Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا و ناتو روی چگونگی تامین امنیت میدان هوایی کابل بعد از خروج غور می‌کنند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۰)

یکی از نگرانی‌های کشورهای عضو ناتو تامین امنیت دیپلومات‌های این کشورها در افغانستان و حفظ امنیت سفر آنان است. ناتو می‌گوید روی گزینه‌هایی برای تامین امنیت میدان هوایی کابل در آینده کار می‌کند.

تصمیم جو بایدن رییس جمهور ایالات متحده امریکا برای خروج نیروها تا ۱۱ سپتمبر از افغانستان، واشنگتن و سایر متحدانش را واداشته است تا برای حفاظت کارمندان و دیپلومات هایشان که در افغانستان باقی مانند فکر کنند.

همانطور که بایدن در ماه اپریل پایان جنگ امریکا را اعلام کرد، متعهد شد که دولت وی “مشخص خواهد کرد که حضور دیپلوماتیک امریکا در افغانستان چگونه خواهد بود” و چگونه از آنان محافظت خواهد شد.

مهمترین چالشی که اکنون مقامات غربی با آن روبرو هستند، مسئله تامین امنیت میدان هوایی کابل است – جایی که نقش مهمی بین سفارتخانه‌های خارجی در “منطقه سبز” کابل و دنیای خارج بازی می‌کند.

با ترس از بازگشت طالبان پس از خروج نیروهای امریكا و متحدان ناتو پس از تقریباً دو دهه حضور در افغانستان، یکی از سوالات عمده بی پاسخ چگونگی نگهداری تاسیسات حیاتی مربوط به افغان‌ها و همچنین خارجی‌ها است.

مارک میلی رییس ستاد مشترک نیروهای امریکایی روز سه‌شنبه (۲۸ثور) بعد از بحث با رهبران نظامی ناتو در بروکسل گفت که «یکی از مسایل کلیدی تداوم حضور دیپلوماتیک است. بنابراین ما روی جزئیاتی کار می‌کنیم که چطور امنیت میدان هوایی را تامین کنیم، چگونه نیروهای امنیتی میدان هوایی را حمایت کنیم و کدام کشورها می‌خواهند برای انجام این کار مشارکت کنند.»

میلی تاکید کرد که رهبران ۳۰ کشور عضو ناتو ممکن تصامیم بیشتری در مورد برنامه آینده افغانستان، در نشست سران در ۱۴ جون در بروکسل بگیرند. اما فعلاً این مساله حل ناشده باقی می‌ماند.

یک مقام ناتو به خبرگزاری فرانسه گفت که این پیمان “همچنان به همکاری پایدار خود با افغانستان و حمایت از پایداری نیروهای امنیتی افغانستان متعهد است”. او علاوه کرده است که »ما جزئیاتی را بررسی می‌کنیم که چگونه می‌توانیم به حمایت خود ادامه دهیم.»

وزارت دفاع امریکا تخمین زده که برای تامین امنیت میدان هوایی کابل به ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سرباز نیاز است. در حال حاضر امنیت میدان هوایی از سوی نظامیان ترکی عضو ناتو با همکاری نیروهای افغان تامین می‌شود.

در حالی که نیروهای خارجی در حال ترک افغانستان اند، نیروهای ویژه افغانستان به عنوان تنها نیروهایی نگریسته می‌شوند که توقع تامین امنیت از آنان می‌رود.

اما اگر عملیات‌های گروه طالبان ادامه پیدا کند به این نیروها احتمالا در بخش‌های دیگر کشور نیاز خواهد شد تا از سقوط دولت جلوگیری کنند.

مقامات امریکایی و اروپایی می‌گویند که چندین گزینه دیگر نیز برای محافظت از میدان هوایی مطرح شده است.

این موارد شامل گماشتن پیمانکاران غیرنظامی برای رسیدگی به امنیت، توافق کشورها به گونه انفرادی برای حضور مستقل از ناتو یا مراجعه به سازمان ملل می‌شود.

هییت امریکایی گفته است که چندین کشور در جلسه سران دفاعی ناتو ابراز تمایل کردند که در تأمین امنیت میدان هوایی برای تامین تداوم حضور در کابل نقش داشته باشند.

یک دیپلومات غربی گفته است که ترکیه مسئله حضورش را بررسی می‌کند، اما تاهنوز چیزی تعهد نشده است.

اعضای ائتلاف هراس دارند که وجود هرگونه نیروهای خارجی – خصوصی یا مربوط به یک کشور – به عنوان ایستادگی در برابر طالبان تلقی شود و به طور قطعی روند متزلزل صلح را با خطر مواجه کند.

