Connect with us

تجارت

امیدواری ها بر حل معضل ترانزیتی افغانستان و پاکستان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۳, ۱۳۹۹)

وزارت صنعت و تجارت می گوید که مشکلات ترانزیت با پاکستان را به زودی حل می کنند و صادرات نیز از طریق تورخم و سپین بولدک آغاز خواهد شد.

این وزارت می گوید که توانسته اند با پاکستان روی موضوعی توافق کنند که گذرگاه های سپین بولدک و تورخم برای انتقال امواد بازرگانی در هفته شش روز باز باشد.

به گفته ی مسئولان در این وزارت، پس از عید، صادرات اموال افغانستان نیز از طریق همین دو گذرگاه آغاز خواهد شد. آنان می گویند که صادارات از  این طریق ارزانتر تمام می شود.

از سوی دیگر، اعضای سکتور خصوصی می گویند که وزارت تجارت باید در کنار پاکستان راه های دیگری را نیز به منظور صادرات جستجو کند، چون مسیر پاکستان مطمین است.

چنانچه مسئولان در اتاق زراعت و مالداری می گوید که با فرا رسیدن فصل میوه تازه، حکومت باید زمینه های صادرات آن را مهیا سازد، زیرا با آنکه راه پاکستان نزدیکتر است، اما باز بودن آن بر روی بازرگانان همواره نا مطمئن بوده است.

آگاهان نیز تاکید دارند که برای رشد بازرگانی، حکومت باید راه های گوناگون را، هم در داخل و هم در خارج، جستجو کند.

امور ترانزیت و مراودات بازرگانی افغانستان با کشور پاکستان همیشه با مشکلات و چالش ها همراه بوده و در قید سیاست قرار داشته است

تجارت

کمک ۲۰۰ میلیون دالری بانک جهانی به افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۰, ۱۳۹۹)

هیات مدیره بانک جهانی روز گذشته بسته‌ی کمک مالی بلاعوض را به ارزش ۲۰۰ میلیون دالر امریکایی جهت مقابله با اثرات منفی اقتصادی و اجتماعی بحران کووید-۱۹ در افغانستان، تامین تسهیلات اولیه برای مردم نهایت آسیب پذیر و حمایت از تشثبات خصوصی، تصویب کرد.

این نهاد در اعلامیه ای گفته است که این بسته‌ی کمک مالی که در چوکات “پروگرام انکشاف پالیسی ها برای پاسخگویی بحران کووید- ۱۹ در افغانستان” به مصرف می رسد شامل ۱۰۰ میلیون دالر کمک اداره انکشاف بین المللی که بخش فراهم کننده کمک های مالی بانک جهانی برای فقیرترین کشور ها می باشد، و ۱۰۰ میلیون دالر دیگر کمک صندوق بازسازی افغانستان است که مدیریت آن را بانک جهانی به نمایندگی از ۳۴ کشور و سازمان های تمویل کننده بین المللی برعهده دارد.

 

در اعلامیه آمده است که با فراهم سازی این بسته کمک مالی، انتظار میرود که دولت افغانستان اقدامات اساسی را به منظور تقویت پالیسی ها در راستای تسریع بهبود اوضاع اقتصادی و اجتماعی و تقویت زیربنا های بنیادی مانند، تأمین انرژی برق، دسترسی به آب آشامیدنی و خدمات مخابراتی عملی سازد.

هینری کرالی، رئیس دفتر گروپ بانک جهانی در افغانستان میگوید:”در حالیکه بحران شیوع ویروس کوید ۱۹ سبب کاهش رشد اقتصادی و عواید ملی افغانستان گردیده است این پروگرام منابع مالی را به منظور مدیریت اثرات ناگوار این ویروس برای افغانستان فراهم می کند. انتظار میرود تا با عملی شدن این برنامه تاثیرات منفی شیوع ویروس کوید ۱۹ بالای زندگی خانواده های آسیب پذیر رفع گردد و بنیاد های اساسی برای تسریع رشد اقتصادی گذاشته شوند. بانک جهانی همچنان متعهد است تا در شرایط دشوار کنونی در کنار مردم افغانستان باقی بماند”.

این نهاد گفته است که بحران کووید ۱۹ تاثیرات فوق العاده منفی روی سکتور های مختلف از جمله سکتور صحی، اقتصادی و اجتماعی برجا گذاشته است که در نهایت سبب کاهش رشد اقتصادی و عواید ملی کشور گردیده است.

در اعلامیه آمده است: “قرار است با فراهم سازی این بسته‌ی کمک مالی بلاعوض دسترسی تشبثات کوچک و متوسط به قرضه و منابع مالی از طریق تعدیلات لازم در قوانین و مقررات افزایش یابد. همچنان در نظر است که برای محافظت از کارکنان صحی و ارتقای میزان آگاهی عامه پیرامون خشونت مبتنی بر جنسیت در مکاتب برنامه های مشخصی طرح و عملی شود.”

بانک جهانی افزوده است که از طریق این بسته مالی ابتکارات در زمینه تشویق دانش آموزان برای بازگشت شان به مکاتب بعد از گشایش مکاتب راه اندازی گردد.

این در حالی است که شمار مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان به ۳۳۹۰۸، تعداد جان باختگان به ۹۵۷ و بهبود یافتگان به ۲۰۸۴۷ نفر رسیده است.

