Connect with us

رویداد های اخیر

امیرخان متقی: تضعیف دولت به نفع هیچ کسی نیست

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۲۱, ۱۴۰۰)

مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی افغانستان می‌گوید، تضعیف دولت طالبان به نفع هیچ کسی نیست.

به اساس اعلامیه وزارت خارجه امارت اسلامی، او این اظهارات را روز گذشته (سه شنبه ۲۰ میزان) در نشست مشترک با سفیران و نمایندگان امریکا، اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای غربی در دوحه بیان کرده است.

متقی در این نشست، در مورد وضعیت کنونی افغانستان، روابط با دیگر کشورها، مشکلات اقتصادی جاری در افغانستان، از سرگیری پروژه‌های کمک های بشردوستانه و تحریم‌های بین‌المللی صحبت کرده‌است.

او دراین باره گفت:”تضعیف دولت افغانستان به نفع هیچ‌کس نیست، تأثیر منفی بر جهان خواهد گذاشت، چه در زمینه امنیت و چه مهاجرت اقتصادی از افغانستان.”

آقای متقی گفت:”نسخه فشار بر افغانستان جواب نداده است، بیایید روی نسخه تعامل و همکاری بهتر کار کنیم.”

آقای متقی گفته که اولویت طالبان اجرای حقوق ماه گذشته نیم میلیون کارمند در افغانستان و شروع پروژه‌های اقتصادی جدید است.

او در این زمینه از جامعه بین‌المللی خواسته است که تحریم‌های کنونی را لغو کند تا بانک‌ها فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند و نهادهای خیریه و دولت بتوانند از طریق منابع شخصی خود یا از راه کمک‌های مالی بین‌المللی به کارمندان خود حقوق پرداخت کنند.

در اعلامیه همچنان آمده است که اشتراک کننده‌گان گفته اند که:” معتقدیم که بی‌ثباتی افغانستان به نفع هیچکس نیست، اما ما نگرانی هایی داریم که شما (امارت اسلامی) باید به آنها توجه کنید. این امر بر روابط ما با شما تأثیر مثبت خواهد گذاشت.”

این درحالی است که امارت اسلامی در حال حاضر در تلاش شناسایی دولت خود و دست یافتن به منابع ارزی افغانستان است.

از سوی دیگر تاکنون هیچ کشوری حاکمیت امارت اسلامی را به رسمیت نشناخته است.

درهمین حال، سران گروه ۲۰ روزگذشته با برگزاری یک نشست فوق العاده با محوریت افغانستان، تعهد کردند که به مردم افغانستان کمک می‌کنند؛ اما این به معنای به رسمیت شناختن دولت امارت نخواهد بود.

رویداد های اخیر

دیدار وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست ناتو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

مولود چاوش اوغلو و آنتونی بلینکن وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست وزیران خارجه ناتو در لتونی دیدار کردند.

آقای چاوش اوغلو پیش از این نشست گفت که با اوکراین و روسیه در تماس است تا زمینه برای کاهش تنش میان دو کشور را فراهم کند. وزیر خارجه ترکیه افزوده است که تحریم ها علیه مسکو بحران کنونی را حل نخواهد کرد.

مقام های اوکراین و غرب گفته اند که مسکو نیروهای را در مرز با اوکراین مستقر کرده است. اوکراین امروز ار ناتو خواست تا تحریم هایی را علیه روسیه وضع کند.

گفته میشود که وزیران خارجه امریکا و ترکیه در مورد آخرین تحولات منطقه به شمول اوکراین، لیبیا و افغانستان گفتگو کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دومین محموله کمک‌های بشردوستانه روسیه به کابل رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که سه هواپیمای روسیه امروز چهارشنبه (۱۰قوب) حامل ۳۶ تُن کمک‌های بشردوستانه به کابل رسید و به مقام‌های امارت اسلامی تحویل داده شد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هر سه هواپیمای روسی ایلیوشین ایل-76 که در ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان مشارکت دارند، شهروندان روس و همچنین شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را تخلیه خواهند کرد.

به گفته این وزارت در مجموع بیش از 380 روس، شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (عمدتا قرقیزستان) و شاگردان افغان از دانشگاه های روسیه با هواپیماها تخلیه خواهند شد.

درهمین حال وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که این محموله شامل ۳۶ تُن مواد خوراکی است.

روسیه در مجموع ۱۰۸ تُن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تعهد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند بازگشایی سفارت خود در افغانستان را بررسی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی و عربستان سعودی در کابل، و بررسی آغاز مجدد فعالیت سفارتخانه‌های جاپان، آلمان و شماری از کشورهای اتحادیه اروپا، هند نیز بازگشایی سفارت خود در کابل را بررسی می‌کند.

مقام‌های هندی که خواستند نامشان فاش نشود در این باره به روزنامه هندو گفتند:”حضور در افغانستان ربطی به رسمیت شناختن ندارد. معنی حضور این است که شما دوست دارید افرادی را در صحنه داشته باشید که با رژیم جدید سروکار داشته باشند تا به تعامل با مردم ادامه دهند.”

این مقام‌ها افزودند که دولت هند هنوز درباره نیاز به بازگشایی سفارت این کشور در کابل متقاعد نشده است، اما بحث در مورد استراتژی هند در این باره ادامه دارد.

براساس این گزارش، گزینه‌های متعددی برای از سرگیری فعالیت دیپلماتیک هند در افغانستان وجود دارد، از جمله مستقر کردن یک تیم دیپلماتیک در محوطه امن مقر سازمان ملل در کابل، حفظ کارمندان محلی افغان، یا حفظ گروه کوچکی از دیپلمات‌ها و پرسنل امنیتی هند در کابل.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است