Connect with us

جهان

امریکا: کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان ربطی به توافق با طالبان ندارد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۳۹۸)

مارک سپر وزیر دفاع امریکا میگوید که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، هیچ ارتباطی به توافق صلح با طالبان ندارد.

آقای سپر می‌افزاید که پنتاگون اطمینان دارد که در صورت کاهش نیروهای این کشور، افغانستان به پناه گاه امن هراس افگنان مبدل نخواهد شد.

آقای سپر در گفتگویی با خبرگزاری رویترز گفته است: “من اطمینان دارم که ما می توانستیم شمار نیروهای مان را از افغانستان کاهش دهیم و در عین حال مطمین هم باشیم که خاک این کشور به پناهگاه امن هراس افگنان مبدل نشود که بتواند بر ایالات متحده آمریکا حمله کند.”

در همین حال فرمانده نیروهای مرکزی امریکا هدف حضور نیروهای این کشور در افغانستان را پیدا کردن یک راه حل سیاسی در روند صلح می گوید و نقش پاکستان در این روند را نیز مهم می داند.

جوزف ووتل فرمانده نیرو های مرکزی امریکا میگوید: “پاکستان همواره یک نقش فوق‌العاده مهم را از بهر پیدا کردن راه حل صلح آمیز جنگ افغانستان داشته است. بخش کلیدی راهبر جنوب آسیا ما این است که پاکستان را تشویق به بازی کردن نقش مهم در روند صلح افغانستان کنیم.”

این مقام نظامی امریکایی ثبات در افغانستان را باعث ثبات در منطقه می داند و تاکید دارد که برای پیدا کردن یک راه صلح آمیز برای روند صلح باید راهبرد امریکا در قبال آسیای جنوبی عملی شود. وی همچنان از رسیدن به یک توافق با طالبان نیز اطمینان دارد.

آقای ووتل می‌افزاید: “من باور دارم که رسیدن به یک توافق با طالبان امکان پذیر است و این تمرکز اصلی نماینده ویژه ما خلیلزاد بوده است. طالبان احتمالا بر زمان‌بندی خروج نیروها پا فشاری خواهند کرد اما ما بر شرایط ویژه میدان جنگ پافشاری خواهیم کرد.”

این در حالیست که رییس جمهور ایالات متحده چند روز پیش در سفرش به افغانستان نیز از کاهش نیروهای این کشور خبر داده بود.

جهان

فوران آتشفشان در اندونیزیا جان ۱۳ تن را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که در پی فوران آتشفشان سمرو در جزیره جاوا اندونیزیا ۱۳ تن جان باخته و ده‌ها تن دیگر دچار سوختگی شدند.

مرکز ملی مقابله با حوادث طبیعی اندونیزیا گفته که در این رویداد ۹۸ تن دیگر دچار سوختگی شده که وضعیت برخی شان وخیم است.

 گزارش افزوده که روز گذشته (شنبه، ۱۳ قوس) هنگام فوران آتشفشان توده‌های عظیمی از دود و خاکستر به هوا برخاست و قریه‌های اطراف را در تاریکی فرو برد.

نیروهای کمک کننده اندونیزیا عملیات تخلیه را آغاز کرده و بسیاری از ساکنان را به محل امن رسانده است.

رییس مرکز ملی مقابله با حوادث طبیعی اندونیزیا می‌گوید، کمک کننده‌گان تلاش دارند در منطقه لوماجانگ سرپناه‌های موقت بسازند.

جوکو ویدودو، رییس جمهور اندونیزیا، دستور داده تا به قربانیان این رویداد رسیده‌گی صورت گیرد.

آتشفشان سمرو که از دیسمبر سال ۲۰۲۰ به شدت فعال شده یکی از حدود ۱۳۰ آتشفشان فعال اندونیزیا حساب می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

جهان

پاکستان قرضه ۳ میلیارد دالری از عربستان دریافت کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۰)

مشاور مالی نخست وزیر پاکستان اعلام کرد که اسلام آباد به عنوان بخشی از یک بسته حمایت اقتصادی قرضه ۳ میلیارد دالری از ریاض دریافت کرده است.

به نقل از خبرگزاری رویترز شوکت ترین، مشاور مالی عمران خان نخست وزیر پاکستان در صفحه رسمی توئیتر خود از دریافت این قرضه از عربستان خبر داد.

قرضه دریافتی از ریاض طبق مفاد بسته حمایتی که ماه گذشته به امضا رسید، به مدت یک سال و با نرخ سود ۴ درصد می‌باشد.

پاکستان به علت کاهش ارزش پول ملی، تورم بالا و مشکلات مالی دیگر با چالش‌های اقتصادی فزاینده‌ای روبرو است.

بانک مرکزی پاکستان برای مقابله با فشارهای ناشی از تورم، نرخ سود معیار را به ۸.۷۵ درصد افزایش داد. این درحالیست که تورم از ۹.۲ درصد در اکتوبر به ۱۱.۵ درصد در ماه نوامبر رسید.

روپیه پاکستان از آغاز سال جاری میلادی بیش از ۱۱ درصد از ارزش آن کاسته شده و روز جمعه ارزش آن در برابر یک دالر به ۱۷۶ رسید.

اعطای قرضه از جانب عربستان به پاکستان یک هفته پس از توافق صندوق بین المللی پول با پاکستان درباره اقدامات مورد نیاز برای احیای یک برنامه مالی ۶ میلیارد دالری که به حالت تعلیق در آمده بود، صورت گرفت.

این درحالی است که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در فبروری ۲۰۱۹ در جریان سفر خود به اسلام آباد توافقنامه‌های اقتصادی به ارزش ۲۰ میلیارد دالر امضاء کرد که در آنجا با استقبال خوبی روبرو شد. اما ریاض در سال ۲۰۲۰ به اسلام آباد فشار آورد تا قرضه ۳ میلیارد دالری قبلی را بازپرداخت کند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

سمرقند به عنوان پایتخت سیاحت در سال ۲۰۲۳ انتخاب شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۰)

وزارت سیاحت و ورزش ازبکستان گفته که در ۲۴ مین مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد شهر تاریخی سمرقند به عنوان پایتخت سیاحت در سال ۲۰۲۳ انتخاب شد.

هیات ازبکستانی  به رهبری عزیز عبدالخاکیموف وزیر سیاحت و ورزش و معاون صدراعظم ازبکستان در این مجمع عمومی که در شهر مادرید، پایتخت هسپانیه، برگزار شد اشتراک کرده بود.

این وزارت در یک اعلامیه گفته که برای اولین بار سمرقند میزبان بیست و پنجمین مجمع عمومی سازمان جهانی سیاحت خواهد بود.

اعلامیه افزوده که فرصت میزبانی از یک اداره سازمان ملل متحد برای اولین بار نتیجه سیاست‌ها و تلاش‌های ازبکستان برای پیشرفت سیاحت در آن کشور است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است