Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا ۳هزار نیرو برای انتقال کارمندان سفارت‌اش به کابل می‌فرستد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۲۲, ۱۴۰۰)

به دنبال تشدید درگیری و ناآرامی در افغانستان، ایالات متحده در تلاش است بخش بزرگی از کارکنان سفارت خود در کابل را از کشور خارج کند و گفته می‌شود برای این منظور اقدام به اعزام نیروی نظامی به آن کشور خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه از قول سه مقام امریکایی که هویت آنها را فاش نکرد نوشت، انتظار می‌رود وزارت خارجه ایالات متحده به زودی انتقال شمار زیادی از کارکنان سفارت امریکا در کابل به خارج از کشور را اعلام کند.

این مقام‌ها به این خبرگزاری گفته‌اند ارتش امریکا برای انجام این کار به وزارت خارجه کمک خواهد کرد، که این یک رویه استاندارد و معمول در مناطقی است که با درگیری‌های سنگین و وخامت شدید وضعیت امنیتی روبرو می‌شوند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی مشابه از قول یک مقام امریکایی که هویت او در گزارش مشخص نشده نوشت، نیروهای نظامی جهت ارائه پشتیبانی زمینی و هوایی از روند خارج کردن کارکنان سفارت از افغانستان اعزام می‌شوند.

به نقل از این خبرگزاری، این تصمیم نشان‌دهنده عدم اطمینان دولت جو بایدن به توانایی نیروهای امنیتی افغانستان به تامین امنیت کافی برای مراکز دیپلماتیک در پایتخت و کارکنان سفارت امریکا است که باید آن کشور را ترک کنند.

به دنبال آغاز روند خروج نیروهای نظامی امریکا و ناتو از افغانستان پس از بیست سال در اول ماه می سال جاری، گروه طالبان برای تصرف مناطق مختلف این کشور حملات خود را آغاز کردند.

روند خروج نظامیان امریکایی تا آخر ماه آگست به پایان خواهد رسید و تنها حدود ۶۵۰ نفر برای کمک به محافظت از فرودگاه کابل و سفارت امریکا در آن کشور باقی خواهند ماند.

درگیری بین طالبان و نیروهای دولتی در چند هفته اخیر تشدید شده است. بر اساس یک تحلیل اطلاعاتی جدید امریکا، طالبان احتمالا قادر خواهد بود کابل را ظرف ۳۰ روز به محاصره در آورد و ظرف ۹۰روز اداره آن را نیز در اختیار بگیرد.

سفارت آمریکا پیشتر در روز پنجشنبه از شهروندان امریکایی در افغانستان خواست با اولین پرواز خاک آن کشور را ترک کنند.

رویداد های اخیر

امارت اسلامی افغانستان: کشورهای اسلامی در به رسمیت شناختن ما پیشقدم شوند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۹, ۱۴۰۰)

ملا محمد حسن آخند رییس الوزرای افغانستان از کشور های اسلامی می خواهد که در به رسمیت شناختن امارت اسلامی پیشقدم شوند.

ملا محمد حسن آخند که امروز در نشست یک روزه اقتصادی در ارگ  شرکت داشت گفت: “چرا دنیا ما را به رسمیت نمی شناسد. حکومت اشرف غنی را شناختند که حکومت اش در فساد نام دارد و مقام دوم را در جهان دارد. ما که فساد را ختم کردیم و امنیت را تامین کردیم اما ما را نمی شناسند.”

رییس الوزرا تاکید می کند که عدم به رسمیت شناختن دولت جدید افغانستان و ادامه تحریم های اقتصادی از سوی جامعه جهانی شهروندان افغانسان را دامن گیر مشکلات زیادی ساخته است. وی در همین حال از سرمایه گذاران خارجی می خواهد که در افغانستان سرمایه گذاری کنند و در شرایط دشوار فعلی مردم افغانستان را یاری کنند.

