Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا گزارش دانشگاه براون در مورد افزایش تلفات غیرنظامیان را رد کرد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۱۸, ۱۳۹۹)

مقام‌های امریکایی در افغانستان امروز ( سه شنبه، ۱۸ قوس) در واکنش به گزارش افزایش تلفات غیرنظامیان دانشگاه براون برخاسته از حملات هوایی امریکا، گفته است که این گزازش یک جانبه است و از حملات طالبان در آن چشم پوشی شده است.

سونی لگیت، سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان گفته است که  در این گزارش از تلفات غیر نظامی برخاسته از حملات انتحاری، انفجار ماین‌های مقناطیسی و قتل‌های هدفی و حملات راکتی چشم پوشی شده است.

سونی لگیت در این باره افزوده است که ” این گزارش بر اساس معلومات ناقص ساخته شده است و از  تلفات برخاسته از حملات طالبان و گروه داعش چشم پوشی شده است. این حملات طالبان شامل انفجارهای موتربم‌ها، حملات راکتی، انفجارهای ماین‌های مقناطیسی و قتل‌های هدفی که میخواهد ترس و هراس در سراسر  افغانستان ایجاد کند چشم پوشی شده است.”

او در این باره افزود:” طوری که یوناما در گزارش ربع اخیر خود گفته است که ” تلفات ملکی برخاسته از حملات هوایی امریکا از ۲۹ فبروری متوقف شده است. در همین گزارش تلفات بیشتر از ۳هزار و ۴۰۰ تن به گروهای مخالف دولت بشمول طالبان و داعش نسبت داده شده است.”

سخنگوی نیروهای امریکایی در این باره گفته است که نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان به وظیفه خود که آموزش دادن به نیروهای افغان در مورد جلوگیری از تلفات ملکی است ادامه داده و همچنان در مورد کاهش تلفات ملکی گام‌های جدی برداشته اند.

وی همچنان گفت:” طوریکه ما چندین بار گفتیم که خشونت‌ها باید توسط همه طرف‌ها کاهش یابند تا صلح برقرار شود.”

این در حالی است که بر بنیاد گزراش دانشگاه براون تلفات ملکی در زمان ریاست جمهوری دونالد ترمپ به ویژه پس از سال ۲۰۱۷م در افغانستان افزایش یافته است.

یک پروژه دانشگاه براون که در مورد هزینه‌های جنگ تحقیق می‌کند  گفته است که از سال ۲۰۱۶ تا کنون تلفات غیرنظامیان برخاسته از حملات هوایی به رهبری امریکا ۳۳۰ درصد افزایش یافته است.

رویداد های اخیر

بسته شدن راه‌های مواصلاتی در پی برف باری سنگین در کشور

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۰)

مقام‌های وزارت فواید عامه می‌گویند که به دلیل بارش شدید برف راه‌های برخی مناطق دور دست کشور بسته شده است.

مسوولان می افزایند که وزارت فواید عامه تلاش می‌کنند تا با کاهش بارش برف، راه‌های مسدود شده را بازگشایی کنند.

به گفته‌ای مسوولان وزارت فواید عامه، شاهراه سالنگ به دلیل برف و طوفان به روی ترافیک اکنون مسدود است.

مقام‌ها می افزایند که شاهراه غور – هرات،  دایکندی – بامیان، سرک هرات – تورغندی و راه‌های برخی ولسوالی‌های بلخ، برخی از سرک‌ها در ولایات وردک، پروان، پنجشیر، سرپل، بدخشان، نورستان، بغلان و پکتیا به دلیل ریزش سنگین برف بسته است.

مولوی حمید الله مصباح، سخنگوی وزارت فواید عامه، در این باره گفت:” در آن ولایات که برف زیاد شده است در آنجا در کنار کارمندان فواید عامه با دیگر شرکت‌ها نیز قرارداد انجام دادیم. راه کابل و سروبی نیز بسته شده بود.”

اتحادیه شرکت‌های ترانسپورتی می‌گویند که وزارت فواید عامه باید هرچه زدوتر راه‌های مسدود شده را باز کند در غیر شمار زیاد وسایط نقلیه در مسیر‌ها و هوای سرد متفوف می مانند.

اعضای بخش خصوصی همچنان می‌گویند که باز کردن مسیرهای مواصلاتی باید به طور منظم نظارت شود تا اطمینان حاصل شود که این مسیرها به طور منظم به مارکیت دست رسی داشته باشند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هیاتی به رهبری سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی میگوید که قرار است فردا (شنب، ۲ دلو) یک هیات به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر کند.

عبدالقهار بلخی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تویت این سفر را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه ناروی گزارش کرده که قرار است اوسلو نشستی را تا دو روز دیگر در مورد افغانستان با حضور نمایندگان امارت اسلامی میزبانی کند.

ناروی افزوده که در این نشست افزون بر هیات امارت اسلامی، نماینده‌گانی از اقشار مختلف جامعه به شمول جامعه مدنی افغانستان حضور خواهند داشت.

در اعلامیه وزارت خارجه ناروی آمده که نماینده‌گان امارت اسلامی  با مقام‌های ناروی و نماینده‌گان جامعه جهانی به ویژه متحدین این کشور دیدار خواهند کرد.

ناروی افزوده که نماینده‌گان امارت اسلامی با فعالان حقوق زن، روزنامه‌نگاران و افرادیکه برای حفظ حقوق بشر و بخش‌های مختلف در افغانستان کار می‌کنند، نیز دیدار خواهند کرد.

ناروی گفته که این نشست‌ها به معنای “مشروعیت یا به رسمیت شناختن طالبان” نیست، بلکه این کشور به دنبال گفتگو با امارت اسلامی به هدف بهبود وضعیت حقوق بشر و مشارکت زنان در جامعه و تقویت تلاش‌های بشردوستانه در حمایت از مردم افغانستان است.

آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه ناروی گفته “ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که وضعیت سیاسی به یک فاجعه شدید انسانی منجر شود.”

این در حالی است که اخیرا یک هیاتی از ناروی به کابل سفر کرده و با مقام‌های امارت در مورد وضعیت حقوق بشری و بحران بشری موجود در این کشور دیدار و گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از بازگشایی نماینده‌گی اتحادیه اروپا در کابل خبر داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه امارت سلامی افغانستان روز پنج‌شنبه (۳۰ جدی) اعلام کرد که اتحادیه اروپا به صورت رسمی نماینده‌گی خود را در کابل بازگشایی کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در صحفه تویتر خود نوشته است که:” پس از دیدارها و ملاقات مکرر با نماینده‌گان اتحادیه اروپا، سفارت این نهاد برای حضور دایمی در کابل بازگشایی شد و به صورت رسمی کار را شروع کرد.”

آقای بلخی افزوده است که اتحادیه اروپا علاوه بر ۲۲۰ میلیون یورویی کمک بشردوستانه، کمک ۲۶۸ میلیون یورویی را نیز متعهده شده است.

عبدالقهار بلخی می‌گوید که بخشی از این کمک ویژه معاشات معلمان است که امارت اسلامی از آن استقبال می‌کنند.

این درحالی است که ملا محمد حسن آخوند، رئیس الوزرا حکومت امارت اسلامی از کشورهای اسلامی خواست که در مسئله‌ به رسمیت شناختن طالبان پیش قدم شوند.

ملامحمد حسن آخوند در نشست اقتصاد افغانستان که روز چهارشنبه (۲۹جدی) در کابل برگزار شد، اعلام کرد که به علت به رسمیت نشناختن حکومت تازه، افغانستان با چالش‌های گوناگون اقتصادی روبرو شده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending