Connect with us

رویداد های اخیر

امیدواری عبدالله برای دست یابی به توافق سیاسی در نشست ترکیه

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۴۰۰)

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، در گفت‌وگو با آژانس خبر رسانی ترکی انادولو می گوید که امید وار است که نشست استانبول منجر به پیشرفت در روند صلح کشور شود.

عبدالله تاکید می کند که نشست‌های دوحه ادامه خواهد یافت، اما در نشست استانبول باید به توافقی دست یابیم.

عبدالله در این باره گفت:”ما باید به یک پیشرفت واقعی دست یابیم. البته رسیدن به توافق نهایی زمان‌گیر است ولی ما باید حد اقل روی چند اصل با هم توافق کنیم. و توافق روی آتش‌بس بسیار، مهم خواهد بود.”

از سوی دیگر، وزیر خارجه ترکیه می گوید که امکان دارد در نشست استانبول، طالبان و دولت افغانستان به یک توافق دست یابند.

وزیر خارجه ترکیه در نشست خبری در بروکسل می گوید که ترکیه برای برگزاری نشست صلح در مورد افغانستان آماده می شود، نشستی که جاگزین نشست قطر نه بلکه، نشست حمایتی خواهد بود.

وی تاکید می کند که منتظر امضا شدن تفاهمنامه ای بین دولت افغانستان و طالبان نیز در این نشست است.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در این باره میگوید:” ما منتظر امضای شدن یاداشت تفاهم میان دولت افغانستان و طالبان استیم، در این راستا با طرف‌ها گفت‌وگو‌ می‌کنیم. سدات اونال، معاون وزیر امور خارجه نیز دو هفته پیش در دوحه، پایتخت قطر حضور داشت و با رهبران طالبان به ویژه ملا برادر دیدار کرده است، می‌خواهیم با دیدار با تمام طرف‌ها به زودی تاریخ برگزاری کنفرانس را مشخص کنیم.”

وزیر خارجه ترکیه، از یک نشست بزرگتر دیگری نیز سخن گفته است، وی می گوید که با همتای امریکایی اش در مورد برگزای یک نشست جامع تر دیگر در ترکیه و یا امریکا نیز به اتفاق نظر دست یافته اند.

طارق فرهادی، مشاور پیشین رییس جمهور، در این باره گفت:” این به معنای از این است که مذاکرات صلح به دوگام برجسته پیش می‌رود، یکی ترکیه، در آنجا شاید یک توافق مشارکت قدرت امضا شود، بعد از آن یک کنفرانس دیگر ضرورت است که جهان بازهم وعده هایی بدهند به کمک بین المللی.”

با این حال آگاهان به این باور اند که عدم مدیریت سیاسی در کشور باعث شده تا  نشست استانبول، در مورد ساختار سیاسی افغانستان به گونه حتمی تصمیم بگیرد.

جعفر مهدوی، رییس حزب ملت افغانستان، در این باره گفت:”معلوماتی که ما از داخل ارگ داریم، هیچ مدیریت، برنامه ریزی و کدام استراتیژی و پالیسی مشخصی در ارتباط جنگ و صلح وجود ندارد و حکومت خودش هم به این جمع بندی رسیده که در آستانه سقوط و فروپاشی است.”

هرچند تاریخ دقیق نشست ترکیه تا هنوز اعلام نشده است، اما گفته می شود که این نشست در هفته دوم ماه اپریل به مدیریت سازمان ملل متحد برگزار می شود

رویداد های اخیر

پلچرخی؛ بزرگترین زندان افغانستان اکنون بدون زندانی است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۵, ۱۴۰۰)

زندان پلچرخی، بزرگ‌ترین زندان افغانستان که هزاران زندانی امارت اسلامی و جنگجوی داعش را در کنار مجرمان رویدادهای جنایی در بند داشت، امروز خالی و بدون هیچ زندانی است.

در داخل زندان پلچرخی سندهای وجود دارد که حضور هزاران زندانی امارت اسلامی، داعش و مجرمان جرم‌های جنایی را نشان میدهند.

صفی‌الله، محافظ پیشین زندان پلچرخی، در این باره می‌گوید:” فعلا کسی نیست، می‌توانید دیده، عموما تخریب کرده اند بسیاری جاها را و برامده اند.”

به گفته‌ی گزارش‌گر آریانانیوز که از این زندان دیدن نموده است می‌گوید که نشانه‌های از آرزوی زندانیان امارت اسلامی از برگشت نظامی امارتی در این زندان دیده می‌شود.

در کنار این شماری از زندانیان گروه داعش نیز نشانه‌های پرچم خلافت اسلامی را پشت سر گذشته اند.

صفی الله، در این باره گفت:” اینجا مدرسه ای بود که قاری‌ها طالبان{امارت اسلامی} شاگردان را آموزش می‌دادند برای حفظ قران کریم، ما این مدرسه را برای شان تنظیم کرده بودیم.”

آنچه که امروز از بزرگ‌ترین بازداشتگاه افغانستان مانده، همان وسایل بازمانده زندانیانی است .

محمد سلیم، زندانی پیشین امارت اسلامی در زندان پلچرخی می‌گوید:” اینجا برای ما جزا دادند، دست‌های ما را بسته می‌کردند و جزا می‌دانند و می‌زد.”

درهمین حال، مقام‌های امارت اسلامی گفته که برای برگرداندن زندانیان اقدام می‌کند؛ اما آنچه اکنون روشن است هزاران زندانی داعش و کسانی که دست به جرم‌های سنگین زده بودند، حالا آزاد و در بیرون از این زندان گشت و گذار میکنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار فرستاده سازمان ملل با حقانی: کمک‌های عاجل بشردوستانه بحث شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۵, ۱۴۰۰)

دیبرا لاینز، فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان با سراج الدین حقانی، سرپرست جدید وزارت داخله افغانستان در باره کمک‌های فوری بشردوستانه به افغانستان دیدار و گفتگو کرده است.

سهیل شاهین، یک عضو امارت اسلامی در صفحه تویتر خود گفته که “حقانی تاکید کرده که پرسونل سازمان ملل میتوانند بدون مانعی به فعالیت‌های شان ادامه بدهند و به افغان‌ها کمک‌های حیاتی برسانند.”

این درحالی است که خشک سالی و فقر اقتصاد افغانستان را خدشه دار کرده بود، اما با سقوط حکومت غنی و منجمد شدن دارایی‌های افغانستان وضعیت کشور بدتر شده است.

انتونیو گوترش، سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد گفته که افغان‌ها شاهد خطرناک‌ترین لحظات شان استند.

هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان گفته که دیبرا لاینز تاکید کرده که همه پرسنل سازمان ملل متحد و پرسونل بشردوستانه در افغانستان باید بدون موانع برای ارایه کردن کمک‌های حیاتی کار کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ملابرادر اختلافات درونی میان امارت اسلامی را رد کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۵, ۱۴۰۰)

ملا عبدالغنی برادر٬ معاون نخست وزیر پس از چند روز غیابت امروز (پنجشنبه، ۲۵ سنبله) در یک پیام ویدیویی خبرها درباره اختلافات درونی امارت اسلامی را رد کرده است.

این مقام حکومت می‌گوید که امارت اسلامی در میان خود شفقت و ترحم دار.

ملا برادر گفته:” الحمدالله صحت و سلامت استم، از سوی دیگر که رسانه‌ها از اختلافات داخلی خبر می‌دهند هیچ حقیقت ندارد. ما در میان خود شفقت و ترحم داریم، حتی در میان یک خانواده هم این گونه شفقت و ترحم وجود نخواهد داشت.”

این مقام امارت اسلامی در باره عدم حضورش در دیدار با وزیر خارجه قطر می‌گوید که از این دیدار از پیش اطلاعی نداشت.

ملا برادر افزوده:” از سفر وزیر خارجه قطر پیشاپیش اطلاع نداشتم در غیر آن سفر خود را برای دیدار با شیخ عبدالرحمن آل ثانی لغو می‌کردم.”

درهمین حال انس حقانی، عضو ارشد امارت اسلامی، نیز خبرها درباره اختلاف‌ها میان رهبری امارت اسلامی را تبلیغات مخالفان شان میداند.

حقانی در این باره گفته:” کوشش می‌کنند که اذهان مردم را خراب کنند، هیچ تشویش نکنید، ما بر سر قدرت جنگ نمی‌کنیم.”

این درحالی است که مجله تایم، ملا عبدالغنی برادر، یکی از بنیانگذاران امارت اسلامی و معاون فعلی نخست وزیر دولت تازه را به عنوان یکی از چهره‌های تاثیر گذار سال ۲۰۲۱ اعلام کرده است.

امارت اسلامی از ملا برادر به عنوان یکی از مغزهای متفکر شان یاد می‌کنند که در دو سال گذشته مذاکرات صلح با امریکا را رهبری کرد.

 گفته می‌شود او از جمله چهره‌های معتدل در میان امارت اسلامی است و خواهان ایجاد دولت همه‌‌شمول در افغانستان می‌باشد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است