Connect with us

تجارت

امضای قراردادها برای تقویت خدمات در فرودگاه های کشور

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اکتبر 30, 2020)

قراردادهای خدمات امنیتی، مدیریت عملیاتی، خدمات زمینی، سیستم سازی و فناوری میدان های هوایی کشور، به امضا رسید.

این قراردادها روز گذشته با حضورداشت محمد اشرف غنی رییس جمهوری، حمدالله محب مشاور امنیت ملی و عبدالهادی ارغندیوال سرپرست وزارت مالیه توسط منصور المنصوری رییس شرکت G42 امارات متحده‌ی عربی و محمد قاسم وفایی‌زاده رییس اداره هوانوردی ملکی امضا گردید.

در این مراسم رییس جمهور غنی با استراتیژیک خواندن این قراردادها گفت که روابط نیک تاریخی و سیاسی میان افغانستان و امارات متحده عربی را می توان مشارکت کامل همکاری های اقتصادی نام گذاشت.

رییس جمهوری افزود که افغانستان سرمایه های بزرگی در میدان های هوایی خویش دارد، اما متاسفانه این ظرفیت ها شناسایی نشده اند.

به گفته وی: “ما با امارات متحده عربی این همکاری ها را بخاطر ایجاد کردیم که شما بهترین تجربه را در زمینه های خدمات امنیتی، خدمات زمینی و سیستم سازی و تکنالوژی میدان های هوایی دارید.”

آقای غنی تصریح کرد: “من یقین دارم که مسئولین و پرسونل خدماتی میدان های هوایی، مشتریان و مردم ما تغییرات متفاوت را احساس خواهند کرد.”

رییس جمهور گفت: “”ما به میدان های هوایی منحیث زیربناهای مهم نگاه می کنیم و در میدان های هوایی خود خدمات استندرد و معیاراتی را که از نگاه مدیریت عملیاتی و خدمات زمینی مهم است، نیاز داریم و انتقال محصولات افغانستان از طریق دهلیز هوایی نیز باید بر اساس این استندردها، انجام شود.”

رییس جمهور غنی خاطرنشان کرد که فرودگاه بین المللی حامد کرزی ظرفیت های زیاد دارد که به بستری برای انتقال محموله ها و مسافران مبدل می گردد و فرودگاه های کندهار و هرات فاصله کوتاه به امارات متحده عربی دارند و میدان هوایی بین المللی مولانا جلال الدین بلخی می تواند به نقطه وصل با آسیای مرکزی مبدل گردد و با همدیگر یک شبکه را می سازند که با استفاده از این شبکه می توان خدمات بیشتر را ارایه کرد.

در همین حال منصور المنصوری رییس شرکت جی-۴۲ امارات متحده عربی صحبت گفت: “جای افتخار است که به افغانستان آمده ام و در حضور رییس جمهور غنی، قراردادهای همکاری میان شرکت G42 امارات متحده عربی و اداره هوانواردی ملکی افغانستان را به امضا رساندیم.”

وی در رابطه به تجارب شرکت G42 در زمینه های مدیریت و ارایه خدمات هوانوردی معلومات ارایه کرد و افزود که امضای این قراردادها آغاز فرصت های بیشتر همکاری نهادهای امارات متحده عربی و افغانستان می باشد.

منصوری گفت که افغانستان و امارات متحده عربی روابط دوستانه و تاریخی دارند و این مناسبات در سال های اخیر بیشتر تقویت شده است.

تجارت

روند چیدن گل زعفران در ولایت هلمند آغاز شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 25, 2020)

مقام‌های محلی ولایت هلمند می‌گویند که به منظور ترویج کشت زعفران در این ولایت ۱۲ مزرعه‌ی نمایشی برای دهقانان ایجاد گردیده بود که اکنون زمان برداشت گل‌‌های آن است.

زلمی الکو، رییس زراعت ولایت هلمند می‌گوید: ” کشت زعفران در هلمند موفقانه بود، من امید دارم که این کشت در هلمند توسعه یابد.”

آقای الکو می‌گوید که ۱۲ مزرعه‌ی نمایشی را در هلمند، به منظور ترویج کشت زعفران ایجاد کرده بود و هم‌چنان به مستفید شونده‌گان این مزرعه‌های نمایشی، وسایل مورد نیاز شان نیز توزیع شده است.

رییس زراعت هلمند می‌گوید که افزایش عواید دهقانان با استفاده از کشت زعفران، از هدف‌های اساسی ساخت این مزرعه‌های نمایشی است.

آقای الکو افزود که اقلیم هلمند برای کشت زعفران مناسب است و زعفران دراین ولایت در دوفصل حاصل می دهد.

این مقام‌ها ابراز امیدواری کرده اند که این کشت در هلمند توسعه یابد و از طریق کشت زعفران بتوانند کشت کوکنار را دراین ولایت ازمیان بردارند.

به گفته‌ی مقام‌های محلی سال گذشته نیز در هلمند ۱۵ مزرعه‌ی نمایشی زعفران ساخته شده بود که حاصلات قناعت ‌بخش از آن به دست آمد.

مقام‌ها افزودند که یک کیلو گرام زعفران در داخل سه هزار دالر، در منطقه تا شش هزار دالر و در بازارهای جهان هفت تا هشت هزار دالر فروخته می‌شود که دهقان از کشت زعفران سود بیشتر می‌برند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

هند سد شاه توت کابل را می‌سازد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 24, 2020)

وزیر امور خارجه هند در نشست ژنو اعلام کرد که کشورش سد شاه‌توت در کابل را می‌سازد.

وی که در نشست ژنو سخنرانی می کرد گفته است که سد شاه‌توت به تأمین آب ساکنان کابل کمک خواهد کرد.

وی می‌گوید که :” خوشحالم که امروز توافق نامه‌ای را با افغانستان برای ساخت سد شاه‌توت که آب آشامیدنی برای دو میلیون نفر از ساکنان کابل فراهم می کند، اعلام کنم.”

وی همچنین گفت هند فاز چهارم از یک برنامه توسعه جامعه با تأثیرات بالا را در افغانستان آغاز خواهد کرد که شامل ۱۵۰ پروژه به ارزش ۸۰ میلیون دلار است.

وی اظهار داشت هند برای صلح و توسعه در افغانستان سرمایه گذاری هنگفتی کرده است.

وی همچنان گفته است که کشورش خواستار آتش بس فوری و همه جانبه است.

وی در ادامه گفت”ما بدین باور هستیم که روند صلح باید توسط افغان‌ها، به مالکیت افغان‌ها و به رهبری افغان‍‌ها باشد.”

بربنیاد اطلاعات وزارت انرژی و آب، کارهای ساختمانی بند شاه توت که ۲۳۶میلیون دالر هزینه برمی‌دارند، و با بهره برداری از بند شاه توت، ۱۴۶میلیون مترمکعب آب در آن ذخیره خواهد شد که در کنار فراهم شدن آب آشامیدنی برای دو میلیون تن از باشنده گان پایتخت، آب آبیاری بیش از چهارصد هکتار زمین نیز فراهم خواهد شد.

 مطالعات فنی و اقتصادی و نیز طراحی بند شاتوت در سال ۲۰۱۲ به پایان رسیده است.

هند پس از زمان سقوط رژیم طالبان در بازسازی افغانستان نقش عمده‌ای داشته و بیش از ۲ میلیارد دلار در پروژه‌های مختلف بازسازی و زیربنایی سرمایه گذاری کرده است.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

ازبیکستان پروازهایش را به افغانستان از سر می‌گیرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 17, 2020)

ریاست جمهوری ازبیکستان در یک فرمان گفته است که ازبیکستان میخواهد تجارت دوجانبه را با افغانستان تا سال ۲۰۲۳ میلادی به ارزش دو میلیارد دالر امریکایی افزایش دهد.

دراین فرمان همچنان آمده است که پروازهای مستقیم میان افغانستان و ازبیکستان نیز در سال آینده میلادی آغاز خواهند شد.

بر بنیاد گزارش‌ها پروازهای مستقیم میان کابل-تاشکند و تاشکند- مزارشریف در ماه جنوری سال آینده آغاز خواهند شد.

در این فرمان آمده است که ازبیکستان خواهان تسریع پروژهای خط آهن و لین‌های انتقال دهنده برق به افغانستان است.

ازبیکستان با ساده سازی مراحل کمرگی خواهان انتقال مواد ترانزیت از مرزهای افغانستان است.

این کشور همچنان پلان دارد تا بهای سیمنت، آهن، گاز و مواد خوراکی از قبیل گندم، تخم و سبزیجات را که به افغانستان صارد میکند را کاهش دهد.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending