Connect with us

رویداد های اخیر

امیدواری زمبابوی برای میزبانی از افغانستان در مسابقات T20

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جولای 20, 2020)

تیم کرکت زمبابوی با وجود نگرانی های همه گیری ویروس کرونا هنوز هم امیدوار است در آینده نزدیک در یک رقابت پنج مسابقه ای T20 جهانی میزبان افغانستان باشد.

بر اساس گزارش خبرگزاری «زمبابوی نیوز»  تیم ملی این کشور در حال تمرین برای آمادگی برای مسابقه احتمالی با افغانستان است.

دارلینگتون ماجونگا مدیر ارتباطات کرکت زمبابوی، گفته است که کرکت زمبابوی و کرکت بورد افغانستان توافق کرده اند که این مسابقه در صورت برداشتن ممنوعیت از سوی دولت زمبابوی برگزار خواهد شد.

صحبت ها از برگزاری این مسابقه در حالی مطرح میشود که زمبابوی اقدامات شدیدتری برای مهار شیوع ویروس روی دست گرفته است.

آقای ماجونگا گفت: “ما با افغانستان توافق كردیم تا به سیر هایی بپردازیم كه قبل از قرنطینه روی آن تعهد کرده بودیم. با این حال، تور فقط در صورت تصویب از سوی دولت می تواند اتفاق بیفتد و ما از مقامات خواسته ایم كه مجوز برگزاری این مسابقات را بدهند.”

با این حال ، گزارش های رسانه های محلی نشان می دهد که هیات مدیره کرکت زمبابوی با چالش سختی روبرو است تا برگزاری این مسابقات را تصویب کند.

هفته گذشته ، دولت زمبابوی اعلام کرد که در پاسخ به آمار “نگران کننده” که روز یکشنبه از ۱۶۰۰ فراتر رفته بود، محدودیت های قرنطینه را سخت تر می کند.

در همین حال، کرکت بورد افغانستان هفته گذشته در بیانیه ای اعلام کرد بازیکنان تیم ملی ماه گذشته تمرینات خود را برای آمادگی برای مسابقات آینده آغاز کردند.

این بورد همچنین گفته است که تمام بازیکنان تیم ملی آزمایش کرونا داده اند که نتیجه ی همه شان منفی بوده است.

رویداد های اخیر

دیدار مقام‌های هندی با اعضای طالبان در قطر

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 22, 2021)

یک مقام ارشد قطری تایید کرده است که مقام‌های هندی در جریان سفر شان به دوحه با هیات رهبری طالبان دیدار کرده اند.

به اساس گزارش رسانه‌‌های هندی مطلق بن مجاهد آل قحطانی، نماینده ویژه قطر در امور مبارزه با هراس‌افگنی در این باره گفته:” مقام‌های هندی یک دیدار مخفی با طالبان داشته اند، اما چرا؟ چون نباید فکر کرد که طالبان قرار است تمام قدرت را در آینده تصرف کند، بلکه اینگونه باید فکر کرد که این گروه یکی از بازیگران کلیدی در سیاست این کشور در آینده خواهد بود.”

این سفر مقام‌های هندی در حالی صورت میگیرد که قبل از این وزیر خارجه هند دو بار به قطر سفر کرده و با مقامات ارشد آن کشور دیدار کرده است.

قحطانی علت سفر مقامات هند و دیدار با طالبان را نقش مهم این گروه در آینده افغانستان عنوان کرده است.

وی تاکید کرد که افغانستان نباید به مکانی برای جنگ نیابتی تبدیل شود و افغانستان امن و باثبات به نفع پاکستان و هند خواهد بود.

القحطانی افزوده:” من دلیل این گفتگوها را درک میکنم. ما باید در نظر داشته باشیم که در یک وضعیت بحرانی بسر میبریم و هر نشست که صورت میگیرد برای این صورت گیرد تا طرف‌ها را تشویق کنیم که مشکلات خود را از راه گفتکو حل کنند.”

تاکنون مقام‌های هندی در این باره به رسانه‌ها چیزی نگفته است.

این در حالی است که قبل از این زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، با وزیر خارجه هند در دوحه در باره روند صلح افغانستان دیدار و گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سقوط پی‌هم ولسوالی‌ها؛ امریکا میگوید روند خروج احتمالا آهسته میشود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 22, 2021)

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا روز گذشته (دوشنبه، ۳۱ جوزا) گفته که رهبران امریکا روند خروج سربازان خارجی از افغانستان را ارزیابی میکنند.

وی میگوید که سرعت خروج نیروهای امریکایی از افغانستان با در نظرداشت حمله‌های طالبان ممکن تغییر کند.

این وزارت می افزاید که روند خروج قطعی است و نیروهای شان در اوایل سپتمبر افغانستان را ترک خواهند کرد.

 جان کربی در این باره گفت:” اگر سرعت، چگونگی یا میزان خروج سربازان در کدام روز یا هفته مشخصی به تغییر نیاز داشت، ما می‌خواهیم که در این مورد انعطاف‌پذیر باشیم”.

پنتاگون همچنان گفته که سربازان آن کشور تا زمانیکه در افغانستان امکانات در اختیار داشته باشند از نیروهای افغانستان پشتیبانی خواهد کرد.

دوید پتریوس، فرمانده پیشین نیروهای ناتو در افغانستان، در این باره گفت:” من بیشتر نگرانم و آرزو دارم که بدترین ترس اتفاق نیفتد، اما شما حال فروپاشی نیروهای افغان را می بینید که من فکر می کردم شاید زمانی زیادی را در برگیرد. ترس این را دارم که در این کشور جنگ داخلی آغاز شود و افغانستان به عقب بر گردد. “

وزارت دفاع امریکا و سازمان ملل سطح بالای خشونت‌ها در افغانستان را نگران کننده می دانند.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد، در این باره گفت: “به گونه واضح ما نگران دوام خشونت‌ها در افغانستان استیم که بیشتر زنان، اطفال، اقلیت‌های مذهبی و در مجموع دیگر افراد ملکی مورد هدف قرار می گیرند. “

وزارت دفاع امریکا هفته گذشته گفته بود که حدود ۲۵۰۰ سرباز و  ۱۶۰۰۰ قراردادی که اکثریت امریکایی اند در افغانستان حضور دارند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نگرانی شورای حقوق بشر سازمان ملل از افزایش خشونت‌ها در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 22, 2021)

کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر از افزایش خشونت‌ها و تلفات غیرنظامیان در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

میشل باشله، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، پس از چهل و هفتمین نشست شورای حقوق بشر این سازمان گفته که حمله اخیر بر یک مکتب در غرب شهر کابل که باعث جان باختن ۸۵ دانش آموز دختر شد تکان دهنده است.

وی افزوده که در شش ماه گذشته که گفتگوهای میان افغان‌ها آغاز شده تلفات غیرنظامیان نسبت به سال گذشته ۴۱ درصد افزایش یافته است.

او در این باره گفته:” خروج نیروهای بین‌المللی که قرار است در ماه سپتمبر تکمیل شود باعث ترس در باره آینده افغانستان به ویژه در میان زنان، اقلیت‌ها، فعالان حقوق بشر و خبرنگاران شده است که دست آوردهای بیست سال گذشته در آن از بین نروند.”

وی از طرف‌های درگیر خواسته است تا گفتگوهای صلح را از سرگیرند و آتش بس فوری اعلام کنند.

او افزوده:” من از همه طرف‌ها میخواهم که گفتگوهای متوقف شده را از سرگیرند و عاجلا آتش بس اعلام کنند تا غیرنظامیان در آمان باشند.”

وی همچنان گفته که نقش کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان باید حفظ شود.

وی در این باره گفته:” با توجه به وخیم شدن وضعیت، من از این شورا میخواهم که نقش نظارتی خود را افزایش دهد و میکانیزم را روی دست گیرد تا پاسخ موثر جلوگیری کننده داشته باشد.”

این در حالی است که در این اواخر درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و طالبان افزایش یافته که در نتیجه آن به غیزنظامیان نیز تلفات جانی و مالی وارد شده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است