم پای صندوق های رای است.

آیت الله خامنه ای، رهبر ایران گفته که مشارکت پایین در انتخابات نشانه فاصله مردم از نظام است، اما به گفته او، نرفتن پای صندوق رای، مشکل را حل نمی تواند.

شورای نگهبان قانون اساسی به طور گسترده نامزدهای انتخابات را رد صلاحیت کرده است؛ به شمول علی لاریجانی و محمود احمدی نژاد. با این حال، رییس جمهور ایران می گوید، مردم باید فضای سرد انتخابات را جبران کنند.

تهران گفته که یکی دو روز پس از روز رای دهی، نتایج انتخابات اعلام خواهد شد. هر نامزدی که برنده شود، چالش های کلانی پیش رو خواهد شد از جمله باز کردن گره مشکلات جدی اقتصادی ایران و مذاکره برای سرنوشت برجام.

جهان

شمار قربانیان انفجار در یک معدن روسیه از ۵۰ تن گذشت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۴۰۰)

شماری کارگرانی که در اثر نشت گاز در یک معدن ذغال سنگ در منطقۀ سایبریای روسیه روز پنجشنبه (چهار قوس) کشته شدند،‌ به ۵۲ نفر افزایش یافت.

خبرگزاری‌های روسیه گزارش داده اند که شش نفر از تیم نجات نیز شامل قربانیان این حادثه اند که در جریان عملیات نجات جان باختند. مقام‌های روسیه گفته اند که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق، این یکی از بدترین فاجعه‌های طبیعی بوده است.

کمیتهٔ تحقیقات منطقه‌ای گفته است که سه نفر به شمول رییس معدن لیستویاژنایا و معاون‌اش به ظن تخطی از قوانین مصوونیت صنعت معدن دستگیر شده اند.

به گفته این کمیته، کارگران معدن هنگامی خفه شدند که میلهٔ تهویه هوا با گاز پر شده بود. تلویزیون دولتی روسیه گزارش داده است که سارنوالان به این باوراند که انفجار گاز میتان در داخل این معدن رخ داده است.

مقام‌های روسی گفته اند که تا کنون جسد ۱۱ معدنچی پیدا شده است و ۳۵ نفر دیگر هنوز هم در زیر زمین گیر مانده اند. ده‌ها کارگر دیگر که وضعیت چهار نفر آنان وخیم است، برای درمان به شفاخانه منتقل شده اند.

هنگام وقوع آتش‌سوزی که منجر به داخل شدن دود در لوله‌های تهویه هوا شد، حدود ۲۸۵ نفر در این معدن کار می‌کردند که به گفتۀ مقام‌ها ۲۳۹ نفر آنان نجات داده شده اند.

ساحۀ صنعتی معادن ذغال سنگ کمیروفو که در ۳هزار ۵۰۰ کیلومتری مسکو موقعیت دارد، از سال‌های به این سو،‌ شاهد رویدادهای مرگباری بوده است.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، گفته است که با والی و مقام‌های حالت اضطراری صحبت کرده است و کرملین گفته است که رییس جمهور پوتین به وزیر حالت اضطراری دستور داده است تا برای کمک به منطقهٔ حادثه پرواز کند.

این درحالی است که در سال ۲۰۰۷، انفجار در معدن یولیانوفسکایا در منطقۀ کمیروفو سبب کشته شدن بیش از ۱۰۰ نفر شد. هفت سال پیشتر از آن نیز انفجار در معدن رسپادسکایا در این منطقه جان بیشر از ۹۰ کارگر معدن را گرفت.

به خواندن ادامه دهید

جهان

هشت تن در انفجار موتر بم در سومالیا کشته شدند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۴, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که در پی انفجار موتر بم در سومالیا هشت تن جان باخته و چندین تن دیگر زخم برداشته اند.

پولیس گفته که این انفجار در شهر موگادیشو رخ داد و یک کاروان موترهای سازمان ملل هدف قرار گرفته است.

گزارش‌ها افزوده که در این انفجار ۲۳ تن دیگر زخم برداشته اند.

گروه الشباب مسوولیت این رویداد را به عهده گرفته است.

 تاکنون روشن نیست که به کارمندان سازمان ملل تلفات وارد شده یا خیر.

سازمان ملل تاکنون در این باره چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

پاکستان ۱۸ متریک تُن مواد مخدر را به آتش کشید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۴, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که مقام‌های پاکستانی روز گذشته (چهارشنبه، ۳ قوس) ۱۸ متریک تُن مواد مخدر را به آتش کشیده اند.

این مواد مخدره که ارزش ۱.۳ میلیارد دالر امریکایی را داشت در حومه شهر آسلام آباد توسط نیروهای ویژه پاکستانی به آتش کشیده شد.

جنرال غلام شبیر ناریجو، قوماندان نیروهای مبارزه با مواد مخدر آن کشور گفته که در سال روان میلادی بیشترین مواد مخدر کشف و ضبط شده است.

به گفته‌ای مقام‌ها چرس، تریاک، هیرویین و مقداری زیادی از مواد دیگری نشه‌آور سوختانده شده است.

بر اساس این گزارش پاکستان مجرای اصلی انتقال مواد مخدر به کشورهای دیگر جهان است.

مقام‌های پاکستانی از مردم خواسته تا در امر مبارزه با مواد مخدر آنان را کمک کنند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است