Connect with us

اخبار ساحوی

انتخابات در ولایت لوگر زیر سایه تهدیدهای امنیتی برگزار شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۲۹, ۱۳۹۷)

گروه طالبان در ولایت لوگر تلاش کردند تا مرکزهای رای دهی این ولایت را با چالش های امنیتی مواجه سازند، اما نتوانستند تا مانع انتخابات در این ولایت شوند.

فرمانده پولیس این ولایت با ابراز این مطلب میگوید که این گروه چندین حمله را بر مرکزهای رای دهی انجام دادند اما با پذیرفتن تلفات از ساحه فرار کرده اند.

ولایت لوگر یکی از ولایت های همجوار پایتخت است که با چالش های امنیتی مواجه است. اما با آن هم آمادگی ها برای برگزاری انتخابات در این ولایت گرفته شده بود تا مردم از حق شان محروم نشوند.

فرمانده پولیس این ولایت میگوید که تمامی مرکزهای رای دهی این ولایت با تهدیدات جدی امنیتی مواجه بود، اما این مرکزها با تاخیر اندک به روی مردم باز بود.

محمد ابدالی فرمانده پولیس لوگر میگوید: ” دشمن برنامه کلان برای بسته کردن مرکزهای رای دهی در لوگر را داشت و ۳۴ مرکز ما با تهدید مواجه بود، اما نیروهای امنیتی مانع آنان شد و جسد های شان در میدان های نبرد باقی مانده است.”

در همین حال والی لوگر نیز تاکید می‌ورزد که اراده مردم نسبت به روند ملی را هیچ گروهی تغییر داده نمی‌تواند؛ از همین رو مخالفان مسلح دولت نتوانستند تا مانع برگزاری انتخابات در این ولایت شوند.

محمد انور اسحاق‌زی والی لوگر ابراز میکند: “با وجودی که لوگر با تهدیدهای امنیتی مواجه است اما مردم همت کردند و در تامین امنیت همکاری کردند و خواستار مشارکت در انتخابات بودند که این کار سبب شد که مراکز رای دهی با هیچ چالشی مواجه نشود.”

در همین حال شماری زیادی از باشندگان ولایت لوگر به پای صندوق های رای دهی رفتند. آنها میگویند که در هر شرایط برای سرنوشت شان تصمیم خواهند گرفت، اما از وجود چالش ها در مرکزهای رای دهی نیز انتقاد می‌کنند.

محمد ابراهیم یکی از باشندگان لوگر میگوید با آنکه شناسنانه های شان استیکر زده شده، با آن هم فهرست نام های شان در مرکز رای دهی نرسیده است.

سید شیر احمد باشنده دیگر لوگر میگوید: “ساعت از نه گذشته است، اما در مرکزها مواد انتخاباتی نرسیده که این مردم را با چالش مواجه کرده است.”

شاه محمود باشنده دیگر لوگر علاوه میکند: ” ما آمده ایم تا از حق خود استفاده کنیم و به کسی رای دهیم که مشکلات مردم ما را حل کند.”

روند انتخابات در ولایت لوگر هر چند با چالش های زیادی از جمله تهدیدات امنیتی و نرسیدن مواد انتخاباتی در مرکزهای رای دهی مواجه بود اما با آن هم مردم دسته دسته به پای صندوق های رای دهی رفتند و به نامزدان مشخص شان رای دادند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ساحوی

وزارت دفاع گزارش‌ها مبنی بر تلفات غیرنظامیان در حمله هوایی قندز را بررسی می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۳۰, ۱۳۹۹)

وزارت دفاع کشور تایید میکند که نیروهای افغان روز شنبه یک قرارگاه طالبان را در ولسوالی خان آباد ولایت قندز آماج حمله هوایی قرار دادند.

این وزارت گفته است که گزارش ها مبنی بر وارد شدن تلفات به افراد ملکی را نیز بررسی میکند.

وزارت دفاع تاکید کرده است که این حمله بر اساس «دفاع فعال» نیروهای افغان صورت گرفته است.