ملا محمد حسن آخند افزود: “حالا تمام شرایط برای سرمایه گذاری در افغانستان مساعد شده است. اما عدم به رسمیت شناخته شدن امارت اسلامی روحیه سرمایه گذاران خارجی را برای سرمایه گذاری در افغانستان تضعیف ساخته است.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا به ارزش بيش از۳۰۰ ميليون دالر پروژه‌های بشردوستانه را در افغانستان راه اندازی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۹, ۱۴۰۰)

اتحادیه اروپا بسته جدید کمک با افغانستان را اعلام کرده. این کمک که بیش از ۲۶۸ میلیون یورو است، برای نیازمندان در افغانستان و پروژه‌های مختلف در بخش صحت و معارف مصرف خواهد شد.

اتحادیه اروپا در خبرنامۀ که شب گذشته (سه‌شنبه۲۸ جدی) نشر کرد، گفت که این کمک از طریق صندوق کودکان ملل متحد “یونیسف”، کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، اداره توسعه‌یی ملل متحد، سازمان جهانی صحت و برنامه جهانی غذا با مستحقین و نیازمندان شریک ساخته خواهد شد.

بر اساس خبرنامه، بخش بزرگ این کمک که ۱۸۶ میلیون یورو را در بر می‌گیرد، در ۷ پروژه در بخش‌های صحت، معیشت و معارف مصرف خواهد شد.

برای معلمان افغان هم کمک‌های اضطراری در این بسته مالی در نظر گرفته شده.

این کمک حدود ۱۹۴ هزار معلم را تحت پوشش قرار می‌دهد و برای دو ماه زمستان، به هر معلم ماهانه ۹۰ یورو پرداخته می‌شود.

برای آموزش دختران و پسران، برنامه جهانی غذا به همکاری یونیسف، کمک‌های غذایی را فراهم خواهد کرد و با خانواده‌های شاگردان دختر، کمک نقدی خواهد شد اما به شرطی که آنها به آموزش در مکتب‌ها حاضر شوند.

از سوی دیگر جونا ارپلینین کمیشنر بخش مشارکت بین‌المللی در اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه گفت، این اتحادیه اصولی دارد که بر اساس آن، هیچ‌کسی نباید در جهان عقب مانده باشد.

او افزوده که اتحادیه اروپا در بخش تحصیل و آموزش دختران در افغانستان متعهد است و از گذشته هم تعهد کرده که نمی‌گذارد افغان‌ها به عقب برگردند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

رسانه‌های ایرانی: امارت اسلامی بند کمال خان را بسمت ایران باز کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۹, ۱۴۰۰)

رسانه‌های ایرانی از بازشدن آب بند کمال‌خان در ولایت نیمروز در بستر رود هیرمند و جاری شدن آن به سوی ایران گزارش داده‌اند.

به نقل از این رسانه‌ها امارت اسلامی روزگذشته (سه‌شنبه ۲۸ جدی) دریچه‌های سد کمال‌خان را به سمت ایران باز کردند و آب هیرمند به سوی هامون حرکت کرد.

این رسانه‌ها گزارش کرده اند که رهاسازی آب بند کمال‌خان بر اساس رایزنی‌ها بین مقام‌های ایران و سرپرست حکومت افغانستان صورت گرفته است.

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان در این باره گفته است:”مراتب تقدیر خود را به‌پاس وفای به عهدی که مقام‌های امارت اسلامی در رهاسازی حق‌آبه جمهوری اسلامی ایران از بند کمال‌خان انجام دادند، اعلام‌ می‌دارم.”

وی افزود:” ان‌شاءالله در پرتو عنایات الهی شرایطی برای سازندگی کشور مظلوم افغانستان فراهم شود و شاهد شکوفایی و آبادانی افغانستان مظلوم باشیم. امیدواریم دو ملت ایران و افغانستان در تعامل و سازندگی این کشور همکاری شایسته‌ای داشته باشند.”

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران ایرنا، چندی پیش سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته بود که رودخانه هیرمند دارای رژیم حقوقی تعریف شده‌ای است و بر اساس قراردادی که در سال ۱۳۵۱ بین دو کشور به امضاء رسید، حقابه ایران کاملآ مشخص است.
بند کمال‌خان در ۹۵ کیلومتری شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز در ولسوالی چهاربرجک واقع شده است.

محمداشرف غنی، رییس جمهور پیشین در سفری به ولایت نیمروز، بند کمال‌خان را افتتاح کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending