Connect with us

تجارت

امیدواری برای بهبود کار رستورانت‌ها در کابل

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۲۳, ۱۴۰۰)

با وجود کساد کسب و کار در افغانستان و ترس از سقوط اقتصاد کشور، شماری از صاحبان رستورانت‌‌های کوچک امیدوار اند که وضعیت کار آنان بهبود پیدا کند.

تغیر نظام در افغانستان جنبه‌های زیادی از زندگی عام مردم را تحت تاثیر قرار داده اس؛ این تاثیرات در چند روز اول پس از روی کار آمدن امارت اسلامی در کابل، قابل مشاهده بود.

اجمل خان، مسوول یکی از رستوارنت‌ها در کابل می گوید: “ما روزانه ۶۰ تا ۷۰ کیلو گوشت می‌فروختیم. اکنون این مقدار به ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرم کاهش یافته است. ما نیمی از تجارت خود را از دست داده ایم. هر وقت از کسی می‌پرسیم، می‌گوید پول ندارد – یا پولش در بانک‌ها گیر مانده است. در روزهای اول حکومت جدید هیچ کاروبار وجود نداشت، اما اکنون کمی بهتر شده است.”

بر اساس این گزارش، تغیر نظام کیفیت روی غذا و قیمت غذا در رستورانت‌ها تاثیرات خود را گذاشته است، اما مشتریان از خدمات راضی هستند، با این حال، وضعیت کلی اقتصادی و عدم ثبات به بسیاری از افراد اجازه نمی‌دهد که برای صرف غذا به بیرون بروند.

عبدالرشید، یکی از مشتریان گفت: “هیچ تغییری در قیمت‌ها به میان نیامده است. قیمت‌ها یکسان است و خدمات نیز همینطور. همه چیز مثل قبل است؛ فقط بازار کند شده است. انشالله بهتر شود، من اکنون اغلب نمی‌آیم زیرا اکثر مردم منبع درآمد ثابتی ندارند، بنابراین نمی‌توانند بیرون غذا بخورند و از حضور خانواده و دوستان لذت ببرند.”

از سوی هم مقام‌های دولتی، کارکنان بانک‌ها و کارکنان نهادهای خارجی مشتری اصلی رستورانت‌ها بودند. از زمان روی کار آمدن امارت اسلامی، بسیاری از آنها رفتن به دفاتر خود را متوقف داده اند. با این حال، صاحبان رستورانت‌ها امیدوارند که با بازگشت افراد به شغل خود، وضعیت به حالت عادی بازگردد و بانک‌ها دوباره فعالیت عادی خود را آغاز کنند.

عبدالله، مالک یک رستورانت درشهر کابل می‌گوید:”ما هنوز ۳۰ درصد از مشتریان خود را داریم. جلوی رستورانت ما، بانک‌ها، دفاتر وجود دارد. کارمندان آنها دیگر به اینجا نمی‌آیند. آنها یا در خانه هستند یا کشور را ترک کرده اند.”

تجارت

نگرانی تولید کننده‌گان زعفران از نبود بازار

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۱, ۱۴۰۰)

اتحادیه تولید کننده‌گان زعفران می‌گوید که در دو سال اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا و اوضاع سیاسی کشور بازار زعفران با رکود مواجه شده و حتی با خطر نابودی مواجه است.

تولید کننده‌گان زعفران می‌گویند که در حال حاضر بازار خارجی برای زعفران وجود ندارد.

عبدالبصیر عظیمي، صادر کننده زعفران، در این باره گفت:”ما تولیدات داشتیم، اما از بهر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا مسدود کردیم. حالا هم تولیدات بند است و هم صادرات. اگر دهلیزهای هوایی مساعد نشود شاید سیستم زعفران در افغانستان مسدود شود.”

درهمین حال مسولان اتاق زراعت و مالداری از امارت اسلامی می‌خواهد که برای تولیدات زراعتی کشور بازاریابی کند.

میرویس حاجی زاده، معاون اتاق زارعت ومالداری، در این باره گفت:” زعفران ما در چند سال گذشته پیهم مقام اول را گرفت حالا با مشکلات روبرو است و باید برای آن زمینه صادرات برابر شود.”

آگاهان اقتصادی از وزارت زراعت و مالداری می‌خواهند که برای رشد و حمایت تولیدات داخلی توجه لازم داشته باشد.

سیدالرحمان عمران، آگاه اقتصادی، در این باره گفت:” ما مشاهده می‌کنیم که برخی تولیدات زراعتی ما در بازار جهانی جایگاه خاص دارد و مشتریان زیاد هم دارد، اما حالا مارکیت آن در حال از بین رفتن است. این مشکل باید به گونه اساسی حل شود.”

این درحالی است که تولید زعفران افغانستان در چند سال گذشته رُشد خوبی داشت و هزاران تُن بگونه مستقیم وغیر مستقیم در این بخش سرمایه‌گذاری کرده بودند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

نگرانی‌ها از افزایش قیمت چوب در آستانه فرا رسیدن فصل سرما

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۹, ۱۴۰۰)

شماری از شهروندان کشور می‌گویند که در اوضاعی کنونی تهیه چوب برای زمستان آینده برای شان طاقت فرسا شده است.

این درحالی است که اوضاع سیاسی، اقتصاد مردم را ضربه زده و قیمت مواد سوختی بشمول چوب بلند رفته است.

عبدالخالق، باشنده کابل، در این باره گفت:” در چنین وضیعت باید حکومت کنترول داشته باشد بالای نرخ ها، از توان خریدن چوب بالا است.”

مردم از امارت اسلامی میخواهند تا بازارها را کنترول کند و مانع قیمت فروشی از سوی فروشنده‌گان شود.

صدیق الله، باشنده کابل، در این باره گفت:” ما آمدیم که چوب برای زمستان خریداری کنم، اما به اندازه ای قیمت شده که توان خریداری را نداریم.”

در حال حاضر یک خروار چوب سوخت در پایتخت، از هشت تا ده هزار افغانی بفروش می‌رسد.

این درحالی است که قبل از سازمان ملل هشدار داده بود که افغان‌ها در زمستان آینده با چالش‌های گوناگون روبرو خواهند شد.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

امریکا: امارت اسلامی اجازه دسترسی به ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان را ندارد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۸, ۱۴۰۰)

وزارت خزانه‌داری امریکا روزگذشته (سه‌شنبه ۲۷میزان) اعلام کرد که امارت اسلامی اجازه دسترسی به ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان را که بخش عمده آن در ایالات متحده است، نخواهد داشت.

به گزارش رویترز، امارت اسلامی پس از به قدرت رسیدن، از امریکا خواسته است که بیش از ۹ میلیارد دالر از ذخایر بانک مرکزی افغانستان را که در بیرون از آن کشور نگهداری می‌شود آزاد کند.

اما والی آدیه‌مو، معاون وزارت خزانه‌داری امریکا به کمیسیون بانکداری سنای این کشور گفت:”به اعتقاد ما ضروری است که تحریم‌ها علیه طالبان (امارت اسلامی) برجا بماند، اما در عین حال راه‌هایی برای یاری‌رسانی بشردوستانه مشروع به مردم افغانستان پیدا شود. این دقیقا کاری است که ما داریم می‌کنیم.”

رویترز می‌نویسد در حالی که افغانستان دچار بحرانی انسانی است، امریکا و دیگر کشورهای غرب با گزینه‌های دشواری روبرو اند که چگونه با امارت اسلامی وارد تعامل شوند بدون آن که به امارت اسلامی مشروعیتی را که در پی آن است ببخشند، و در عین حال تضمین کنند که کمک‌های بشردوستانه به دست مردم افغانستان می‌رسد.

آدیه‌مو گفت:”هدف این است که اجرای تحریم‌ها علیه طالبان (امارت اسلامی و شبکه حقانی را تضمین کنیم، اما در عین حال بگذاریم کمک‌های بشردوستانه وارد آن کشور شود.”

شبکه حقانی گروهی وابسته به امارت اسلامی است که در جوار مرز افغانستان و پاکستان استقرار دارد و برخی از حملات در جنگ افغانستان به آن نسبت داده می‌شود.

به گفته آدیه‌مو، وزارت خزانه‌داری امریکا تمامی اقدامات ممکن در چارچوب تحریم‌ها را انجام می‌دهد که تا دست گروه‌های بشردوستی که می‌خواهند کمک‌ها به دست مردم افغانستان برسد، باز باشد. او اما در عین حال هشدار داد که امارت اسلامی مسئولیت دارد بگذارد کمک‌های بشردوستانه وارد افغانستان شود.

خزانه‌داری امریکا ماه گذشته دو مجوز کلی برای کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان در عین ادامه تحریم‌ها علیه امارت اسلامی را صادر کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است