این وزارت گفته است که در این رویداد ۳۰ طالب مسلح به شمول دو فرمانده شان به نام های قاری عبدلرزاف و مولوی عباس کشته شدند.

همچنان هشت طالب مسلح دیگر به شمول دو فرمانده شان به نام های فیضانی و قاری ابراهیم در این حمله هوایی زخمی شده اند.

این وزارت افزوده است که در این رویداد شمار زیاد از وسایط نقلیه، یک انبار بزرگ مهمات نیز از بین رفته است.

اما گزارش هایی مبنی بر آسیب دیدن افراد ملکی نیز منتشر شده است که وزارت دفاع از بررسی این موضوع خبر داده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

غنی حمله بر معاون شورای ولایتی پکتیا را محکوم کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۳۹۹)

ارگ ریاست جمهوری در اعلامیه ای حمله بر ایوب غروال معاون شورای ولایتی پکتیا را که صبح امروز در شهر گردیز در یک سوقصد جان باخت، را شدیدا محکوم کرد.

در اعلامیه ارک آمده است که رییس جمهور غنی یک بار دیگر از طالبان خواست که آتش بس بشری، سرتاسری و دایمی را که همانا خواست مردم، حکومت افغانستان و جامعه جهانی است، بپذیرند.

وی همچنان “به ارگان های مربوطه بخاطر بررسی همه جانبه رویداد و شناسایی و مجازات عاملین آن، هدایت داد و با تاکید گفت که مبارزه نیروهای امنیتی و دفاعی ما در برابر تروریستان و جنایتکاران ادامه خواهد داشت.”

مقام های ولایت پکتیا گفته اند که آقای غروال حوالی ساعت ۵:۳۰ بامداد امروز در شهر گردیز که در حال رفتن به سوی دانشگاه گردیز بود، مورد حمله قرار گرفت.

وی در این رویداد جراحت شدید برداشت که بعدا در بیمارستان جان داد.

حمله بر غروال در ادامه حملات هدفمند بالای چهره های شناخته شده و مقام های حکومتی است.

اوایل این ماه امرالله صالح و معاون اول ریاست جمهوری نیز در کابل مورد سوقصد قرار گرفت.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

در حمله طالبان در ننگرهار ۲۰ تن از نیروهای امنیتی جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۷, ۱۳۹۹)

در پی حمله طالبان بالای چند پاسگاه نیروهای امنیتی در ولایت ننگرهار دست کم ۲۰ نفر از نیروهای افغان جان باخته اند.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به آریانانیوز گفته است که شب گذشته شمار زیاد از جنگجویان طالبان بالای پاسگاه های امنیتی در ولسوالی های خوگیانی، حصارک و شیرزاد حمله کردند که با مقاومت نیروهای افغان مواجه شد.

به گفته آقای خوگیانی در نتیجه درگیری میان دو طرف دست کم ۲۰ تن از نیروهای افغان به شمول ۱۲ سرباز پولیس، سه پولیس محلی و پنج نفر از خیزش های مردمی جان باخته و سی تن دیگر زخم برداشته اند.

آقای خوگیانی می‌افزاید که به طالبان نیز تلفاتی وارد شده است. به گفته وی در این رویداد دست کم سی جنگجوی طالبان کشته و شمار زیاد دیگر آنان نیز زخمی شده اند.

طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

این در حالی است که مذاکرات میان افغان ها برای یافتن راه حل سیاسی برای ختم جنگ افغانستان در دوحه، پایتخت قطر آغاز شده است.

روز سه شنبه نمایندگان حکومت و طالبان اولین نشست رودررو شان را برگزار کردند که روی اصول کار و تقسیم اوقات نسشت های بعدی به توافق رسیدند.

معصوم ستانکزی رییس هیات مذاکره کننده حکومت در این نشست از طالبان خواست که دست از خشونت بردارند.

آقای ستانکزی گفت: “مهم‌ترین اولویت مردم افغانستان توقف خون ریزی در کشور است.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending