Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا هنوز روی طرح تامین امنیت سفارت اش پس از خروج از افغانستان کار میکند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 14, 2021)

فرمانده ستاد مرکزی امریکا (سینکام) گفته که وی طرحی برای تامین امنیت سفارت امریکا در کابل را تهیه کرده  و به وزیر دفاع این کشور در میان گذاشته است. 

جنرال کنت مکنزی، فرمانده ستاد مرکزی امریکا گفته ” ما در یک حالت گذار استیم، آن را تصفیه میکنیم. متسفانه حالا با در نظر داشت این حالت من چیزی بیشتر را در مورد این پلان با شما شریک کرده نمی توانم.”

جنرال مکنزی گفته که گروه القاعده و داعش میخواهد امریکا و متحدان آن کشور آماج قرار دهد.

او در این باره گفت:” بی سابقه است، آنها عموما میخواهد بر میهن ما و میهن متحدان ما در اروپا و دیگر جاها حمله کنند… این چیزی مستند از زنان خود آنها است.”

این جنرال امریکایی افزود:” ما باور داریم که فشارها بر این گروه‌ها در افغانستان و سوریه باعث جلوگیری از چنین حملات شده است. در سوریه به گونه مثال ما و نیروهای دفاعی سوریه کار میکنیم این فشارها را حفظ کنیم تا آنها (داعش) توانایی نداشته باشند تا حملات را پلان کند، زیر  آنها حالا برای زنده ماندن خود جنگ میکنند.”

فرمانده ستاد مرکزی امریکا گفته که از احیای مجدد گروه‌های هراس افگن در افغانستان نگران است.

او در این مورد گفت:” در افغانستان نیز چنین اتفاق می افتد. چیزی که باعث نگرانی من شده است این که در آینده در افغانستان بر این گروه‌ها فشار وجود ندارد. آنها نیز میخواهند تا دوباره احیا و قوی شوند… و ما باید شک کنیم که آنها چیزی که میگوید آن را انجام میدهد، آنها چندین بار گفته میخواهد ما را در وطن ما مورد حمله قرار دهد.”

جنرال مکنزی تاکید کرد که امریکا از افغانستان خارج میشود،اما تنها چیزی که اگر حفظ  شود سفارت و دیپلومات‌های آن کشور در افغانستان است.

وی افزود که باوجود خروج سربازان خارجی از افغانستان امریکا از نیروهای افغان حمایت خواهد کرد.

او در این باره گفت:” ما تاکنون تلاش میکنیم که آنها حمایت مالی کنیم، ما تلاش جدی میکنیم تا نیروهای هوایی افغان را حمایت کنیم.”

مکنزی میگوید که از راه دور با نیروهای امنیتی افغان مشوره خواهند کرد و همچنان از آنها حمایت خواهند کرد.

رویداد های اخیر

کشته شدن پنج نفر در شکردره کابل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 25, 2021)

پنج نظامی در ولسوالی شکردره کابل از سوی تفنگداران نخست شکنجه و سپس تیرباران شده اند.

این رویداد جمعه شب در محله حاجی پیک این ولسوالی رخ داده است.

گوهرخان بابری ولسوال شکردره می گوید، طالبان با ایجاد بازرسی این نظامیان را شناسایی و به محل ناصری ها انتقال داده اند و سپس آنان را کشته اند.

به گفته آقای بابری این پنج نظامی شامل دو پولیس، دو سرباز ارتش و یک کارمند ملکی را با خود برده و تیرباران کرده اند.

اما سخنگوی طالبان هرچند می گوید، جان باختگان نظامی استند؛ اما مسوولیت این رویداد را نمی پذیرد.

از سوی دیگر شنبه شب تفنگداران دو نظامی ارتش را که یک تن آن دانشجوی دانشگاه نظامی مارشال فهیم بود، را در نزدیکی ولسوالی کلکان کابل در مربوطات پل بابوچ این ولسوالی تیرباران می کردند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

چین و پاکستان خواهان آتش‌بس در افغانستان شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 25, 2021)

وزیران خارجه چین و پاکستان می‌گویند که کشورهای شان برای جلوگیری از وقوع جنگ داخلی و فروپاشی نظام افغانستان به گونه مشترک کار میکنند.

این وزیران چین و افغانستان از توافق روی یک راهبردی خبر می‌دهند که بربنیاد آن، چین و پاکستان در پنج محور برای افغانستان به گونه مشترک کار می‌کنند که مهم‌ترین آن جلوگیری از فروپاشی و ووقوع جنگ داخلی در افغانستان است.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در این باره گفت:” صلح در افغانستان به معنای صلح در منطقه است و همه کشورها باید فعالانه در این زمینه مشارکت داشته باشند. هر دو کشور روی پنج اولویت در افغانستان کار می کنند تا از جنگ داخلی و فروپاشی جلوگیری شود.”

وزیر خارجه چین از سیاست امریکا در قبال اافغانستان به شدت انتقاد می‌کند.

وانگ یی، وزیر خارجه پاکستان در این باره گفت: “امریکا با خروج عجولانه نیروهای امریکایی به هدف خود برای مهار هراس افگنی در افغانستان نرسیده است، و نه صلح را در منطقه به میان آورده است. در عوض  این یک خالیگاه امنیتی جدید ایجاد کرده است. که غیرمسوولانه است.”

اسلام آباد و بیجینگ خود را آسیب پذیر از اوضاع افغانستان می‌دانند، از همین ‌رو است که می‌خواهند روی جنگ و صلح افغانستان هم‌گام کار کنند.

وانگ یی افزود:” به عنوان کشورهای همسایه افغانستان، چین و پاکستان مستقیماا تحت تاثیر اوضاع افغانستان قرار دارند. پس از برقراری ارتباط عمیق، دو طرف تصمیم گرفتند تا در پنج بخش فعالیت های مشترکی را انجام دهند.”

این در حالی است که مقام‌های افغان پاکستان را به حمایت طالبان متهم میکنند و میگویند که چشم‌انداز صادقانه برای دستیابی افغانستان به توافق سیاسی ندارد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

عبدالله: طالبان نمی‌توانند مفکوره های خود را بر مردم تحمیل کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 25, 2021)

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی می گوید که طالبان نمی توانند با مفکوره طالبانی خود را بر تمام نفوس افغانستان تحمیل کنند.

آقای عبدالله در گفتگویی با شبکه الجزیره تاکید می‌ورزد، در ساحاتی که زیر اداره طالبان است، مردم از حقوق و آزادی های شان محروم اند و این گروه در تلاش تحمیل مفکوره طالبانی شان از راه جنگ است.

آقای عبدالله میگوید: “طالبان نمی‌توانند تمامی نفوس افغانستان را طالب بسازند، طالبانیزه شدن افغانستان قابل قبول نیست. بلی البته که آنها حالا فکر می کنند که در میدان جنگ دست بالایی دارند. اما وقتی واقعیت ها را در بخش های دیگر زندگی بیبنیم شما نمی توانید مفکوره واحد خود را بالای دیگران از راه نظامی تحمیل کنید.”

عبدالله یک بار دیگر تاکید می کند که  با خروج نیرو های خارجی از افغانستان برای رسیدن به یک توافق سیاسی فرصتی پیش آمده و هر دو طرف باید ازین فرصت استفاده کنند.

به گفته وی: ” در ساحات که زیر اداره طالبان است متاسفانه مردم از آن آزادی ها و حقوق شان که باید مستفید شوند، بر خوردار نیستند، و دستاورد هایی را که ما داشته ایم به عقب برگردانده شده، این هم یک واقعیت است.”

رییس شورای عالی مصالحه ملی همچنان می گوید که با توجه به شرایط جاری در افغانستان، دیگر گزینه ای جز ادامه مذاکرات نیست.

آقای عبدالله می‌افزاید: “توافق صلح آمیز یک گزینه خیلی ها خوبتر از ادامه جنگ است ما به این تلاش های خود ادامه می دهیم. وقتی ما می بینیم که سطح خشونت ها بسیار بالاست و جنگ به شدت جریان دارد هر چند که در گفتگو ها پیشرفت قابل ملاحظه وجود ندارد نباید بگوییم گفتگو ها توقف پیدا کند.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است