 

به خواندن ادامه دهید

تجارت

حیف و میل پول در گمرک‌ها؛ تمام عایدات در حساب دولت واریز نمیشود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۹, ۱۳۹۹)

با آنکه مالیه دهندگان، تعرفه های گمرکی را در گمرکات کشور تحویل می‌دهند اما تمامی این پول ها در حساب دولت واریز نمی شود.

بندر تورخم در ننگرهار، اسلام قلعه در هرات، حیرتان در بلخ، آقینه در فاریاب، اسپین بولدک در کندهار، شیرخان بندر در کندز، انگور اده در پکتیکا و چندین بندر کوچک در شمال و جنوب کشور گواه فساد گسترده استند.

در این بنادر با آنکه تعرفه های گمرکی از سوی مالیه دهندگان تحویل می‌شود اما در ذخیره دولت پول کم جمع آوری میشود، گفته می‌شود بیشتر این بندرها در اختیار افراد تفنگدار و زورمند قرار دارد.

مقام های محلی در ولایت های که بنادر در آنها  موقعیت دارد می‌گویند که در این اواخر فساد در این گمرک ها به اوج رسیده است.

در سوی دیگر دیدبان شفافیت با انتقاد از نبود اصلاحات اداری می‌گوید که تقرری های بی موجب سبب افزایش فساد در گمرک های کشور شده است و حکومت تا حال هیچ اقدامی را برای اصلاح این روند انجام نداده است. به گفته ی رییس این نهاد وضعیت کنونی باعث شده است که فساد در گمرکات به شکل سازمان یافته صورت گیرد.

وزارت مالیه هم وعده ی آوردن شفافیت در گمرک های کشور را میدهد.

شمروز خان مسجدی سخنگوی وزارت مالیه می‌گوید که عواید گمرک ها به گونه جدی زیر نظارت قرار دارد تا جلو فساد گرفته شود.

پیشتر، والی هرات گفته بود که درآمد گمرک اسلام قلعه را باندهای مافیایی و زورمندان تاراج می‌کنند. موردی که به باور اقتصاد دانان در اکثر گمرک های  کشور وجود دارد.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

دیدبان شفافیت: میلیون‌ها دالر از درآمدهای گمرک‌های افغانستان حیف و میل می‌شود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۶, ۱۳۹۹)

یافته های دیدبان شفافیت افغانستان نشان می‌دهد که کارمندان آلوده با فساد گمرک‌ها، زورمندان محلی و چهره‌هایی در دولت درآمدهای گمرک‌ها را حیف و میل می‌کنند.

بر بنیاد یافته‌های مقام‌های محلی ده محموله با یک نمبر پلیت موتر از این گمرک بدون محصول کشیده می‌شود و روزانه نزدیک به صد محموله هم محصول نمی‌شوند.

غلام هاشم، عضو شورای ولایتی ولایت هرات میگوید: “ده موتر بار با یک نمبر پلیت و یک برنامه از گمرک کشیده می شود. موترهای اضافه تناژ تا صد موتر روزانه، تانکرهای تیل اضافه تناژ از گمرک کشیده می‌شد.”

سرپرست گمرک اسلام قلعه‌ هم بر فساد گسترده در این گمرک مهر تایید می‌زند.

مصطفی حکیمی، سرپرست گمرک هرات میگوید: “تهدیدات زورمندان و مافیا به حدی زیاد است که کار قانونی صد فیصد نمی تواند آنجا بشود، کار بالای کارمندان به زور اجرا می شود و حتی برخی کارمندان به شمول مدیر منابع بشری لت و کوب شده اند.”

والی هرات می‌گوید، از سه میلیون افغانی محصول یک محموله، تنها ۳۰ هزار افغانی محصول پرداخته می‌شود.

احمد وحید قتالی، والی هرات گفته است: “در هفت موتر تشریح شده، هفت آن ها بار غیرقانونی، اضافه بار، تزویر و تغییر جنس در این‌ها هویداست.”

یافته‌های دید‌بان شفافیت افغانستان از گمرک‌ها حاکی از حیف و میل میلیون ها دالر عواید گمرکی است.

ناصر تیموری، پژوهشگر این نهاد میگوید: “سالانه میلیون ها دالر از عواید گمرکی افغانستان در اثر این که افراد آلوده با فساد در گمرکات وجود دارد و مداخله زورمندان محلی و افراد داخل دولت استند، حیف و میل می شود.”

وزارت مالیه نیز وجود فساد در گمرک ها را تایید کرده است.

شمروز خان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه میگوید: “مساله فساد در این شک نیست که موجود است اما ارقامی که ارایه شده منتظر استیم که والی صاحب دریافت های خود را با ما شریک کند تا بدانیم که والی صاحب بر اساس کدام بررسی به این ارقام دست یافته است.”

دیدبان شفافیت می‌گوید، تقرری‌های غیرشفاف و غیررقابتی در گمرک‌ها، این ساختار را فسادزا ساخته‌ است.

فرید احمد، سخنگوی کمیسیون مستقل اصلاحات اداری میگوید: “تاکنون تمام استخدام ها در گمرک ها از سوی وزارت مالیه صورت گرفته و کمیسیون مستقل اصلاحات اداری هیچ نقشی نداشته است. اما به دستور رییس جمهور قرار است پست های گمرک‌ها به رقابت آزاد گذاشته شوند.”

وزارت مالیه هرچند می‌گوید با گذاشتن اسکنرها در گمرک‌ها برای فسادزایی کار شده اما منابع می‌گویند در برخی گمرک‌ها اسنکرها از بهر معافیت محصول، غیرفعال نگهداشته می‌شوند.

به خواندن ادامه دهید

Trending