واشنگتن تاکید کرده که پس از ۱۱ سپتمبر هیچ نیروهای نظامی و یا پیمانکار امریکایی در افغانستان حضور نخواهد داشت. ناتو نیز باقی گذاشتن نیروها در این کشور در زیر چتر ائتلاف را رد می‌کند.

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار هیات امارت اسلامی با نمایندگان کشورهای غربی در اسلو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه میگوید که هیات امارت اسلامی به رهبری امیر خان متقی، سرپرست این وزارت در دومین روز نشست اسلو با نمایند‌ه‌گان امریکا، اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر دیدار کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در این باره گفته:” هیأت ا.ا.ا به رهبری مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجه، امروز با نمایندگان ویژهٔ ۸ کشور ( امریکا، بریتانیا، ناروی، آلمان، ایتالیا، قطر، فرانسه و اتحادیهٔ اروپا) در اُسلو ملاقات نمود.”

هردو طرف امیدوارند که این گفتگو‌ها بتواند آنها را برای رسیدن به هدف شان نزدیکتر کند، هدف غربی‌ها تشکیل دولت فراگیر و رعایت حقوق بشر به خصوص حقوق زنان و دختران است.

امارت اسلامی اما به دنبال مشروعیت بین المللی و آزاد سازی میلیاردها دالر مسدود شده افغانستان  است.

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در این باره گفت:” این نشست از اهمیت برخوردار است، در این نشست نماینده‌گان کشورهای بزرگ شرکت کرده، همرای ما هم تیم قوی آمده، ما امید داریم که از این نشست پیام خوب به جهان نشان دهیم. و دنیا همه از اصول، پلان و طرح ما خبر شود.”

امیر خان متقی بعد از اولین دیدارش با غربی‌ها می‌گوید که مذاکرات سازنده بود.

متقی افزود:” اگر معنای فراگیر همین باشد که همه اقوام در حکومت میباشد، خو است، اگر معنای این است که همه سمت‌ها و همه ولایت مردم اش در حکومت باشد، خو است. اگر حکومت پیشین اشرف غنی همه شمول بود، از آن حکومت ما هیچ کس را منفک نکردیم. البته ما این را کافی نمیدانیم، کوشش میکنیم که هنوز هم حکومت همه شمول تر شود، خوب تر  شود.”

این درحالی است که قبل از این هیات امارت اسلامی با سیاست مداران و نمایندگان جامعه مدنی افغانستان و فعالان حقوق بشر دیدار و گفتگو کرده بود.

محبوبه سراج، فعال حقوق زن، در این باره گفت:” آنها در مقابل ما چی میکنند ما منتظر این موضوع استیم، چون آنها تاهنوز چیزی برای ما نگفته اند. ولی حرف‌های مارا شنیده اند و از ما خبر دارند. امید دارم که تفاهم بین همدیگر داشته باشیم، چون به منفعت افغانستان خواهد بود به نفع مردم افغانستان می باشد.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نماینده یوناما در دیدار با سرپرست وزارت داخله: موضوع زنان مفقود شده باید بررسی شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما از رهبری امارت اسلامی خواسته تا موضوع زنان فعال مفقود شده را بررسی و آزادی شان را تضمین کنند.

یوناما افزوده که دیبرا لاینز نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در این باره با سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله دیدار کرده است.

یوناما در تویتی گفته است که:” خانم از رهبری طالبان (امارت اسلامی) خواست تا موضوع زنان فعال مفقود شده را که بر اساس گزارش‌ها هفته گذشته از خانه‌های شان ربوده شده اند بررسی و آزادی شان را تضمین نمایند.”

این درحالی است که بر اساس گزارش‌ها تمنا زریاب پریانی با سه خواهراش و پروانه ابراهیم خیل که در تظاهرات ضد امارت اسلامی اشتراک کرده بود از خانه شان بازداشت شده اند.

وزارت امور داخله نیز در صفحه تویتراش گفته که سرپرست این وزارت با نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان دیدار کرده است.

وزارت داخله گفته که خانم لاینز از تامین امنیت نهادهای سازمان ملل در افغانستان توسط نیروهای امارت اسلامی ابراز قدردانی کرده است.

خانم لاینز گفته که:”جامعه بین‌المللی قناعت کرده که در از بین بردن فقر باید با افغان‌ها کمک صورت گیرد.”

به خواندن ادامه دهید

Trending